| Xpek a întrebat:

Salut

Am auzit la biserica in perioada invierii si a deniilor un cantec ce mi-a ramas in cap si nu pot sa il gasesc pe Youtube. Imi aduc aminte ca se repeta mereu " a-nviat a-nviat "

Răspuns Câştigător
| MiruD a răspuns:

Acesta este?
https://youtu.be/EZbe5GEtqjk

1.Din mormântu-ntunecat
Azi Cristos a înviat
/: A-nviat, a-nviat
Lumea iar s-a luminat. :/

2. Îngerii din ceruri sus
Cântă Domnului Isus.
/: Lui Isus, lui Isus
Ce viaţă ne-a adus. :/

3. Iar noi toţi în lume jos
Dăm mărire lui Cristos.
/: Lui Cristos, lui Cristos
Care din păcat ne-a scos. :/

4. Păsările ciripesc
Toate florile-nfloresc
/: Înfloresc, înfloresc
Paştele sărbătoresc. :/

5. Că cântăm cu-adevărat
Azi Cristos a înviat.
/: A-nviat, a-nviat
Viaţă veşnică ne-a dat.

| Xpek explică (pentru MiruD):

Multumesc mult!

| MiruD a răspuns (pentru Xpek):

Cu drag.
Dacă mai ai ceva nelamuriri privind Biserica, atat cat stiu si eu te pot ajuta oricand.

12 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Tocmai ca n-a inviat, de aceea il tot repeta ca sa-ti ramana in cap.

| AC4S4 a răspuns:

Mai da niste descrieri, piesa era mai ritmata, mai lenta?

| Xpek explică (pentru AC4S4):

Pai era o melodie, am vazut si putin strofele dar nu imi aduc aminte numele. Era formata din maxim 5 strofe. Si o strofa avea gen 4-5 versuri maxim. Si ultimul vers era asa " a-nviat, a-nviat ". si inainte de acesta, penultimul vers se repeta si apoi se canta acesta. Si da, era si ritamata si se canta destul de sus

| MiruD a răspuns:

Este un cântec care se numește "Primăvara dulce " si contine niste versuri cu a înviat. Si se repeta.
Depinde cand l-ai auzit.
Se canta in timpul slujbelor sau la sfârsitul lor?

| Xpek explică (pentru MiruD):

Pai eu l-am auzit dupa sfarsitul slujbei, asta fiind la denii, mi-am adus mai bine aminte. Deci dupa sfarsitul de tot a slujbei, dupa predica si tot, cand se duceau oamenii la miruit, am auzit acest cantec frumos.

| Elide a răspuns:

Hristos a înviat din morți cu moarte pe moarte călcând și celor din morminte viața daruindu.le!
https://youtu.be/L2WibefHZEs

| Xpek explică (pentru Elide):

Melodia asta o stiu si eu, si multumesc de efort. Dar nu este aceasta. Refrenul era a-nviat, a-nviat.

| Neverrrrrr a răspuns:

A inviat manipularea si indoctrinarea.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Hristos din morți a înviat
Refren: A înviat, a înviat
Hristos, Hristos
Hristos a înviat
Din cer un înger a strigat :
Refren
Şi iadul s-a cutremurat
Refren
Mormintele s-au despicat
Refren
S-aprind luminile în sat
Refren
Pe toți de moarte ne-a scăpat
Refren
O lume întreagă a strigat
Adevărat a înviat
Hristos, Hristos
Hristos a înviat!