| Andrəi a întrebat:

Sall! De cateva zile am inceput sa cred ca acel/aceea divinitate nu ma vede,nu ma aude, nu sunt un ateu eu cred mai mult ca suntem niste virusii care am evoluat atat de mult.De ce cred ca nu ma aude? 1)Ma cert cu parintii,prietenii aud ca ma barfesc(nu ca as avea multi, si nu sunt in depresie lol) 2)Daca "D-zeu" exista de ce copii din Africa mor de foame,bolii,etc?, 3)Daca d-zeu exista de ce nu face ceva cand 2 trag de o femeie neajutorata s.o violeze?
4)daca d-zeu exista de ce unii copii sunt aruncati in orfelinate sau mai rau in gunoaie?
5)daca d zeu exista de ce il lasa pe butoiul ala coreean si pe pufuletele ala American sa se ameninte cu bombe nucleare? macar de mureau ei... 6)daca d zeu exista de ce crestinii fanatici nu au pic de iubire pentru un ateu,musulman, catolic daca tot suntem toti fratii? 7)De ce a pedepsit ciobanul toata turma pentru 2 prostii? 8)de ce ti.ai ucide copii in loc sa nu ii mai faci? 9)de ce ti as manca trupul Iisuse? sunt canibal sau? 10)In biblie spune sa omoram femeile nevirgine care vin la altar,homosexuali, pe cei ce muncesc duminica? Pentru copilul meu mi-as rupe spatele in fiecare zi
Am 13 ani, nu sunt ateu nu condamn ateii(alegerea lor)Dar nu inteleg de ce d zeu ne lasa sa zacem

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Eu sunt creștină si am auzit de atatea ori aceste intrebari. " Daca Dumnezeu e atat de bun de ce suferim, de ce copii mor, femeile sunt violate, de ce nu intervine Dumnezeu?
Poate iti va fi greu sa intelegi, dar tu daca vezi pe strada cum unu infige in cutit in alt om nu vei actiona, o sa fugi, ca de poate te omoara si pe tine.
Oamenii nu isi dau seama ca Dumnezeu ne a facut liberi, ne a dat libera alegere, putem sa facem bine sau rau.
Tu ai vrea ca Dumnezeu sa te traga de ureche de fiecare data cand minți? Ai vrea sa fie acolo si sa iti spuna " X'ulescu, nu mintii!" Stii si tu ca nu e bine sa minti, toata lumea stie, dar in anumite situatii cu totii mintim ca sa ne scoatem. Atunci cand minti ai vrea ca Dumnezeu sa se implice?
Nu ai observat ca mereu fiecare lucru bun este rasplatit, dar si fiecare lucru rau? Multi se intreb de ce boala? Boala poate sa apara din vina păcatelor stramosesti, a părinților, sau chiar de la El. Vreu de crezut, de ce Dumnezeul cel iubitor sa ne dea boala. Iti spun eu, ca sa i se vada Gloria. Este un mare om ( nu are maini, picioare, mereu il ajuta sotiia lui, are copii si e crestin ), se bucura de viata mai mult decat cei ce sunt sanatosi. De cate ori ati multimim Lui ca vedeti? Vorbiti? Mergeti? Respirati? Gânditi? Omul asta nu a putut manca singur sau alerga vreodata, dar Il iubeste pe Dumnezeu, nu toti ne nastem la fel, nu toti suntem la fel, unii sunt mai bogati, altii mai saraci, mai grasi, mai slabi, mai stiu eu cum.
Dar in ochii Lui suntem minunati!
De ce se fac avorturi? Pentru ca oamenii isi incep viata sexuala prea devreme. De ce sa nu te pastrezi pentru sotul tau/sotia ta? Trupul nostru e ca un mar, de ce lasam pe toti sa muste din el si cand dam de persoana potrivita sa ii dan cotorul? De ce? Pentru ca traim in păcat, pentru ca nu gandim cu creierul si sarim de la unu la altul / una la alta.
Nu esti caniballaughing Este un fel de simbol vinul si pâinea, trupul si sangele. Isus a venit pe pamant, a murit pentru pacatele noastre. Aceasta cină, caci asa se numeste se facea de primii apostoli, ca se ne amintim de El.
In vechiul testament sunt scrise multe laughing dar a fost " desfintat" atunci cand Isus a venit. De aceea traim in Noul testament.
E normal sa crezi ca nu te vede si nu te aude. Pentru mine El exista si chiar daca lumea ma va face nebună, sincer nu mi pasa. Lumea mereu va vorbi urat daca ii spui ca, crezi in Dumnezeu, te vor prigonii, isi vor bate joc, dar si apostilii au indurat mult pentru El.
Tu roaga te! Si stai linistit, El e langa tine mereu, lasa ti grijile in mana Lui.
Am uitat de o intrebare : crestinii fanatici si aceea care umbla cu 10000 de cruci la gat si cu icoana in mana. Nu toti crestinii sunt asa, suntem oameni, daca ei nu arata iubire, inseamna ca nu l au cunoscut pe Dumnezeu, deoarece El este iubire.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Poate iti va fi greu sa intelegi, dar tu daca vezi pe strada cum unu infige in cutit in alt om nu vei actiona, o sa fugi, ca de poate te omoara si pe tine.
Oamenii nu isi dau seama ca Dumnezeu ne a facut liberi, ne a dat libera alegere, putem sa facem bine sau rau. "

Ai doi copii, si astia doi sunt certati si vor sa se omoare. Ce faci, ii lasi sa se omoare intre ei de dragul libertati sau ii opresi naibi? Pentru un Dumnezeu omniprezent a fost cam incapabil sa opreasca rau, dar deh, da vina pe libertate ca exista maladiile pamantului, pana la urma omul e de vina, desi juritic vorbind, daca tu asisti la o crima poti sa intervi si nu faci nimic si tu esti complice, dar cand vin vorba de un zeu omnipotent, vai si amar.

"de ce Dumnezeul cel iubitor sa ne dea boala. Iti spun eu, ca sa i se vada Gloria."

Ce sadic zeu asta, eu prefer sa cred ca Divinitatea nu e o chestie sadica care ne da bolii doar ca sa-si sature El propriul lui ego.

"In vechiul testament sunt scrise multe laughing dar a fost " desfintat" atunci cand Isus a venit. De aceea traim in Noul testament."

Chiar daca a fost "desfiintat", asta nu le face mai putin imorale aberatiile scrise acolo.

"Lumea mereu va vorbi urat daca ii spui ca, crezi in Dumnezeu, te vor prigonii, isi vor bate joc, dar si apostilii au indurat mult pentru El. "

Facempalm, nu te-ai facut destul ras cu aberatiile aste, sindromul perspecutiei, lol. Draga sunt mai multi religiosi decat atei, cine dracu te "prigoneste"?

| Andrəi explică (pentru SG1995):

Adevarat nu era mai simplu sa fim sanatosi, sa putem munci, plimba, etc sa se vada gloria? Aia care se lupta cu cancerul anii ce glorie mai au?

6 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Cu alte cuvinte tu vrei să te întrebi care este probabilitatea apariţiei vieţii în mod accidental, spontan, în afara influenţei unui,, Creator"? thinking

Iata un raspuns care incearca sa solutioneze dilema...
Mai mulţi biologi au estimat că pentru obţinerea până şi a celor mai mici fiinţe vii (virusuri, bacterii), sunt necesare 445 de unităţi de aminoacizi, de cca. 20 de tipuri diferite. Dintre aceste tipuri de aminoacizi doar glucina nu are o structură asimetrică. Se estimează că ar ramâne 410 de unităţi de aminoacizi cu o structură asimetrică.

- Dacă se consideră că într-o trapă se află un amestec din toţi aminoacizii necesari din cele două tipuri (dextro şi levo) şi că probabilitatea de asociere este egală pentru ei, în vederea obţinerii unei legături corecte pentru realizarea unei proteine complexe, probabilitatea va fi de 1 din 2,, la puterea" 410, (s-a luat baza 2 pentru că sunt câte 2 cazuri şi anume dextro şi levo), adică de 1 din 10,, la puterea" 123!

- Este necesar să luăm în considerare faptul că fizicienii în prezent nu lucrează cu mărimi mai mari de 10,, la puterea" 40. De altfel, fizicienii au apreciat ca numarul de electroni în întregul univers cunoscut astazi ar fi de 10,, la puterea" 80.

- Astfel, câteva calcule simple pot demonstra faptul că probabilitatea apariţiei vieţii ÎN MOD ÎNTÂMPLĂTOR prin amestecul de aminoacizi, este foarte mică, practic imposibilă, chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde), sau după alte calcule - 13, 75 miliarde ani.

- Dacă s-ar considera că pe pământ, în mai multe zone ale sale, ar fi existat (în mod foarte optimist) un milion de locuri în care s-ar fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a tuturor celor 410 structuri de aminoacizi simultan (!), totuşi, probabilitatea de a se forma în mod haotic înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult peste „exponentul de 40" admis ca limită numerică de discuţie de către fizicieni! Deci şansa de apariţie în mod întâmplător, spontan a vieţii, este infimă, practic nu există!

| SG1995 a răspuns:

"eu cred mai mult ca suntem niste virusii care am evoluat atat de mult."

Clar ai incurcat-o rau cu biologie, pune mana pe carte baietas.

"7)De ce a pedepsit ciobanul toata turma pentru 2 prostii? "

Te referi la mitul biblic, e un mit.

"de ce ti as manca trupul Iisuse? sunt canibal"

Mancarea trupului si sangelui lui Iisus in mod simbolistic simbolizeaza uniunea cu Divinitatea, de-asemenea printre culturi de canibali exista credinta asta, ca daca manaci omul mort, acesta va ramane mereu in tine (stiu sumbru), ideea ca canibalismul era un rit funerar destul de macabru, sa nu mai zic nesanatos.

| Andrəi explică (pentru SG1995):

Daca nu suntem niste molecule care au facut alte molecule s.am.d cine a creat divinatea ta? dinozauri, reptilele etc?

| SG1995 a răspuns (pentru Andrəi):

Pai tu ai zis ca suntem virusi evoluati, ceea ce e complet gresit, noi oamenii sunt niste primate, desi primele forme de viata de pe pamant au fost bacteri.