| RoxanaGhost a întrebat:

Rusii lipoveni sunt crestini ortodocsi sau sunt pocaiti? Un baiat din Jurilovca mi-a spus ca lipovenii sunt pocaiti...Insa prietenul meu este lipovean de origini si este crestin ortodox, doar ca pe stil vechi...Lamuriti-ma si pe mine.

6 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Toti rusii tin calendarul vechi. La ei stil vechi inseamna altceva. A fost o mica reforma, constand in retraducerea unor carti liturgice prin sec17, pe care lipovenii au refuzat-o (starobriati, rascolnici). Doar ca atunci in Rusia era un tar. si i-a "alungat". Mai pe scurt ei singuri s-au separat de ortodocsi, dar nici neoprotestanti nu sunt.

| Dandanache a răspuns:

Ortodocsi pe stil vechi.

| danay72 a răspuns:

Sunt de diferite confesiuni, nu numai ortodocși, dar predomina religia ortodoxa. Important e să nu ai prejudecăți față de nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei sant crestini ortodocsi de rit vechi. pocait este acel om care se naste din nou, adica nu mai practica pacatul, deci este mort pentru pacat, dar traieste si este viu pentru imparatia cerurilor, indiferent din ce cult face parte.deci pocait, insamna mort pentru pacat, nemaipracticandul.

Răspuns utilizator avertizat
| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns:

In raionul Lipoveni din Rep. Moldova avem Biserica Crestina ADVENTISTA de Ziua a Saptea! Comunitatea Golgota! Te invit sa mergi in fiecare sabat la orele 10:00 la BCAZS!