| Esperança a întrebat:

Sa fi aparut oare Pamantul si tot ce cuprinde el din nimic?
Poate o explozie sa creeze Universul si tot ceea ce este in el?
Daca mai multe gaze se aduna intr-un loc si explodeaza, in urma exploziei se poate creea diferite vietuitoare, atmosfera, plante, ape si multe altele sau va distruge locul unde se produce explozia?

Va invit sa urmarim cateva documentare:
http://www.youtube.com/watch?v=BZdc0YuXplo&feature=relat ed

http://www.youtube.com/watch?v=EslT2NjktME&feature=relat ed

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Poate nimicul sa creeze ceva? Dar sa nu mai vorbim despre frumusetea si complexitatea acestui sistem atat de minunat care functioneaza si pastreaza un echilibru perfect? Cat despre complexitatea unei singure celule, un ateu care se minuna de complexitatea ei, a sfarsit prin a exclama:Trebuie sa existe un Dumnezeu!

Gradul de complexitate ireductibila in fiintele vii este uluitor.Adu-ti aminte ca alfabetul genetic al ADN-ului este format din patru litere:A,T,C si G.Ei, bine, in fiecare celula umana exista aproximativ 3000de milioane de perechi ale acestor litere.Nu numai ca trupul tau contine trilioane de celule si produce milioane de celule noi in fiecare secunda, dar fiecare celula are o complexitate ireductibila si contine subsisteme si ele de o complexitate ireductibila!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Filip23 a răspuns:

Si tu acum. O fi aparut dintr-o nebuloasa. Mai e o teorie ca a aparut din coada (stufoasa) a unei gauri negre.