| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Sa fie oare adevarat ceea ce a spus Arsenie Boca cu privire la:

Parintele facuse atunci altarul din padure si într-o predica spusese: „Ma, întoarceti-va la Dumnezeu caci calul rosu bate la portile Rasaritului. Dar sa nu va întristati, ca de acolo vine mântuirea. Prigoana vine de la Apus". Adica, prigoana vine din Apus acum, în vremurile noastre.

Privind viitorul a spus odata: "Zdreanta rosie, secera si ciocanul, steaua cu cinci colturi va disparea, dar va veni steaua cu sase colturi, anarhia, si va fi vai si amar de lume".

Stiu ca o sa incepeti sa spuneti ca "ba asta-i prost rau pune botul la tot ce au spus preotii si alte profetii" dar eu doar am vrut sa ma conving, e s-au nu e asa cum spune parintele?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Da este așa, urmarea necredinței duce la lipsa bunătății, lipsa bunătății duce la ură, mânie (fie ele intre popoare sau intre două persoane), iar ura și mânia duc către mândrie și slavă deșartă, dorință de a avea totul. Cele precedente duc la război. Un om rău dorește binele cuiva, dorește totul pentru toți ca să le fie bine?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Adevarul e ca Occidentul cade si ea cu el si celalate tari este doar o chestiune de timp cetatenii romani care au plecat in vest stiu cum merg treburiile acolo si DA chiar se intampla pentru cine are ochi sa vada CHIAR SE INTAMPLA.
Acum am doar o singura rugaminte la tine daca poti sa imi scrii pilda fiului ratacit s-au sa dai un copy paste ti-as fi recunoscator.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Asa este. Uite pildawinking (sper ca la aceasta te-ai referit) :

Luca cap. 15: 11- 32

" El a mai zis:" un om avea doi fii. Cel mai tânăr din ei a zis tatălui său:" Tată, dă-mi partea de avere ce mi se cuvine." Și tatăl le-a împărțit averea. Nu după multe zile, fiul cel mai tânăr, a strâns totul și a plecat într-o țară depărtată, unde și-a risipit averea, ducând o viață destrăbălată. După ce a cheltuit totul, a venit o foamete mare în țara aceea și el a început să ducă lipsă. Atunci s-a dus și s-a lipit de unul din locuitorii țării acelea, care l-a trimis pe ogoarele lui să-i păzească porcii. Mult ar fi dorit el să se sature cu roșcovele, pe care le mâncau porcii, dar nu i le da nimeni. Și-a venit în fire și a zis:" Câți argați ai tatălui meu au belșug de pâine, iar eu mor de foame aici! Mă voi scula, mă voi duce la tatăl meu și îi voi zice:" Tată, am păcătuit împotriva cerului și împotriva ta și nu mai sunt vrednic să mă chem fiul tău; fă-mă ca pe unul din argații tăi." Și s-a sculat și a plecat la tatăl său.

Când era încă departe, tatăl său l-a văzut și i s-a făcut milă de el, a alergat de a căzut pe grumazul lui și l-a sărutat mult. Fiul i-a zis:" Tată, am păcătuit împotriva cerului și împotriva ta, nu mai sunt vrednic să mă chem fiul tău." Dar tatăl a zis robilor săi:" aduceți repede haina cea mai bună și îmbrăcați-l cu ea; puneți-i un inel în deget și încălțăminte în picioare. Aduceți vițelul cel îngrășat și tăiați-l. Să mâncăm și să ne veselim; căci acest fiul al meu era mort și a înviat; era pierdut și a fost găsit." Și au început să se veselească.

Fiul cel mare era la ogor. Când a venit și s-a apropiat de casă, a auzit muzică și jocuri. A chemat pe unul din robi și a început să-l întrebe ce este. Robul acela i-a răspuns:" Fratele tău a venit înapoi și tatăl tău a tăiat vițelul cel îngrășat pentru că l-a găsit iarăși sănătos și bine."

El s-a întărâtat de mânie și nu voia să mai intre în casă. Tatăl său a ieșit afară și l-a rugat să intre. Dar el, drept răspuns a zis tatălui său: „Iată, eu îți slujesc ca un rob de atâția ani și niciodată nu ți-am călcat porunca; și mie niciodată nu mi-ai dat măcar un ied să mă veselesc cu prietenii mei; iar când a venit acest fiu al tău, care ți-a mâncat averea cu femeile desfrânate, i-ai tăiat vițelul cel îngrășat."

" Fiule," i-a zis tatăl," tu totdeauna ești cu mine și tot ce am eu este al tău. Dar trebuia să ne veselim și să ne bucurăm pentru că acest frate al tău era mort și a înviat, era pierdut și a fost găsit."

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Da asta e iti multumesc foarte mult.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Cu placerewinking!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Inca ceva Celcestietot citisem fraza asta:
Spunea odata cineva: „Parinte, Ceausescu strica bisericile". „Nu el, ma, ci pacatele omenirii" – i-a raspuns Parintele. Probabil s-a referit la caderea Ocidentullui pentru ca preotii erau oameni cititi nu doar slujitori ai domnului si din moment ce il urmareau mereu si il inchideau comunistii stiau ca preotii stiu mult prea multe lucruri asa si el probabil stia ce e pe dincolo pentru ca BOR era in legatura cu partidul si de acolo mai aflau unele lucruri din strainatate posibil ca si el stia de caderea Occidentului. Apropo tot asa am auzit niste zvonuri de la unii plecati pe acolo precum ca copii din strainatate s-au din Occident cum vrei sa ii spui sunt mult mai redusi in gandire fata de cei din tariile sarace din lumea a treia s-au din tariile fost comuniste, acum nu stiu daca e adevarat ce am auzit nici nu am fost plecat pe dincolo dar am auzit ca e rau acolo foarte rau.
Eu am citit de pe wikipedia cateva propozitii despre The Decline of the West https://en.wikipedia.org/wiki/The_Decline_of_the_West acum nici nu stiu ce sa zic dar un calugar spunea ca mai intai o sa cada tariile din lumea intai si pe urma o sa vina randul la celelalte tari de pe glob dar asta e doar o chestiune de timp. Si vreau sa te intreb e s-au nu e asa? vreau sa fi sincer si sa imi spui, sa stii ca daca imi spui adevarul nu deranjeaza pe nimeni mai ales ca stiu ca nu mai e mult. Astia care vin din urma noastra nu stiu ca ce e scris in Biblia aia e adevarat de aceea lumea isi pune intrebari atat pe site-ul asta cat si pe alte pagini dar sincer imi e frica sa fac copii pentru ca nici mie nu mi-a fost usor pentru ca suntem in jungla. Atat vreau sa imi spui criza aia globala si saracia din europa se datoreaza caderii occidentului? adica eu stiu ca am ajuns rau si nu ma refer doar la RO ma refer la toata lumea asta, adica CHIAR SE INATAMPLA chiar si acum cand scriu imi tremura mainile si sa stii ca nu e un subiect de luat in gluma s-au in deradere.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Un frate de a tata a plecat prin Anglia la o firma de constructii o spus ca situatia de acolo e rea adica pe langa faptul ca oamenii de acolo sunt reci a mai spus ca acolo e ca un fel de sodoma si gomora e adevarat.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Daca Vestul cade o sa vina randul nostru poate de acea Arsenie Boca a spus "Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma." a stiut el ce a stiut probabil ca e doar o chestiune de timp si poate ca la noi se va intampla altfel pentru ca un analist economic a spus ca in momentul in care vom intra la moneda euro vom fi in rand cu occidentul.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Sti de ce te intreb toate lucruriile astea fie vorba intre noi, noi stim ca societaea umana a continuat sa avanseze de la secol la secol si asta datorita oamenilor si a vietii pe care au avut-o, dar filmele astea si serialele fie ca au fost facute dupa carti s-au din fapte reale dar toate au legatura cu "cel" de sus pentru ca astea au fost niste trairi, nu stiu daca asa a fost scris de cel de sus dar gandeste-te. Sa zicem ca tu esti scritorul "Dumnezeu" si prim creatia ta da-i nastere la o poveste de viata creiezi niste personaje si ce se intampla cu viata lor si evenimentele de acolo asa si cu ce am spus legat de filme, seriale, carti si viata noastra totul pleaca de undeva, eu stiu ca "el" e undeva acolo aici ma refer si la masoni pentru ca se spune ca ei au dus lumea in halul in care e acum ei controleaza industria alimentara, farmaceutica, comertul, armata, sistemul dar ceva ceva e. Uite eu pe biblia mea am un triunghi desenat cu galben cartea e editata in 1989 asa scrie GBV 1989, 1990 sa aiba vreo legatura pentru ca am vazut pe Youtube de la cantaretii astia ca in videoclip au doar imaginea aia cu ochiul https://www.youtube.com/watch?v=cUXXJYKWkxA
Deci e adevarat ce se intampla in momentul de fata?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Pe Biblia pe care o am eu scrie asa pe pagina cu titlul NOTA:
Noua editie revizuita a Bibliei a folosit ca text traducera D. Corneliu din anul 1921, inclusiv traducerea dupa original din anul 1932. S-a folosit de asemenea,, Nolul Testament si Psalmii", traducerea G. Cornilescu, T. Popescu si E. Constantinescu, tiparita in anul 1949. Acesta e doar primul aliniat mai sunt inca 6 dar nu stau sa le scriu pe toate pentru ca sunt obosit.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Celcestietot mai esti pe fir? nu ai mai dat nici un semn de viata, poate am spus ceva ce nu trebuia si te-am deranjat cu ceva, daca e asa poti sa imi spui. Eu am spus lucruriile astea pentru ca am vrut sa ma conving si din moment ce tu ai fost asa de saritor si de amabil sa imi raspunzi la intrebari si chiar m-ai ajutat mult asa incat am vrut sa stiu de aceea ti-am spus tie lucruriile astea.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Probabil ca in momentul de fata te-am pus pe ganduri si crezi despre mine ca am innebunit s-au ca sunt un ciudat de pe net dar eu mi-am spus punctul de vedere si absolut tot ce am gandit si presupus ca asa e. Eu am fost un copil mai linistit care a cautat sa cunoasca si sa se informeze de aceea intreb vreau sa ma lamuresc.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Acesti cantareti pe care ii avem in momentul de fata atat in RO cat si pe plan international oamenii stiu ca ei au semnat un contract cu iluminati si cu diavolul dar si actorii, lumea este intr-o continua schimbare.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Mai sti cand ti-am spus ca viata e de rahat a fost atunci la intrebarea https://www.tpu.ro/......-15-scrie/

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Democratia asta adica anarhia https://en.wikipedia.org/wiki/American_decline va cauza probleme mari la nivel mondial pentru ca ei sunt nr 1 dar nu pentru mult timp China in 2022 ii va lua locul.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Oh nu, am avut niste treabă, nu m-ai deranjat cu nimic happy.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

„Un frate de a tata a plecat prin Anglia la o firma de " etc. Așa o să scriu la toate comentariile, o să preiau, ca să sti la ce răspund happy. Da, oamenii în alte țări sunt mai reci, totuși alte țări nu se compară cu tara noastră la căldură, la modul de a primii oameni. Cât despre ce ai zis cu Sodoma și Gomora, cum a mai zis cineva (parcă Arsenie Boca), că așa ceva cu LGBT-ul, este întărit prin lege tot felul de păcate (a fost profeție de la cineva). Tot felul de nelegiuiri se petrec în vremurile de pe urmă.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

„Un frate de a tata a plecat prin Anglia la o firma de " etc. Vroiam sa spun fratele lu taicmiu dar nu m-am exprimat eu cum trebuie pentru ca ma grabeam ca e tarziu si stiu ca o sa incepi sa spui ca nu m-am exprimat cum trebuie dar sunt obosit si voiam sa stiu daca e adevarat.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Chestia asta cu LGBT se datoreaza pierderii credintei s-au ca oamenii aia nu mai pot de bine ori se adeveresc profetiile.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Inca ceva Celcestietot citisem fraza asta:
Spunea odata cineva: „Parinte, Ceausescu strica bisericile". Am zis că preiau să înțelegi la ce comentariu răspundwinking. Deci, religia din punctul meu de vedere era interzisă pe vremea comunismului, deoarece reda speranță în oameni, îi făcea să nu se mai vrea sa fie practic sclavi. Da, mai întâi cad țările din lumea 1. Da, pun întrebări pe site-uri, deoarece nu știu, dar asta nu înseamnă Marius, că nu trebuie să îi ajutăm. Noi trebuie să ne facem datoria noastră de creștini și să îi învățăm, că nu vor ei să învețe, este problemă lor (chiar daca nu este bine). Crede-mă că și mie mi-a fost greu Marius, nici viața mea nu a fost așa de roz, am fost și eu tratat cum nu trebuia etc, dar chestia importantă este să răzbați. Criza globală se datorează datorită înființării băncilor (punctul meu de vedere), care acestea dau cu împrumut și cer mai mult decât ai (fie că ești stat sau om). Marius, nu trebuie să îți fie frică să faci copii (sau poate că da, nu știu ce să zic). Păi aici la treaba cu făcutul de copii este cu dus și cu întors, de ce? Pentru că, cum spunea un părinte, dacă îi faci până să se declanșeze războiul, cu ce îi vei hrăni? De asta zic că este cu dus și cu întors, că nu ști dacă ne mai ține Dumnezeu cu războiul sau nu, că acesta se poate declanșa in orice clipă.

PS: am încercat să îți răspund la tot, am scris prescurtat big grin, fără supărare, sper că înțelegi.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

„Chestia asta cu LGBT se datoreaza pierderii credintei " citat de la comentariu, nu l-am luat tot comentariul. Cred că se adeveresc profețiile. Spune în Biblie că Dumnezeu vede că omul nu îl ascultă, îl lasă de capul lui să comită păcate și mai mari (de ex păcatul LGBT, am zis așa că, cuprinde toate stereotipurile)

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Inteleg foarte bine dar eu consider ca sa ajuns mult prea departe, tata mi-a spus o vorba "eu am fost asa tu nu o sa fi niciodata ca mine" adica nivelul scade de la generatie la generatie una e cand se naste copilul cu handicap si alta e cand e mult mai redus in gandire decat tine (ma refer in calitate de tata daca o sa fiu).

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

„Acesti cantareti pe care ii avem in momentul ", am citat că sa vezi la ce comentariu răspund. Da este posibil, nu neg (cred și eu asta), dar să nu spunem de toți că au semnat, că e ca și cum am spune că toți avem aceeași credință (toți de pe pământ), înțelegi unde "bat"?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

In occident bisericiile se inchiriaza pe cand la noi e inca bine intr-un fel ca biserica mai are putere dar in randul tineriilor scade de la an la an e doar o chestiune de timp.
https://www.youtube.com/watch?v=PoYqwT4Q8rM
https://www.youtube.com/watch?v=djP08LbBWOg
Imi pare rau de astia care vin din urma noastra ei vor trai intr-o altfel de lume dar sa nu uitam ca noi ne vom trai viata asa cum e ea cu bune si cu rele intr-un final.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

„Mai sti cand ti-am spus ca viata e de rahat a fost atunci la intrebarea http", da, mai știu.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Inteleg foarte bine chiar ma bucur ca am gasit pe acest site o persoane cumsecade cu care pot sa discut.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Inca ceva mi-se pare mie s-au aici e IADUL pe pamant nu ma refer doar la RO ma refer la toata planeta pentru ca am citit cateva pasaje din Biblia aia nenorocita, ca dupa ce am citit au fost cateva nopti la rand in care nu am putut sa inchid un ochi si am stat numai cu gandul la ce am citit.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

„Un frate de a tata a plecat prin Anglia la o firma de " etc. Vroiam sa spun fratele lu taicmiu dar nu m-am exprimat eu cum trebuie pentru ca ma grabeam ca e tarziu si stiu ca o sa incepi sa spui ca nu m-am exprimat cum trebuie dar sunt obosit si voiam sa stiu daca e adevarat.". Nu Marius, eu nu te judec, fiecare greșește fie la calculator sau la telefon, nu-i problemă, nu o să râd niciodată dacă greșești. Am citat deoarece am vrut să înțelegi la ce comentariu răspund, să nu te bag in ceață. Oricum o sa o mai zic : nu mă supărasem pe tine de numiți răspunsesem, dar trebuia să fac ceva. Nu consider că spui prostii, ești un om super ok și deschis pe toate planurilewinking.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Nu stiu de ce dar imi tremura mainiile cand butonez tastele poate e de la oboseala s-au poate ca sunt eu confuz dar in orice caz specia umana nu mege intr-o directie buna. Ce vezi la altii te-ar putea influenta negativ in ceea ce priveste viata si asta te face sa nu mai ei decizia sa faci un copil s-au sa te casatoresti. Bine de casatorit te casatoresti dar problema e ca in doi nu mai e asa de frumos pentru ca se stie ca copilul e fructul iubirii. Am citit in biblie la EPISTOLA CATRE ROMANI pagina 1108 "Starea de pacat a omenirii" de la capitolul 1 randul 18 pana la 32 cu tot cu 32 si asta m-a pus pe ganduri.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

„Inca ceva mi-se pare mie s-au aici e IADUL pe pamant nu ma refer doar la RO ma refer la toata planeta", ști că citez ca să înțelegi la ce răspund. Da pai, în vremurile de pe urmă, dracii vor fi in oameni, așa spunea cineva și avea dreptate. Eu consider că fiecare are să își trăiască iadul fie aici pe pământ, fie în viața de apoi, adică veșnic. Iadul este inevitabil, fie el aici sau la cele vesnice. Nu mai bine trăim noi mai greu pe pământ (chiar daca nu ne convine), decât o veșnicie în viața de apoi? Nici mie nu îmi convine, dar na... Biblia spune ca ne vom satura la cele veșnice, dacă ea așa spune, înseamnă că are dreptate.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

OK, iti multumesc aveam nevoie de un raspuns si sa stii ca nu mai bagat in ceata inteleg foarte bine esti un om bun iti multumesc inca o data.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da, omenirea nu se îndreaptă deloc într-o direcție bună, de aceea vine apocalipsa. Oricum, ceea ce vad copii pe YouTube de exemplu îi afectează clar în mod negativ, cei drept nu pe toti, dar pe marea majoritate da. De exemplu, văd pe unul pe YT că înjură și preia și el comportamentul aceluia. Căsătoria ca căsătoria, dar bine ar fi să găsești o femeia așa cum dorești. În ziua de azi (nu le fac pe toate, că nu este așa) sunt multe desfrânate (că altfel nu am cum sa le zic), care umbla cu zeci de bărbați până umbla cu tine. Eu mă refer ca ideal ar fi să iei una pura, să fie toate așa, nu-i așa că ar fi frumos, sincer acum? Da Marius, dar acolo la Epistolia către romani unde ai menționat, nu este cazul la tine, că tu nu ești homo, îl ai pe Dumnezeu în suflet, tu nu o să cazi, și sper asta.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Sti care e partea mai naspa e ca astia care vin din urma noastra habar nu au ce greu o sa le fie la fel si pentru copii lor pentru ca viata e ciclica exact ca in expresia aia "istoria se repeta".

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Stai linistit nu sunt pe invers si nici nu am astfel de apucaturi sunt un om normal dar eu de cand am inceput sa citesc din Biblia aia parca nu mai pot sa dorm noaptea nu stiu de ce.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Mulțumesc pentru apreciere Mariuswinking! Da, am mai învățat alta lecție tot de la televizor și anume că : dacă nu trăiești destul că să înveți tiparul (istoria aceasta), nu îl răzbați. Și chestia este că nimeni nu trăiește destul că să îl învețe. Cum spuneam de exemplu de Mahābhārata, practic și la el mă refer, la poem. Ai apucat să citești comentariul la el?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Nu, nu am apucat sa il citesc.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Noapte buna Celcestietot Dumnezeu sa aiba grija de tine si de sufletul tau.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Și de sufletul tau sa aibă grijă Dumnezeu, Mariuswinking!

41 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cam da.
Dar ia să analizăm, a dispărut comunismul de la noi din țară?
Comunismul n-o murit,
Num-o țâr s-o hodinit.
Urmașii comuniștilor conduc prin PSD, agenda globalistă, care este o agendă comunistă se propăvăduiește și se aplică, individul este tot mai obligat să renunțe la individualitate și să se conformeze la ceea ce este politically correct, ca pe vremea comunismului, inițiativa privată locală nu este încurajată, ba dimpotrivă, dictatura de la Moscova este înlocuită cu cea de la Bruxelles.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru sadrian46):

Ce zici de asta:

Parintele Arsenie:

"Vasile, americanii pe care stiu ca-i astepti, nu vor veni! Pe noi, singuri, ne asteapta o lupta grea si lunga. Cei buni si drepti vor da jertfa mare de viata si sange, cei slabi, nimicnici si fatarnici vor ingrosa randurile dusmanilor nostri atat de mult, incat vor crede ca sunt numai ei, atotputernici si atoatestiitori.

Asta va fi burta lor moale si-i va duce la pierzare cand va veni din Rasarit un om cu stea in frunte.

Dar va fi peste multi ani, peste foarte multi ani si noua Dumnezeu nu ne va harazi sa vedem acele vremi. Tu nu vei putea vedea americanii care atunci vor veni! Mie nu-mi va fi dat sa vad, dupa sarbatoarea desarta a victoriei, cati dintre cei drepti au mai ramas! Caci, vezi tu, Vasile, dupa aceasta victorie desarta, putini dintre cei drepti vor mai fi in picioare si la sarbatoare. Peste tot vor fi naimitii [vanduti dusmanului] si abia atunci va incepe o noua lupta, poate mai usoara, caci fara jertfa de sange, dar la fel de lunga ca si cea pe care am inceput-o noi acum!"

| Celcestietot a răspuns:

Nu mai poți dormi deoarece te preocupa viața ta, îți pasă de ea. Nu știu Marius, ca să dormi, îți promite că vei citi următoarea zi happy. Apropo, eu nu prea mai am baterie de la telefon, trebuie să îl bag la încărcat și nu pot sta pe el in timp ce se încarcă, că am probleme cu el. Pai cred că ne auzim mâine, as mai fi vrut sa stau sa vorbesc cu tine, dar este pe moarte telefonul. Bine Marius, îți urez o noapte bunawinking!

| Iisus2002 a răspuns:

Aceasta predica in care este vorba despre "calul roșu„ ar putea face referire la Rusia sau China (care are drapelul țării de culoare roșie), sau la o posibilă reîntoarcere a URSS pe hărțile lumii,, ambele țări fiind blocuri comuniste ( China fiind și acum comunistă ) este posibil că părintele Arsenie sa se fi referit la aceasta "mântuire„ ca la o revenire a comunismului în țările estice, dar sub o formă liberală in care oamenii vor avea dreptul la libera opinie și exprimare și în care nu va mai fi prezent cultul personalității...deși nu vad cum s ar putea numi "mântuire„ aceasta posibilă revenire a comunismului, fiind cunoscute atrocitățile comise în toate țările comuniste în trecut...
Acea prigoană venind din vest ar putea face referire la posibile presiuni a tarilor vest-europene asupra celor din est, cum este și cazul României care risca să fie amendată din cauza calității aerului orașelor cât despre acea profeție despre viitor în care comunismul va dispărea și se va ajunge la anarhie...nu cred că se gândea pe atunci cineva la căderea comunismului, dar în legătură cu acea anarhie este sub o altă formă care are rolul de a o ascunde și anume democrația...eu cel puțin asta tind sa cred din ce a spus părintele Arsenie Boca