| AvalohAlyn a întrebat:

Să ne mulțumim cu mai putin, cu ceea ce avem sau sa ne dorim mai mult în viața? Cum e mai bine? Și de ce?

3 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca ai citi Biblia ai găsi răspunsuri la toate întrebările puse. Iată ce spune Biblia: Proverbe 30/8-9 "...nu-mi da nici sărăcie,nici bogăție,dă-mi pâinea care-mi trebuie.
Ca nu cumva, in belșug, sa ma lepăd de Tine, si sa zic:'cine este Domnul?'
Sau ca nu cumva in sărăcie sa fur, si sa iau in desert Numele Dumnezeului meu".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga prietene, Dumnezeu spune sa nu ne traim viata ca in paradis in lumea asta caci aceasta viata se datoreaza doar faptelor pe care le savarsim si care merg la Judecata de Apoi a lui Hristos.Deci trebuie sa ne multumim cu ce avem, indiferent daca unul se naste sarac sau bogat. Zice Domnul Iisus:Fericiti cei saraci cu duhul ca a lor este Imparatia Cerurilor.Din asta rezulta ca trebuie sa facem fapte de smerenie si sa dam din averea noastra saracilor."sa ne dorim mai mult in viata?"Ei bine...Nu.Pentru ca bogatia duce la mandrie si Dumnezeu spune sa nu iubim lucrurile de valoare din aceasta viata.

| ChrisRo a răspuns:

Cum ti-am mai spus, ca sa fii multumit de viata ta, nu latura materialista conteaza, adica supravietuirea, ci latura ce tine de relatiile inter-umane, adica socializarea cu oamenii. Daca nu ai viata sociala ( asta insemnand prieteni si o prietena), poti considera ca nu ai viata decat la nivel biologic, cam ca o planta asa. Iar creierul te atentioandu-ti o depresie. Căci depresia asta e pana la urma; un semnal din partea creierului că ceva nu e in ordine cu viata ta.