| inonitiu a întrebat:

Sa spunem ca sunteti fortati sa impuscati mortal unu dintre cei doi oameni aflati in fata voastra. Unul este ateu iar altul este crestin, pe cine ati impusca(acestea vor fi singurele informatii care vi se vor spune despre respectivele persoane)? Iar ca sa nu primesc raspunsuri cum ar fi pe nici unul o sa mai adaug conditia ca daca nu impuscati pe unul dintre ei, amandoi vor fi impuscati inclusiv tu + bonus 100 de copii de 5 ani care vor fi arsi de vii in fata ta pentru ca nu ai respectat ordinele, deci te faci responsabil pentru moartea a 102 vieti. Sa imi spuneti daca sunteti teisti sau atei si de ce ati luat respectiva decizie.

72 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu nu as impusca pe nimeni. Dumnezeu da viata si numai El o poate lua.

| inonitiu explică (pentru EmaS):

Deci preferi sa condamni 100 de copii sa fie arsi de vii in fata ta decat sa omori un om ca nu cumva sa iti "murdaresti" mainile si "constiinta" ta? Cat de egoista esti, numai la tine te gandesti.

| robby212 a răspuns (pentru inonitiu):

Nici chiar asa.Ea este un model de crestin adevarat, da, are dreptate, Dumnezeu da Viata, Dumnezeu o ia. Poate nu vrea sau nu poate sa faca nimic.

| inonitiu explică (pentru robby212):

A nu vrea sa faci nimic este o decizie in sine si indeplineste a doua conditie, copii o sa fie incendiati, cei doi barbati imuscati inclusiv tu, doar pentru ca ai luat decizia de a nu face nimic. Nu am vrut sa discut despre aceasta conditie, mai bine puneam un milion de copii ca sa nu se mai atinga nimeni de ea.

| SpiritOfAlchemy a răspuns (pentru EmaS):

Ai auzit de ceva anume "criminali"? Nu cred ca erau de aceeasi parere cu tine.

| EmaS a răspuns (pentru SpiritOfAlchemy):

Fiecare cu Domnul lui.

| Exilee a răspuns (pentru EmaS):

EmaS? Voiam sa te intreb. ( scuze, dar timpul nu-mi permite sa vorbesc pe privat...) Esti utilizatorul EmaS dupa softpedia? smug happy

| EmaS a răspuns (pentru Exilee):

De ce intrebi, ai cont acolo?

| Exilee a răspuns (pentru EmaS):

Da. Mi-am facut alt cont si am de gand sa ma (re)intorc. Imi accepti umila mea cerere de prietenie? happy

| EmaS a răspuns (pentru Exilee):

Din pacate, am hotarat sa nu mai scriu acolo. Dar, sigur ca o sa iti accept cererea de prietenie.

| Raniia a răspuns:

In fata lui Dumnezeu totul este descoperit. Atata timp cat sunt fortata si silita de altul si nu fac din proprie initiativa nu cred ca as fi responsabila si contabilizat pacatul.Cred ca Dumnezeu, ca si bun crestin, nu ar ingadui sa trec prin asa ceva.

| William a răspuns:

Daca nu impusc pe niciunul nu ma fac vinovat de nimic. In schimb cel care ma omoara pe mine, pe ateu, pe crestin si pe copii se va face vinovat de ucidere. Sunt crestin ortodox.

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Cand ai sansa sa salvezi o viata si nu faci, te faci vinovat

| morningstar a răspuns:

Probabil ca pe crestin. Sunt crestina si inteleg ca un crestin care moare, va fi mantuit, dar un ateu nu. Deci, ii mai dau o sansa sa creada in Dumnezeu si sa fie mantuit.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ma amuza teribil unele raspunsuri. Ala nu, ala nu. Nu ar impusca ateul, pentru ca ii pasa de sufletul lui...de fapt, l-ar strange de gat! laughing

Raspunsul meu: as impusca, crestinul. Din simplul motiv ca va muri fericit pentru ca se intalneste cu Doamne-Doamne!

| robby212 a răspuns:

L-as impusca pe crestin.Pentru ca cel crestin este deja pe calea cea dreapta si, zic eu, v-a mosteni Imparatia Domnului.Si as vrea ca ateul sa se intoarca pe calea cea dreapta.(sau pe mine daca s-ar putea).

Sunt crestin practicant, foarte apropiat de ce inseamna preoti, Biserica etc.

| inonitiu explică (pentru robby212):

Sa inteleg ca te-ai sinucide? Pai ai tu dreptul asta?

| robby212 a răspuns (pentru inonitiu):

Nu m-as sinucide, dar daca nu se poate altfel, i-as lasa sa ma omoare ei.Si Imparatul Hristos a murit pentru noi.Eu as fi foarte departe, dar daca asta ar fi situatia.

| inonitiu explică (pentru robby212):

Deci i-ai lasa sa te omoare impreuna cu cei 100 de acopii? Am pus conditia asta doar ca sa impuscati pe cineva, dar nu am crezut ca o sa fiti atat de cruzi incat sa lasati sa fie arsi de vii niste copii doar pentru ca nu doriti sa va patati mainile cu sangele unui om care o sa aiba parte de o moarte usoara.

| robby212 a răspuns (pentru inonitiu):

Pe crestin!

| robby212 a răspuns (pentru inonitiu):

Nu am zis ca as lasa sa fie omorati.Doar am intrebat.
Nu mai scrie ce n-am zis eu.

| Nucreeed a răspuns:

L'as lasa pe ateu in viata pentru ca el stie ca asta e singura viata pe care o are.Crestinul va murii cu speranta ca ajunge in rai...rolling on the floor

| Mădă0611 a răspuns:

Daca ma impusc pe mine scapa toti, nu? smug Cea mai rapida moarte.

| inonitiu explică (pentru Mădă0611):

Nu exista cale de scapare, daca te impusti pe tine, sa spunem ca eu sunt cel care controleaza totul, am sa dau foc copiilor si o sa ii impusc si pe restul, deoarece nu mi-ai respectat regula. Este doar o regula, alege doar pe unul dintre cei doi, ca altfel tu o sa te faci responsabila pentru moartea celorlati. Deci ateul sau crestinul?

| Mădă0611 a răspuns (pentru inonitiu):

Eu, apoi faca cine ce o vrea. Si daca dupa ce omor pe cineva tot o sa arda copiii, o sa-l omoare pe celalalt si apoi si pe mine? Deci, repet, eu. Sau daca cel care ma pune sa aleg e unul singur, el. A, am uitat sa zic, sunt atee.

| inonitiu explică (pentru Mădă0611):

Bine, vad ca tu te-ai impusca si doar ai fugii de consecintele faptelor tale, dar tot te faci responsabila de moartea tuturor, conditiile ti s-au prezentat la inceput. Dar pot sa nu iti dau nici o arma, doar trebuie sa alegi cine moare dintre cei doi, daca nu alegi pe nici unul voi considera acest act de a nu lua o decizie o decizie in sine si voi aplica a doua conditie, deci trebuie sa fi putin bolnav psihic sa nu actionezi cand sti ca ai posibilitatea sa iti salvezi viata tie si celui pe care nu l-ai ales plus viata celor 100 de copii. Oricat de mult doresti sa te eschivezi nu poti, unul dintre cei 2 oameni moare sau oricum o sa moara amandoi impreuna cu bonusul, in realitate nici nu as avea nevoie de acel bonus, dar am stiut ca persoane ipocrite ca tine, martizan emas etc. isi vor face aparitia pe aici, dar vad ca si asa ipocrizia doar este dusa la un alt nivel. Daca e sa fim sinceri te pot face sa ii omori tu pe cei 100 de copii plus cei 2 oameni inclusiv pe tine. Intrebare e simpla pe cine ai omori dintre cei doi? Poti sa ii alegi pe toti prin alegerea ta de nu face nimic, dar nu e dovada nici de inteligenta nici de vreun principiu demn de admirat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru inonitiu):

Cica persoanele ipocrite ca tine, si ma mai si compari cu taticul lor, nu sunt ipocrita, prefer sa mor inaintea tuturor, n-o consider nici lasitate, pentru mine lumea e nimic si cat traiesc as vrea sa am liniste, iar cu cat plec mai repede cu atat mai bine. Pentru asta nici n-ai merita sa iti mai raspund, dar fie, crestinul l-as impusca, pentru ca e posibil sa se intoarca impotriva mea si a celor ramasi, ateul si copiii, pana sa apuc sa imi iau viata, si inainte de a face asta, o s-o iau pe a ta, sa fac curatenie.

| sublime89 a răspuns:

Pe crestin normal, pentru ca trebuie sa alegi viitorul, nu trecutul, daca ma intelegi ce vreau sa spun.

| Wøodenpints a răspuns:

Nu cred că pot să omor pe cineva doar din cauza preferințelor lui religioase.
Probabil i-aș pune să facă piatră-hârtie-foarfece, 2/3.
Cine pierde primește o gaură în cap.

| M25M a răspuns:

Doamne ce scenariu...

Pot sa-i fortez sa dea cu banul iar cine pierde?

| inonitiu explică (pentru M25M):

Nu, decizia iti apartine, trebuie sa fie o decizie constinenta.

| M25M a răspuns (pentru inonitiu):

Chiar daca este decizia mea atunci prefer sa dau eu cu banul.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

L-as avea in vedere pe cel care pare impacat cu situatia.Sigur crestinul ar fi acela, pentru ca si el ar fi de acord sa fie salvati, prin moartea lui, ceilalti.Viata crestina implica trairea si gandirea in functie de invataturile lui Isus.Deci,crestinul ar fi de acord cu mine sa fie el cel impuscat.

| martzian a răspuns:

Nu as impusca pe nimeni. Nu am dreptul sa fac lucrul acesta si nu pot fi facut responsabil pentru crima altcuiva.

| martzian a răspuns:

Te intreb si eu: care este motivatia care sta in spatele unei astfel de intrebari?

| Exilee a răspuns:

" Cei ce scot sabia, de sabie vor pieri".Cam asa a spus Iisus Hristos happy

| greyhound a răspuns:

As impusca pe toata lumea happy ca sa nu se supere nimeni

| Mădă0611 a răspuns (pentru greyhound):

E si asta o idee buna laughing, doar sa ai atatea gloante.

| iurii75 a răspuns:

Responsabil de moartea a 102 oameni ar fi cel ce-i omoară, nu creștinul.

| inonitiu explică (pentru iurii75):

Nu este adevarat. Tie ti se da posibilitatea sa alegi, ai in fata ta 100 de copii stropiti cu benzina care sunt la un chibrit distanta sa ia foc, iar tu poti opri acest act doar imuscand un om, de asta am spus ca esti fortat, daca nu vrei sa il impusti deoarece nu ai vrut sa iti incalci principile si sa ai constiinta curata(ma rog nu o sa o mai ai cand vei vedea ca tocmai ai lasat sa moara 100 de copii), in egoismul tau ai omorat 100 de copii intr-un mod nu toocmai placut, macar asa cu glontu este mai rapid si mai uman, fara durere. Ti se spun regulile jocului, daca vrei iti mai adaug si toate rudele tale printre acei copii ca sa te conving sa impusti un om, asta in cazul in care nu iti pasa de acei copii, ceea ce este foarte probabil din cate vad. Ai prefera sa condamni la moarte(chiar daca nu esti tu cel care le da foc) 100 de copii prin decizia ta decat sa impusti un om, frumos, foarte frumos.

| Miauti a răspuns:

Din punctuil meu de vedere as cere mai multe informatii. mai ales starea psihica a copiilor. De unde stiu eu ca acei 100 de copii au fost antrenati sa devina teroristi sau criminali in serie? De unde stiu ca acei 100 copii sand deja morti?

Oricum sa fim seriosi nimeni nu va sti ce decizie va lua atunci cand va fi in fata acestui fapt.

Din punctutul meu de vedere al alegerii as impusca un copil (desigur punand un alt scenariu), deoarece merg pe premiza echilibrului.

| HueyFreeman a răspuns:

Ce vrei tu de fapt sa dovedesti prin aceasta intrebare?

| Mădă0611 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ca ateii ar omori crestinii si crestinii ar omori ateii, dar nu vor sa recunoasca. oh go on

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Poate un crestin fanatic (dar acela nu mai e crestin), iar un ateu nu cred ca ar fi in stare sa ucida un crestin poate un anti-teist.
Eu personal as ucide crestinul deoarece un crestin se va bucura in primul rand ca-l vede pe Dumnezeu, iar in al doilea rand poate viata ateului va deveni crestin. Iar eu nu as prefera sa fug, m-as face responsabil indirect de moarte acelor copii, ei reprezinta viitorul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce te schimbi tu, cum bate vantul. laughing Crestinul n-o sa vada nici un dumnezeu, dar na, speranta cea datatoare de confort psihic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Speranta moare ultima :p, eh dap, ai citit ultima mea intrebare

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum citeam tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Asta e cauza schimbarilor mele, nu exista echilibru intre viata religioase si cea nereligioase, acum ca am gasit un echilibru sper sa continui asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as impusca pe nimeni! I-as da ateului pistolul!
Si daca chiar este obligatoriu as alege crestinul deoarece ateul are nevoie mai mult sa se caiasca!

| inonitiu explică (pentru anonim_4396):

Nu ai voie sa dai pistolul nimanui, doar tu ai puterea de decizie in limita regulilor impuse, deci raspunsul tau ai impusca crestinul, atat trebuie sa spui+motivul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii unde ai gresit? Iti spun eu, cand ai formulat intrebarea.Cum sa pui o asemenea intrebare fara nicio importanta, nu te vei afla niciodata in fata unei asemenea decizii(poate in seria SAW, nici acololaughing))))) )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule,asta e o intrebare bolnava. straight face
Eu sunt ateu ca sa intelegi.Si consider religia ca o boala, cancer de exemplu. Daca eu urasc cancerul inseamna nu inseamna ca am ceva cu persoanele care au cancer, chiar imi pare rau de ei.
Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, in pietre, in statui in fantome invizibile.
Nimeni nu iti interzice sa te rogi la fantoma ta invizibila, dar problema este ca au fost inventate religii care spuneau ca e bine sa ucizi in numele religiei tale pentru a o raspandi(CRU-ciada), cum este si crestinismul pentru cei care nu stiu, evident ca au schibat 3 sferturi din ea odata cu evoluarea.
Mi se pare odios ca o religie care a omorat nu mii nu sute de mii ci milioane de oameni sa vorbeasca despre iubire.
Religia tine de doua lucruri mediul familial si pozitia geografica unde te nasti, surpriza, dar nici una din astea doua nu sunt alese de tine.Atunci poti spune ca religia pe care o ai a fost aleasa de tine? Evident nu, dar hei, nu fi trist poti macar sa spui ca ai fost indoctrinat.
Sa fii crestin si sa spui ca asta e credinta dreapta, iar restul sunt false e ca si cum toti oamenii au de ales din 4 numere : 1, 2, 3, 4. Tu ai alege 1 si ai spune ca cei care au ales 2, 3, si 4 sunt cei mai mari idioti de pe Pamant.

Ce as face in cazul ala?
Pun pistolul la cap crestinului si il intreb daca e gata sa moara ca sa isi demonstreze credinta.Si ii explic ca daca o sa spuna, da, o sa moara, iar daca o sa spuna, nu, o sa il las sa traiasca toata viata ca o mizerie stiind ca lucrul pentru care si-a dedicat viata nu inseamna nimic, ca o sa arda in iad si as impusca ateul.
Si pentru toti crestinii care vad intrebarea asta, daca nu sunteti gata sa muriti si sa va pierdeti cele mai dragi persoane pentru credinta voastra inseamna ca nu sunteti crestiniwinking ci doar niste ipocriti.

| BlackSulphur a răspuns:

Imi pun capul langa a lor (Lipite, al meu la mijloc) si trag, sa vad cat de bun e pistolul. Putin imi pasa cine este langa teava.

| andrei a răspuns:

Hai ma ca deja ma enervati. In ziua de azi care mai e diferenta dintre copii si oameni maturi. Un glont pornit din arma tinuta de un copil e la fel de rapid ca al unui adult. In ziua de azi copii isi ameninta parintii cu fel si fel de organizatii care in loc au devenit din ceva ce ar trebui sa protejeze un copil un aliat al acestuia si care il duce pe aceeasi treaba ca si parintele.

Deci ma doare in cur de aia 100 de copii.

| Miauti a răspuns (pentru andrei):

Bravo! nota +10.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andrei):

Bravo,trebuie sa spun ca chiar nu-ti iti asumi nici o resposabilitate pentru moarte a o 100 de minori?

| Salahadin73 a răspuns:

Dau cu banul.Imi este indiferent cine moare.(teist)

| OhGodWhy a răspuns:

Luatias in pu la intrebarile despre crestinism si ateism mereti si va vedeti de credintele voastre si nu va mai rupeti in figuri cu intrebari de am pu lea! ***

| KaterinaРомановский a răspuns:

Pe ambii. Nu-mi place să fac discriminare happy

| inonitiu explică (pentru KaterinaРомановский):

One bullet, one shot, one kill. Dar chiar si asa de ce ai impusca 2 oameni cand poti impusca doar 1, nu este exces de zel?

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru inonitiu):

Un glonț doar? Mmmmmmm... cred că i-aș pune unul în fața celuilalt ca să treacă prin amândoi. Dacă aș împușca ateul, înseamnă că am ceva cu el și dacă aș împușca un creștin, la fel. Deci, fără discriminare happy

| andreiush25 a răspuns:

Il omor pe ala care imi pune pistolul in mana...Ii trag una la boase si apoi un glont in cap...Si apoi as intreba crestinul ..cine l-a salvat. Eu sau dumnezeu? smug.Iar crestinul sigur o sa raspunda : Dumnezeu prin tine puppy dog eyes.Iar eu o sa reactionez : *poc poc*. smug

Răspuns utilizator avertizat
| GutuvanMorgan a răspuns:

As trimite crestinul direct in rai langa dumnezeu, iar cu ateul as construi o lume noua, fara manipulare religioasa, bazata pe stiinta si explorare, asa cum ar trebui sa fie de fapt lumea din ziua de azi