| CinevaAnonimă a întrebat:

Am auzit de cazuri de copii care având vârste foarte fragede încearcă să „imite" un act sexual și sunt curioasă dacă au vreun păcat. Dacă da, care e?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Plata pacatului este moartea dar un copil care este sub responsabilitatea unui parinte si nu este coinstient de ce face, responsibilitatea copilului trece asupra parintelui tutore. Deci pacatul se gestioneaza (pune) in sarcina parintelui tutore. Nu exista pacat fara faptas. Si uite cum parintii care nu au grije de copi si educatia acestora devin partasi la pacate de care nu stiu dar SUNT raspunzatori de ele. Cititi IOV din Biblie si vedeti cum "gestiona" acesta actiunile copiilor.

| RAY a răspuns:

Nu consider ca e normal asa ceva,daca era vorba de o ora de sexologie era ok,dar ei sa imite ce urmeaza si practica, lipsa educatiei, saracia, curiozitatea, parinti care le pasa de alocatia lor, traim intr o tara saraca

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine defineste pacatul asta? In afara de biserica care are scopurile ei in a defini pacatele

| Celcestietot a răspuns:

Se da startul numararii pacatelor inca de cand te nasti. Crezi ca daca sunt mici, sunt scutiti de asa ceva?

,, 12. Şi am văzut pe morţi, pe cei mari şi pe cei mici, stând înaintea tronului şi cărţile au fost deschise; şi o altă carte a fost deschisă, care este cartea vieţii; şi morţii au fost judecaţi din cele scrise în cărţi, potrivit cu faptele lor.''

| Panamax a răspuns:

Poate fi pacat doar pentru un retardat mintal, si din pacate se pare ca sunt destui care sunt asa.
Cred ca si lui Dumnezeu ii este groaza de ignoranta si rigiditatea lor mentala.
Ratati care n-au inteles nimic despre viata, iubire si spiritualitate.

| Nilsson a răspuns:

E păcat mare pentru cei care îi învață astfel de lucruri.

Marcu 9:42
"Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, cari cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gît o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare."

| danut a răspuns (pentru Nilsson):

Marcu 9,42 NU se refera la copii ci la oamenii sarmani, umili sau la ucenicii Sai.

| Irinel15123532 a răspuns:

Cei foarte mici, care nu disting ceea ce fac si nu sunt constienti, nu li se va puncta, pentru ca nu stiu ce fac si nu sunt constienti, dar celor constienti, chiar si la 12 ani, li se va puncta, celui care stie ca ce face este gresit, rusinos, aceia sunt responsabili.
Este una cand nu stiu ca afara ploua si ies fara umbrela, si alta este cand stiu ca ploua dar aleg sa ies fara umbrela, din diverse motive. Este un simplu exemplu pentru a intelege fenomenul, doar Dumnezeu stie, este bine ca, copiii sa fie bine educati si instiintati si despre aceste lucruri, desigur de la o anumita varsta, dar treptat, si este nevoie ca parintele sa discute cu copilul sau, daca nu ii va spune el, ii vor spune baietii din strada, scoala, anturaj, si sub alta forma, cu alte interese, si alta perspectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Pacat nu e, dar moral?
Sa ai o seara frumoasa.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Conteaza varsta sau conteaza daca este pacat? Orice nu este pacat, este moral. Deci, daca nu este pacat, este moral in cazul de fata, ca doar nu are cum sa nu existe niciuna. Ori moral, ori pacat, alege.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Leave it.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

,,Pacat nu e, dar moral?'' -> esti un utilizator necredincios, ca daca credeai in Dumnezeu nu mai spuneai ca nu e pacat, ci stiai legile Lui. Cica nu este pacat...

Dovedeste pe baza Biblie ca nu este pacat si te cred.

| Mariushgv a răspuns:

Acesta ete pacat la ori ce varst este pacatul malahiei