| Romanul86 a întrebat:

Sacralitatea și profanul pot fi relative așa cum este moralitatea care depinde de adevăr și de dreptate?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Sacru este un obiect/loc ferit de utilizare obisnuita/zilnica/mundana (adica profana), un obiect/loc pus aparte. Deci sacrul este relativ la o comunitate religioasa care desemneaza un obiect/loc drept sacru. Alte comunitati pot considera ca acele obiecte/locuri nu sunt sacre.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da

| Romanul86 explică (pentru RAY):

Și cu ce e în relație sacrul și profanul?

| Yurisa a răspuns:

Da

| Romanul86 explică (pentru Yurisa):

Ai argumente?

| Yurisa a răspuns (pentru doctorandus):

De acord cu tine.
Vaca e sacra la hinduși, noi mâncam McCombo cu vită la McDonald's

| Romanul86 explică (pentru doctorandus):

Deci, comunitatea religioasă desemnează sacrul și profanul.

| doctorandus a răspuns (pentru Yurisa):

Sacru este un obiect/loc ferit de utilizare obisnuita/zilnica/mundana (adica profana), un obiect/loc pus aparte. Deci sacrul este relativ la o comunitate religioasa care desemneaza un obiect/loc drept sacru. Alte comunitati pot considera ca acele obiecte/locuri nu sunt sacre.