| rosini a întrebat:

Sa spunem ca aveti sau veti avea un copil, care la maturitate se va sinucide din diferite motive, iar dupa ce va muri, conform crestinismului va fi torutrat pentru o eternitate in iad. Voi dupa ce veti muri, ca niste buni crestini o sa ajungeti in rai alaturi de Dumnezeu. Ati putea sa il mai iubiti pe Dumnezeu stiind ca va lasa copilul vostru sa sufere in iad, desi are puterea nu sa il scoata de acolo, ci sa ii opreasca existenta si implicit suferinta inutila, dar nu o face deoarece El asa crede ca este drept si corect. Cum ati putea sa il iubiti sau sa il respectati pe tortionarul copilului vostru?

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragule acel copil la maturitate isi intelege faptele si e responsabil de ele. Dumnezeu nu baga pe nimeni in Iad din contra el vrea sa ne scoata, noi insine ne bagam in Iad. Eu personal in ultimile 9 luni am negat existenta lui Dumnezeu si m-am luptat cu El, dar am dat de o realitate El exista.Nu am fost ateu, dar nici crestin.

| rosini explică (pentru anonim_4396):

Raspunde la intrebare si nu o ocoli. Sa inteleg ca esti de acord ca Dumnezeu iti lasa copilul sa sufere pentru o eternitate si chiar ai putea sa il iubesti si sa il respecti?

"noi insine ne bagam in Iad"

Nu este adevarat, nu doreste nimeni sa mearga intr-un loc de tortura eterna, Dumnezeu te baga in iad pe baza judecatei lui, desi are puterea sa nu o faca, totusi o face doar de dragul de a te face sa suferi inutil. Faptele noastre nu au nici o relevanta cu dorinta noastra de a merge sau nu in iad.

| Nucreeed a răspuns (pentru rosini):

Ma nu o sa-ti raspunda exact la intrebarea ta ..astia mereu ocolosec intrebari de genu asa ca nu'ti mai consuma energia degeaba ca n'o sa scoti nimic din ei rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru rosini):

Dragule nu vrei sa mergi in Iad atunci fa ceia ce-ti cere Dumnezeu. Nu este greu. SI anume: Iubeste-l pe Dumnezeu cu toata inima si existenta ta si pe cei din jurul tau ca pe tine insuti. Nu te uita la ce fac ceilalti crestini caci mantuirea ta proprie e in interesul tau. Si daca Dumnezeu a porucit asta da sunt de acor. Retine un lucru din ce-am zis: Noi fiinte create de Dumnezeu avem datoria sa traim pentru el, iar noi suntem egoisti si vrem sa facem ce vrem noi dar nu tot deauna e bine sa faci ce vrei tu. Nu-l cauta pe Dumnezeu cu ratiune caci nu o sa-l gasesti ci cauta-l cu o inima sicera. Pana cand nu o sa-ti dai sema de un lucru si anume: ca toti suntem pacatosi nu-ma intreba de ce Dumnezeu ingaduie diferite probleme.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

"noi insine ne bagam in Iad" - Si cine a creat, cine a stabilit aceasta regula, cine a stabilit totul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Dragule Dumnezeu a zis ce trebuie sa facem sa ne salvam: "Nimeni nu vine la Tatal decat prin mine" Ioan 14:6

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai ocolit. Presupunand adevarata afirmatia ta(cea citata de mine), Dumnezeu trimite in Iad sau nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu,prin faptele noastre ne bagam acolo.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar in functie de ce? De ceea ce a stabilit si dictat Dumnezeu - el ne-a creat, el a pus regulile, el a stabilit binele si raul, totul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Da el stabilit asa cum si noi stabilim asupra copiilor sa nu aiba de suferit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Exact cum stabilim si noi oamenii reguli copiilor, pentru a fi in siguranta si sa fie pace.

| rosini explică (pentru anonim_4396):

"Exact cum stabilim si noi oamenii reguli copiilor, pentru a fi in siguranta si sa fie pace. "

Aceste reguli asupra copiilor care sunt pentru protectia lor, ii fac niste tampiti cu acte in regula. Maturizarea si inteligenta vine din experiente si suferinta experientelor neplacute, iar cei care nu experimenteaza singuri vor ramane mereu cu un nivel mai jos fata de restul oamenilor care au avut prilejul sa aiba parte de experiente si sa invete de pe urma lor. Dumnezeu te pedepseste pentru ca ai parte de niste experiente pe care el le considere neplacute in ochii lui?
Si un sinucigas nu se sinucide ca sa mearga in iad, el se sinucide ca sa scape de unu, iar daca si dupa moarte are parte de un al doilea iad, atunci creatorul acestui intreg sistem de suferinta merita toata ura si dispretu nostru, pentru ca este cea mai rea si malefica fiinta pe care a cunoscut-o mintea umana, indiferent daca aceasta fiinta este reala sau fictiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru rosini):

Eh daca un om si-ar impune nici un fel de regula asupra copilului ce efect va avea acest lucru asupra copiilor? Dragule in viata exista consecinte, Dumnezeu ti-a dat ultimatumul sacrificiul lui Isus a fost acela. Daca vrei il urmezi pe Hristos daca nu faci cum vrei nu te oblig. Fiecare gandeste cum vrea.