| Inferno a întrebat:

Sa lamurim niste lucruri: Animalele nu au liber arbitru si nu au suflet, corect?
Deci animalele sunt un fel de roboti creati de Dumnezeu si singurul lor scop este sa ne "tina de foame" noua.
Asta inseamna ca animalele,neavand inteligenta,ratiune, suflet se comporta cum vrea Dumnezeu,cum au fost programate de El.
Omul pe de alta parte are suflet si este liber. Dar apare o problema. Eu nu pot sa intretin relatii sexuale cu o capra? De ce? E considerat pacat. Dar un elefant poate intretine relatii sexuale cu un rinocer si nimeni nu-i spune nimic.
E irelevant. Animalele intretin relatii sexuale cu indivizi din alte specii, dar la om este considerat un desfrau.
Deci fie Dumnezeu greseste cand spune ca a intretine relatii sexuale cu alte animale e pacat.
Fie Omul nu are liberul arbitru si este identic ca animalele.
Fie animalele au liberul arbitru si sunt identice ca omul.

12 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Hai bre inferno ca se zbirleste parul pe mine cind citesc ce ai scris "Deci animalele sunt un fel de roboti creati de Dumnezeu si singurul lor scop este sa ne "tina de foame" noua.
Pai eu nu stiu ce servesti tu la masa dar pe la noi mai sunt ciini,pisici soarici,sobolani,muste,greieri,ciori, si alte oratanii, deci te rog sa le scoti din meniu scuze lista.
Parerea mea este, ca ai gresit categoria, deci trebuia postata la D/S
Ps am si eu la mine la bloc aciuiti cam 6 roboti nu te sfatuiesc sa intrii in falcile lor ca ai sa vezi ca au liberul arbitru si tu esti liber sa faci vaccinul anti/turbare. Deci sunteti la egalitate pe scara evolutiei, asa ca nu te mai agita de pomana

| shadovv a răspuns:

Animalele au suflet si au si liber albitru. Ce le diferentiaza de om este ca nu au ratiune.

Aporpo, toti suntem roboti.

| Inferno explică:

Si cu toate ca nu au constiinta recurg la acest instinct, asta inseamna ca insticutl acesta este unul natural. De ce se opune Dumnezeu naturii?

| OOOLEOOO a răspuns:

Omul e sclavul religiei, iar animalul cel liber.

| nesuferit a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Nu, crestinii sunt nascuti sa fie sclavi, prostiti de mici sa se supuna unor zei imaginari, care stau ascunsi dupa degetul mijlociu

| OOOLEOOO a răspuns (pentru nesuferit):

Sclavi o viata cautand libertate imaginara, uitand sa incerce libertatea reala.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Animalele au suflet.
Ecc.Pag 666 versetul...21 cred.Pace.

| Musique a răspuns:

Tu crezi că animalele au credință? Că se roagă în fiecare seară? Că merg la biserică? Sau că le pasă?

Cum a spus @OOOLEOOO ~Omul e sclavul religiei, iar animalul cel liber.~

| WR104 a răspuns:

"Deci animalele sunt un fel de roboti creati de Dumnezeu si singurul lor scop este sa ne "tina de foame" noua."

"Deci fie Dumnezeu greseste cand spune ca a intretine relatii sexuale cu alte animale e pacat."

Eu nu as recomanda nimanui sa intretina relatii sexuale cu "hrana" lui.

"Dar un elefant poate intretine relatii sexuale cu un rinocer si nimeni nu-i spune nimic."
Unde ai vazut asta? laughing
Nu cred ca animalale au fost programate sa se comporte intr-un anumit fel si nici nu stiu daca toate animalele exista doar pentru a ne tine de foame.

"E irelevant. Animalele intretin relatii sexuale cu indivizi din alte specii, dar la om este considerat un desfrau."

Tu bagi animalele in categorie cu oamenii, sa-ti fie rusine.

| rocco09 a răspuns (pentru WR104):

E normal mai pentru un ateu, daca se considera un animal evoluat nu i se aplica termenul de "moralitate" "liber arbitru" "constiinta" ratiune etc...e ok sa se ghideze doar dupa instinct animalic

| DyNo a răspuns:

Nu sunt crestin, asa ca nu pot sa dau un raspuns in care sa implic citate din Biblie si din legende.
''Deci animalele sunt un fel de roboti creati de Dumnezeu si singurul lor scop este sa ne "tina de foame" noua. '' - pai cam asa spune Biblie, este o parte din doctrina daca nu ma insel, ca animalele sunt facute pentru al slujii pe om.

''E irelevant. Animalele intretin relatii sexuale cu indivizi din alte specii, dar la om este considerat un desfrau. '' - pai parerea avand in vedere ca intretinand relatii sexuale cu alte animale nu poti perpetua specia, decat daca o faci cu gorilele, atunci ai putea sa dai viata... unui hibrid insa nu sunt sigur ce ''grozavie'' ar iesii.
Si privind ultimele trei concluzii. Pe Pamant actioneaza trei planuri diferite: planul animal ( animalele si vietuitoarele inferioare omului de toate felurile ), planul uman ( planul din care face parte omul ) si planul Divin ( cel al Divinitatii, nu ma refer aici la vreo zeitate din religii, in nici un caz, ma refer la ceva mult mai grandios si mai maret, care guverneaza Universul ).
Deci, noi nu putem atinge decat cu gandul planul divin, planul uman este cel in care trebuie sa ramanem, NU AVEM VOIE sa cadem in planul animal, putem cadea, dar NU AVEM VOIE. Cred ca acestea raspuns la cele trei ultime concluzii. Si sa mai explic ceva, in legatura cu homosexualitatea si intretinerea de relatii sexuale. Homosexualitatea este o boala mintala ( in cazul omului cel putin ) care trebuie tratata, daca un om nu poate fi tratat de aceasta boala ar trebui ucis fara discutii, stiu ca pentru asta voi fi atacat de cam toata lumea de pe aici.
Noi oamenii nu trebuie sa cadem in planul bestial, cum am mai zis, lasandu-ne prada instinctului sexual cadem automat in acest plan ( planul animal ) deoarece numai animalele se lasa prada acestui instinc.
La oameni, relatiile sexuale ( intre persoane de sexe diferite ) trebuie sa vina in urma sentimentului de dragoste, unul dintre cele mai pure, curate si frumoase sentimente, acest sentiment nu trebuie patat de instinctele de orice fel ( nu spun acum sa numai intretinem relatii sexuale, in nici un caz, spun doar sa ne stapanim instinctul sexual ).

| Mahmurul20 a răspuns:

Nu mai fi asa zoofil.