| Butterfly02 a întrebat:

'Revelatia' face parte din Biblie sau e o carte separata? nu inteleg

Răspuns Câştigător
| Nitroblast a răspuns:

Revelatia / Apocalipsa Sfantului Ioan Teologul este ultima carte din Biblie.

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Revelația e ultima carte a Bibliei, sau Apocalipsa. Se cheamă asa pentru ca aceasta carte este o revelație transmisa prin Ioan.

| oprescudorin11 a răspuns:

Revelatia este un CONCEPT! Are legatura cu Biblia si nu numai. Nu are nici o treaba, decat ca numire cu ultima carte a Bibliei.

| VelaJohnny a răspuns:

Face parte din Biblie. Daca n-ar fi facut, nu ai fi gasit-o la finalul Bibliilorwinking.

| iurii75 a răspuns (pentru VelaJohnny):

rolling on the floor
"Daca n-ar fi facut, nu ai fi gasit-o la finalul Bibliilor" - nu chiar, Cartea lui Tobit
Cartea Iuditei
Cartea lui Baruh
Epistola lui Ieremia
Cântarea celor trei tineri
Cartea a treia a lui Ezdra
Cartea înţelepciunii lui Solomon
Cartea înţelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah (Ecclesiasticul)
Istoria Susanei
Istoria omorârii balaurului şi a sfărâmarii lui Bel
Cartea întâi a macabeilor
Cartea a doua a macabeilor
Cartea a treia a macabeilor
Rugăciunea regelui Manase - nici una din ele nu fac parte din Biblie, totuşi în varianta ortodoxă le găseşti! laughing

| VelaJohnny a răspuns (pentru iurii75):

Bine spus, sunt exceptii cand nu e la finalwinking.

| AC4S4 a răspuns (pentru iurii75):

Situatia sta astfel.
Peste tot gasesti 66 carti canonice. La catolici si ortodocsi se mai adauga si alte carti necanonice, protestantii au doar cartile canonice in Biblie.

| iurii75 a răspuns (pentru AC4S4):

Ştiu aceasta.

| AC4S4 a răspuns (pentru iurii75):

Dar ai spus ca niciuna din acele carti nu fac parte din Biblie, dar fac parte, din Biblia Ortodoxa.

| iurii75 a răspuns (pentru AC4S4):

Sânt cărţi apocrife care nu fac parte din Biblie. Faptul că ortodoxia le-a introdus nu înseamnă nimic. Mai ales că mulţi reprezentanţi oficiali ia BO recunosc că acestea nu fac parte din scripturile inspirate, susţinând totuşi că ar fi de folos.
În plus acestea diferă chiar şi prin limbajul lor. E de ajuns să arunci o privire peste "Istoria omorârii balaurului şi a sfărâmarii lui Bel" şi îţi dai seama de diferenţa enormă între aceasta şi cărţile canonice.

| AC4S4 a răspuns (pentru iurii75):

Da... stiu. Ei zic ca nu sunt carti canonice, dar merita citite. Poate merita citite ca literatura, dar nu sunt inspirate de Duhul Sfant.
Nu detin o biblie ortodoxa ca sa stiu ce scrie in ele.

| iurii75 a răspuns (pentru AC4S4):

Ţinînd cont că în aceste cărţi apocrife sunt multe detalii ce contrazic cărţile canonice, îţi dai seama că folosul este zero.(sau chiar mai rău :)) ).
http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/7/Istoria%20Balaurului

| CosminCD a răspuns:

Revelatie=descoperire
Biblia este revelatia (descoperirea) lui Dumnezeu pentru om!

Răspuns utilizator avertizat