| Dia_Alin_1999 a întrebat:

Sall TPU, vrau să adresez o întrebare comunității :,
# Dc exista un singur Dumnezeu dar atâtea religii?
Cn raspt corect primește 2 bilete la Aqua Parc + funda

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

DA este important sa intelegemsemnificatia cuvantului,,dumnezeu"- care este un substantiv comun care ar reprezenta o forma de putere - cum ai spune, un titlu atribuit unei persoane ca:,, director, rege, presedinte! Dar multe religii invata ca numele creatorului cerului si al pamantului este Dumnezeu sau domnul, dar acestea nu sunt nume proprii.Atotputernicul Dumnezeu este intraseră unul singur,, Atotputernic" care te invita sa faci cunostinta cu el prin intermediul Cuvântului sau Biblia in Exodul 6:3! Deci are un nume unic in univers,, Iehova"( Daca vrei poți sa întrebi pe net care este numele atotputernicului dumnezeu)Si sa revenim la intrebarea ta, Dumnezeu Atotputernic este unul, dar dumnezei mai sunt, de exemplu si Isus este numit in Ioan 1:1, 2un dumnezeu, (forma de putere); Si Satan este numit dumnezeul acestei lumi deci are putere limitată, dar are nume propriu. EII BINE,, Satan este cauza existenței atâtor forme de inchinare sau ale atâtor religii.Satan s-a folosit de multitudinea lor pentru a induce omul in eroare sa nu mai stie bietul încotro sa meargă este una din masinatiile lui Satan prin care nu doreste ca omul sa se apropie de Atotputernicul Dumnezeu sa-l cunoasca si sa-i aducă lui o inchinare adevarata. DECI ESTE UN SINGUR Dumnezeu tot puternic, un singur Isus Cristos Fiul lui Dumnezeu si o singura forma de inchinare adevarata si bazată întru totul peNibile.Iar creștinii adevărați, care practica inchinare adevarata sunt recunoscuti prin iubire si participa la înfăptuirea voinței lui Dumnezeu pe pamant. Poți sa fii si tu printre cei ce se numesc crestini adevărați si tu poți sa-i aduci inchinare singurului Dumnezeu adevarat si sa-l cunosti, prin studierea Bibliei cu cei ce sunt crestini dupa cum vrea Dumnezeu Ioan 17:3 Ioan 3:16; Isaia48:17-19.

| Clorox a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Te-ai gandit sa-ti deschizi mintea aia incuiata si sa te gandesti pentru 2 secunde ca nu exista doar dumnezeu, satan si iisus? laughing
Sunt multe surse, din fericire fanaticii ca tine refuza sa creada!

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ai omis partea in care dovedeai ca exisa un singur Dumnezeu...

| danay72 a răspuns:

Deoarece oamenii au interpretat eronat Biblia și au creat o forma de închinare. Sunt peste 10000 de secte și religii care fiecare interpretează închinarea la Dumnezeu în felul lor. Ceea ce este încurajator e faptul ca oamenii sinceri pot înțelege din Biblie care este forma de închinare aprobata de Dumnezeu. Dar pentru aceasta e nevoie sa studieze cu atenție Biblia.

| RAY a răspuns:

2,5 miliarde de crestini au mai multe religi care difera intre ele mai mult sectele decat religile cele doua mari, pai biblia e metaforica si foarte interpretabila asta e adevarul, noul testament complet a fost scris dupa 500 de ani de la moartea lui iisus si fiecare copie era scrisa de manca iar diferente au aparut, limba greaca apoi latina apoi engleza etc plus multe alte limbi plus cine stie cate modificari sau mai facut, lumea nu citea biblia multi nu stiau asa ca biblia a fost modificata ori de cate ori se vrea, vechiul testament a fost doar vocal transmisa timp de mii de ani, omul isi inagineaza ca moise folosea pc ul si avea imprimanta

| Drimmero a răspuns:

Diversitatea care e in floare!

| T0T a răspuns:

De unde știi că există acel Dumnezeu? La politeiști sunt chiar mai mulți.

| AC4S4 a răspuns:

Exista 20-30 de culte crestine.
http://hgp.ro/religiile-lumii-2/
Catolicii si Ortodocsii considera si traditia si legile date de sinod, papa, episcop la fel de importanta ca Biblia. De asta exista Protestantii, ei considera ca in afara de Biblie nu trebuie sa existe altceva dupa care sa ne ghidam.
Celelalte diferente sunt nesemnificative. Fiecare isi face slujba diferit, dar esenta nu se pierde. Indiferent ca esti baptist, catolic, ortodox, penticostal, etc. te inchini la acelasi Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns:

Pentru ca fiecare vrea sa il interpreteze asa cum vrea pe Dumnezeu. Daca respectivul are viciul x, patima y, il adapteaza pe Dumnezeu in asa fel incat sa nu il afecteze. Interpretarea mai vine si in partea minunilor facute de Dumnezeu. Unii, in loc sa le studieze si sa isi dea seama ca de aia se cheama divinitate, ca sa faca si lucruri inexplicabile mintii umane fara o raza de intelepciune venita de Sus, prefera sa spuna ca nu, nu se poate si dumnezeul meu nu face asa ceva (am scris cu d mic fiindca un Dumnezeu care nu se descopera prin revelatie nu se poate numi Dumnezeu).

| Maximus a răspuns:

Aici as dori sa îți răspund pentru inceput cu o altă întrebare : De ce sunt atât de multe țări, popoare, naționalitati, dar prin definiție suntem toți oameni?! Așa se întâmplă și în cazul religiilor sunt multe, însă toate au intr-ul fel sau altul un singur Dumnezeu. Chiar și în cazul politeistilor exista un singur Dumnezeu suprem, ceea ce îi confera, putere absolută, fiind considerat creatorul tuturor. Privește în primul rând la cele 4 mari forme de religii : iudaismul, islamismul, hinduismul, creștinismul, apoi la celelalte minorități și vei vedea că deși sunt total diferite ca forma spiritula, toate cred într-un singur Dumnezeu. Ca și noi oamenii, suntem diferiți ca naționalitati, dar totuși suntem oameni!

| Mașka98 a răspuns:

Pornind de la învățăturile lui Isus Cristos, oamenii au format o diversitate de confesiuni „creștine". Cu toate acestea, Biblia arată că există o singură formă adevărată de creștinism. Să analizăm trei motive care ne conduc la această concluzie.

1.Isus a spus că el a predat „adevărul", iar primii creștini făceau referire la religia lor ca fiind „adevărul" (Ioan 8:32; 2 Petru 2:2; 2 Ioan 4; 3 Ioan 3). Din aceste expresii înțelegem că cei ce promovează doctrine care intră în contradicție cu învățăturile lui Isus nu practică adevărata formă a creștinismului.
2.Biblia învață că creștinii trebuie ‘să vorbească toți în același fel’, adică în unitate (1 Corinteni 1:10). Cu toate acestea, multe confesiuni creștine se contrazic chiar și cu privire la învățături fundamentale, precum ce înseamnă a fi creștin. Aceste confesiuni nu pot avea toate dreptate (1 Petru 2:21).
3.Isus a profețit că mulți oameni vor pretinde că sunt creștini, dar nu vor respecta poruncile sale, iar pe aceștia el îi va respinge (Matei 7:21-23; Luca 6:46). Unii vor fi induși în eroare de conducători religioși care vor denatura închinarea adevărată pentru a-și promova propriile interese (Matei 7:15). Alții însă vor prefera un pseudo-creștinism, deoarece li se va spune ceea ce vor să audă, nicidecum adevărul biblic (2 Timotei 4:3, 4).
În ilustrarea sa despre grâu și neghină, Isus a prezis o mare răzvrătire (apostazia) împotriva adevăratului creștinism (Matei 13:24-30, 36-43). Timp de secole, adevărații creștini nu au putut fi deosebiți de cei falși. Așa cum a prezis Isus, apostazia a înflorit după moartea apostolilor (Faptele 20:29, 30). Deși există o varietate de învățături apostate, toate formele de pseudo-creștinism „au deviat de la adevăr" (2 Timotei 2:18).

Isus a mai prezis că, în cele din urmă, diferența dintre adevărații creștini și cei falși avea să fie clară. Acest lucru s-a întâmplat în timpurile noastre, pe parcursul ‘încheierii unui sistem’ (Matei 13:30, 39).

| RAY a răspuns (pentru Mașka98):

Iisus niciodata nu a vb de crestini nici nu a facut vreo confensiune crestina el find anti religie mai tot timpul

| Diance a răspuns:

Dumnezeu e altcineva pentru fiecare religie