| bestialu96 a întrebat:

Saltare all! Am o intrebare stupida, deci nu o luati ca pe o jignire pentru crestinii!
Ok.am stat si m-am intrebat, Ce Drept Au Satan Si Dzeu asupra mea sa ma trimita in iad sau rai daca, eu nu cred in existenta lor? Adica Eu ca Ateu... Vreau Sa mor si cu asta basta! Nu Vreau in Iad, Rai, Paradis sau mai stiu eu ce! Vreau Doar, Sa mor!
Iar Dzeu sau Satan ma vor trimite in Iad Sau Rai, Doar pentru ca fac rele sau bune...Adica ei nu au nici un drept, sa-ma trimita nicaieri, daca eu nu cred in existenta lor Right?
Stiuuu! Intrebare stupida...de plictiseala, Raspundeti va rog big grin!

33 răspunsuri:
| annkaa a răspuns:

CEAU:*
pai da e adevarat ce zici dar pana la urma atunci cand murim toti ne ducem fie in iad sau rai indiferent daca esti sau nu ateu...hee hee

| Roses a răspuns:

Pai nu satan te baga-n Iad ci Dzeu, fiindca nu ai crezut in Dl Isus ca a murit pentru tine la crucea de pe Golgota.El asta vrea:sa te predai lui Dzeu si sa crezi in El! Nu este cel mai minunat lucru sa te lasi pe Mainile Lui?! ":XXX

| sandra2012 a răspuns:

Chiar ca e o intrebare stupida. Pai nu conteaza ce vrei tu, se va face voia lui Dumnezeu. Dumnezeu nu te va intreba unde vrei sa te duci, doar te va judeca si iti va da rasplata dupa faptele si credinta ta. Si nu satana te trimite in rai sau in iad, ci Dumnezeu. E problema ta daca ai crezut sau nu in Dumnezeu in timpul vietii tale pe pamant, cand ajungi acolo El te va judeca oricum.

| Esperança a răspuns (pentru Roses):

GRESIT! Nu Dumnezeu il "baga" in iad, ci faptele lui il trimit acolo.

| Roses a răspuns (pentru Esperança):

Da,ai dreptate.Nu m-am gandit destul. :-)

| SaveTheNature a răspuns:

Pai ai si sufletul,nu doar trupul, fie ca vrei, fie ca nu vrei.Si iadul e de fapt lipsa lui Dumnezeu, de fapt e ceea ce va fi pe pamant curand.Foc,razboaie,foarte multa suferinta.Sufletul tau nu se va inalta langa Dumnezeu ci vei ramane in iadul de pe pamant, unde va fi foarte uratsad

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Nu e deloc o intrebare stupida O.o
Religia are multe chestii care nu se leaga nu numai asta.

| Roses a răspuns:

Exista o cale sa nu ajungi in Iad.Acea cale este Domnul Isus, care a murit si a patimit multe si pentru tine, ca sa ai viata vesnica.Dar daca nu te pocaiesti de pacatele tale...nu Dzeu te trimite in Iad, ci faptele tale.Tu ai mintit si El a zis sa nu mintitm, tu ai furat sau ai injurat si El a zis nu e bine.

| frei a răspuns:

Man.nu exista Dumnezeu, insa Satan exista si e in Rai.

| me22 a răspuns:

Hey... deci fii foarte atent. Stii de ce are Dumnezeu dreptul sa te trimita in rai sau in iad? Pentru ca el te.a creat! Stii cine te face sa crezi ca el nu exista? Satana! Hey, uita.te in jurul tau, mai ales primavara cand natura revine la viata. Uita.te la toate si intreaba.te oare cine le.a creat sickNu s.au creat ele singure, pentru ca nu au cum. Mai gandeste.te la ceva: deci daca thu crezi ca Dumnezeu exista, si el nu exista, atunci nu ai ce sa pierzi; dar daca el exista si thu nu ai crezut in el? Te rog, gandeste.te bine! El te iubeste enorm! Te rog! Nu.ti dori sa mori, ci crede in el, caci atunci vei primi viata vesnica! Deci daca ajungi in iad? Thu nu.ti dai seama acum, dar acolo v.a fi plansul si scrâșnirea dintilor. Gandeste.te bine!

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ Bmc@

Eu am devenit ateu după ce am citit Biblia, am fost mult timp ateu, astăzi am propria mea filozofie religioasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fi fara griji nu vei ajunge nici unde ca noi toti crede-ma ca multi crestini cred la fel

| mihaibrasov a răspuns:

Ceea ce vrei tu acum provine din mental. Sufletul insa domina mentalul, iar la sfarsitul vietii tot sufletul te va ghida. Nu e dupa judecata ta pamanteasca, fizica... Chiar nu e.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Tu esti creatia Domnului asa ca El va face ce va dori cu tine, chiar daca tu crezi sau nu in El. Stai linistit ca nu va cere parerea, nici a ta nici a altcuiva. Toti vom fi judecati indiferent daca credem sau nu in El!

| bestialu96 explică:

Deyutz100, daca eu sunt Ateu. Nu cred in Dumnezeu, practic eu nu cred, ca el ma creeat, si Nu vreau sa mor, era doar o intrebare
Si de unde sti tu, ca Satan ma face sa gandesc asa? adu alte raspunsuri mai inteligente!

| Anda1197 a răspuns (pentru frei):

BAi fdraiere! satan a fost izginit de Dumnezeu din rai dupa ce s-a intors impotriva lui sa-i fure tronul! Nu ai citit Biblia! Necredinciosule! In Biblie spune ca la judecata de apoi, "oile" vor sta cu Domnul in pareta dreapta, i-ar "caprele" vor fi izgonite in partea stanga adica in iad spre a duce viata vesnica in chin si suferinta si sa plateasca pentru pacatele pe care le-a facut! Daca nu exista Dumnezeu, nu exista nimic! Deci NIMIC! Asa ca ciocu mic! SATANISTULE!

| Anda1197 a răspuns (pentru frei):

BAi fraiere! satan a fost izginit de Dumnezeu din rai dupa ce s-a intors impotriva lui sa-i fure tronul! Nu ai citit Biblia! Necredinciosule! In Biblie spune ca la judecata de apoi, "oile" vor sta cu Domnul in pareta dreapta, i-ar "caprele" vor fi izgonite in partea stanga adica in iad spre a duce viata vesnica in chin si suferinta si sa plateasca pentru pacatele pe care le-a facut! Daca nu exista Dumnezeu, nu exista nimic! Deci NIMIC! Asa ca ciocu mic! SATANISTULE!

| Anda1197 a răspuns (pentru bestialu96):

SAtan le intuneca gandirea oamenilor! Ii coonduce spre lucruri rele. spre ganduri negre de sinucirere, moarte! Doar dumnezeu te poate salva! Dumnezeu are scris intr-o Carte destinul fiecaruia! Daca scrie ca ala varsta de 24 de ani vei muri, tu nu ai cum sa impiedici asta pentru ca asa ti-a fost scris! Si termina cu prostiile astea ca " nu cred in Dumnezeu" sau nu stiu ce altceva, ca el exista si ti-am dat viata! Datorita LUI tu traiesti! Satat e ingerul izgonit de Dumnezeu pentru ca s-a razvratit impotriva Lui si nu a crezut in El si in puterea Lui! acum ai inteles ca Dumnezeu exista? Cumpa-rati o biblie! fa-ti timp sa citesti macar un capitol pe zi, si atunci vei intelege! Vei intelege ca Domnul exista si ca te iubeste! Pacat de ce ca tine!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru me22):

,,Pentru ca el te.a creat! ''
Eu credeam ca mama si tata mau creat o.o

| PυяεBlσσdVaмρıяe a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Daca mata si tactu nau avut ocupatie si teau conceput p tine un prost... zi si mie cum au putut ei singuri sa creeze un suflet pe care nul poti atinge nu nimic?

| PυяεBlσσdVaмρıяe a răspuns:

Zi si mie copilu lui dumnezeu daca mata si tactu siau traso cum au putut sa creeze un suflet pe care nul vezi nul simti nu nimic? daca nu-i d la -D-zeu...
si din moment ce el te-a creat are tot dreptu a te trimita in iad.
Si rasp si mai la o intrebare daca crezi in dumnezeu ce ai de pierdut? absolut nimic
... si daca el chiar exista si u nu crezi ca prostu ai de pierdut... mult si bine

| PυяεBlσσdVaмρıяe a răspuns:

Cum sa ne mai suporte D-zeu cand exista oameni k tine...
ba omule mata si tactu te-or fi facut da nu tiai pus intrebarea cum au putut crea sufletu (nul poti atinge, simti nu nimic) decat q ajutoru lui dumneu...
daca el chiar exista si u nu crezi ai multe de pierdut... dar daca el nu exista iar u crezi in el nu ai nimic de pierdut gandeste-te daca nu tie greu

| me22 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Deci... stiu ca Satana te face sa gandesti asa, pentru ca, asa cum a spus si MyLollipop, inainte acesta era un inger de.al Domnului; si intr.o zi el s.a gandit ca vrea sa fie si mai glorios decat Dumnezeu, asa ca a luat de partea lui si cativa din ingerii lui Dumnezeu, incercand sa.l « detroneze » pe Dumnezeu. Cand Acesta a aflat despre toate cele planuite, l.a izgonit din cer pe satana si pe ingerii aceia. Oamenii sunt creatia lui Dumnezeu, asa ca Satana vrea sa distruga ceea ce a creat Dumnezeu, pentru ca el sa fiu cel mai puternic. De aceea am zis ca te face sa gandesti lucruri rele.
Cat despre faptul ca el te.a facut pot spune asa: Stii cum a fost creat omul? Poate ca ai mai auzit si la orele de religie la scoala, dar nu ai dat importanta. Dumnezeu l.a creat pe om din nisip; l.a creat dupa chipul si asemanarea lui; iar apoi a suflat peste el si i.a dat viata. Este greu de crezut ca s.ar putea intampla una ca asta, mai ales petnru tine care zici ca esti ateu. Ok… deci asa a fost creat omul de catre Dumnezeu. Dar tu te intrebi cum de te.a creat Dumnezeu pe tine, din moment ce parintii tai te.au creat thinking Simplu! Inainte de toate Dumnezeu a creat planul intregii omeniri. El stia demult in ce familie o sa te nasti. El a facut ca tatal tau si mama ta sa se intalneasca, caci daca ei nu s.ar fi intalnit, tu acum nu ai fi existat. Deci, tu decizi ce vrei sa faci, si ce cale sa alegi… nimeni nu te poate obliga sa alegi un oarecare drum. Daca vrei sa ma mai intrebi ceva, fa.o, caci iti voi raspunde.

| frei a răspuns (pentru Anda1197):

Si daca Satan e in Rai si Dumnezeu nu exista? daca asa e?

| KodrutZ a răspuns:

In primul rind, invata sa scrii. In al doilea rind, daca esti ateu, stai linistit, CINE vrei sa te trimita si UNDE dupa ce mori?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru me22):

,,stiu ca Satana te face sa gandesti asa''
Satan ma face sa cred ca mama si atat m.au creat?

,, Dumnezeu a creat planul intregii omeniri.''
Daca stia ca o sa fiu atee, si probabil o sa ajung in iad. thinking

,, Daca vrei sa ma mai intrebi ceva, fa.o, caci iti voi raspunde. ''
Cand eram mica l-am intrebat destule, si mereu primesc acelasi raspuns: nimic.
Mai bine ma rog unui perete, macar asa ma rog la ceva.

| Anda1197 a răspuns (pentru frei):

NU E! impaca-te cu idee! Dumnezeuu e atot puternic, iar satan nu are nici-o putere!

| me22 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Scz aia cu,,stiu ca Satana te face sa gandesti asa'', si ce mai era acolo, pana acolo unde spun cum a creat Dumnezeu omul era pentru Bmc. Pentru tine era de acolo in jos big grin

",, Dumnezeu a creat planul intregii omeniri.''
Daca stia ca o sa fiu atee, si probabil o sa ajung in iad."
Tu acum nu ai de unde sa stii... poate ca nu o sa ajungi in iad. Poate pana la urma vei ajunge sa crezi ca Dumnezeu exista.

,, Daca vrei sa ma mai intrebi ceva, fa.o, caci iti voi raspunde. '' - aici ma refeream ca daca vrei sa ma mai intrebi pe mine cevahee hee

"Cand eram mica l-am intrebat destule, si mereu primesc acelasi raspuns: nimic.
Mai bine ma rog unui perete, macar asa ma rog la ceva." - Stii de ce nu primeai nici un raspuns? Pentru ca nu credeai din toate inima ca vei primi acel raspuns. Daca tu ai crede din toata inima ca el exista, ai primi mai multe raspunsuri, nu doar unul. Caci Iisus a zis: "Adevarat va spun, ca daca ati avea credinta cat un graunte de mustar, ati zice muntelui acestuia sa se mutea de aici, acolo, si s.ar muta". Iti dai seama cat de mic e un graunte de mustar, nu? Deci tu daca ai avea credinta, ai crede in el, ai primi raspuns la toate intrebarile tale. Si apropo, au fost oameni, si inca mai sunt care fac minuni prin Domnul.

| me22 a răspuns (pentru bestialu96):

Deci... stiu ca Satana te face sa gandesti asa, pentru ca, asa cum a spus si MyLollipop, inainte acesta era un inger de.al Domnului; si intr.o zi el s.a gandit ca vrea sa fie si mai glorios decat Dumnezeu, asa ca a luat de partea lui si cativa din ingerii lui Dumnezeu, incercand sa.l « detroneze » pe Dumnezeu. Cand Acesta a aflat despre toate cele planuite, l.a izgonit din cer pe satana si pe ingerii aceia. Oamenii sunt creatia lui Dumnezeu, asa ca Satana vrea sa distruga ceea ce a creat Dumnezeu, pentru ca el sa fiu cel mai puternic. De aceea am zis ca te face sa gandesti lucruri rele.

| frei a răspuns (pentru Anda1197):

Eu stiu sigur ca nu exista Dumnezeu.