| Hirom a întrebat:

Am 12 ani si am auzit de la un coleg de clasa ca este ajutor de diacon (icodiacon parca daca nu gresesc) si as vrea sa fiu si eu. Cand voi termina generala voi da la seminar teologic pentru a deveni preot dar deocamdata vreau sa aflu daca pot fi icodiacon. Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa indeplinesc, pasii, si orice in legatura cu asta
PS: Scuzati-ma daca am scris gresit icodiacon :d

Răspuns Câştigător
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

S-a referit la ipodiacon.
Adica ajutorul diaconului.

Pentru inceput ar trebui sa vorbesti cu preotul al carei parohii o frecventezi, (sa iti fie duhovnic) si sa il intrebi daca are nevoie de un paraclisier, iar daca are nevoie, cere-i binecuvantarea.

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Bogdanutzu17 ==din fericire prostia nu doare, că ar urla foarte mulți.

De ce nu vrei să te faci : medic, inginer, economist, om de știință sau ceva cât de cât util societății și nu un parazite de popă.

Pașii de urmat, ar fi să înveți cât mai multă carte, și să te faci un om util societății și nu un parazite de popă!

| C0nstantin a răspuns (pentru MMihai):

Pai nu stii cum sta treaba?! De ce sa muncesti din greu si sa fii util societatii cand poti fi un parazit si sa sugi banul public si sa profiti de prostia altora.

| Hirom explică (pentru C0nstantin):

Imi pare rau pentru voi daca habar nu aveti cum sta treaba cu asta. Sa sti ca un seminar teologic si o facultate teologica nu este asa usoara precum credeti voi. Sunt multi prosti in lumea asta care au auzit numai de cateva joburi. In incheiere vreau sa stiti ca meseria de preot nu este un job obisnuit
ci este o binecuvantare. Cum a zis si MMihai prostia doare doar pentru unii ca voi care o sa ajunga numai stiu ce oameni. Cine nu este din domeniul asta sa nu se bage ca un prost fara sa nu stie nimic. Mai intai va documentati si dupa aceea sa comentati

| Hirom explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Cred ca am un avataj... happy Parohul bisericii la care frecventezi este nasul meu :d

Răspuns utilizator avertizat
| Hirom explică (pentru the2k):

Sunt de acord cu tine ca uni preoti sunt cum i-ai descris tu dar un lucru important:nu toti sunt asa

Răspuns utilizator avertizat
| Hirom explică (pentru andreidu):

Incerarca sa vorbesti romaneste

Răspuns utilizator avertizat