| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 16 ani si toti baietii baga la aparate. Am bagat si eu de 2 ori la plesneala 10 lei si m-am oprit si i-am promis lui Dumnezeu pe cuvantul meu ca nu mai bag, nu ca pierdusem decat 10 lei dar zic asa ca stiam ca nu e bine mi-am dat cuvantul si maine as vrea sa ma joc cu cel mai bun prieten ca ne vedem ft rar si suntem ca fratii si as baga 10 lei. Are ceva daca i-as spune lui Dumnezeu inainte ca oricum ar fi chiar ultima oara as baga doar asa sa ne distram nu ca sa scot?

20 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Îmi place mentalitatea ta. Dacă toţi sunt proşti, de ce să nu fii şi tu? Nu e bine să rămâi singuru deştept, oaia neagră a turmei.

| Panamax a răspuns:

Crestinii dau vina pe o entitate imaginara (diavolul )pentru slabiciunile si prostia lor.

| Octavian199 a răspuns (pentru Panamax):

Cata dreptate ai.

| Nilsson a răspuns:

Cel rau asa te ispiteste, la inceput te ia usor sa nu bagi multi bani dar cand vezi ca altii castiga milioane dupa aceea cresti miza.
Jocurile de noroc au nenorocit oamenii, unii si-au pierdut apartamentele, economiile, altii au divortat, s-au ingropat in datorii si unii chiar au ajuns sa isi puna capat zilelor de disperare.

Cu Satana nu te joci, daca ii dai un deget iti ia toata mana.

Scopul lui final e sa ii aduca pe oameni la distrugere.

| Mclaren12 a răspuns:

Baga pe naiba toti baietii. Baga aia care poate au castigat ceva in trecut si de atunci tot baga sa castige din nou. Faza este ca aparatul este mai destept ca ei si tot ei sunt aia care raman fara bani. Daca vrei sa-ti pierzi banii la aparate, asta este prostie, nu pacat in fata zeului evreilor. Mai prostesc este ca unii oameni pun prostia asta pe seama diavolului. Avand in vedere ca nici zeul evreilor si nici diavolul nu exista, tragem de aici concluzia ca crestinii sunt total deceptionati si paraleli cu lumea asta.

| Mircea08 a răspuns:

Nu trebuia sa promiti lui Dumnezeu ca nu mai bagi la aparate - acum te vei face vinovat ca nu ti-ai tinut promisiunea, pentru ca a baga la aparate banii tai nu este pacat. Pacat ar fi sa risipesti in acest fel banii altuia (a parintilor de ex.)
Sfatul meu este sa rogi pe Dumnezeu sa te ierte ca o sa mai bagi o data la aparate si asta pentru ca vrei sa faci o bucurie aproapelui tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Crezi ca Dumnezeu vede cand furi?
Cand minti, preacurvesti, omori sau cand injuri?
Sigur nu te vede, poti linistit sa fii
El e ocupat sa dea, cancer la copii."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Crezi ca Dumnezeu vede cand furi?
Cand minti, preacurvesti, omori sau cand injuri?
Sigur nu te vede, poti linistit sa fii
El e ocupat sa dea, cancer la copii."
Deci fa ce vrei

| Dandinelle a răspuns:

Distractia costa, sufleteste te costa mai mult pentru ca devii dependent de fericire. Hormonul fericirii care se produce in timpul jucatului la pacanele sau orice alta activitate il poti activa si doar zambind - adica - si daca zambesti poti fi mai fericit decat jucatul la aparate.
Stii deja ca nu e ceva in regula (din prisma faptului ca te-ai gandit deja ca nu e ok, ai pus intrebarea asta aici). Opreste-te, ca orice drog te poate duce la pamant si nu are rost. Aparatele sunt facute de asa natura sa nu poti sa faci avere, sa castigi. Nu castigi ca te rogi la sfinti, ci doar nu castigi, sunt setate asa.
Tine-te de cuvant si gaseste-ti fericirea in lucruri mai simple, uita-te in jur, natura si oamenii din jur te pot ajuta indirect sa fii fericit

| SG1995 a răspuns (pentru Dandinelle):

O rudă a câștigat 6000 de lei și ia piert într-o noapte, deci nu e vorba că nu se poate câștiga, e vorba că proști nu se opresc la un câștig decent, deși pacanelele sunt ca ruleta rusească, mai mult pierzi decât câștigi.

| gratargratar a răspuns:

E bine sa te tii de promisiune daca ai facut-o.
Nu mai bine te duci cu aia 10 lei la o prajitura? Asta-i distractie, sa arunci 10 lei pe geam? Mai bine i-ai da unui necunoscut. Daca prietenul tau nu e in stare de mai mult, atunci n-ar trebui sa mai umblii cu el.

| IoanTPU a răspuns:

Acesta este un gand de la diavol. El iti spune ca este ultima data, dar maine se iveste altceva si vine si iti spune iar sa bagi, la fel si peste 2, 3, 4 zile pana cand devine patima, si nu vei mai putea sa scapi!
Te rog ai grija frate! Iarta-ma!

| anonim_4396 explică (pentru IoanTPU):

Of Doamne, la voi peste tot se bagă diavolul.El e om ca orice om, bate, fură, minte, înjură.Ce vrei? Aşa e omul.Nu există om fără păcat, măcar o dată în viaţă a spus vreo minciună sau a înjurat.
Lăsaţi-l şi pe cel rău în pace, nu-l mai băgaţi în toate nereuşitele voastre.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hristos nu a avut pacat.

| Octavian199 a răspuns (pentru IoanTPU):

Care diavol?

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Ce îmi zici tu aici? Eu am zis ceva de Hristos? Te-aş sfătui să mai revizui odată răspunsul meu. După aceea să vii şi să-mi zici, ok?

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-as sfatui sa revizuiesti intrebarea. Omul intreaba despre pacat, despre Dumnezeu. Intrebarea e clar in tema crestinismului, a Bibliei. Tu ai dat un raspuns pe langa. Daca e cineva care nu e in tema, esti tu.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Eu nu am răspuns la întrebarea lui Anonim,dar la cea a lui IonutValentin, uităte mai bine.I-am zis că nu-i un gând al diavolului, că aşa sunt oamenii, toţi greşesc.El mai spune că nu va putea scăpa, dar el e Dumnezeu sau Isus să ştie ce se va întîmpla cu cel ce a pus întrebarea asta?

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu ne-a cerut mereu sa ne sfintim. Nu gasesti nicaieri in Biblie pe Dumnezeu sa spuna ca nu-i nimic daca pacatuiesti. Gandurile de acest gen vin tot de la Satana.

@IonutValentin nu a pus vreo intrebare, deci nu ai raspuns la nicio intrebare. Ionut Valentin l-a sfatuit sa nu pacatuiasca. Tu l-ai contrazis spunandu-i ca nu are nimic daca pacatuieste.

Asta spune Biblia in 1 Petru 1 (14b-16) - "să nu vă conformați poftelor de altădată, când trăiați în ignoranță, ci, așa cum Cel Ce v‑a chemat este sfânt, fiți și voi sfinți în toată purtarea voastră, fiindcă este scris: „Fiți sfinți, pentru că Eu sunt sfânt!""

Tu ai dat o invatatura diferita fata de cea a Bibliei, fata de Cuvantul lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Eu cred în Dumnezeu şi nu sunt de acord ca Anonim să bage la aparate.Pur şi simplu i-am zis lui Valentin,că nu tot răul vine de la diavol.Aşa sunt toţi frustraţii şi nereuşiţii în viaţă,deodată cum nu le merge ceva sau li s-a întâmplat ceva rău,gata e vina diavolului.
Nu-l apăr pe diavol,dar aşa sunteţi voi oamenii cum nu vă merge ceva în viaţă,trebuie să găsiţi vinovatul,adică v-aţi creat o imagine că, Dumnezeu e binele,iar diavolul e răul.Da, Dumnezeu este Binele.
Încât despre diavol, el aşteaptă doar o scânteie, ca să bage benzina în foc, dacă mă înţelegi.