| anonim_4396 a întrebat:

Rog seriozitate! Nu ma trimiteti la medic, sunt om cu capu pe umeri.Cer sa imi raspunda doar cei ce au o anumita credinta si poate chiar si experienta.In noul apartament in care m-am mutat pare sa nu imi mearga bine.In prima noapte dupa ce m-am culcat am deschis brusc dupa o ora,doua de somn, ochii dintr-o data fara sa vreau si am vazut cum jaluzelele au sarit ca si cum le-a lovit ceva.M-am speriat, dar eram obosit si am crezut ca am suflat eu cu gura in ele.M-am intors pe o parte putin agitat si m-am culcat.A doua noapte ma uitam la televizor.M-am intors sa ma culc si televizorul a inceput sa se dea mai tare si mai incet.Cand am auzit m-am speriat si m-am linistit fortat.M-am uitat la el sa vad ce are si s-a facut purici dintr-o data.Cand am vazut asta am tipat " Auleoouu! " si am fugit in cealalta camera.Acolo am adormit agitat dar am dormit bine.Eu ziua muncesc sau ies in oras.Totusi ziua sunt agitat si parca am impresia ca apartamentu imi da o stare asa gen" Ramai aici si nu mai pleca nicaieri" tocmai de aceea ies mereu in oras cand am ocazia sau ma duc la munca. Dupa vreo 4 zile mai normale m-am culcat si mi-a venit brusc in minte,in timp ce dormeam,am constientizat ca dorm si brusc parca m-am trezit dar totusi visam inca{ciudata stare am avut}mi-a venit in minte numele si chipul unei rude batrane care murise recent si am simtit ca am gresit fata de ea{nu stiu ca si cum as fi simtit ca e suparata pe mine acea ruda} si am deschis ochii si am tipat si in acelasi timp becul a facut bzz, bzz si s-a aprins.L-am stins si aprins, dar el tot aprins ramanea.M-am mutat in cealalta camera si becu s-a stins singur dupa 30 de minute.Asta m-a speriat, ma agitat si totusi am adormit. Dupa vreo 2 saptamani am avut o experienta asemanatoare cu dedublarea astrala{ca m-am informat foarte mult la munca pe laptop}. Dintr-o data am simtit constientizat ca visez si incercam sa ma trezesc, dar nu puteam. Aveam impresia ca cineva ma priveste si sta pe langa mine.M-am trezit speriat rau.Asta m-a speriat mai tare decat toate ce patisem.Am inceput sa ma rog in fiecare zi si dupa 4 zile, pe la 3 noaptea am simtit ca intru iar in transa aceea,din vis am constientizat dintr-o data si cand sa intru in transa aceea ca si cum cineva ma priveste, de parca as fi paralizat, am iesit imediat.Atunci m-am bucurat de rugaciunile facute.Ce este cel mai tulburator este ca dupa ce m-am trezit si mi-am schimbat pozitia si pozitia pernei, am fost batut de 3 ori pe umar.Asta ma panicat ingrozitor si astazi e a 3 zi de cand am patit asta cu bataia pe umar.Fratilor nu ma mai simt in siguranta.Simt ca o sa fiu pocnit la un moment dat.Asta cu bataia pe umar ma terorizat.Am tremurat de frica cu plapuma peste cap in noaptea aia.Va rog din suflet sa imi dati orice stiti povesti,experiente,invatati-ma ce patesc, vreau sa stiu daca e periculos, cum pot scapa?! Am povestit la 4 oameni pana acum, nici unu nu ma crede ca am fost batut pe umar.Am fost batut pe umar credeti-ma! Eram foarte treaz, nu am avut niciodata probleme de sanatate.Am facut pentru angajare teste de sange, psihologic, psihiatric.Sunt sanatos.De ce patesc asta?! Cum scap de fricile astea acum?! Acum intru in casa imi e bine.Cand se apropie ora de culcare deja incepe sa imi fie frica.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Curatenia,nu este un simplu cuvant.incepe cu imediata apropiere a individului,casa,locul de munca,sa fie ordine curatenie, asta dandu-ti siguranta ca totul este ok. apoi, trupul. fara abuzuri, alcool cafea, tigari droguri etc.baie,toale frumoase, un parfumetc.si vine si partea spirituala, sufletul.deci facand toate acestea, vei chema un preot sa-ti citeasca o sfestanie, sa-ti unga peretii cu mir si sa va rugati impreuna in casa pentru linistea spiritelor si a ta.asa vei merge in viata cu principiul :OMUL SFINTESTE LOCUL, si toate vor fi in ordine.nu vei reusi intru totul ca esti om, dar straduindu-te va fi mai mult decat nimic, si cu ajutor de sus, vei reusi.lasa temerile si frica, fiindca nimic imaterial nu te poate afecta si cand o fi si o fi, te ia moartea si de pe treptele bisericii.bafta sanatate si fii vrednicsi CURAT.

35 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Tu ai mai postat o întrebare și prea multă onanie strică, și prea multă abstinență strică.
Fantoma ori bântuie casa ori bântuie persoana!
Dacă te muți în altă casă și fantoma te bântuie pe tine, vine să te bântuie la noua adresă.
Dacă este o fantomă care bântuie casa, în altă parte ai putea să scapi de fantomă, dar ai parte de blestemele ăluia pe care l-ai nenorocit!
Eu nu am mai auzit de fantomă, care să fie localizată și să bântuie într-o singură cameră, ori fi și de astea, că nu mă pricep la fantome.

Tu prea dai o importanță acestei fantome.

Încă este bine că nu a încercat să te ucidă.

Poate nu este o fantomă, ci un om care se joacă.
Un deraiat mintal, care a potrivit chei la ușa ta, dar nu este un nebun agresiv, ci unul copilăros.

De fapt este altfel, trezirea poate fi forțată : sonerie, ceas deșteptător, telefon etc. sau naturală.

La sfârșitul perioadei de somn sunt visele coșmaruri.
Este o situație nici dormind dar nici treaz, ci între.
Nu îți convine ceva din visul coșmar și faci o mișcare bruscă, deschizi uneori și ochii, și în primele clipe / fracțiuni de secundă te întrebi singur dacă era vis sau realitate.
Din povestire te lămurești repede că era vis.
Dacă vorbeai cu persoane dintre care o parte au murit, dacă erau persoane cu care vorbești rar șamd este sigur vis coșmar.
Când predomină starea de trezire și vezi că ești singur în pat, nu mai sunt dubii că era vis coșmar.
Tu de fapt, ai relatat vise coșmaruri, apreciate incorect, drept realitate, și ăsta este răspunsul meu.

| Lizzu a răspuns (pentru MMihai):

De ce spui ca da prea mare importanta acestei fantome? Tu sa fii in locul lui nu ai da? Fiecare am da pentru ca e ceva care iese din puterea noastra de intelegere, si ne-am speria sa fim atinsi de ceva invizibil!
Teoria nu e buna mereu

| Hombre a răspuns:

Toate cele povestite de tine le-am vazut in documentarele Discovery. Sigur le-ai vazut si tu.

| Hombre a răspuns:

Nu am experiente de genul acesta, dar nici nu pot crede ca niste fantome sau nu stiu de entitati poate tine circuitul electric inchis ca becul sa functioneze in ciuda faptului ca tu actionai comutatorul.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Linisteste-te.Totul e vis sau exact asa cum ai spus si tu esti in transa, cumva intre vis si realitate! Ca sa iti explic si mai bine, noi trecem prin mai multe etape de trezire, iar tu nu te trezesti complet, ramai cumva agatat de vis desi ai senzatia ca esti treaz!
Despre acest fenomen ar trebui sa cauti informatii: intre vis si realitate!
Ai putea face un test, o noapte alba! Nu dormi si vezi daca " fantoma" mai apare! Ar trebui sa apara noaptea, nu? Indiferent daca tu dormi sau nu!
Inca un test dupa care sa te ghidezi ar fi acela ca in somn nu simti durerea. Asta in cazul in care " fantoma" te va pocni! laughing

Deci cauta pe net informatii...VIS!
App. stiai ca exista si vis in vis?

| trăncănici a răspuns:

Eşti la limitele normalului, mai ai un pas şi ajungi la sinucidere.Consultă un psiholog, hiperestezia de care ne-ai vorbit, este una din simptomele unei grave boli psihice.HIPERESTEZÍE (‹ fr.) s. f. Creștere a intensității senzațiilor și percepțiilor, datorată coborârii pragului senzorial. Apare în perioade de suprasolicitare nervoasă și fizică, în debutul bolilor infecto-contagioase sau psihice, când persoanele afectate nu suportă lumina, căldura, zgomotul.

| trăncănici a răspuns:

Mergi în Rep.Moldova,se vorbeşte româneşte şi sunt discreţi!

| trăncănici a răspuns:

Lasă meseria de gardă de corp dacă ai teama de a nu fi ucis, de aici ţi se trage.Lucrezi în stress! Alege-ţi o meserie mai pacifistă.

| trăncănici a răspuns:

Mda,se pare că ne batem capul pentru tine degeaba.Du-te la doctor.sau fă ce crezi.

| ania a răspuns:

Încearcă să afli ceva de la vecini despre despre istoricul apartamentului, dacă n-a fost un fel de bordel, dacă nu s-au făcut acolo ședințe de spriritism, etc. Din descriere pare a fi locuit de spirite demonice. Am avut și eu diverse cunoștințe care după ce s-au mutat într-o casă nouă au perceput tot felul de prezențe ciudate și până nu s-au rugat și au poruncit în calitate de proprietari demonilor de intimidare, frică, curvie, spiritism, moarte să plece în numele lui Iisus Hristos, n-au avut parte de liniște.Eu și soțul meu ori de câte ori ne-am mutat sau chiar când mergem pentru câteva zile în vacanță, întâi ne rugăm-Tatăl nostru care ești în ceruri, noi suntem copiii tăi și proclamăm protecția sângelui lui Iisus Hristos peste familia noastră și peste această locuiță pentru că avem un drept legal asupra ei.Vă poruncim orice demoni de frică, moarte, curvie, spiritism sau alții pe care Iisus vă cunoaște, să plecați în numele lui Iisus Hristos, noi și locul acesta îi aprținem lui.Și peste tot ne simțim liniștiți, nu percepem o atmosferă apăsătoare.Am avut o prietenă care a povestit ceva asemănător cu ce povestești tu după ce a cumpărat mobilă de la o cunoștință a cărei mamă a murit și se ocupa parcă și cu spiritismul. După ce ne-am rugat împreună cu ea n-a mai perceput prezențe ciudate nici ea nici familia ei. Cine alege să-și dăruiască viața Mântuitorului Hristos și-și mărturisește toate păcatele are dreptul să poruncească oricăror spirite demonice să plece și ele nu mai au nici un drept să rămână și ele vor pleca.

| Mădă0611 a răspuns:

Te uiti la filme horror si te intereseaza povesti cu si despre diavoli, posedati, case posedate? Vad ca despre dedublarea astrala te-ai documentat si iti autosugerezi stari sugerate.

| C0nstantin a răspuns (pentru Mădă0611):

Altu pe supradoze de etnobotanice laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru C0nstantin):

Cea mai tare categorie, evăr. big grin

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sigur nu-i scenariu de film de oscar? fa o sfestanie si mai du-te la biserica

| Lizzu a răspuns:

Ai spus ca este apartament nou..intereseaza-te pe la vecini si intreaba-i ce s-a intamplat acolo, daca a fost cineva inainte care a murit sau daca au mai auzit povesti asemanatoare.

Stai calm. Eu zic sa te rogi din suflet ca orice ar fi sa -si gaseasca drumul si sa plece de acolo. Stropeste cu agheasma prin casa, tu singur, nu ai nevoie de preoti. Preotii nu-ti aduc mereu binele. Trebuie doar sa crezi in tine si sa crezi ca se va rezolva.
Stropeste in fiecare seara inainte sa te culci si spune ceva din suflet catre Dumnezeu, spune-i sa ajute spiritul sau orice ar fi sa-si gaseasca linistea departe de acolo.
Fa asa o saptamana, doua, trei, fa cat timp va fi nevoie pana nu mai observi nici o intamplare ciudata.

E normal ca oamenii sa nu te creada, pentru ca nu e ceva care se intampla oricui. Daca ni s-ar intampla tuturor atunci toti te-ar crede fara opunere.
Mergi si prin biserica si stai acolo 30 minute,gandeste-te la tot si roaga-te sa se rezolve,pentru ca se va rezolva intr-un timp.

Daca spiritul nu-ti face rau, stai linistit. Poate vrea sa te atentioneze stii? sa-ti atraga atentia,poate vrea sa-ti arate sau indice ceva,dar din pacate mintea noastra nu percepe mesaje din alta lume.
Te cred ca te sperii, e si normal cand simti atingere din nimic. Dar pastreaza-ti calmul cat de mult poti si incearca sa-ti gasesti un animalut, o pisica sau catel, stii ca atunci cand esti in compania cuiva mai ales animale, totul se imprastie, si frica si tot happy eu asa fac.

Incearca sa descifrezi daca atingerile sau orice detaliu care se intampla sunt bine intentionate sau nu. Fii atent la atingeri daca mai au loc, cum sunt ele? sunt blande sau nu?

Iti urez succes si fii linistit, nu-ti va face rau orice ar fi. Sper sa revii peste un timp sa ne spui daca totul s-a rezolvat sau nu happy

Te pup si ai grija de tine.

| Lizzu a răspuns:

Atunci daca asa a fost, si nu ai simtit agresivitate din partea ei/lui, stai linistit, nu te agita si fii atent in zilele urmatoare ce se va intampla. Pana la urma va pleca.

| Lizzu a răspuns:

Nu-l mai luati toti in ras.
Daca noua nu ni se intampla nu inseamna ca e ceva anormal. Lucrurile astea exista, nu sunt povesti, e alta lume pe care nu multi dintre oameni o pot percepe. De obicei, spiritele contacteaza pe cei care au o abilitate de a simti si de a vedea, care au o sensibilitate aparte si nu pe toata lumea.
Nu mai radeti de ceva despre care nu stiti si nu vreti sa stiti nimic si mai ales ca nu credeti... mai rau il faceti sa fie confuz, pe bune.

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Draga, nu te supara, tu vrei sa ne educi pe noi, dar tu vorbesti din auzite! Nu tot ce auzim este adevarat!

| Lizzu a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu,nu tot ce auzim e adevarat, dar nu avem stii ca e sau nu e adevarat, asa ca nu avem dreptul sa luam in ras ceva despre care nu stim si poate ca omul chiar cere un sfat serios si nu-l primeste.
Asta am vrut sa spun.
Nu incerc sa educ, doar ca e nedrept cand ceri un sfat sa ti se inapoieze scrum...Doar a rugat seriozitate.

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Sfaturile tale prezinta seriozitate, informare, sunt mai mult decat scrum? Tu stii si noi nu, asa-i(sau mai bine zis crezi)?
Nu l-am luat deloc in ras, am vorbit cat se poate de serios.

| Lizzu a răspuns (pentru Alphawolf):

Dar nu ma refeream special la persoana ta, asta nu intelegi...

| Alphawolf a răspuns:

Zenit313 ti-a explicat destul de bine...

Esti foarte superstitios, superstitia iti creeaza frica, iar frica iti creeaza vedenii, te face sa auzi sunete, te face sa simti chiar si batai pe umeri. Superstitia inlatura ratiunea, nu te lasa sa dai o explicatie realista intamplarilor, ea iti amplifica gandirea spre ireal, spre fantastic.

In realitate nu exista fantome, draci sau alte entitati, ele exista doar in gandirea unora. Daca crezi ca vorbesc fara mine, raspunde la intrebarea: De ce au parte de asemenea intamplari doar oamenii superstitiosi?

| Alphawolf a răspuns:

Uite explicatia stiintifica a unui caz: http://www.roportal.ro/......e-5178.htm

In explicatiile stiintifice gasesti mai putin subiectivism.

| Alphawolf a răspuns:

Prietene tu vrei sa crezi in asa ceva. Din start ai bagat in intrebare "Cer sa imi raspunda doar cei ce au o anumita credinta si poate chiar si experienta" -ceea ce insemna ca nu accepti alte explicatii decat cele care sustin paranormalul, care sunt in acord cu tine si iti sprijina, intr-un fel, afirmatiile(intamplarile).

Interesant ca doar la credinciosi sau la copii li se intampla asfel de lucruri. Ar trebui sa te puna putin pe ganduri asta. Credinta ce baza are? Superstitiile ce baze au? Nimic concret. As putea spune, si asta fara sa ma ard, naivitate. Crede-ma ca si eu am avut parte de tot felul de "intamplari" paranormale in copilarie, dar ele au disparut oadata cu copilaria, odata cu progresul in experienta de viata, odata cu gandirea critica.

Crezi ce vrei, uda-ti casa cu agheazma(apa cu puteri mistice), roaga-te, cheama preoti sa alunge "demonii"(ca doar e la moda - preoti sunt super-oameni, au cunostinte si puteri divine), insa problema este alta... Orice varianta vei alege, posibil sa aiba efect, asta depinde de tine, de gandirea ta - ea este cheia la orice, ea creeaza fenomenele si tot ea le alunga.

| Alphawolf a răspuns:

Eu nu te-am trimis la doctor! Esti liber sa crezi ce vrei!

| Zenit313 a răspuns:

Tu singur cauzezi aceste fenomene prin autosugestie si simturi extrasenzoriale pe care orice om le are dar difera modul prin care acestea sunt activate voluntar sau involuntar sau cat de puternice sunt, gandeste-te la acestea ca sunt ca niste muschi:
Toata lumea are muschi, dar nu la fel de puternici.
Asta daca nu suferi de psihoza, halucinatii, alcool, iarba...etc.

Eu am trecut prin multe situatii de genu...foarte groaznice!
Am vorbit cu multe entitati in copilarie si multi prieteni iamginari! happy
Cand am realizat ca eu practic vorbesc singur cu subconstientul meu,imaginatia mea proiectiva,am inceput sa ma distrez,apoi m-am plictisit.

Uite un test ca sa vezi ca tu cauzezi aceste fenomene obisnuite:
Du-te in baie,aseazate pe WC si asteapta!
Orice entitate o sa te astepte sa iesi din baie,este prea jenat,rusinos, penibil ca sa nu te lase in pace cand iti faci nevoile.
O entitate care se respecta, fumeaza o tigara pana cand iesi tu de la baie.
Este accpetabil sa se distreze cand mananci, dormi, te uiti la pornache, asculti muzica..etc.
Dar cand iti faci nevoile,nu mai are nici o scuza, pur si simplu asteapta, ia o pauza de tigara.
Daca tot te bate pe umar, raspunde-i ca nu ai marunt si sa isi caute de munca, gaseste orice jignire posibila.
Spune-i ca este prost bata din moment ce nu are alte idei cum sa isi petreaca eternitatea... ofera-i chiar tu niste idei.

Daca nu inceteaza, inseamna ca esti tu acela care cauzeaza aceste fenomene si trebuie sa iti schimbi modul in care iti distribui gandurile.La inceput este greu sa iti controlezi gandurile,emotiile ca sa nu mai fie negative,dar o sa te obisnuiesti,este normal sa fie mai greu la inceput.
Gandeste-te pozitiv,nu te mai gandii deloc la asta!
Daca gandesti negativ,atragi negativul.

Daca chemi preotul,sau alte prostii,o sa fie mai rau pentru tine,o sa devii schizofrenic,aceste ritualuri nu fac altceva decat sa iti intareasca frica, pan la urma asta este rolul religiei.
Crestinii pentru ca nu au mai evoluat din antichitate, o sa te exorcizeze in zadar si nu o sa ai parte de tratament medical corespunzator la timp, experientele o sa revina, este doar o chestiune de timp iar boala o sa se agraveze.

Daca ai nedumeriri sau intrebari, te ajut cu cea mai mare placere!

Succes! happy

| WholeWorldTeam a răspuns:

Sfatul meu este sa cauti un duhovnic bun caruia sa ii spui toate acestea.El va sti exact cum sa procedeze sa te ajute.Aici pe site nu cred ca vei gasi raspunsul pe care il cauti deoarece e plin de atei care numai isi vor bate joc de tine si iti vor zice exact ce te contrariul, adica sa mergi la medic.Numai bine!

| hecamefrommetalland a răspuns:

Este probabil un spectru(fantoma blocata intr-un spatiu,cladire,etc) care sta pe acolo. Uite un sfat, nu chema preoti!, preotii se ocupa de diavoli, nu fantome condamnate sa ramana undeva. Uite alt sfat, incearca sa fii un bun coleg de apartament cu el/ea.

| Borderline a răspuns:

When there's something Stange
In the neighbourhood
If there's something strange
In the neighborhood
Who you gonna call?
GHOST BUSTERS!

| raluca0306 a răspuns:

Este probabil un spectru(fantoma blocata intr-un spatiu, cladire, etc) care sta pe acolo. Uite un sfat, nu chema preoti!, preotii se ocupa de diavoli, nu fantome condamnate sa ramana undeva. Uite alt sfat, incearca sa fii un bun coleg de apartament cu el/ea

| IulianDornianu61 a răspuns:

Salut!
Cumpara-ti mai bine o tărăboanţă sau un termometru si verifica la un interval mare de timp imprimanta.Si nu te mai culca omule, iti face rau. Sper ca ti-am fost de folos.

| neaivan a răspuns:

Daca esti crestin-ortodox du-te la o manastire din apropierea localitati unde esti si vorbeste cu un ieromonah, sfintesteti casa. Cauze poate sa fie mai multe...

| Hope77 a răspuns:

"Supuneţi-vă deci lui Dumnezeu. Staţi împotriva diavolului şi el va fugi de la voi.
Apropiaţi-vă de Dumnezeu şi Se va apropia şi El de voi. Curăţiţi-vă mâinile, păcătoşilor, şi sfinţiţi-vă inimile, voi cei îndoielnici."
Iacov 4:7, 8

| Zanisoara a răspuns:

Buna,stiu ca au trecut 2 ani de la aceasta intamplare, dar vreau sa stiu ce s-a intamplat dupa? Te-ai mutat sau aceste lucruri au incetat de la sine? Sau inca mai continua? Te rog raspunde-mi

| ArinaRya a răspuns:

Buna. Si eu am avut foarte multe experiente de acest gen insa ale mele au fost mai dureroase. Am avut un accident cand am plecat dintr-o tabara crestina, am vazut soseaua ca era goala iar duhurile demonice au lucrat in subconstientul meu, am accelerat foarte tare, am pierdut controlul, masina s-a rasturnat dar nu am avut nici o zgarietura. Eram cu inca 3 persoane in masina si nimeni nu a patit nimic. Cand ne-am intors in tabara pastorul de acolo ne-a spus "vad pe cineva dintre voi care a umblat cu ocultism" si fata care era cu mine in masina a recunoscut ca ea s-a interesat in ocultism, vrajitorie etc iar din aceasta cauza s-au intamplat acele evenimente.
O alta intamplare a fost cand tot intr-o tabara crestina verisoara mea era intinsa la miezul noptii pe un pod. Avea in ea un duh Izabelic(duh al inselaciunii). Facea foarte urat, imi era chiar frica, la un momentdat mi-a zis ca e intuneric bezna in cabana dar de fapt luminile erau toate aprinse.mi-am dat seama ca ea vedea in domeniul spiritual. I-am spus sa repete dupa mine "Isus te rog sa faci lumina", dupa ce a repetat deodata a spus "vai Arina e atat de luminata cabana" Deci Domnul a lucrat. Am stat fata in fata cu ea si suflam foarte foarte usor spunand la fel de usor (aproape in gand) : Suflu catre tine Duhul Sfant, iar ea m-a pleznit, deci a simtit prezenta divina. Dupa o rugaciune puternica prockamand numele celui care a ucis=o pe Izabela, ea si-a revenit.
Asa am mai patit intr-un vis in care se facea ca o silueta neagra era langa capul meu, ma visam dormind. De la sperietura m-am trezit, insa am avut continuu sentimentul ca nu sunt singura, si stiu sa disting spiritele demonice de cele ceresti. A doua noapte am dormit cu lumina aprinsa pe hol sperand sa visez acea lumina aprinsa in cazul in care visul ar fi de la Dumnezeu si ar vrea sa-mi spuna ca e un duh rau acolo. Insa nu am putut adormi. O silueta neagra era la usa (nu in camera) si eclipsa toata lumina de pe hol, insa se vedea exact ca si cum un om ar fi acolo, nu era negru tot, era exact forma umana. Eram foarte speriata si am inceput sa proclam sangele lui Isus Hristos asupra mea, eu sunt Copilul Lui si niciun duh rau nu are stapanire asupra mea. Lucrurile evident au generat in unele ingrozitoare, cand stateam in pat au inceput sa-mi cada cartile de pe raft, luam chitara si incepeam sa cant pentru Isus "Tu esti scutul si taria mea in Tine ma incred, in Tine mi se-ncrede inima... " si totul a incetat. Dar nu definitiv. Au continuat tot asa si tot asa pana intr-o zi cand mi s-a spart un geam in timp ce dormeam, atunci am simtit o teama ingrozitoare. Am ingenunchiat, am luat Biblia in mana si am inceput sa poruncesc. Am luat totul in propriile mele forte, dar de data asta am facut ceva diferit, nu am mai alungat spiritul rau, l-am tinut acolo. I-am poruncit sa stea in camera si sa auda cum proclam sangele lui Isus, cum Isus patrunde in aceasta casa, l-am legat si i-am spulberat puterile. Simteam raul din ce in ce mai mult, iar deodata liniste totala, pace totala.De atunci s-a terminat happy