| andreidu a întrebat:

S-a dovenit ca o afirmatie din Biblie sa fie falsa?
Am citit asta intr-un raspund al lui EmaS.

28 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

S-a dovenit ca o afirmatie din Biblie sa fie falsa?==Ia și citește biblia și desparte în 2 afirmațiile pe care tu le consideri adevărate, de cele pe care tu le consideri false și vezi la urmă câte sunt adevărate și câte sunt false, în opinia ta.

| danut a răspuns:

Interesant, sunt curios sa vad si eu "o afirmatie" falsa din Biblie (excluzand indicarea acestui lucru in mod expres).
Cineva spunea de ceva afirmatii false, scriele neamule sa le aflam si noi.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru andreidu):

Da-mi ceva exemple caci in privinta nebuniei sunt altii care-s in masura sa "traga concluzile". Pana una alta nu ai spus decat un mare NIMIC iar parerile tale nu depasesc nivelul "clasei pregatitoare" daca o ti tot asa.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru andreidu):

Biblia nu are nici o contradictie ci in CAPUL nostru salasluiesc ele.
Modul nostru de INTELEGERE este DEFECT, de aceia astept ceva "dovezi" de CONTRAZICERE din Biblie. Cineva a spus o vorba fatala: DOVADA.

| nesuferit a răspuns (pentru danut):

Hai sa incepem cu inceputul atunci, si dovedeste veridicitatea bibliei, si dupa aia discutam si de contradictii

| danut a răspuns (pentru nesuferit):

Glumesti? Ce poate fi mai REAL ca un lucru care isi face prezenta in viata omenirii de peste 3600 de ani. Daca ar fi fost doar o scornire ar fi disparut ca multe altele dar niste "inscrisuri" nu constructii gigant ci niste hartioare au REZISTAT atata vreme. Citeste "Amintiri de la Marea Moarta scrisa de un ateu cu DIPLOMA si apoi mai discutam. (Carte stiintifica si nu una artistica). Cand cele afirmate de un stalinist ateu convins vor putea fi combatute de de unul dintre voi atunci mai putem discuta despre "vereciditatea" Bibliei, daca nu veniti cu "argumente" in "combaterea" acelei scrieri atunci reconsiderativa locul chiar si in aceste glumite de discutii.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru andreidu):

Ce legatura are traditia cu ce am scris eu? Eu te-am trimis la arheologie daca ai fi cunoscut subiectul si la "confruntarea dintre scrierile Biblice si descoperirile arheologice" iar tu imi dai cu ce inventeaza baba Dochia? P.S. Scrierile Biblice sint "contemporane" cu inventarea scrisului asa ca unde dai si unde crapa. Citeste cate ceva (ti-am recomandat o carte de arheologie scrisa de un mare ateu) si apoi mai fa comentarii altfel devi ridicol. P.S.2 Nu uita sa citesti si Biblia ca sa intelegi ce scrie pe acolo (toata, nu spicuiri).

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru andreidu):

Sa incepem cu sfarsitul, nu sunt 30000 de "secte" crestine ci doar 500 de variatiuni. Daca citeai, intelegeai. Te-am "trimis" la un om de "stiinta" care face vorbire despre AUTENTICITATEA scrierilor Biblice. Ce dovezi mai concrete vrei decat aceia ca atunci cand AVRAAM face vorbire despre orasul UR, "oamenii de stiinta" si-au batut joc de Biblie spunand ca autorul (Moise) a batut campii, si au spus asta peste 150 de ani iar ca atunci cand l-au gasit (orasul UR) sa cada pe spate. Dar ce spui de Sodoma si Gomora, alte "inventii biblice" care au fost descoperite (in Marea Moarta) abia atunci cand tehnica de vizualizare din cosmos (sateliti) a crescut. Ce dovezi iti doresti tu? Atunci unde ar mai fi credinta? Vrei sa-L vezi pe Dumnezeu? In curand, dar pentru tine va fi prea tarziu iar regretul, amarnic.

| nesuferit a răspuns (pentru danut):

Ai cam tras chiulu la orele de logica din liceu. E datoria voastra sa demonstrati ca biblia chiar e scrisa de dumnezeu. eu o vad ca pe o carte plina de legende.
Crestinismul a rezistat atat de mult tocmai din cauza bibliei, nimic mai mult. E o carte ok, daca ai un nivel mediu de cultura, adica serios povestile sunt exagerate chiar si pentru un elev de liceu. acum, dupa ce am terminat si o facultatea, biblia mi se pare o gluma proasta, scrisa de o peroana mediocra, daca dumnezeu a scris-o, atunci e un zeu slab, mai slab decat omul, pentru 70% din cartile scrise de oameni sunt mult mai bune decat cartea lui dunezeu

| danut a răspuns (pentru nesuferit):

Nu cunosc aceasta materie, logica. Pe vremea pe cand faceam eu liceul nu exista o asemenea materie. In alta ordine de idei, Biblia a fost scrisa de oameni si nu de Dumnezeu. Pentru a intelege modul de scriere al Bibliei ar trebui sa fi studiat profund modul in care Dumnezeu a influentat scrierea acesteia, lucru care, fara suparare, este lipsa la multi "comentatori" de pe aici. Tu raportezi totul la "limita" umana, scoala, intelepciune. etc. Groaznic de superficial. Pentru "cunoasterea" ta (nu stiu daca vei intelege ce voi spune) Cartile Bibliei au fost scrise cam asa: 1- Dumnezeu a cerut unei persoane sa relatezer evenimente istorice (prima optiune) 2- Dumnezeu a prezentat unui individ una sau mai multe viziuni iar acesta le-a relatat dupa cum a avut intelepciunea sa o faca. Cand Dumnezeu a "prezentat" unui scriitor un "eveniment" i-a aratat acestuia "o scena" si nu un text, scriitorul relatand cele vizualizate dupa nivelul sau de cunoastere si intelegere. Aceste lucruri sunt foarte usor de inteles DACA citesti textul si relatarile Bibliei. Cartile oamenilor sunt ale oamenilor DAR, DOAR o singura CARTE din lume poate asigura ceea ce nici o alta carte nu o poate face, ASIGURA viata vesnica, cunoaterea INTELEPCIUNII absolute si a universului impreuna cu locuitorii lui, Biblia. DOAR Biblia poate asigura prin cuprinsul ei POSIBILITATEA IMORTALITATII. In rest, sa auzim numai de bine.

| RAY a răspuns:

Cam 80 la suta din vt
20 la suta din nt
a expirat, nu stiu daca se bucura iahve pentru asta

| M25M a răspuns:

Conform spuselor lui Ema(din mai multe raspunsuri) Biblia nu este falsa deci implicit in aceasta logica orice afirmatie prezenta este un adevar.

| martzian a răspuns:

Ce v-ati face voi fara Ema! laughing

| Exilee a răspuns:

SI anume?

| C0nstantin a răspuns (pentru Exilee):

Avand in vedere ca sunt zeci de contradictii in Biblie tu crezi ca tot ce scrie in ea e adevarat?
http://www.youtube.com/watch?v=qvoy-ECnHaU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarata biblie e ascunsa de mult timp. Asta e una facuta sa ne manipuleze.

Răspuns utilizator avertizat