| DanionM a întrebat:

,,Să-ţi trăieşti viaţa care te va face să fii bun şi milos faţă de toată lumea, şi vei fi surprins să descoperi că vei trăi o viaţă fericită." (-Charles M. Schwab-)

Ce obstacole ne împiedică oare să fim buni şi milostivi cu semenii noştri?

4 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Natura umana?
Prin asta ma refer la sentimente, cum ar fi ura, invidie, mandrie, etc. care sunt naturale. Nimeni nu poate fi pur/ bun 100% in conditii normale (Fara sa se forteze, ceea ce este nesanatos in unele cazuri, la nivel psihic cat si fizic, din nou, in unele cazuri).

| dragos9234 a răspuns:

Afirmatia din citat este eronata.

| danay72 a răspuns:

In primul rand imperfectiunea mostenita, influenta lui Satan si influenta lumii.Azi oamenii considera ca daca esti bun esti naiv, prost, dar daca esti rautacios esti destept.De fapt se intampla exact cum spune Biblia, oamenii vad binele rau si raul bine.Isaia5:20

| Zenithf a răspuns (pentru danay72):

La fel si in epistola lui Pavel catre romani (romani 1:21-32).