| ZvT a întrebat:

Să ne mândrim cu asa : http://i.imgur.com/3D0ndTV.jpg?
Să tragem tare la locul 1 şi să depăşim Nigeria şi Ghana sau...

De cealalta parte, cele mai putin religioase popoare din lume sunt chinezii, japonezii, cehii, francezii si sud-coreenii. Nu mai putin de 47 la suta dintre chinezi se declara atei.
(sursa ziare.com)

Să fie doar o coincidenţă că popoarele slabe sunt religioase, iar cele puternice nu?

63 răspunsuri:
| LegionarulRoman a răspuns:

Modul de viata e de vina frate.Tu esti constient ca aia prin Japonia lucreaza zi si nopate.Nu au timp de odihna, reflectie, meditatie asupra sensului vietii.De China ce sa mai zic? Mao Zedong nu a fost de ajuns?

Dar Coreea de Nord? Nu e tot prin zona? Si aia tot atei sunt, dar mai saracuti un pic.

| Mikhtarian a răspuns:

Tarile de mai sus,sunt slabe,dar sunt ferite de razboaie si probleme naturale.
SUA,China,Japonia,Coreea toate sunt amenintate de razboi,in SUA tocmai ce a fost un uragan,hmm...
Sincer, mi-e bine personal asa mie, mai bine sa cred in Dumnezeu, decat sa fiu manipulat de guvernul Statelor Unite sau, sa nu am net in Japonia.

| Mădă0611 a răspuns:

Daaaa, sa ne mandrim, sa ne mandrim si cu asta: http://www.descopera.ro/......ii-europei
"Întrebarea este: care e aici cauza şi care este efectul? În ţările bogate populaţia este mai alfabetizată din punct de vedere ştiinţific ca urmare a nivelului ridicat de bunăstare economică? Bogăţia permite alfabetizarea ştiinţifică a populaţiei într-un grad mai înalt?
Sau lucrurile stau invers - aceste ţări sunt mai bogate pentru că locuitorii lor stau mai bine cu ştiinţa?"

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Topul nu are nici o relevanta, unde vezi tu in jurul tau in Romania 89% oameni profund religiosi?

Cati vin la Biserica, 2-3%? Unde sunt restul "credinciosilor"? La gratar, in baruri, la balci...
Voi astia laudarosii atei, bucurati-va, ca restul de 95% neoficial sunt de/ai vostri...

| ZvT explică (pentru Mădă0611):

Bunăstarea economică o realizezi prin muncă. Religia încurajează ceşetoria, la biserică te duci şi asculţi ''doamne miluieşte, doamne miluieşte '' scoate banu-i-gata slujba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Topul nu e relevant, Polonia o tara foarte credincioasa nu este inclusa. Romania nu este nici la glezne in raport cu Polonia (ca respect fata de invataturile Bisericii)...

Si unde este Polonia, ca si moralitate, ca si civilizatie, ca si popor...
La fel Germania;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Germania crestinismul este respectat si si-a pus amprenta pe spiritul acestui popor, pe valorile sale, pe disciplina sa...

Nu ateismul vorbeste in istoria si nici macar in prezentul acestui popor...

Viitorul din pacate cred ca va apartine ateismului. Deci sa ne pregatim nepotii de ce poate fi mai rau pe lumea asta...

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu arunca gunoiu' in curtea altuia. Romania e cum e pentru ca oamenii cred in dumnezeu, astfel neavand nevoie de educatie, ca deh, nu viata asta conteaza. Ma rog, majoritatea crestinilor, ca pocaitii sunt dresati bine (cu informatii false), cum altfel sa prosteasca lumea?

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, e un mare adevăr afirmația ta. Bravo! De mult am spus că 95% din credincioșii din România sunt doar făţarnici.

| Angel0 a răspuns:

Cu un editor simplu iti poti modifica clasamentul.

| ZvT explică (pentru anonim_4396):

Mai documentează-te. De ''înviere'' n-ai loc în biserică, slujbele se ţin afară că se duc proştii grămadă. Procentul în ceea ce priveşte numărul ateilor din Germania este de 15 ori mai mare decât cel din România. În Germania biserica nu îţi bagă mâna în buzunar cum e în România, daca nu vrei să-i dai te duci frumos la primărie şi se rezolvă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

"neavand nevoie de educatie"...

Eu iti pot da exemplul a cel putin doi mitropoliti care au infiinţat sute de scoli (primele scoli in tara asta). Mitropolitul Andrei Saguna a infiintat in Transilvania 400 de scoli din banii mitropoliei.

Unde ti se pare tie ca Predica de pe munte invita la ignoranta? Eu stiu ca viciile opuse moralei crestine conduc la ignoranta...

| trolololo a răspuns:

Știi vorba aia: Cei dintâi vor fi cei din urma. Cu cât sunt mai mari și mai puternice statele cu atât vor cădea mai mult.

Romania de exemplu are o datorie externa de 35 % din PIB, Italia o are de peste 120%, Regatul Unit are datoria de 90 % din PIB, Franța 91 %, Portugalia 128 %, Irlanda 120 %, SUA are datoria externa mai mare decât toate tarile din UE la un loc.

Romania e o țară strategica pe harta lumii, după cum știi toți au vrut(rusii, turcii și alții) și încă vor bucăți din Romania. Ungurii de exemplu.

Ford are uzina, Bosh o sa deschidă una, Mercedes Benz la fel, scutul antiracheta, proiectul Nabucco, Ubisoft a făcut jocuri în Romania, parcuri eoliene, investitori chinezi, americani etc.
Ai sa zici ca e mana de lucru ieftina, dar nu e asta motivul, Romania o sa devina următorul paradis fiscal, o Elveția a Europei de Est.

E o coincidenta, Alabama din SUA e un stat foarte religios, dacă zici ca ești ateu sau necredincios, ala ești. Te muti în alt stat. SUA e un stat credincios, pe bancnote scrie IN GOD WE TRUST. Ca sa dau doar un exemplu.

| Nucreeed a răspuns (pentru Mikhtarian):

"Tarile de mai sus, sunt slabe, dar sunt ferite de razboaie si probleme naturale."

Ghana/Nigeria/Kenya mor copiii de foame si alte boli
Ce sa mai spunem despre Iraqstraight face
Si in SUA 70-80% din populatie este religioasa...

| ZvT explică (pentru Angel0):

Mda, deocamdată să ne mândrim că suntem peste Kenya si Irac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scriptura invita la folosirea ratiunii, iar morala crestina nu are nici o invatatura care sa lezeze cunoasterea, binele, frumosul, valoarea…
"Bate si ti se va deschide"

"Cautati si veti afla, cere si ti se va da (raspunsuri daca tu cauti cu adevarat Adevarul)"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ZvT):

Chiar dacă e adevarat ce spui tu (n-am de unde sa stiu acest lucru), ca numărul ateilor din Germania ar fi de 15 ori mai mare, acest lucru nu este relevant!

Esti penibil de-a dreptu: daca acum atei la noi sunt 0, 1% asta inseamna ca in Germania cati atei sunt, 1, 5%! Mare branza ai descoperit! Dar nu-ti fa tu probleme, asteapta si-o sa fie la fel si in Romania... Viitorul nu suna bine pentru valorile crestine; sad

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Imi sade bine in pielea mea, si e o coincidenta proasta

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ignoranta :)), cred ca inainte si dupa rugaciune rostiti cuvantul, sa nu cumva sa uitati sa-l spuneti intr-o discutie cu un ateu :))
Si daca tot l-ai folosit, degeaba construiesti scoli si ies doar ignoranti de acolo: http://www.youtube.com/watch?v=ZLdcVG9aUYQ Daca ar invata toti ca omul e un animal, ca bolile sunt cauzate de altceva, nu de pacate, ca oamenii nu sunt posedati daca nu au prieteni imaginari zei, ca ploile nu sunt pedepse divine, s.a.m.d., ar fi ok, dar pana atunci, "multumita" religiei suntem o tara demna de rusine, de rusini, ca sunt mai multe, lipsa educatiei ducat mai mai multe lucruri.

App, in alte locuri vad ca scrie 800 de scoli, n-o fi fost cumva doar vreo 100 :-?

| RAY a răspuns:

Isi pierzi timpul cu intrebari de astea sincer
referitor la intrebarea ta Romania e o tara africana asta e clar si economic, religios, cultural etc

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, au infiintat scoli prin care sa poate spala pe creier mai usor generatia tanara, si s-o indoctrineze la fel cum fac scolile din Romania si acum. Doar nu crezi ca invatau stiinta in scolile alea. "Trebuie sa scoatem cat mai multi viitori pupatori de moaste pe portile scolii" - asta e ordinul dat de statul roman scolilor de la noi si acum, d-apoi atunci. Cui ii trebuie stiinta? Stiinta e diavolul.

| ZvT explică (pentru trolololo):

Firmele enumerate mai sus vin în România pentru că mâna de lucru este forate ieftină şi este în interesul lor să rămână aşa. Dacă zici că nu e aşa atunci de ce Nokia se mută în Moldova? Bineînţeles că şi poziţia geografică este un factor, dar nicidecum prosperitatea economică de care vorbeşti că va veni nu se datorează în niciun caz bisericii. America nu este ceea ce vezi în filmele de la Hollywood.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu, au fost doar 400 in cazul mitropolitului Andrei Saguna; N-ai zis nimic de ele, inseamna ca n-au fost bune... sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Te agati de o mentalitate de ev mediu, existau ceva mai multe pretentii ince te priveste; "multumita religiei suntem o tara demna de rusine"? E prima data cand aud asa ceva la tine.
Ti/ai pierdut orice obiectivitate.

Primele spitale si bolnite de la noi au fost ridicate nu prin grija boierilor hrapareti ci prin mitropoliile si manastirile din cele trei Pricipate. Dar ce conteaza asta... sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Este nociv sa respecti "misterul" spui? Einstein respecta acest "mister divin" si nu l/a numit nimeni prost si hadicapat... Dar cei care isi respecta valorile nationale, morale, umane, devin dupa tine, "de rusine"?

Altceva e de "rusine"... Si-o sa vezi asta in tot ce va insemna de acum lipsa valorilor morale…

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Cine in Rasaritul crestin s/a opus stiintei? Nu stii pentru ca nimeni niciodata nu a facut acest lucru;

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am gasit pe un site ortodox ca au fost 800, deci, cineva minte, sau minte toata lumea?

Stai asa, vad ca nu esti primul care zice de "ajutorul" bisericii din trecut. Pai daca pe vremea aia numai crestinii erau considerati oameni, trebuiau toti sa minta ca sunt crestini, iar referitor la mitropolie si manastiri, ele de unde aveau bani cat sa constuiasca ceva? si apoi, nu neg ca au ridicat scoli sau spitale, si in prezent se intampla asta, nu pe banii lor, dar educatia crestina nu are nimic de a face cu realitatea, aici e buba, si daca e sa punem in balanta "popii buni" vs "popii rai", sunt 100% sigura ca "popii rai" castiga batalia.