| Antisistem11 a întrebat:

Sa zicem ca cineva din lumea științifică organizează o expediție în Israel exact in locul unde conform indicațiilor biblice s-ar fi aflat edenul. Sa zicem ca ar gasi osemintele lui Adam si Eva si ar fi confirmate în laborator ca aparținând acestor doi indivizi.Ar fi acesta un punct de plecare bunicul pentru a dovedi că cel putin aceea poveste din biblie e reala?

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Specia umana nu a pornit de la doar doua persoane, ci au avut chiar in cel mai rau caz cateva mii de indivizi (probabil zece mii sau mai multi).

https://www.youtube.com/watch?v=j4ClZROoyNM

| doctorandus a răspuns:

Cum era o satira: sumerienii au fost martori ai crearii lumii de catre zeul Yahweh. Dap, in timpul la care cronologia fundamentalista ii plaseaza pe Adam si Eva existau deja oameni, eventual chiar civilizatii omenesti.

| anonimg a răspuns:

Punctul de plecare este sinceritatea inimii de a cunoaște adevărul.
Altfel, chiar și dacă oamenii ar vedea pe Dumnezeu, I-ar spune să-i lase în pace și să-Și vadă de viața Lui, și ei de viața lor.
Rareori argumentele aduc pe cineva la cunoașterea lui Dumnezeu.

| Holiday a răspuns:

Povestea crestina nu localizeaza Edenul ca fiind pe teritoriul statului Israel. Acolo se pot gasi doar fecalele lui Isus, eventual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Dar Edenul nu a fost în Israel și nici oasele lui Adam și Eva nu cred ca se mai pot găsi.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ar avea nevoie Biblia de astfel de aberații pseudoștiințifice, specifice Darvinismului?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Aberații?

| BBJHHRUGs a răspuns:

Nu cred ca le vor gasi pentru ca edenul nu a existat niciodata (doar o fictiune in capul unora) Adam si Eva daca ar di existat ar fi putrezit de mult daca povestea dateaza de acum 7000 de ani. toate conceptiile biblice sunt facute in asa fel ca umea sa nu gaseasca dovezi.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Asemenea aberații "științifice", doar în sprijinul teoriei evoluționiste sunt posibile. Se dau și premii pentru așa ceva.