| sublime89 a întrebat:

Sa facem un mic exercitiu de imaginatie. Ganditi-va la toate acele specii de hominizi care au trait cu foarte mult timp in urma. Unii dintre ei erau extrem de asemanatori cu noi, si aveau o inteligenta egala cu a noastra in multe privinte. Am putea presupune ca aveau propriile lor credinte si superstitii, poate chiar zei si mituri ale creatiei. Si specia noastra a inceput la fel. Toate religiile lumii au evoluat din astfel de credinte primitive.
Daca ar fi sa putem analiza religiile lor, cred ca nu gresesc cand spun ca absolut toti, indiferent de convingerile religioase pe care le-am avea, am trage concluzia ca se inselau si credeau in lucruri imaginare. De ce nu tragem aceleasi concluzii si cand analizam diferitele religii ale speciei noastre? De ce suntem subiectivi si nu putem analiza toate credintele cu aceeasi doza de scepticism?
Pentru cei care se intreaba despre ce "hominizi" vorbesc, vedeti link-ul: http://en.wikipedia.org/wiki/Homo_%28genus%29

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Autosugestia e de vina. Cum poti crede ca cel care imi da o anumita senzatie nu exista? Simt ceva, acel sentiment exista, deci si cel care il provoaca exista, si da, creierul exista. laughing

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Oamenilor îndoctrinaţi religios este greu spre imposibil să evalueze critic şi obiectiv inclusiv propriile credinţe.

Cei neîndoctrinaţi sau eliberaţi de îndoctrinare nu au probleme de acest gen.

Răspuns utilizator avertizat
| dragon1 a răspuns:

Cred ca vrei sa zici, de ce sintem obiectivi, in ansamblu, departe de mine zgircenia, iti dau dreptate, D om nul a dAT D OM nul a luAT, D OM nul fie laudAT, poate vrei sa vezi si astea;
https://www.youtube.com/......tps?/watch

| sublime89 explică (pentru dragon1):

Ma tem ca n-ai inteles nimic.

| dragon1 a răspuns (pentru sublime89):

Teama temei