| antiVertebra a întrebat:

Sall. Asta o sa va dea putin ge gandit. Cum credeti sa arata Lucifer(satan). In biblie scrie ca era cel mai frumos dintre ingeri... voi cum vi-l imaginati? Ganditi-va ca e un inger normal cu aripi normale si care arata bine dar ascunde ceva malefic. Care sunt primele trasaturi care va vin in minte? (culoare parului, ochilor, forma fetei, freza, hainele, etc)

Răspuns Câştigător
| HitmanSA a răspuns:

Nu cred ca am pomenit ceva de satanism.Am vrut doar sa aduc un omagiu in cinstea unui adevarat erou.

63 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

În primul rând nu se precizează nicăieri că îngerii ar avea aripi, asta e doar o reprezentare, în al doilea rând ști cum se zici, frumusețea este în ochii privitorului, cred că în biblie vrea să se facă referirea la faptul că Lucifer este frumusețea în general, care este percepută diferit.

| Allrc24 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Citeste biblia si vei vedea. se precizeaza clar in bilbie

| FucktheSystem a răspuns (pentru Allrc24):

Am citit și n-am găsit partea asta, chiar te rog să-mi dai și mie citatul.

| antiVertebra explică (pentru FucktheSystem):

Si eu ma gandeam sa intreb. Ca n-am auzit nicaieri de asa ceva

| Allrc24 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ai auzit de heruvimi? si ei tot ingeri sunt. Profetul Isaia a avut privilegiul de a vedea ingeri cu aripi numit "serafimi", deasupra tronului lui Dumnezeu. Cu toate acestea, acesti ingeri cu aripi nu seamana cu imaginile cu care am fost obisnuiti. El Ii descrie astfel: "... Serafimi stateau inaintea Lui, fiecare avand cate sase aripi: cu doua isi acopereau fetele, cu doua picioarele, iar cu doua zburau. Si strigau unul catre altul, zicand: "Sfant, sfant, sfant este Domnul Savaot, plin este tot pamantul de slava Lui!"" (Isaia 6:2, 3) este luat paragraful de pe site-ul asta: http://oracolulingerilor.blogspot.com/......itati.html

| FucktheSystem a răspuns:

Eu nu l-am văzut pe Lucifer dar un lucru e sigur, până și el e mai modest ca tine laughing

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Par verde cu ochii caprui si haine de rocker asociate cu niste aripi negre.

| Allrc24 a răspuns:

Lucifer era cel mai frumos dintre ingeri,din pricina asta sa mandrit si a indraznit sa cuteze la tronul lui Dumnezeu."imi voi pune scaunul in inaltul cerului si voi fi asemeni Celui Preainalt(asemeni lui Dumnezeu adica). Domnul l-a pedepsit aspru impreuna cu el cazand din rai si toti ceilalti ingeri care s-au inchinat lui Lucifer,Domnul luandui o mare parte din putere. prin neascultarea de Dumnezeu, el sia pierdut harul divin si sa preschimbat intr-un monstru, o creatura hidoasa si ingrozitoare care nu mai asculta de Dumnezeu.Numele lui nou este satana, scopul este pierzarea sufletului omenesc.adica impiedicarea omului de a se mantui.

| antiVertebra explică (pentru Allrc24):

Mrg, nu prea imi pasa ce a facut...mie personal nu mi-a facut nimic. Vorbeam de Lucifer. (nu satana)...Deci cum crezi ca arata? ^.^

| Allrc24 a răspuns (pentru antiVertebra):

Lucifer=satana=diavol=drac-duh necurat are o multime de nume sunt una si aceeasi persoana. daca vb de perioada cand era in rai era ff frumos,chipul sau emana dragoste,lumina si slava lui Dumnezeu. dupa caderea in pacat are chipul intunecat,hidos,plin de rautate si raceala,invidie, egoism, toate pacatele posibile. sigur te intereseaza link-ul vei afla mai multe :http://www.sfaturiortodoxe.ro/razboiulcrestinilor1.htm

| Trinitas a răspuns:

Imi pare mie sau intrebarea a fost pusa pentru a vedea ce fetisuri mai are lumea?

| antiVertebra explică (pentru Trinitas):

Dap, deci imi zici fantezia ta? big grin

| sandra2012 a răspuns:

Nu mi-l imaginez fizic doar spiritual, un personaj malefic, personajul negativ din "telenovela".

Răspuns utilizator avertizat
| Mindreader13 a răspuns:

Eu una vad frumusetea in negru... Deci mi-l imaginez ca un inger inalt, cu par negru, ochi albastrii, aripi mari, negre, crestate, cu tente aurii, foarte bine facut, cu niste blugi inchisi la culoare, fara tricou si probabil descult. Asta fiind abordarea superficiala pe care ai cerut-o.

| HitmanSA a răspuns:

Par lung,saten dat pe spate,ochi caprui si ageri, fata ascutita, un zambet de psihopat.Petru mine nu prea conteaza cum ar arata.
Ar putea fi si un schelet in armura si cu o sabie in mana, tot cel mai bun prieten si tovaras imi ramane.

Ave Hitler

| Allrc24 a răspuns (pentru HitmanSA):

Ce treaba are hitler cu satanismul? cumva era si el satanist?

| antiVertebra explică (pentru HitmanSA):

Nu stiu ce legatura are Lucifer cu Hitler. rolling on the floor dar eu n-am nimic cu ei. Stiu multe despre Hitler si nu l-as compara cu Lucifer...Mi se pare ca Hitler a fost un om bun...parerea mea, am argumente bune devil

Răspuns utilizator avertizat
| antiVertebra explică (pentru HitmanSA):

Mmm...erou. asa mi se parea si mie happy
Heil Hitler...nu ma lasa TPU sa scriu cu majuscule;(

| Allrc24 a răspuns (pentru HitmanSA):

Pai daca zici ca il ai prieten pe lucifer? ce om sanatos la cap se imprieteneste cu diavolul? denota ca est isatanist...ori nebun de legat

| HitmanSA a răspuns (pentru antiVertebra):

Eu chiar il consider un erou, un geniu, un om care a avut curajul da a-si indeplini visul.
nu vroiam sa il compar pe Hitler cu Lucifer. Vroiam doar sa starnesc pe pocaiti.,

| HitmanSA a răspuns (pentru Allrc24):

Cate putin din amandoua.Da chiar sunt satanist...si tu esti poate primul care mi-a spus ca sunt nebun.Si abia astept sa-l inalnesc pe Lucifer si sa-l rog sa-mi dea un foc ca bricheta s-a dus.

| Allrc24 a răspuns (pentru HitmanSA):

Mda cand il vei intalni te va arunca el in cazanul cu smoala...nu e bine ce faci omule.e pacat mare impotriva lui Dumnezeu. hula imptriva Sfantului Duh

| HitmanSA a răspuns (pentru Allrc24):

Scuza-ma ca intrerup procesul asta dar discutia asta mi-a dat de gandit.Ai vreun argument real care sa ateste existenta iadului(sau a raiului)? Eu stau si ma gandesc...atat timp cat eu iti respect credinta si nu incerc sa te schimb de ce tu faci exaxt opusul.Nu cred ca prin raspunsurile mele am incercat sa iti schimb metalitatea.

| antiVertebra explică (pentru HitmanSA):

happy ma bucur ca-s si oameni de-astia. Dar de ce te preocupa intrebarile despre religie? vad ca ai parerile tale. Eu zic ca multi n-ar avea curajul sa fie satanisti big grin. Serios acum, nu ti-e frica? Iadul pare naspa rau.

| HitmanSA a răspuns (pentru antiVertebra):

De ce sa imi fie frica? Iadul e doar o conceptie a lumii.Nimeni nu stie cu adevarat daca exista.Si daca chiar exista atunci imi asum raspunderea de a ma declara satanist.
NU stiiu despre altii dar la 14 ani nu stiu cati au curaj sa se declare satanisti.
Spune-mi te rog...tie tie frica de moarte?

| antiVertebra explică (pentru HitmanSA):

Nu, deloc. big grin

| Allrc24 a răspuns (pentru HitmanSA):

E datoria oricarui crestin sa incerce sa se salveze si sai salveze pe altii.asa e omeneste si crestineste...acum daca omul in cauza nu doreste sa se mantuiasca...e prb lui dar e pacat sa refuzi harul care til ofera Domnul in mod gratuit prin credinta in el.Dar am o intrebare:ce te-a determinat sa devii satanist?

| HitmanSA a răspuns (pentru antiVertebra):

Mie nu imi e frica de moarte si doresc sa am o moarte cat mai onorabila...cum ar fi sa o fac pentru cineva drag sau un prieten sau pentru a proteja scopul meu.
Dumnezeu nu prea ma atras de mic copil.Mi s-a parut foarte logica filosofia satanista si nu cred ca exista o cale mai buna de face ceva decat individual.
Tu Allrc esti interesat de conceptiile mele sau incerci sa gandesti pentru mine?
AntiVertebra, cam ce varsta ai?

| HitmanSA a răspuns (pentru antiVertebra):

Mersi pentru Funda.

| antiVertebra explică (pentru HitmanSA):

Uitasem ce nume penibil mi-am pus rolling on the floor. Eu am 14 ani. Sunt de acord cu tine. Nu stiu nimic despre filozofia satanista dar inteleg despre ce vorbesti. si eu vreau sa mor asa. Dar care e scopul tau? big grin eu il am pe al meu...

| Allrc24 a răspuns (pentru HitmanSA):

Am aflat deja raspunsul:"Dumnezeu nu prea m-a atras de mic copil". fiecare cu alegerea lui.totusi ai grija.chiar cuvintul in sine"satanism" duce cu gandul la satana. satanismul este raspunsul diavolului la crestinism...prin satanism nu ai mantuire, doar prin crestinism adica Domnul Iisus. spui ca logica satanista e mai realista decat"povestile din crestinism". viata nu se rezuma la periaoda asta pamanteana, la corpurile astea materiale.fii sigur ca"acele povesti"sunt reale.o intrebare:dupa moarte ce vei face:vei ajunge in fata Domnului la judecata si nu va fi incantat de alegerea ta.chiar vrei sa stai in iad pentru vesnicie? si da sunt inteersat si de conceptiile tale.te apuci noaptea si faci vraji, pentagrame, etc.et. tot tacamul?

| antiVertebra explică (pentru Allrc24):

Tu nu stii ce-i aia satanism tongue Satanism nu inseamna sa fii rau si sa cauti sa distrugi lumea ca-n desene animate happy Dar am si eu o intrebare pentru tine. De ce sufletele rele ajung in iad? la urma urmei nu tot Dumnezeu le-a facut? Si nu zice Dumnezeu ca ii iubeste pe toti? Cum ii iubeste daca ii arunca in iad pe unii? Si de ce sa sufere pentru eternitate? Nu e smecher asa, eu uite asa nu vreau sa sufere nimeni!
Tu esti crestin. Sa zicem ca esti om bun, ajungi in rai. In iad niste tipi sunt torturati. Tu, acolo in rai poti sa fii fericit? Pariu ca nu poti sa raspunzi tongue.

| Allrc24 a răspuns (pentru antiVertebra):

Da in cazul in care voi ajunge voi fi fericit pentru ca in rai uiti de toti se de toate,uiti de greutatile care l-eai avut pe pamant,uiti de neajunsuri, uiti de pacate, uite de tot.iti amintesti doar faptele tale bune,de cei dragi, de prietenii buni si mai presus de toate te afli in preajma Domnului Iisus Hrisots Insusi Dumnezeu, numai faptul ca esti in preajma lui iti da o stare de fericire de neinchipuit pe pamant.sufletele rele ajung in iad pentru ca Dumnezeu este drept si trebuie sa pedepseasca pacatul. Dumnezeu este iubire(a demonstrato cel mai usor de inteles pentru oameni cand sia trimis singurul Fiu,pe Domnul Iisus sa se sacrifice pentru noi pe cruce, sa putem fi mantuiti) dar este asi dreptate. orice pedeapsa nu eset nejustificata, este plata pentru un pacat.sufera pentru eternitate pentru ca pacatul inseamna in primul rand neimplinirea voii lui Dumnezeu.Dumnezeu este etern, vesnic(nu va avea sfarsit si nici nu a avut inceput, El a existat dintotdeauna). pacatuind impotriva unui Dumnezeu etern este nevoie de o pedeapsa vesnica. iadul este un loc unde se chinuie demonii si oamenii necredinciosi si pacatosi.Crede-ma ca stiu cei cu satanismulAm un amic satanist si aceleasi baliverne le indruga si el
.am crezut ca el este de tip traditional(cu sacrificii,vraji,pentagrame etc.). satanismul in teorie confomr bisericii sataniste indeamna omul sprea gandire proprie,realism, logica proprie, meritele pe4rsonale nefiind puse pe seama lui Dumnezeu.se incearca creearea unui om nefiind influentat de vreo fiinta superioara, care se descurca pe baza ratiunii proprii.Nimic mai fals, cum am mai spui satanismul este raspunsul diavolului la crestinism.in satanism nu ai mantuire doar in crestinism, prin credinta nestramutata in Domnul Iisus Hristos. daca il lasi pe om sa se increada in propriile puteri:1) cand va avea o realizare el se va mandri(e pacat mandria) 2)nu va crede in nimic nici ca exista Dumnezeu nici ca exista diavolul(cea ce e foarte bine pentru diavol pentru ca convingadul pe om ca nu exista Dumnezeu automat => (rezulta) ca nu exista legi morale si porunci deci poate pacatui ni voie. diavolul ii va adanci in suflet pacatele care vor deveni patimi 3)diavolul incearca sa insele omul(el fiind tatal minciunilor) cum ca satanismul este religia omului modern, responsabil, etc. care sa debarasat de religia crestina"invechita". spuneai parca ca nu am raspuns... raised eyebrows ce raspuns ai tu?

| antiVertebra explică (pentru Allrc24):

EO NU VREAU SA FIE IAD. PENTRU NIMENI. NU MI PASA CAT DE BINE O SA MA SIMT IN RAI. Si nu, nu mi-ai raspuns. 1) cu ce-l ajuta pe Dumnezeu sa trimita sufletele in iad? 2) Nu el a facut sufletele? cu calitati si defecte? Ce vina are unu ca s-a nascut musulman, prost, influentabil, rau? Eu castig pariul.
Si inca ceva "Am un amic satanist si aceleasi baliverne le indruga si el". CUM POTI SA SPUI ASTA DESPRE UN PRIETEN?
Mi se pare ciudat cum accepti ca unii sa fie torturati...vesnic. Daca eu sunt impotriva chestiei asteia se cheama ca-s om rau?
Ma gandesc la turcii care au venit si au adus prapad in tarile noastre, ale crestinilor. Daca judecata e cum spui, ei nu au nici o sansa. Dar nu vreau asta! Pe pamant i-as face bucati. As face asta ca sa apar crestinii. Dar in ceruri nu m-ar deranja sa ma impac cu ei, fara sa le port pica. La ce m-ar ajuta sa ii stiu in iad?

| antiVertebra explică (pentru HitmanSA):

Nu ma lasa astia sa-ti rasp. cu mesaj.vb mai bine pe mess?big grin

| HitmanSA a răspuns (pentru antiVertebra):

Dap
Da-mi id-ul tau

| antiVertebra explică (pentru HitmanSA):

Pai.prefer sa nu-l pun aici. trimite-mi tu mesaj cu al tau

| HitmanSA a răspuns (pentru antiVertebra):

Ok.
Acum ti-l trimit

| Allrc24 a răspuns (pentru antiVertebra):

In primul rand nu e dupa voia ta e dupa voia Domnului.Cand unul pacatuieste impotriva ta,te fura, te minte etc. e impotriva ta, dar in primul rand e impotriva Domnului pentru ca tu esti o creatie a lui Dumnezeu.Domnul e drep si va pedepsi pacatul asta daca nu cumva celui care pacatuieste ii pare rau.atunci il iarta Domnul.Stai linistit ca Domnul le-a dat multe cai de a le ierta pacatele si eu nu au vrut.Ei insisi nu au vrut sa li se ierte pacatele! o fi amic...dar daca e satanist mai bine te lipsesti,asta dupa ce incerci sa il faci sa inteleaga sal aduci pe calea credintei. daca nu se poate Domnul ne zice sa il lasam in intunecimea lui. Iisus ii numea pe astia"fii de naparci". crede-ma ca unii chiar au nevoie sa ii razbune Domnul.Ce vina avea de ex un copil care este violat apoi ucis? i sa luat din star dreptul la viata,a fost umilit, maltrat, si in final ucis.nu a apucat sa cunoasca viata,bucuriile vietii,nu a apucat sa isi faca o familie si el,nu a apucat sa il cunoasca pe Domnul Iisus(adica sa ii faca voia,sa citeaca, sa invete, sa il accepte ca Mantuitor.etc.).Domnul nu poate sta cu mana in san al nedreptate si o va pedepsi.Domnul e ca un tata.imagineazati ca ai fi avut un frate(poate ai), si te batea sau cv de genul. poate tu nu ii purtai pica dar tatal tau il pedepsea mai mult ca sigur...asa si Dumnezeu.

| antiVertebra explică (pentru Allrc24):

Catolic mai esti

| Allrc24 a răspuns (pentru antiVertebra):

Nu sunt catolic sunt ortodox.

| antiVertebra explică (pentru Allrc24):

Sa iti zic ce ma invata Dumnezeul meu: Sa imi iubesc fratele atat de mult incat sa ii ascund lu taica-miu ca el ma bate. Sa incerc sa i intru in voie, sa-l ajut. Sa intorc celalalt obraz, sa nu ma razbun si sa nu caut sa fiu razbunata. Daca ma port asa, crezi ca frate-miu o sa continue sa fie rau? CATOLICULE. poti sa imi zici ce e rau in gandirea mea? in faptul ca nu vreau sa sufere nimeni?

| antiVertebra explică (pentru Allrc24):

Ma refeream ca mentalitate

| Allrc24 a răspuns (pentru antiVertebra):

Nu e nimic rau.chiar Iisus ne indeamna la iubirea pentru aproapele.tu crezi ca Domnului ii face placere sa trimita oamenii in iad, cei pe care ia creat din iubire dupa chipul si asemanarea Sa? Domnul incearca pe tot parcursul vietii sa ne faca sa ne pocaim, adica sa ne recunoastem pacatele sa putem ajunge in rai.te poti mantui si in ultima secunda din viata printrun gand ca iti apare rau si ceri iertare. apoi dupa moarte nu mai ai sanse de pocainta.Domnul este drept.Domnul il iubeste si pe un pacatos.Dar ce vrei sa faca? sa il primeasca in rai alaturi de cei drepti? ar fi o nedreptate pentru cei drepti pentru ca ei s-au straduit sa ajunga acolo?

| antiVertebra explică (pentru Allrc24):

Tot catolic ramai. Vezi poate te convertesti. Dumnezeu e puternic, nu? deci de ce sa-i trimita in iad? de ce sa nu faca alt loc mai simpatic.Nu chiar rai dar ceva intre. Oricum ti-am zis. Nu ma deranjeaza sa stam laolalta.mi se face o nedreptate cand stiu ca poate unii din prietenii mei o sa ajunga n iad si eu o sa stau mai la racoare. Asta nu mi convine.

| Allrc24 a răspuns (pentru antiVertebra):

Daca vrei sa nu ajunga in iad convingei sa se intoarca la Domnul, adui pe calea credintei.ai un fix cu catolicismul? ce tot imi zici de catolici.eu sunt ortodox.nu exista loc intre.Ori esti cald, ori esti rece.pe cel care este caldut Dumnezeu "il scuipa din gura". adica nu e pe placul lui.Domnul vrea oameni hotarati.ori bun ori rau.nu exista alta cale.ori rai ori iad.sta la indemana fiecarui om ce sa aleaga.

| antiVertebra explică (pentru Allrc24):

De-asta zic sa te convertesti. Ai mentalitate de catolic si te crezi ortodox.

| Allrc24 a răspuns (pentru antiVertebra):

Catolicii tot crestini sunt numai ca au cateva diferente.ei cred ca intre pamant si rai se afla purgatoriul.un foc nestins unde sta sufletul cateva sute de ani sa isi curete apcatele sa ajunga in rai apoi.ia zi-mi si mie de ce spui ca am mentalitate de catolic?

| HitmanSA a răspuns (pentru Allrc24):

Nu cred ca am pomenit ceva de satanism.Am vrut doar sa aduc un omagiu in cinstea unui adevarat erou.

| comansorin a răspuns:

Blond,ochii albastru dechis spre cenusiu,fata rotunda copilaroasa spre naiv, parul pieptanat ingrijit spre dreapta, hainele demodate dar ingrijite; inteaga imagine debordand de naivitate

| adikiller1 a răspuns:

Inalt,par alb si lung,stralucitor,haine albe, ochi albastrii, aripi albe mari si frumoase

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arata ca boc dracu in persoanaaaaaaaaaa

| irocku a răspuns:

Par blond forma fetei foarte ascutita par cret haine logic nu are dar sa zicem albe si emana lumina

| vvyyoo a răspuns:

Eu nu mi'l pot imagina decat ca pe un drac. Adica... intelegeti voi.

| Raizen_2360 a răspuns:

Pai ca cel mai frumos dintre ingeri eu mi-l imaginez ca unul normal...si cum arata el, pai sti desenul Samurai Jack? cam ca alalaughing)adica ceva rosu cu negru si cu coarne...big grin

| Manole33 a răspuns:

Salut! Lucifer, cred ca stii Istoria lui Nu? El, inainte casa faca aceea greseala, inaintea lui Dumnezeu, el era in Inger Frumos, dar Rautatea lui se afla in Interior! Si acum, cum te-ai gandit tu ca ar arata el pe Vremea aia? Simplu: Biblia spune, ca era cel m-ai frumos dintre toti ingerii! Adica avea ca toti, aripi, si celelalte, doar ca ale lui, erau mai '' Sofisticate'' ca la ceilati! Ca 2 Televizoare, unu este cu Tub, altu este cu Plasma(Sper ca te-am ajutat cu ceva! Daca m-ai ai Intrebari de Religie, si esti nelamurit in unele chestii, daca vrei da-mi mesaj! Sunt chiar Bucuros sa vad un Baiat, care il intereseaza Religia! Te salut!

| antiVertebra explică (pentru Manole33):

Nu ma intereseaza religia asa mult, recunosc. Dar cred in Dumnezeu. Ma intereseaza mai mult ce fac acum, aici pe pamant decat ce o sa fac dupa ce dau coltu. Am pus intrebarea pentru ca am vrut sa-l desenez si nu aveam nici o informatie sigura legata de cum arata...deci as vrea sa stiu cum e el in viziunea voastra. Deci daca vrei sa ma ajuti, lasa teoriile si zi cum ti-l imaginezi big grin. apropo, eu nu-s baiat.happy

| BeastMaster a răspuns (pentru antiVertebra):

Incep prin a-mi cere scuze ca scriu raspunsul ca un comentariu. Oricum si eu am auzit ca este cel mai frumos inger (asa mi-a zis profa de religeie) si cica de asta este,, ispita''. http://www.google.ro/......tp?/imgres mi se pare ca ar fi tare de tot daca ar arata asa:D

| antiVertebra explică (pentru BeastMaster):

Smecher big grin