| anonim_4396 a întrebat:

Sa vorbim despre "nimic" are sens. Corect?

9 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Nimic e in toate... tare baiatu'

| anonim_4396 explică (pentru DeathIncarnate):

"Nimic e in toate..." - sunt de acord. Dpdv dinamic orice lucru material se reduce la "nimic" adica la energie fara masa de repaus sau la ceva imaterial. Dpdv cantitativ orice lucru material ( palpabil ) are masa de repaus. Fotonii nu pot fi palpati sau prinsi cu mana in aer sau daca sunt prinsi nu sunt perceputi de simtul tactil. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://stiintasitehnica.com/despre-nimic/

"O fluctuație care a durat prea mult într-un "vid fals" a dus la materializarea din nimic a Universului nostru." - pai si acea fluctuatie ( "scanteie" ) de durata mai lunga ar fi fost cauzata de ceva. :)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

.fă-mi pilaf de orez, mie îmi e silă crying

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

".fă-mi pilaf de orez, mie îmi e silă crying" - diferenta de preferinte este expresia unui potential de variatie genetica in cadrul aceluiasi gen. Orice om isi trage existenta din "iad" ( sol, tarana, pamant ). happy

| Striker14 a răspuns:

Am avut prima ora de filozofie, am ajuns la concluzia ca nu intelegem termenul de nimic, mintea umana nu si-l poate imagina, pentru ca orice avem in imaginatie...tot e ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Striker14):

"Am avut prima ora de filozofie, am ajuns la concluzia ca nu intelegem termenul de nimic, mintea umana nu si-l poate imagina, pentru ca orice avem in imaginatie...tot e ceva." - sunt de acord cu raspunsul tau care este inteligent si care-mi completeaza ideile. Multumesc Striker14.

| Striker14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nicio problema, ideea e ca discutia asta e pentru persoanele ceva mai mature in gandire...adica eu acum 2 ani nu cred ca intelegeam chestiile astea. Si cum media de varsta nu e mare pe acest site, nu stiu cate raspunsuri interesante vei primi, dar felicitari ca incerci sa aduci teme mai interesante pe acest site big grin

| anonim_4396 explică (pentru Striker14):

Omul este prea mare in comparatie cu "nimicul" ca sa stie ce e nimicul si cat de mic este "nimicul". La fel si cu universul: omul este prea mic ca sa stie cat de mare este universul sau daca are un capat. happy