| sanboss a întrebat:

ROMANI 8 : 9 Voi însă nu mai sînteţi pămînteşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în adevăr în voi. Dacă n'are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.

Duhul sfant se arata in viata crestinului in funtie de darul primit (vorbire in limbi si alte daruri din 1cor 12) sau prin roada duhului GALATENI 5? Sau ambele? Astept argumentele dvs!

17 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Vorbirea in limbi nu se aplica pentru oamenii de astazi. Acele limbi erau latina, greaca si alte limbi pe care le vorbeau popoarele tocmai ca apostolii sa poata converti cat mai multa lume. Astazi nu mai e nevoie de asa un dar ca nu te duci niciunde sa faci misiune de apostolat.

| sanboss explică (pentru CostinAlamariu):

Intrbarea nu e neaparat asupra vorbiri in limbi, te rog sa recitesti.
Pe mine nu ma intereseaza daca sau terminat sau nu, eu intrebam altceva

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sanboss):

Ok, dar e un aspect important asta pentru ca exista multi dusi cu pluta care cred ca "vorbesc in limbi".
In al doilea rand darurile Sfantului Duh exista, dar nu le-am vazut niciodata la vreun protestant happy

| sanboss explică (pentru CostinAlamariu):

Eu unu cred in toate darurile spirituale din biserica protestanta ( fac parte ) dar nu cred ca sunt pentru mantuire, ci darurile au ca si scop zidirea biserici ( membrilor)
O persoana in care locuieste Duhul sfant sunt sigur ca este o persoana care rodeste ( indiferent de confesiune )

Sunt pasi : 1-Auzirea evangheliei vine credinta, 2 cel care crede este pecetluit cu duhul sfant 3- D.S produce nasterea din nou ( metanoia ) 4 dupa actul botezului ( botezul nu este un legamant ) ci o marturie, 5 crestinul care a fost pecetlui cu duhul sfant cand a crezut, aduce roada duhului ( aici se vede daca pocainta este reala ) apoi bineinteles darurile specificate in 1cor 12 - in efeseni 4.

Ce parere ai?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sanboss):

Parerea mea este ca ce zici tu e pe hartie, adica in teorie. In practica inca caut un protestant care a trait o viata atat de sfanta si de curata incat a obtinut darurile Sfantului Duh.

| Meme10Memu a răspuns:

Darul vorbirii in limbi a incetat. A ramas doar iubirea, credinta, speranta si cea mai mare fiind iubirea. 1 Corinteni 13:8:"Dragostea nu va pieri niciodată. Prorociile se vor sfârşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfârşit."

| sanboss explică (pentru Meme10Memu):

Aveti verset biblic care sa confirme ca darul vorbiri in limbi s-a terminat?, daca cel din 1cor 13:8 ( limbile vor inceta, inseamna ca si celelalte prorocii si cunostinta.
Dar poate aveti alte argumente, astept

| Panamax a răspuns:

Pobabil Saul inventatorul crestinismului mancase sau fumase ciuperci.

| sanboss explică (pentru Panamax):

Nu meriti sa raspund la o asemenea afirmatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista un Adevăr acolo care luminează pe oricine crede în El.
Doar îndepărtează darurile din fata lui, ca sa iasa lumina la suprafață și să rodesti treizeci, șaizeci, o suta(Marcu 4:20)
E adevarat că Duhul Tatălui(D.S) nu se poate odihni peste cel mincinos precum e diavolul, pentru ca zice: "dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în Adevăr"
Întrebarea este: Care adevăr?
Cine e Adevarul?
Adevarul sunt cuvintele lui Iisus(Ioan 1:17)
Avem acest adevar: "esti duhovnicesc... daca Duhul lui Dumnezeu locuieste în adevărul lui Hristos"
Acum înțelegem mai bine semnificația acestor cuvinte.
Duhul lui Hristos era plin de Har și Adevăr(Ioan 1:14), de aici reiese ca oricine are plinatatea lui Hristos are Duhul Lui Hristos.
Deci cine are Duhul lui Hristos?
Acela care are darul vorbirii în limbi?
Nu acela care e plin de roade, de Milă și Adevăr?
.
Nu am nevoie de argumente ca sa stiu care e mai importanta sau cine intra și cine pleaca ultima din Duhul Sfânt.

| sanboss explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, da ADEVARUL este Hristos cum ai mentionat tu mai sus.
Dar nu stiu daca in vs din rom 8:9 se refera la Hristos, ci la cititre mai mult parca merge pe ideea urmatoare.

Daca Duhul locuieste ( asa cum spuneti )( intr-adevar ) ( sigur ) (negresit ), in voi. Ramene sa mai meditam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sanboss):

Ai dreptate la randul tau, întrucât nu se refera în mod special la El, cât mai mult la Cuvintele Lui.(Ioan 15:26)
Si cuvintele Lui sunt duh si adevar.

Dar despre daruri nu pot spune decat ca au fost date o singura data si în mod special pentru o cauza nobila.(Matei 28:19, 20).
Si poate întrebarea mea din profil te poate ajuta:https://www.tpu.ro/......costal-in/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roadele. Degeaba ai daruri daca n-aduc roade.