| DanionM a întrebat:

"Să nu ne luptăm doar să intrăm în Rai, ci să fim mereu treji să nu iasă "raiul" din noi!"

În ce constă oare prezenţa acestui "rai" (metaforic vorbind) din sufletul nostru? Este oare acesta, "canalul" de legătură dintre sufletul nostru şi locul fericirii veşnice?

15 răspunsuri:
| Nolifenodeath a răspuns:

Pacatuim cu gandul fapte si altele sad invidie, gelozie, daca nu ai inteles ce am vrut sa spun asta este.
Raul este in noi de cand ne nastem.

| lpavel a răspuns:

Sa nu ne luptam sa intram in rai?
E ceva de ne-nteles!
Raiul e in Ceruri si este imparatia lui D-zeu, nicidecum in sufletul nostru!
Daca vom fi buni si drepti pe acest pamant, sufletul nostru va merge in rai in imparatia lui D-zeu!
Daca vom fi rai vom merge in iad in imparatia satanei si vom arde de vii o vesnicie! C-am asa sta treaba cu raiul!

| danut a răspuns:

Care "rai" din sufletul nostru?

| iurii75 a răspuns:

Ce te face să crezi că raiul e în sufletul nostru?

| MMihai a răspuns:

Spațiul în care ne mișcăm noi, are cel puțin 4 dimensiuni, fiind un spațiu de tip R4.
Dacă Raiu este un loc, în R4, unde se duc sufletele celor buni și drepți, atunci nu este în noi.

| RAY a răspuns:

Basme o data mort asa ramai vesnic

| M25M a răspuns:

Raiul(din noi) in acest context are o valoare metaforica din ce imi dau seama, s-ar putea sa ma insel insa cred ca se refera la bunatatea noastra la pacea interioara care trebuie sa se rasfranga si asupra celorlalti.

| mihaitaLGP a răspuns:

Daca totul ar fi cauzat de suflet atunci cum explici ca daca lovesti un om foarte tare in cap acesta e posibil sa isi piarda memoria. Deci in concluzie daca creieru moare, pentru sufletul este imposibil sa mai aiba trairi, stari emotionale, constinta, memorie si ratiune.
Deci cum mai poate simtii sufletul atat in rai, cat si in iad ceva?

| deutzanico a răspuns:

Am auzit alta teorie care ar fi ca daca in viata aceasta daca faci rau altora, omori sa zicem sau gandesti tu rau si vrei raul altora, toate gandurile si faptele ti se intorc inapoi ori in viata aceasta ori viata urmatoare ( vorbind acum de rencarnare). De exemplu nu vi s-a intamplat sa ganditi despre cineva ca arata intr-un fel (in sens negativ) iar mai incolo sa patiti si voi la fel? Sau nu ati intalnit oameni care sa aiba o atitudine frumoasa si care sa faca fapte bune, care sa fie fericiti/ multumiti de ceea ce au.
Pare mai rational decat teoria cu raiul si iadul.

| reihiuke a răspuns (pentru lpavel):

Uite asa se pierde invatatura spirituala. Vine unu care sare peste un cuvant si ii da o cu totul alta interpretare. Ia mai citeste fraza de 3 ori, poate descoperi ca mai e un cuvintel pe acolo care schimba radical sensul frazei, fata de ce ai inteles tu.

E ceva de ne-nteles cum de sariti peste cuvinte.

"Raiul e in Ceruri si este imparatia lui D-zeu, nicidecum in sufletul nostru!"

Luca 20:23 spune:
20. Şi fiind întrebat de farisei când va veni împărăţia lui Dumnezeu, le-a răspuns şi a zis: Împărăţia lui Dumnezeu nu va veni în chip văzut.
21. Şi nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Căci, iată, împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru.
22. Zis-a către ucenici: Veni-vor zile când veţi dori să vedeţi una din zilele Fiului Omului, şi nu veţi vedea.
23. Şi vor zice vouă: Iată este acolo; iată, aici; nu vă duceţi şi nu vă luaţi după ei.

| lpavel a răspuns (pentru reihiuke):

Deci dupa parerea ta raiul e in sufletul nostru?

| milan9 a răspuns (pentru lpavel):

Raiul nu este doar în sufletul nostru tot la fel cum internetul nu se află doar în mufa terminalului care intră în calculatorul tău!

Dar acel internet are o "legătură" şi cu sufletul tău, pardon, calculatorul tău, prin acel cablu optic mufat, acel terminal...

Cred că acel "rai" se referă la acea compatibilitate sau "sincronizare" care trebuie să existe între sufletul nostru şi valorile existenţei armonioase a acelui loc concret, numit de noi "Rai"!

| lpavel a răspuns (pentru milan9):

Intrebarea era pusa doar pentru : reihiuke! oricum nu conteaza habar n-aveti...

| reihiuke a răspuns (pentru lpavel):

E un mod de a fi, in care esti fericit, indiferent ce e in jurul tau. Dar un mod de a fi pe un alt nivel, nu cum suntem acum.

| danay72 a răspuns:

Daca ai motivatie corecta nu te gandesti doar la binecuvantarea vietii vesnice, ci la faptul de a fi placut lui Dumnezeu, si intelegi ca acesta este nu pentru ca noi meritam, ci un dar nemeritat.