| AdrianH1236774 a întrebat:

Am auzit acum cateva zile un barbat botezat, de religie baptista injurand foarte, foarte urat, ca un copil de pe strada fara ce-i 7 ani de casa, am auzit de la un prieten ca-si injura sotia, copii si ca este foarte gelos, are o gelozie nebuna este si uneori dar foarte rar mai ok. Ce se va intampla cu el? Daca este botezat si se comporta mai rau ca un copil al strazii. (Are undeva intre 36-39 de ani)

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

De ce nu esti sincer sa spui ca e vorba de tatal tau? Crezi ca noi n-am vazut ce-ai scris pe categoria Familie & Relatii?

| danay72 a răspuns:

Dacă te referi spiritual, acesta nu are o relație buna de prietenie cu Dumnezeu. Un creștin adevărat nu face asa ceva. Matei7:21-23

| RAY a răspuns:

Eu am cunoscut oamenii ateii,agnostici, deisti care erau mult mai buni ca majoritatea crestinilor, religia nu are legatura cu bunatatea omului, am cunoscut si eu destui pocaiti care la inceput se dateau sfinti apoi vedeam cat de ipocriti sunt, omul bun e bun indiferent de religia lui sau de non religia lui

| xerxes1 a răspuns:

Daca este baptist nu are voie sa injure?

| AC4S4 a răspuns:

Ce se poate intampla? Degeaba s-a botezat daca nu s-a schimbat.

| VelaJohnny a răspuns:

Ar trebui exclus din biserica, dar din pacate se pune mult accent pe conduita buna doar atunci cand esti la intruniri religioase sau te intalnesti cu pastorul sau preotul. Viata ta privata nu e bagata in seama de catre cei care ar trebui sa pastoreasca turma.

| CarolineF a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu e neaparat. Am auzit de destule cazuri de genul respectivului din intrebare care odata ce au aflat si pastorii biserici, l-au exclus din biserica.

| VelaJohnny a răspuns (pentru CarolineF):

Ma bucur. Ori se intampla mai rar lucruri de genul, ori nu prea vorbeste lumea.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Este inutil sa fie gelos. Gelozia este un instinct de supravietuire pe care noi il mostenim de la maimutele acele primitive care au disparut (stramosul comun dintre om si maimuta...). Cand suntem gelosi? Noi suntem gelosi atunci cand stim ca daca persoanei din jurul nostrum I se intampla bine, noua ni se intampla rau din cauza binelui acelei personae (ceva de genul: daca cineva face vreun lucru de apreciat, el va fi mai bagat in seama decat mine, iar eu ma voi simti prost din cauza ca nu ma va mai baga pe mine lumea in seama).

| AdrianH1236774 explică (pentru AnonimSuprem1):

Am auzit ca tot el a inselat-o dar ea l-a iertat. Si acum el e nebun de gelos.

| CarolineF a răspuns:

Botezul este doar o imbaiere, scaldare in apa daca este facut fara nastere din nou, fara pocainta, fara viata schimbata. Nu cultul religios conteaza, ci credinta in Dumnezeu din toata inima si faptele, comportamentul omului.