| nicucostea855 a întrebat:

Romani 2:15:"Ei arată că au conținutul legii scris în inima ( ADN -ul ) lor, în timp ce conștiința lor depune mărturie împreună cu ei, iar gândurile lor îi acuză sau chiar îi scuză."

Continutul legii (constiinta) lui Dumnezeu este scris in ADN-ul uman. Pe masura ce omul se maturizeaza aceasta constiinta scrisa in ADN incepe sa se dezvolte in creier. Si alte parti ale corpului ajung sa se dezvolte deplin la varsta pubertatii la fel ca si constiinta.

Unii oameni au defecte de constiinta datorita unor defecte genetice.

De ce oamenii de stiinta nu spun nimic despre aceasta minunatie?

38 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns:

Atunci de ce nu avem toți aceeași lege? Că doar ADN-ul e 99, 99% același la toți oamenii. Nici măcar aceeași religie nu o avem, nici n-are rost să vorbim de legi.

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

Constiinta nu are legatura cu vreo religie anume nenicule.

| mastadont a răspuns (pentru nicucostea855):

Cum să nu? Conștiința se dezvoltă din copilărie. Dacă eu îmi învăț copilul „creștinește", că să te masturbezi e păcat de exemplu, atunci de fiecare dată când va face acest act conștiința îl va mustra pentru că, în viziunea lui, a făcut un lucru rău, deși e demonstrat științific că masturbarea are multe avantaje. Tu ca martor al lui iehova ai fost inoculat cu prostia că transfuzia de sânge e un păcat, e împotriva firii. Dacă ai fi pe moarte și ți s-ar administra o transfuzie te-ar mustra conștiința pentru toată viața că ai păcătuit pe când pe cei care nu sunt de aceeași credință cu tine nu îi va mustra, ba le vor și mulțumi doctorilor că i-au salvat.
Și exemple sunt multe... Nu cred că mai e nevoie să-mi răcesc gura de pomană că tu oricum tot pe ale tale le ții.

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

"Conștiința se dezvoltă din copilărie" - da si org gen se dezvolta incepand din copilarie pana la pubertate. Ce nu intelegi?

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

Daca din greseala frangi gatul la o pasare nu ti se face mila? Despre asta vorbesc.

| mastadont a răspuns (pentru nicucostea855):

Eu văd că tu nu înțelegi. Conștiința se dezvoltă după cum ești educat în timp ce organismul se dezvoltă după ce e scris în ADN. Dacă în adn e scris că vei avea o barbă deasă atunci așa va fi pe când dacă părinții nu te învață că tranffuzia e păcat atunci nu te va mustra conștiința când trebuie să faci una. Asta e diferența între lucrurile care țin de ADN și cele care țin de educație. Dacă în ADN ești predispus la diabet atunci o să-l faci în cursul vieții, dacă în ADN scrie că vei rămâne chel atunci așa va fi și tu nu ai cum să schimbi asta. Văd că tu habar nu ai însă ce e acela ADN altfel nu ai fi pus o asemenea întrebare aberantă.

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

Ai fost educat sa nu frangi gatul din greseala la o pasare? Pana sa-i frangi gatul nici prin cap nu-ti trecea ca ai putea pati asa ceva. Sa frangi gatul la o biata pasarica.

| mastadont a răspuns (pentru nicucostea855):

Aia e greșeală, e cu totul și cu totul altceva. Ți se frânge pe moment însă realizezi că ai greșit, că e prea târziu să mai faci ceva și treci mai departe. Și asta tot din educație vine, că suntem învățați de mici să nu facem rău nici-unei vietăți. Atunci când calci pe o furnică de ce nu ți se rupe inima? Când omori un gândac de ce nu te doare? Pentru că ai fost învățat că sunt ființe insignifiante, dăunătoare chiar și nu ai nici-o milă. Dacă pe un copil îl înveți că furnicile sunt întruchiparea lui dumnezeu atunci te va crede și se va teme de ele dar dacă nu atunci calcă pe ele fără nici-o grijă.

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

Cine a educat civilizatia umana ca in majoritatea cazurilor e gresit sa frangi, din greseala, gatul la o biata pasarica? Pe mine nu m-a invatat mama sa nu ucid animale. Cand ma jucam cu prastia am nimerit o pasarica drept in inima si cand a cazut mi s-a facut mila.

| mastadont a răspuns (pentru nicucostea855):

Dar te-a învățat că toate ființele simt durere ca și tine, ți-a insuflat sentimentul de empatie.
Civilizația umană s-a educat singură, prin evoluție. Când trebuia să vânezi crezi că ți se rupea inima că omorai falnicul cerb? Mai degrabă se rupea stomacul de foame. Dar pe măsură ce nu mai practicăm toți această meserie am dezvoltat empatie față de alte ființe. Crezi că la măcelar i se rupe inima de fiecare dată când omoară un porc? Pentru el e doar o meserie și atât. Ție ți se rupe inima când mănânci șorici și pastramă?

| Meme10Meme a răspuns (pentru mastadont):

E un specimen, el a zis-o

| nicucostea855 explică (pentru Meme10Meme):

Care am nimerit o pasarica drept in inima si acel eveniment ma ajuta sa port discutia pe marginea intrebarii.

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

"Dar te-a învățat" - nu m-a invatat ca nu avea timp de asa ceva.

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

Credeam ca a ucis un pui. Puiul avea gatul rupt.

| mastadont a răspuns (pentru nicucostea855):

A învăța nu înseamnă ca la școală. Ai învățat după cum ai văzut-o pe ea că face, ai învățat din momentele în care te jucai cu câinele mai dur și îți spunea lasă-l că-l doare, ai învățat din reacția câinelui la jocurile tale de copil, Ai văzut că păsările sunt frumoase, ți-a plăcut cântecul lor și ai învățat să le apreciezi pentru asta. Când ai omorât pasărea ai fost trist pentru că aceasta nu va mai cânta și nu va mai zbura nici-o dată, pentru că ai realizat că mai avea de trăit și tu i-ai curmat viața și ai învățat de aici să nu mai faci astfel de gesturi. Din orice lucru învățăm câte ceva, chiar dacă nu ne dăm seama.

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

Ai ucis vreodata un animal cu mana ta?

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

"ai învățat din momentele în care te jucai cu câinele mai dur și îți spunea lasă-l că-l doare" - nu-mi amintesc de asa ceva sa-mi fi zis mama asa ceva.

| Meme10Meme a răspuns:

Iar tu? Martor împuțit! Mars în mormânt cu masonul de Russel! Meme, îți dau bataita

| Meme10Meme a răspuns (pentru nicucostea855):

Ești Meme10Memu? Zi ma!

| nicucostea855 explică (pentru Meme10Meme):

Nu sunt Meme10Memu. Sunt nicucostea855. happy

| Meme10Meme a răspuns (pentru nicucostea855):

Ești martor mason?

| nicucostea855 explică (pentru Meme10Meme):

Ce e ala mason?

| Meme10Meme a răspuns (pentru nicucostea855):

Un

| nicucostea855 explică (pentru Meme10Meme):

Nu am prieten niciun martor. Sunt un specimen mai ciudat.

| nicucostea855 explică (pentru Meme10Meme):

Chiar voiam sa tintesc pasarica aia. Parca si acum o vad cum statea pe creanga de salcie din fata casei.

| chuckmanson a răspuns:

Deci în opinia ta, e în ADN-ul nostru sa ne omoram copiii dacă nu sunt ascultători?

| nicucostea855 explică (pentru chuckmanson):

Multi criminali regreta faptele. Am tratat in intrebare si cazuri de oameni care nu ajung sa se caiasca de fapte care sunt condamnabile de catre societate si care nu sunt aprobate nici de Dumnezeu.

De ce cauti sa denaturezi sensul lucrurilor?

| chuckmanson a răspuns (pentru nicucostea855):

Prietene eu nu am denaturat absolut nimic. Este o lege biblică.
Deuteronom 21:18. "Daca un om are un fiu neascultator si indaratnic, care n-asculta nici de glasul tatalui sau, nici de glasul mamei lui, si nu-i asculta nici chiar dupa ce l-au pedepsit,
19. tatal si mama sa-l ia si sa-l duca la batranii cetatii lui si la poarta locului in care locuieste.
20. Sa spuna batranilor cetatii lui: "Iata, fiul nostru este neascultator si indaratnic, n-asculta de glasul nostru si este lacom si betiv."
21. Si toti oamenii din cetatea lui sa-l ucida cu pietre si sa moara. Astfel sa cureti raul din mijlocul tau, pentru ca tot Israelul s-auda si sa se teama."
Și nu poți să bagi scuza patetică că e vechiul testament, pentru că Iisus a spus clar ce crede despre această lege:
Matei 15:3. Drept raspuns, El le-a zis: "Dar voi de ce calcati porunca lui Dumnezeu in folosul datinii voastre?
4. Caci Dumnezeu a zis: "Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta" si: "Cine va grai de rau pe tatal sau sau pe mama sa sa fie pedepsit negresit cu moartea."
5. Dar voi ziceti: "Cine va zice tatalui sau sau mamei sale: "Ori cu ce te-as putea ajuta l-am inchinat lui Dumnezeu"
6. nu mai este tinut sa cinsteasca pe tatal sau sau pe mama sa. Si ati desfiintat astfel Cuvantul lui Dumnezeu in folosul datinii voastre.
7. Fatarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, cand a zis:
8. "Norodul acesta se apropie de Mine cu gura si Ma cinsteste cu buzele, dar inima lui este departe de Mine.
9. Degeaba Ma cinstesc ei, invatand ca invataturi niste porunci omenesti."

| nicucostea855 explică (pentru chuckmanson):

Tu aduci in discutie chestii pe care eu le-am tratat in intrebare. Nu mai bate campii.

| h379m3973423 a răspuns:

Inimă nu înseamnă ADN ci mentalitatea(gândirea) ca și trăsătură caracterială.
"Cand mi-am pus inima sa cunosc intelepciunea" ar veni "Când mi-am pus ADN-ul să cunosc înțelepciunea", sau în altă parte ar veni "fiindca va port in ADN-ul meu" laughing

| Antisistem11 a răspuns:

Nu cred nici o clipă că pavel știa ce e ala adn.

| nicucostea855 explică (pentru Antisistem11):

Inima figurativa e in minte. Mintea e creierul care functioneaza cu celule care au ADN.

Asadar Pavel nu trebuia sa stie ce e ala ADN.

| SociopatuI a răspuns:

Pentru ca aberatiile sunt descoperite de catre prostii ca tine, nu de catre oamenii de stiinta.

| Antisistem11 a răspuns (pentru SociopatuI):

Nu cred ca e prost mai degrabă e viclean.

| SociopatuI a răspuns (pentru Antisistem11):

El e Meme10Memu, un martor al lui Iehova. Acum mai e viclean?

| nicucostea855 explică (pentru SociopatuI):

De ce cand tu calci, fara sa vrei, o pisica si o strivesti iti pare rau?