| ßirGagaWelch a întrebat:

Sa stiti ca exista un barbat invizibil care locuieste sus pe cer! Si acest barbat invizibil are o lista cu 10 lucruri pe care NU vrea ca TU sa le faci. Dar daca faci vreunul dintre aceste lucruri, vei ajunge intr-un loc plin de flacari si de demoni si de sange unde o sa fii chinuit in cele mai sadice moduri posibile pana la sfarsitul tuturor timpurilor... dar ne iubeste! love struck
Niste parti din Biblie care nu au niciun sens sunt Geneza (sigur, sigur, lumea a fost creata in 7 zile! foarte logic, mai ales cu toate fosilele de dinozaur si cu dovezile stiintifice ale varstei Pamantului si ale multelor ere prin care am trecut), Potopul (imaginati-va o barcuta cu elefaanti, tigri, serpi, morese, caini, kanguri ai alte cele!) si Turnul Babel (tare se temea Domnul de niste barbari care incercau sa construiasca un turn inalt pana la cer pe atunci, acum, in schimb...). Restul Vechiului Testament se contrazice cu orice regula a moralitatii pe care pun atat de mult pret crestinii: nenumarate crime impotriva popoarelor care indrazneau sa se impotriveasca poporului lui Israel, cat si promoarea materialismului (exemplu: Carte lui Iov, un om care isi pierde familia din cauza unui pariu al lui Dumnezeu cu Satana, dar primeste inapoi o altaa familie ca pe niste pachete de tigari furate, odata ce-ssi arata credinta).

36 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Rest in peace George Carlin! We will never forget you!

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

"He loves you, and he needs money! He always needs money! He's all-powerful, all-perfect, all-knowing, and all-wise, somehow just can't handle money!"

Stiinta a adus dovezi ca lumea nu are doar 6000 de ani, si hop, crestinii si-au amintit ca 1 zi din cele 7 era o era smug App, suntem inca in ziua de odihna a lui dumnezeu, de asta nu mai face minuni si nu mai apare.
Pe vremea lui Noe nu existau kanguri, dar nici n-au evoluat din alte animale, o fi cazut din cer mai tarziu. thinking

Cartea lui Iov e facuta ca sa inchida gura credinciosilor care nu ar avea pacate cat sa fie aspru pedepsiti, dar totusi, sunt "pedepsiti".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma fetita, tu tot ce citesti ei mot-a-mot? Tu ai auzit de metafora, de parabola (nu aia din geometrie), de pilde, etc? Tu crezi ca tot ce se scrie intr-o carte de istorie, de exemplu, s-a intamplat exact asa? Tu crezi ca ce stii despre tine este 100% real? Vrei sa dai dovada de o "judecata" profunda, dar cazi in ridicol.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ce usor ironizezi, asta e intrebare de trivia, ce ai pus constructiv in intrebare? iti spun eu nimic

| RAY a răspuns:

Cu crestini degeaba vb au mintea inchisa si fixa vezi expicatia lui metaine nu stiai ca ce nu le convine lor e expirat chiar daca face parte din propia lor biblie, toti vor sa para niste sfinti daca te uiti mai atent toti tear manca

| martzian a răspuns:

"foarte logic, mai ales cu toate fosilele de dinozaur si cu dovezile stiintifice ale varstei Pamantului si ale multelor ere prin care am trecut" - Probabil ca tu nu citesti prea mult. Fosilele de dinozauri, mai nou, se demonstreaza a nu avea varsta banuita - prin faptul ca au in ele tesuturi moi, ADN, vase de sange, etc. Prin urmare ele contrazic teoria sutelor de miloane de ani.

| RAY a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

E fb ca incepi sa gandesti, e important sa cunosti stiinta si sa isi pui intrebari despre orice si sa te indoiesti de minciuna, metoda stiintifica este adevarul pur nu basmele

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

S-au gasit fosile ce contin ramasite de ADN.
Corect.
Problema din punct de vedere stiintific: "Se pare ca materia organica poate rezista mai mult decat aproximarile noastre."
Problema din punctul de vedere al lui martzian: "E clar, dinozaurii au disparut mult mai tarziu decat se credea, apucand chiar sa traiasca impreuna cu oamenii. Acest fapt darama toate teoriile si parerile pe care le avem despre varsta Terrei, a sistemului solar, a galaxiei si implicit a Universului."

Aici avem doua"teorii" ce se contrazic.
Prima este aceea potrivit careia Terra are aproximativ 4 miliarde de ani.Aceasta teorie este in realitate un fapt. Putem calcula varsta Anumitor roci si sa ajungem la concluzia ca Terra are 4, 6 mld de ani. Varsta Soarelui este compatibila cu cea a terrei. Varsta Lunii este iar compatibila. Chiar varsta intregului Univers( ce se calculeaza folosind metode total diferite) este compatibila cu aceasta varsta. Toata istoria este consistenta cu aceasta varsta.
A doua teorie, ce este realmente o aproximare orientativa, iar nimic mai mult, ne spune cam cat poate rezista materia organica independenta de un organism viu, de sustinere. Aceasta aproximare nu este una peremptorie, nici macar una unanim acceptata.

Deci pe care din aceste "teorii" le anulam?
Oamenii de stiinta anuleaza, evident, cea de a 2-a teorie (aproximare).
Tu anulezi un fapt stiintific.

| AndraRox a răspuns (pentru RAY):

Depinde in ce context. Din punctul vostru de vedere crestinii au mintea inchisa deoarece cred in Dumnezeu, pe care voi Il considerati inexistent, si nu in stiinta la care se afla toate raspunsurile, "pura realitate" etc. Este normal sa ne sustinem religia si ne deranjeaza jignirile si ironizarile voastre, dar in niciun caz nu "v-am manca". Nu numai noi judecam, vorba aia : nu iese foc fara fum. Eu cred ca daca ne-ati lasa in pace nici noi nu am mai riposta. Si referitor la "mintile inchise", sunt milioane crestini foarte inteligenti (si cu siguranta stiu sa foloseasca noua tehnologie, nu sunt toti niste simplii tarani care habar nu au pe ce lume se afla, asa cum ne considera acea Mada). Cred ca ar trebui sa iti alegi mai atent cuvintele pentru ca nu este cazul sa "ne bagi pe toti in aceeasi oala" sau sa ne consideri mai prosti, din motive ridicole stiute numai de tine.

| RAY a răspuns (pentru AndraRox):

Cine va facut prosti, tu iar faci afirmati mincinoase nu stiu pentru a cata oara

| AndraRox a răspuns (pentru RAY):

"Cu crestini degeaba vb au mintea inchisa si fixa"
Afirmatiile acestea mincinoase sunt chiar spusele tale. Ce sa inteleg din ce vorbesti? Suntem inteligenti, sociabili, foarte deschisi, asta voiai sa spui? Daca da, atunci imi pare foarte rau, multumim de complimente dar fii mai explicit data viitoare. straight face

| RAY a răspuns (pentru AndraRox):

Le sutin, dar nu vad unde scrie ca crestini sunt prosti, si n-am dreptate, din moment ce o religie este o dogma ce neadevar am spus

Dogma (gr. δόγμa, inițial "părere") este un postulat pentru o religie, care este considerat de către o grupă de oameni drept adevăr absolut, infailibil, care nu poate fi pus sub semnul întrebării.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dogm%C4%83

timpul petrecut cu crestini, sau persoane dogmatice este o imensa de pierdere si cei care til pierd nu au ce face

| AndraRox a răspuns (pentru RAY):

Mi-ar fi placut sa folosesti semnele de punctuatie mai des pentru ca la prima fraza nu am inteles daca era o intrebare sau doar o propozitie afirmativa.
Eu ti-am spus ce am inteles. Se vede ca ai ceva cu noi si din punctul meu de vedere poti face ce vrei. Credem in Dumnezeu, asta e. Vrei si tu sa crezi bine, nu vrei, din nou bine dar e destul. Am vazut cum incerci sa ne schimbi dar nu stiu daca vei reusi. Eu una nu am nevoie de astfel de persoane si nici de dovezi concrete pentru ca nu vreau sa-i demonstrez nimanui ca Dumnezeu exista. Vreau sa cred, cred. Sper sa te impaci cu gandul ca nu toti oamenii sunt la fel si nici nu pot fi vreodata la fel ca tine. O zi buna.

| RAY a răspuns (pentru AndraRox):

Nici nu vreau sa fie ca mine,fiecare sa creada in ce vrea nu-mi pasa mie de credinta altora, eu doar mi-am spus parerea timpul cu un crestin este o pierdere de timp, sunt convins ca majoritatea asa vor ramane toata viata lor, eu nu vad nici o scimbare in Romania nici peste o mie, 10 mii de ani, tara asta va ramane mereu asa cum e in prezent si oamenii ei

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Nu. Stie sa judece, sa interpreteze si sa se adapteze.Totul in viata este plin de metafore si parabole.Numai nestiutorii iau lucrurile exact asa cum le "vad" ei. Sper ca macar si partial, m-ai inteles draga Gaga.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Cum adica, nu a evoluat? Vezi ca am avut deptate! Tu crezi numai ce "vezi" tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Al99 a răspuns:

"Sa stiti ca exista un barbat invizibil care locuieste sus pe cer!"
Doar cei mai ignoranti oameni cred acest lucru in general atei.
Credinciosii adevarati stiu ca Dumnezeu locuieste înăuntru lor.
"Împărăția Lui Dumnezeu Se Află În Tine Însuți" (1893) Lev Tolstoi

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Faptul ca peste 80% din oameni se declara credinciosi (indiferent de religie).O logica elementara iti spune ca daca religia a reusit ca in sec, XXI sa pastreze acest procent denota adaptabilitate. O alta concluzie ar fi ca 80% din oameni sunt redusi mental. Ce varianta alegi?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Mai citeste odata ce am scris eu.Tu chiar vezi numai ce vrei!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Draga Gaga, nu vrei sa fii sincera nici fata de tine insati.Ma iei cu indoctrinarea, ca nu vrei sa-i spui prostie.Pai indoctrinati suntem cu totii, intr-un fel sau altul, deci nu tine vrajeala cu indoctrinarea.Nu ai dreptate nici privind tieretul.Intra,de curiozitate intr-o biserica intr-o zi de sarbatoare religioasa si vei constata ce multi tineri sunt.La noi, de exemplu, in ultimile decenii, numarul credinciosilor nu numai ca nu a scazut, dar a si crescut cu cca.5%. Malroux a spus (cred ca stii):secolul XXI va fi religios sau nu va fi deloc.Si Malroux nu a fost un prost.
Ce inseamna a te maturiza, decat a te adapta cat mai bine la situatia existenta! Gaga, ma asteptam la "contre" mai de substanta.