| Mircea08 a întrebat:

Rog pe cei care sustin ca Legea a fost, este si va fi vesnic in vigoare, sa comenteze urmatoarele versete :
"Deoarece am auzit că unii dintre noi, fără să fi avut porunca noastră, venind, v-au tulburat cu vorbele lor şi au răvăşit sufletele voastre, zicând că trebuie să vă tăiaţi împrejur şi să păziţi legea,"
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 15/24)
"Staţi deci tari în libertatea cu care Hristos ne-a făcut liberi şi nu vă prindeţi iarăşi în jugul robiei. Iată eu, Pavel, vă spun vouă: Că de vă veţi tăia împrejur, Hristos nu vă va folosi la nimic.Şi mărturisesc, iarăşi, oricărui om ce se taie împrejur, că el este dator să împlinească toată Legea. Cei ce voiţi să vă îndreptaţi prin Lege v-aţi îndepărtat de Hristos, aţi căzut din har;"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 5/1-4)
"Păziţi-vă de câini! Păziţi-vă de lucrătorii cei răi! Păziţi-vă de tăierea împrejur."
(Epistola catre Filipeni a Sfantului Apostol Pavel – 3/2)
De ce trebuie sa ne pazim de taierea imprejur daca aceasta nu inseamna altceva decat ca ne legam sa respectam Legea?
Dar citatul urmator, cum il comentati :
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu e pune in discuție comparativ legislația cu epistoala cutare - una e una și alta e alta

| Mircea08 explică (pentru sierra1):

Vorbesc de legea data de Dumnezeu nu de cea data de parlament

| sierra1 a răspuns (pentru Mircea08):

Ahaaaa

| 6684464 a răspuns:

Legea, sau Legea lui Moise, cum mai este cunoscuta, a fost data pentru ca omul sa fie constient de raul pe care il face, de faptul ca nu este sfant si ca nu va fi.
E ca un om care s-a aruncat de pe o cladire foarte inalta: niste oameni striga ceea ce vad si anume "Cadee!", altii(pompierii) au pregatit jos "aterizarea".
Legea reprezinta oamenii ce striga si Isus reprezinta pompierii.

| Mircea08 explică (pentru 6684464):

Bun! dar Iisus a scos crestinii de sub Lege, si cu toate acestea crestinii sunt constienti de raul pe care cateodata il fac. Spuneai ca omul nu va fi niciodata sfat - crestinii sunt sfinti! (asa este scris in Evanghelie)

| 6684464 a răspuns (pentru Mircea08):

Eh, pana la Isus nu cred ca se numeau "crestini". Si nu, nu aveau cum sa fie sfinti pentru ca inca nu exista nasterea din nou, ei erau mantuiti prin credinta in Cel ce avea sa vina.
Intr-adevar, a fi sfant inseamna a fi curat, fara pacat, dar stim si ca omul se naste in pacat iar asta nu s-a putut sterge(prin nasterea din nou) pana la venirea Lui Isus.

| Mircea08 explică (pentru 6684464):

Pana la Iisus intr-adevar nu aveau cum sa existe vreun crestin deoarece crestin este acela care traieste conform invataturii lui Iisus, iar inainte erau alte invataturi.
Crestinilor din perioada apostolilor li se spuneau sfinti - lor li s-a sters pacatul in care s-a nascut? (spuneai ca sfant = fara pacat) :
"Şi trecând Petru pe la toţi, a coborât şi la sfinţii care locuiau în Lida."
Faptele Sfinţilor Apostoli – 9/32
"Cât despre strângerea de ajutoare pentru sfinţi, precum am rânduit pentru Bisericile Galatiei, aşa să faceţi şi voi."
Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 16/1

| 6684464 a răspuns (pentru Mircea08):

Da.

| leo59 a răspuns:

Legea veche afost pana la Hristos: sfarsitul Legii este Hristos( Romani 4, 10). Legea veche mai ales ceremoniile, inclusiv taierea imprejur, n-a fost nici vesnica nici universala; a fost data pentru. poporul ales (iudeu) ca pregatire si calauza spre Hristos. Comparativ a fost ca o samanta a carei planta infloritoare este Hristos Domnul caruia se cuvine slava in veci. Amin.

| PreaDistinsul a răspuns:

Pai treaba e simpla. Pavel a scris de la el. Isus a spus ca nu va trece nicio frantura sau o slova de litera din Lege pana nu se vor fi intamplat toate lucrurile. Deci Pavel il contrazice pana si pe Isus. Pavel a mai spus si ca toate lucrurile ii sunt igaduite dar nu toate sunt de folos. Sa inteleg ca ii era ingaduit sa omoare, violeze dar nu ii era de folos sa le faca si de aceea nu le-a facut? Omul era clar dus cu capul.

| Mircea08 explică (pentru PreaDistinsul):

Iisus a spus :
"Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa implinesc "
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/17)
Si tot El a spus ca iubirea de aproapele este IMPLINIREAGII :
"Nimănui cu nimic nu fiţi datori, decât cu iubirea unuia faţă de altul; că cel care iubeşte pe aproapele a împlinit legea.
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/8)
"Iubirea nu face rău aproapelui; iubirea este deci împlinirea legii."
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/10)
Iisus a mai spus :
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)
De ce a spus "vai voua invatatorilor de lege" daca legea ar mai fi fost in vigoare?
Deci Pavel nu contrazice pe Iisus!