| Peace119 a întrebat:

Sa speram sau nu la viața după moarte?

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poti spera la ce vrei tu, speranta moare ultima.

Nimeni nu stie daca exista viata dupa moarte, la capitolul asta toti sunt la fel de ignoranti.

| dany1988122 a răspuns (pentru doctorandus):

Sa o luam babeste: Ce se intampla daca ai creierul bolnav si nu mai stii nimic? Un fel de leguma. Cum sa stii dupa moarte ce se intampla daca tu nu stii nimic cand traiesti.

| doctorandus a răspuns (pentru dany1988122):

Nu stiu asta. Din punct de vedere logic sunt doua posibilitati: viata dupa moarte exista sau nu exista.

| halogen001 a răspuns:

Viața e o formă de existență a materiei și durează un timp limitat, pentru că materia e în continuă mișcare și transformare, deci nu are cum să existe viață veșnică și nici nu are de ce.
Evoluția în timp prin selecție naturală selectează în general viețuitoarele care au dorință de viață și de aceea e normal ca orice viețuitoare să își dorească să trăiască cât mai mult, să strângă resurse și să se înmulțească. De la dorință până la putință e cale lungă. Exact pe lucrul ăsta, pe dorința de viață a omului se bazează omul mincinos și îi promite cu dărnicie omului naiv viață veșnică în numele unui personaj imaginar de poveste primitivă, fantezistă, puerilă și absurda.
Omul mincinos e interesat doar de binele propriu și își dorește să obțină totul prin minciună și prin munca altora mai naivi, deci omul mincinos nu are cinste, omenie, empatie, rușine și așa mai departe.

"Ar fi foarte frumos dacă ar exista un Dumnezeu care a creat lumea şi care a fost o forţă benevolentă, dacă ar exista o ordine morală în Univers şi viaţă după moarte; dar este frapant faptul că toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligaţi să ne dorim." - Sigmund Freud

| Darkmagic a răspuns (pentru halogen001):

Acum 8 ore | halogen001 a răspuns:
"Viața e o formă de existență a materiei și durează un timp limitat,... deci nu are cum să existe viață veșnică și nici nu are de ce."
__________________________________
Daca nu cunoastem realitatea, NU avem cum sa cunoastem nici felurile de organizare a materiei, user halogen.
Google - Turritopsis dohrnii.
E bine?
Eu zic sa fim mai precauti cand scriem cu atata convingere...
Si gata! 2-3 zile nu mai calc pe la Religie. Desfasurati-va. big grin

| halogen001 a răspuns (pentru Darkmagic):

Stimate utilizator Dark, tu înțelegi ce înseamnă viață veșnică?
Când Soarele se va termina, va mai trăi veșnic viețuitoarea mai sus amintită? Că parcă spuneai că ești fizician. Eu așa știu că veșnic = infinit. La tine ce înseamnă veșnic? Un număr real, deci finit = infinit? N-ai făcut liceul?

Stimate utilizator Dark, am văzut că îți plac provocările și eu am câteva întrebări pentru tine, la care sunt sigur că nu vei răspunde:

1 După părerea ta Dark, ce e Dumnezeu?
2 După părerea ta Dark, Dumnezeu există?
3 Crezi în Dumnezeu?
4 Ce studii de fizică sau de teologie ai, la ce nivel și unde le-ai făcut?

Oricum nu voi crede nimic din ce vei spune pentru că eu nu cred nimic ce e fără dovezi și nu e rațional. Faci ce vrei, răspunzi sau nu după preferință și eu am să citesc, vor mai citi și alții și vom vedea toți ce știe despre Dumnezeu un adept al "științei".

Dacă erai teolog, aveai logică mai multă și un bun simț mai dezvoltat.
Dacă erai fizician, atunci erai mai aproape de un om de știință care n-are treabă cu credința și la fel aveai un bun simț mai dezvoltat.
Un om inteligent are un limbaj elevat, răbdare, argumente serioase și o atitudine care îi certifică valoarea de om educat.

La răspunsuri de genul https://www.tpu.ro/go-to-answer/18627915/

============================Dark:
Vreau sa-ti dau un motiv sa ma blochezi, pentru ca esti un cretin congenital de factura rara.
E suficient?
Cand habar n-ai de ratiune si stiinta, iar unica ta competenta este probabil desenul, taci dracului din gura, NU ai "pareri personale" in care afirmi cu nesimtire ca crestinii sunt prosti, iar tu, un zero, figurezi ca monument de ratiune!
Nota bene, pentru eventualii isteti care vor raporta cu cinci maini:
Cretinismul congenital este o boala, nu o jignire.

===========================
Nici autodidact nu aș crede că ești. Nu știu câte clase ai sau ce educație ai primit, dar bună nu e. Poate că am fost eu norocos dar n-am întâlnit oameni educați cu o asemenea atitudine, cu un asemenea limbaj și nu în ultimul rând cu așa o logică.
Îmi pare rău că trebuit să o spun, dar ăsta e adevărul. M-am abținut și eu cât am putut, dar nimic nu e veșnic, că tot vorbim de viață veșnică.

Dacă vrei să susții ceva, fă-o la modul serios, cu bun simț, cu argumente serioase și cu o logică mai bună.
Eu spuneam că ai logică teologică, dar greșeam.
Ai probabil ceva logică, dar nu e una așa de bună.
Degeaba încerci să-i faci pe toți cei care nu acceptă "punctul tău de vedere" proști, retardați sau neștiutori că nu ține.
Lumea nu stă într-un singur om, iar adevărul nu depinde de cel care îl spune.
Aș putea avea și 2 clase și să spun adevărul și tot adevăr ar rămâne.
Ai văzut cum e. Lumea te vede și își dă seama imediat ce valoare ai și ce faci.
Asta e viața. Uneori eu mai exagerez cu răspunsurile. De ce o fac? Pentru că tot timpul se dau fără dovezi "adevăruri". Orice "adevăr" fără dovezi trebuie respins sau considerat cel mult o ipoteză, dar nu o concluzie.

| Darkmagic a răspuns (pentru halogen001):

Tu clar ai niste probleme de organizare...
1 Iti arat ca Turritopsis dohrnii anuleaza ceea ce afirmi aproape in fiecare raspuns: "Viața e o formă de existență a materiei și durează un timp limitat", vietatea fiind biologic, nemuritoare, iar tu ma duci la ce se va intampla cand Soarele se va stinge. laughing
2 Viata nu e o forma de existenta a materiei, pentru ca ea oricum exista, fie barionica, biologica sau cum vrei sa-i spui, ci este o forma de organizare a materiei. Deci pentru acuratete, e ok cand vei mai da acest raspuns de 800 de ori, sa spui: "Viata este o forma de organizare a materiei."
Logic, ma intrebi apoi daca stiu ce este Dumnezeu, daca cred in El sau aduci din nou vorba despre ce i-am scris acelui stupid de Mayhem666, mai cunoscut sub numele de AnimeLover. E vreun frate de-al tau?
I-am scris ceea ce i-am scris, pentru ca in nesimtirea lui, acest Pacalici a jignit 2, 4 mld. crestini, si am vrut sa-i testez ratiunea la care tot face apel.
Eu nu l-am numit stupid pentru ca este ateu, l-am numit stupid, pentru ca este stupid, iar tu daca ai avea bun-simt, nu ai tot aduce in fata acel comentariu, la care s-a facut singur de ca*at.
Iti dai seama cam cat ma afecteaza pe mine ca imi da block un nimeni in drum, care nu are nici o idee despre vreo stiinta... big grin
Crezi ca faci bine demonizandu-ma pe mine, ca sa ii iei apararea acestui ins?
Ai grija pe cine aperi...
Daca mai aduci inca o data acel comentariu care se pare ca te-a iritat destul de mult, in vreme ce te-a durut in spate de jignirea care l-a generat, am sa consider ca esti ca el.

| halogen001 a răspuns (pentru Darkmagic):

Ai văzut că dacă judeci lucrurile mai în profunzime ajungi la niște concluzii mai serioase și atunci vezi că nu ești singurul om cu rațiune, cel mai deștept sau deținătorul adevărului absolut. Am înțeles că îți dorești să fii cel mai bun în toate și e foarte bine, dar atunci limbajul folosit și atitudinea trebuie să fie și ele pe măsură. Dacă nu ești de acord cu ce spune un utilizator îți expui frumos punctul de vedere într-un limbaj civilizat și atunci valoarea îți crește, altfel ne comportăm ca la un concurs de "cine înjură cel mai bine". E o diferență intre a avea și a pretinde că ai valoare. Fiecare om are calități bune și trebuie scoase în evidență și valorificate, iar un om de valoare trebuie să fie un exemplu în tot ce face. Mie îmi place adevărul, chiar dacă nu spun tot timpul numai adevărul și îmi mai place ca oamenii să se ajute între ei. Atunci când spui există Dumnezeu și cred în Dumnezeu trebuie să definești ce înseamnă Dumnezeu și să aduci dovezi pentru că altfel nu are nici o valoare. Eu sunt de părere că minciuna servită chiar cu cele mai bune intenții nu ajută omul. E normal să existe și excepții.
Cu așa ceva sunt de acord:
"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satisfăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan
Eu nu sunt credincios. De ce? Pentru că nu am nici un motiv pentru așa ceva. Când cineva vrea să mă mintă, atunci acel lucru eu îl consider unul foarte urât. Omul mincinos îl consideră pe cel mințit inferior, prost, naiv și credul și atunci din partea mea omul mincinos nu se poate bucura de respect, de bunăvoință, de înțelegere și așa mai departe decât într-o măsură foarte mică.

| oglindasultanului a răspuns:

Uite viata dupa moartebatting eyelashes

| Allemando a răspuns:

Nu știu de ce ai mai pus întrebarea dacă știai că o să intervină halogen001.
Citește Biblia și află dacă poți spera. Cea mai bună traducere, cred eu, este Biblia lui Bartolomeu Anania.

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Da. Și noi decidem pe ce cale vrem să mergem pe calea lui Dumnezeu sau a celui rau

| lickypuss a răspuns:

Eu sper la xbox tbh

| Cybele a răspuns:

Dacă îți este frică de moarte atunci speranța că după va mai urma ceva este bună.