| Anonymus3000 a întrebat:

Tot observ ca se pun tot felul de intrebari despre religie si multi dintre utilizatori nu prea mai cred in Dumnezeu. De ce? De ce am ajuns sa nu mai credem in El. Ce va ajunge mai tarziu lumea? Vom ajunge sa nu mai credem chiar deloc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hristos ne-a spus clar ca Biserica Sa va dainui in veci happy Pana la sfarsitul lumii vor mai exista crestini, dar randurile se subtiaza si devenim din ce in ce mai putini. Vinotatii sunt doi: diavolul care ispiteste si omul care ii pica in plasa. Inca d ela facerea lumii cel rau duce acest razboi nevazul cu omul chiar daca stie foarte bine ca ii va veni si lui vremea. Intentia celui rau e sa "ucida" cat mai multe suflete pentru a nu fi el singur in intruneric pentru eternitate.

17 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Unii sunt atei, alÈ

| MMihai a răspuns:

Unii sunt atei, alții sunt creștini și alții de alte religii!
După ce citești Biblia Creștină cu foarte multă atenție și vezi cât este de bogată în prostii ori treci la ateism ori la altă religie, că oricum renunți la creștinism.

| Ecea a răspuns:

O sa fim mai inteligenti de exemplu.
O sa fim liberi sa gandim.
O sa gandim mai mult,deoarece in momentul de fata gandirea pentru credinciosi este optionala,toti care cred habar nu au in ce cred,habar nu au nimic despre univers,planete,evolutie,istorie,etc,habar nu au nimic mai exact.
La ei, adica la voi totul se rezuma intr-un rahat, orice se intampla dumnezeu e de vina.

| monstrulet a răspuns:

Probabil o sa devina ca zeii egipteni, n-o sa mai fie la moda, asa cum zic multi crestini. Cand vine lumea, doar face poza la biserica(ca la piramida), nu mai trage si 3 rugaciuni si matanii. Cine stie in ce o sa creada atunci...

| Gizăz a răspuns:

Amice, nu toată lumea are valorile tale. Nu-ți mai proiecta imaginea asupra lumii și nu mai considera că deții vreun adevăr și că toți trebuie să gândească ca tine. De ce nu poți accepta că există oameni diferiți de tine? Nu e asta arogant? Nu e aroganța un păcat în doctrina religiei tale?

| ZvT a răspuns:

S-a deteriorat tare religia si niciodata nu a fost scrisa bine. Sa nu uitam ca s-a scris(o parte din ea daca o fi adevarat ) in vremurile in care cel ce stia sa scrie era considerat mare invatat.

| DorelSudoru a răspuns:

Un loc mai bun...asta va ajunge
@Casandra Terminati cu citatu' ala oh go on altceva din pascal mai stiti?

| Polaris a răspuns:

Va ajunge să îmi pese vreodată?
Religia a susţinut evoluţia umană un timp, dar de la un punct trebuie să lăsăm poveştile şi să continuăm. Nu avem nevoie de god să ne stea în cale.

| Polaris a răspuns:

@Casandra - Mişto avatar.

| evostyle7 a răspuns:

De ce? Pentru ca Dumnezeu e cea mai simpla explicatie la orice. Intr`adevar, explicatia asta era de top pana si in cea mai infloritoare perioada a epocii de piatra. Dar lumea apoi s`a dezvoltat si " bunul vostru Dumnezeu" nu s`a gandit la asta, nu s`a gandit ca se vor gasi explicatii palpabile mult mai serioase si mai argumentate decat cea dintai.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Societatea actuala nu mai are nevoie de religie. De fapt, nici o societate de la renastere incoace nu mai are nevoie de religie, fie ea crestina, islamica, iudaica...dar sta in stupiditatea umana sa te inchini la o divinitate.

Eu iti las doar o chestie de gandit...in anul 500, oamenii aveau o biblie care sa-i determine sa nu comita furturi, crime si altele, iar cei ce calcau " cuvantul domnului " erau pedepsiti de biserica.

In anul 2000, oamenii aveau o constitutie care sa-i determine sa nu comita furturi, crime si altele, iar cei ce calcau " legea " erau pedepsiti de justitie...cel putin in teorie

| ICanSeeAll a răspuns:

Am observat si eu asta. Din ce in ce mai des.

| 0vidius a răspuns:

Nu neaparat lumea s-a emancipat si nu mai crede in Religie(institutie) dar asta nu inseamna ca ei nu cred ca exista cineva superior un Dumnezeu dar ei si-au dat seama ca religiile nu le mai pot oferi mantuirea ca religiile(institutiile bisericesti) au facut multe chestii care nu sunt tocmai morale( inchizitia) sau care se contrazic pe ele insele(iubeste-ti aproapele vs cruciadele, ele promoveaza saracia dar preotii o duc din ce in ce mai bine) sau cel putin astea sunt motivele mele si. ar fi cam stupid sa crezi ca tu daca esti crestin si urmezi calea cea dreapta(iubirea de aproape, iertarea etc.) vei ajunge in rai iar pe cand un budist care face si el aceleasi fapte(este iubitor cu aproapele este iertator etc.) nu va ajunge in rai pentru ca religia lui are un alt nume si nu face cruce cand trece pe langa o biserica.

| Nickelback a răspuns:

E na eu nu cred ca oamenii nu cred in Dumnezeu doar, na, sunt mai putini preocupati de chestiile astea.Si sa fim seriosi in zilele noastre nimeni nu mai vb despre chestiile astea sincer nu stiu de ce.Asta e, nu avem ce sa facem.Totusi apreciez ca ai avut curajul si inspiratia sa postezi asa ceva.Bft!winking

| Casandra a răspuns:

Nu stiu...
Dar pentru cei care nu cred am sa le zic asta:
Daca credeti si nu exista,nu pierdeti nimic, dar daca nu credeti si exista, pierdeti tot!

| MembruBoss a răspuns:

Deoarece au ascus pe Dumnezeu, si au pus in evidenta Maria si sfintii si toate sarbatorile...

| aragon2l a răspuns:

Religia a fost facuta acum 3000 de ani, cand oamenii nu aveau internet si TV... etc. Acum omul a evoluat si isi da si el seama ca unele lucruri sunt chiar imposibile.
Cine a zis " crede si nu cerceta" a stiut ca omul va evolua si isi va da seama ca nu e chiar asa cum e scris, si a incercat sa " amentinte" acesti oamenii care vor gasi adevaratul adevar.