| Infectul a întrebat:

Religiile mor în toate țările cu o dezvoltare economică și un nivel de educație ridicat, iar cum există un sincretism global, este doar o chestiune de timp până ce religiile vor dispărea.

Cu ce credeți că o să fie înlocuite, fiindcă știința nu îți dă decât cunoașterea lumii naturale, dar religia îți oferă o apartenența la o comunitate, îți dă alinare și speranță, îți dă un ghid și niște principii morale care să le folosești pentru tot restul vieții tale.

Cum vedeți viitorul într-o lume fara religii?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

De fapt, nu: religiile antice pagane nu dictau ce moralitate trebuie sa aiba oamenii. Cu etica se ocupau filosofii. Plus ca aproape toata lumea fiind pagana nu exista un sentiment de comunitate pagana. Erau niste ritualuri la care participa publicul si atat, nu se simteau frati si surori din cauza asta. Plus ca majoritatea paganilor nu credeau in viata dupa moarte sau daca ei credeau, credeau ca nu este o rasplata pentru credinta si faptele bune din viata pamanteasca, ci o existenta de umbre, in care nu se intampla practic nimic, nici bine, nici rau.

| Celcestietot a răspuns:

Viitorul fără religii va duce la apocalipsă. Gândește-te puțin la profețiile și la mai multe. Cercetează și o să îți dai seama.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Serios? Sa vedem.Razboi in care sunt implicati crestini si musulmani=?

| Dinustok a răspuns:

Asa scrie si in Biblie. Hristos a spus ca mai degraba trece camila decat bogatul prin gaura unui ac. N-ai spus nimic nou. Iar prosperitatea bogatilor se bazeaza pe munca saracilor. De aceea bogatii nu pot fi demni pentru ca luxul lor se bazeaza pe salariile de mizerie ale saracilor. Iar saracii tind sa creada in Dumnezeu. Saraci vor fi mereu. Credinta nu va disparea in totalitate. Sunt si saraci care nu cred dar acesti saraci sunt atat de mult exploatati incat nici sa gandeasca pentru ei nu mai au timp in timp ce ei se gandesc cum sa serveasca pe bogati. Robotii vor fi facuti de saraci. Sunt multi ingineri saraci. Robotii sunt reparati de ingineri si tehnicieni saraci. 1500 Euro e salariu unui om sarac. In vest acesta este salariul minim. Fara natiunile sarace precum Romania natiunile mai bogate ar avea razboi civil sau depopulare datorita lgbt-istilor care nu se pot inmulti si datorita iubirii comoditatii luxoase.

| danut a răspuns:

"Cum vedeți viitorul într-o lume fara religii?"
NU mai exista asemenea viitor. In curand se "opreste" TOTUL.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Dezvoltat.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu toți membrii unei comunități religioase sunt cu adevărat si convertiți. Domnul Isus se întreabă retoric daca va găsi credinta pe Pamant la venirea Sa.In Apocalipsa sunt avertizați creștinii sa iasă din Bisericile care nu sunt după voia lui Dumnezeu.Așa ca ori in Biserica, ori in afjara ei cine vrea da trăiască după standardul Bibliei o poate face.Iar cu sau fara religiile păgâne viata pe pământ este aceiași, fiindca ei sunt de pe acum majoritari.

| milan9 a răspuns:

Grija pentru tehnica si ergonomie este in realitate o grija teribila pentru control (tehnica) si pentru anestezierea oricarei reactii de opozitie (din comoditatea si superficialitate).
In realitatea societatea umana este in cadere libera. Vechea Europa culturala cladita pe principiile crestine si demna de respect e pe cale de disparitie. Chiar si ca necrestin, s-ar putea sa fii dezamagit cand vei vedea ca totul se transforma (incet dar sigur) intr-o butaforie ordinara.

| funnymind a răspuns:

Religiile vor dăinui, deoarece omul are nevoie să creadă în ceva/cineva. Ți-aș povesti mai multe, dar văd că nu poți face diferența între cult și dogmă.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Se spune ca exista un Dumnezeu in fiecare din noi dar din pacate pentru noi Dumnezeu a murit si noi o data cu el am ramas ca niste copii orfani" ce vrea sa insemne asta ca nu mai e mult si APOCALIPSA o sa vina.