| Andreii002 a întrebat:

Sa zicem ca : o doamna se ineaca in mare si un barbat sare in ajutor cu intentia de a o salva, iar acestia 2 mor inecati, preotul il inmormanteaza pe barbat? Sarise cu intentia de a salva o persoana, de a face o fapta buna.Multumesc!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa nu il.inmormanteze? Nu e sinucidere

| xerxes1 a răspuns:

Corect ar fi sa fie inmormantati si cu un preot, chiar daca acesta se agita si nu vrea sa intre in cosciug.

| NGheorghe a răspuns:

Bine, a sărit cu intenția să o salveze... dar știa să înoate?(că dacă s-a înecat înseamnă că nu stia).

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da, deoarece asta nu este sinucidere.

| BogdantheDreamer a răspuns:

In mod evident nu este vorba de o sinucidere. Este un accident nefericit, iar barbatul cu pricina poate avea parte de o slujba a inmormantari normala.

| unvecin a răspuns:

Da. Presupun că preotul a citit versetul care zice: "Nu este mai mare dragoste decât să-și dea cineva viața pentru prietenii săi." (Ioan 15:13)

| lilianaadelina a răspuns:

Teoretic ii inmormanteaza pe amandoi.