| LupusDei1993 a întrebat:

Religioșii demonizând ateii că sunt cauza relelor, dar au văzut măcar statistici în ce țări se întâmplă cele mai multe crime?

9 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Si ce relevanta ar avea treaba asta?

| RAY a răspuns:

Religioșii sa se uite in istoria lor si in prezent, ei sunt cancerul pe lumea asta si sa lasa victiminzarea asta stupida ca atei nu au facut razboaie intre ei in numele ateismului dar ei mereu au facut si fac, apropo Hitler era catolic, Stalin era sa devina preot

| anonimg a răspuns:

Este lucru adevărat ce spui, și asta pentru că religioșii (creștini, musulmani și alții) sunt majoritari; pe când ateii sunt minoritari.
În prima categorie unii au renunțat să mai creadă în ceea ce credeau odată, au renunțat la principiile bune care le țineau în frâu patimile firii pământești care sunt rele. Renunțând la principiile bune, omul numaidecât face răul.

Dar cel mai rău -tot despre prima categorie vorbesc- este atunci când principiile credinței este de a lua viața oamenilor. Lucrul acesta se întâmplă la musulmani. Ei nu doar că i-au viața acelora dintre ei care renunță la credința lor; dar chiar Coranul îi îndeamnă să-i ucidă pe toți care nu se supun lui Allah al lor. Astfel de religioși sunt periculoși atât în propria lor societate, cât și în lume. Terorismul între astfel de religioși a luat naștere.
Conștiința lor este orbită de un spirit al dreptății ieșit din comun, și dus la extrem într-un mod satanic.
Iar dacă te referi la religioșii ortodocși, nu vreau să se supere pe mine, dar chiar dacă ei merg la biserică, ei n-au nici o legătură cu Dumnezeu. Închinarea lor la Dumnezeu este o formă; dar în esență ei nu cunosc pe Dumnezeu, n-au o relație cu El. Ei nu-I spun "Tată", și ei nu se numesc "fii".

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Principiile bune nu se invata din cartea de povesti pe nume biblie, ci din cei 7 ani de acasa.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

În prima categorie unii au renunțat să mai creadă în ceea ce credeau odată, au renunțat la principiile bune care le țineau în frâu patimile firii pământești care sunt rele. Renunțând la principiile bune, omul numaidecât face răul.

vrajeala

Ei nu doar că i-au viața acelora dintre ei care renunță la credința lor; dar chiar Coranul îi îndeamnă să-i ucidă pe toți care nu se supun lui Allah al lor. Astfel de religioși sunt periculoși atât în propria lor societate, cât și în lume. Terorismul între astfel de religioși a luat naștere.

ai uitat istoria crestinismului se pare

Conștiința lor este orbită de un spirit al dreptății ieșit din comun, și dus la extrem într-un mod satanic.
Iar dacă te referi la religioșii ortodocși, nu vreau să se supere pe mine, dar chiar dacă ei merg la biserică, ei n-au nici o legătură cu Dumnezeu. Închinarea lor la Dumnezeu este o formă; dar în esență ei nu cunosc pe Dumnezeu, n-au o relație cu El. Ei nu-I spun "Tată", și ei nu se numesc "fii".

va faceti satanisti intre voi laughing laughing

| Superior a răspuns (pentru anonimg):

Coran-ul nu sustine asta, sau sustine asta. E vorba de interpretare.
Oricum, Coran-ul e o copie proasta a Bibliei.

| anonimg a răspuns (pentru Superior):

Am citit eu mai demult dintr-o copie a Coran-ului descărcată de pe internet.
Dar cum nu mai am dovezi, nu pot susține lucrul acesta. Totuși, chiar și fără astfel de dovezi, putem deduce că așa stau lucrurile pentru că ele se văd în viața reală a musulmanilor. În sângele musulmanilor, mai mult decât globulele albe și roșii se găsesc globulele răzbunării. În sângele lor circulă răzbunarea. Lucrul acesta se vede în ochii lor, în faptele lor.
În parte îi cred. Pentru că ei se trag tot din Avraam, din Ismael, fiul lui, dar care a fost făcut cu Agar, una din slugile lui Avraam pe când Avraam avea 86 de ani.
Dar moștenitor a fost ales Isaac, făcut la 100 de ani cu Sara, soția lui Avraam. Iar Ismael a fost alungat. De acolo se pornește răzbunarea.
Dumnezeu a zis lui Avraam că-l va face și pe Ismael un neam mare; și vedem astăzi că musulmanii predomină lumea. (Geneza, capitolul 17)
Vânturile (războaiele) sunt ținute în control de Dumnezeu. Dacă musulmanii ar fi avut forța armată pe care o au alte state, ar fi fost toată lumea la picioarele lor; sau pe pământ n-ar fi existat decât musulmani.

| Octavian199 a răspuns:

Pai sa vedem. in tarile 'religioase'

| Helper07 a răspuns:

Cauza unui incendiu e focul. Ce intretine focul sunt lemnele arse. Deci ateii nu sunt "cauza" ci mai degraba lemnele de foc.