| DanionM a întrebat:

,,Rugăciunea este mijlocul prin care se revarsă în sufletul nostru lumina." (-Vladimir Lossky-)

Care sunt urmările pe termen lung ale lipsei de rugăciune în viaţa noastră?

10 răspunsuri:
| strawberry03 a răspuns:

Am trecut personal printr-o astfel de stare. Sa ignori rugaciunea inseamna sa ignori o relatie cu Dumnezeu.
Am intrat intr-o stare de depresie, am devenit pesimista, am ramas dezamagita de tot ce se intampla in jurul meu si mi-am pierdut speranta.
Rugandu-ma insa, am dobandit o forta uimitoare si am reusit sa imi pun increderea intr-un Dumnezeu iubitor happy
Cum zice in Matei 5:3: "Fericiti sunt cei constienti de necesitatile lor spirituale". Asa este. Biblia ne inindeamna sa ne apropiem de Dumnezeu, iar El se va apropia de noi happy

| BlackSulphur a răspuns:

Multe secunde castigate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

De fapt rugaciunea mareste puterea atosugestiei si o inclina spre bine..Ar trebui interzis dreptul de exprimare al prostimii!

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Autosugestie*, si ce-mi autosugerez? Ca o fantoma o sa imi faca pe plac?
2. Prostime? Mars in clopotnita ta, mare bufnita inteleapta ce esti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

1)Da.O sa ne dea siguranta pe sine insine.
2)Cuvintele urate sunt o metoda prin care ne aratam slabiciunea caracterului sau nestiinta.

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Nu, sa te rogi nu ne cladeste siguranta de sine, doar ne face mai slabi, ne distruge vointa de lucru (Adica de a face ceva, nu de a astepta sa ne pice din cer), eventual in cazul marii "iertari divine" uitam de persoana de fata care am gresit!
2. Very clever Sherlock, nu ca si cand tu ai inceput!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Ba da..Nu ne distruge nici o vointa.Un credincios adevarat stie ca nu ii vor pica lucrurile de agata din cer.happy

| iusy98 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Ca sa faci ce?

| Messerschmitt a răspuns:

Nu lipsa rugaciunii duce la intuneric. In schimb, lipsa credintei duce la ceva mai intunecat decat lipsa luminii.

| UnulPentruToți a răspuns:

Întuneric emoțional și spiritual. Dacă nu schimbi bateriile lanternei vei sta pe întuneric.
Rugăciunea te pune din nou în brațele Tatălui. Cânt trece mult timp fără dorința de apropiere cu Mângâietorul tău, pierzi relația, te îndepărtezi și te schimbi. Din omul blând, iubitor și altruist devii un egoist irascibil și ceea ce este cel mai rău e că nu-ți dai seama de asta. Cei din jurul tău suferă și ție nici nu-ți pasă; ești pe cale de a-ți clădi un caracter infect, condus de Diavol.
Când ai un prieten/o prietenă și nu vă vedeți, nu vă vorbiți și nu te interesezi de el/ea multă vreme: ce se-ntâmplă?