| calutulfericit a întrebat:

"S-a suparat geocentrismul, pe heliocentrism".
Hastag-Drepturi de autor.
Constat ca pe acest site sunt persoane, care pur si simplu, nu pot depasi bariera ecosistemului lor religios rigid.
Va intreb sincer, indiferent daca sunteti religiosi sau nu.
Din geneza, ce reiese?
Geocentrismul(pamantul creat înaintea soarelui, si soarele se invarte in jurul pamantului) sau heliocentrismul? (soare mai batran ca pamantul, pamantul se roteste in jurul soarelui)?

Va las pe voi sa argumentati temeinic. Sanatate si o zi linistita!

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu nu am auzit de nici un crestin care sa sustina azi geocentrismul.

| calutulfericit explică (pentru ania):

Pentru ca oricat ati încerca nu veti putea niciodata metaforiza verbul "a crea" din ziua 4.
Dumnezeu spune ca a CREAT in ziua 4 soarele, nu ca soarele s-a aratat prin nu stiu ce nor in ziua 4 si ca a fost d ela inceputup pamantului. A crea e a crea punct.
Pamantuo inaintea soarelui, soarele mai mic ca pamantul, se misca soarele deci geocentrism.
Puteti sa metaforizati pana la univers. Cunosc un domn pe nume iurii care inca e destul de fericit si acum in universul sau.
happy.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu reisese nimic pe tema aceasta.

| halogen001 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=xWOaG4Da9iA
Sunt povești primitive create de oameni neserioși și necinstiți pentru prostirea naivilor. Un om serios și cinstit nu scrie asemenea aberații.

| halogen001 a răspuns:

"Ca să apuce pământul de colţuri şi să scuture pe nelegiuiţi de pe pământ?" (Iov 38:13), deci Pământul e plat și are 4 colțuri.

7. Vedenia pe care am avut-o, când eram culcat în patul meu, a fost: "Mă uitam şi iată un copac în mijlocul pământului, înalt foarte.
8. Copacul creştea şi era puternic şi vârful lui ajungea până la cer şi se putea vedea până la capătul pământului. (Daniel 4:7-8), deci pământul se putea vedea până la capăt și avea mijloc pentru că era plat.

8. Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte înalt şi I-a arătat toate împărăţiile lumii şi slava lor. (Matei 4:8)
Toate împărățiile lumii ar putea fi văzute de pe un munte doar dacă Pământul ar fi plat.

22. El stă în scaun deasupra cercului pământului; pe locuitori îi vede ca pe lăcuste; El întinde cerul ca un văl uşor şi îl desface ca un cort de locuit. Isaia 40:22
Aici Pământul e plat sub formă de disc.

"El zguduie pământul din temelia lui, aşa încât stâlpii lui se clatină." (Iov 9:6)
"Cutremuratu-s-a pământul şi toţi cei ce locuiesc pe el; Eu am întărit stâlpii lui." (Psalm 74:3)
Pământul are stâlpi pentru că e plat.

"Soarele răsare, soarele apune şi zoreşte către locul lui ca să răsară iarăşi." (Eccleziastul 1:5),
"Iată voi întoarce umbra cu atâtea linii pe care soarele le-a străbătut pe ceasornicul lui Ahaz, să zic cu zece linii. Şi soarele s-a dat înapoi cu zece linii pe care el le străbătuse." (Isaia 38:8),
deci Soarele se învârte în jurul Pământului.

18. Că unde este multă înţelepciune este şi multă amărăciune, şi cel ce îşi înmulţeşte ştiinţa îşi sporeşte suferinţa. Ecclesiastul 1:8
De aici se deduce că nu e bună știința pentru că aduce suferință. Mai bună e neștiința și fantezia primitivă care e cuvântul lui Dumnezeu cel atotputernic și invizibil și care a făcut purici și păduchi și omul neștiutor, păcătos, sărac și neputincios.

Religia prostește omul:
https://ziare.com/......an-1096534

https://www.descopera.ro/......religioase

| CostinAlamariu a răspuns:

Eu zic ca din cartea Facerii nu reiese nici una nici alta, deoarece se dau prea puține informații să poată fi trasă o concluzie într-un sens sau altul.

| calutulfericit explică (pentru CostinAlamariu):

"11Apoi Dumnezeu a zis: „Să dea* pământul verdeaţă, iarbă cu sămânţă, pomi roditori**, care să facă rod după soiul lor şi care să aibă în ei sămânţa lor pe pământ." Şi aşa a fost.
* Evr 6:7 ** Luca 6:44
12Pământul a dat verdeaţă, iarbă cu sămânţă după soiul ei şi pomi care fac rod şi care îşi au sămânţa în ei, după soiul lor. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.
13Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a treia.
"-Deci in ziua 3 a pamantul a avut viata.
"
Soarele, luna şi stelele
14Dumnezeu a zis: „Să fie nişte luminători* în întinderea cerului, ca să despartă ziua de noapte; ei să fie nişte semne** care să arate vremurile, zilele şi anii
* Deut 4:19 Ps 74:16 Ps 136:7 ** Ps 74:17 Ps 104:19
15şi să slujească de luminători în întinderea cerului, ca să lumineze pământul." Şi aşa a fost.
16Dumnezeu* A FACUT(Subliniat) cei doi mari luminători, şi anume: luminătorul cel mai mare, ca să stăpânească ziua, şi** LUMINATORUL CEL MAI MIC, ca să stăpânească noaptea; a făcut şi stelele.Si a fost o seara si o dimineata.
Aceasta a fost ziua 4"

-Soarele e mentionat ca si CREAT in ziua 4, care din " slaba mea matematica", vine dupa ziua 3.
Si nu mentioneaza ca doar s-a aratat dupa nori, si ca e metafora astfel ca a fost mai inaintea pamantului, dar pamantul era acoperit de nori si nu se vedea, nu l a CREAT in ziua 4.

Eu zic ca i destul de logic.
Acum, draga om zi sincer, tie frica de iad, este?
De zici ca nu i "destul de clar" happy.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru calutulfericit):

Mersi de pasaje, dar degeaba le-ai dat ca am citit si eu Biblia. Si ce legatura are crearea soarelui cu problema geocentrismului mai exact? In acele pasaje nu este exprimat nici geocentrism nici heliocentrism. Pur si simplu sunt zilele creatiei.

Iar pentru a doua intrebare, nu, nu mi-e frica de iad. De ce mi-ar fi? Hristos a învins toate puterile iadului. Ce legatura are intrebarea asta cu prima?

| calutulfericit explică (pentru CostinAlamariu):

Stai linistit din atatea comentarii ale tale citite de mine, pe forumul asta, a fost indeajuns pentru a mi da seama ca esti un indoctrinat care nu gandeste in afara cutiei.
Am explicat foarte clar, mai simplu de atat nici nu se poate.

Pamantul e creat inaintea soarelui, fie ca vrei ca vrei sa accepti sau nu acest adevar el EXISTA.
Soarele e mai tanar si mai mic ca pamntul.

De aici incepe deductia logica, soarele mai mic care se misca pe cer, si luna la fel.
Pamantul static, deoarece in biblie(daca zici ca ai citit o) cu siguranta iti aduci aminte de pasajul in care se vorbeste de temeliile pamantului. Un corp mobil nu are temelii deci pamantul e static nu se misca.

Pamant static si mare fata de soare si luna.
Soare si luna mai mici si mai tinere ca pamantul. Ele se si misca.
Concluzie GEOCENTRISM.

Cred ca si un copil de clasa 2 ar intelege asta, insa spre deosebire de tine lui ii lipseste ceva," creier deja spalat de religie, de parinti etc."

Nu o sa ti mai raspund, inchei acum conversatia fiindca nu are niciun rost. Salut!

| calutulfericit explică (pentru calutulfericit):

"Pamantul e creat inaintea soarelui, fie ca vrei ca vrei sa accepti sau nu acest adevar el EX
Soarele e mai tanar si mai mic ca pamntul."

Mențiune aici m-am grabit trebuia sa scriu asa "Pamantuo e creat inaintea soarelui, conform bibliei, si e exact invers, fie ca vrei sa accepti acest adevar fie ca nu el EXISTA.

| DeMicUnCălător a răspuns:

In Romania postcomunista, un roman din trei este de parere ca Pamantul este fix, plat si in jurul acestuia se roteste Soarele.