| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am câteva întrebări biblice :
1. Dacă Lucifer a fost înger,iar atunci când el a fost înger nu a fost păcat,cum de a apărut păcatul? Știu cum a apărut,dar de ce? Pe atunci nu exista păcatul, cum de a putut fi creat?
2.De ce există răul în lume? Dumnezeu, care e Atotputernic de ce nu a oprit răul? Poate să-l oprească dar nu vrea?
3. Dacă grădina Edenului era în rai,cum de Satan a ajuns în rai? Doar era rău, nu?
4.De ce se zice că mai e puțină vreme până când Isus va veni? 2000 de ani este puțin?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

1. Pana atunci nu exista pacat, asa este. Dumnezeu este un Dumnezeu al libertatii NEingradite, tu alegi ce sa faci. Dumnezeu ti-a dat tie libertate de alegere, si i-a dao si lui lucifer, lucifer a ales sa plece, biblia ne vorbeste de un razboi in cer. Satan si ingerii care au dorit sa il urmeze, s-au luptat cu Mihail si ingerii Lui Dumnezeu, biblia spune ca nici un om nu a vazut un asemenea razboi, nici un ochi nu a vazut, a fost un razboi dur, salbatic, lupta intre ingerii puternici ai Lui Dumnezeu, si ingerii lui satan, dar ingerii Lui Dumnezeu au invins, si Dumnezeu a alungat din rai pe satana si pe ingerii lui. Comentatorii bibliei spun ca Dumnezeu l-ar fi atentionat pe satana si i-ar fi spus inca de pe cand era inger bun, sa nu faca aceasta alegere, nu sitm in ce maniera Dumnezeu i-a spus asta, in asa fel incat satan sa inteleaga si sa nu fie ceva direct, o confruntare verbala.

2. Da, Dumnezeu putea opri raul si sa il ucida pe satana din prima clipa, dar te intreb, ar fi rezolvat asta problema? Nu, deloc. Dumnezue in atotcunoasterea Sa, a stiut ca asta ar inrautati lucrurile, de ce? Pentru ca satana le spusese ingerilor ca Dumnezeu este un Dumnezeu egoist, care musamalizeaza, si Dumnezeu daca il omora pe satana, ar fi intarit convingerile pe care satana le-a plantat in mintea ingerilor. Asa ca biblia spune ''lsati-le sa creasca impreuna si la vremea secerisului vom separa graul de neghina'' se refera la satana dar si la oamnei cei buni de cei rai. Dumnezeu a lasat rascoala sa isi urmeze cursul ca noi sa vedem rezultatul, si iata rezultatul, satana e rau, si pornit sa distruga orice este bun.

3. Satana are un arecare acces, limitat ce-i drept, in cer, pentru ca se spune ca este acuzatorul fratilor, el ne acuza si ii spune Lui Dumnezeu pacatele noastre si spune ''Ia uite ce face Doamne robul Tau Mircea, ai uite, a furat, ia uite Doamne, iar s-a imbatat, cum poti permite asa ceva? Vaiiiii, iar si-a batut nevasta, trebuie omorat Doamne, da-mi-l mie, da-mi-l mie.''
Se vede din intrebarile tale lipsa studiului scripturii, sltfel nu le-ai mai fi pus pentru ca ai fi stiut raspuns. In Isaia cand era inaintea Lui Dumnezeu era si satana care il acuza. Dar este si Hristos avotacul nostru inaintea Lui Dumnezeu care pledeaza pentru noi nevinovatia zi si noapte, si Hristos este avocatul nostru, prin moartea Lui, prin mantuire. DOAR pentru cei mantuiti, cei nemantuiti, nu il au pe Hristos.

4. Pentru ca, 2000 de ani, in comparatie cu o eternitate de 50000 de miliarde de ani spre infinit, este egal cu zero.

Si tu si eu, nu vom trai 2000 de ani, ci maxim 90-100, avem putina vreme sa ne pocaim.

Urmareste acest video, este foarte important sa il vezi. Se refera la toate intrebarile tale, iti rasunde la toate, te rog, urmareste-l. ''Caderea lui lucifer''

https://www.youtube.com/watch?v=0WOS8N-5bd8&t=695s

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Atunci de ce mai exista un păcat de neiertat? De ce Dumnezeu lasă ca oamenii să se confrunte cu aceste gânduri?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista un pacat de neiertat. Singurul mod prin care un om poate comite un pacat de neiertat, este prin a alege sa nu ceara si sa primeasca iertare. Daca tu ai o datorie in banca de 1 milion de dolari, si eu sunt prietenul tau din copilarie dar noi doi suntem certati, si tu ai ramas suparat pe mine, si nu doresti sa ma mai vezi niciodata si nu mai vrei sa vorbim, si m-ai alungat. Dar totusi eu am ales sa iti platesc datoria, ti-am trimis o scrisoare in care iti cer semnatura pentru a fi de acord ca eu sa iti platesc intreaga ddatorie, tu vezi scrisoare in posta, citesti numele, si o arunci, dupa un timp iti mai dau o scrisoare, din nou citesti numele meu, si o arunci, dupa un timp scurt, tu nu mai poti plati ratele, si banca te condamna la inchisoare pe viata, pentru a achita pedeapsa, pentru ca nu ai platit, eu te vizitez si iti spun ''Daca ai fi citit scrisoarea, nu erai astazi aici, totul ar fi putut fi evitat, acum sunt neputincios, pentru ca tu ai ales sa mergi aici.''

Scrisoarea ta nedeschisa este biblia. Tu nu stii ca cineva ti-a platit deja datoria, si tu trebuie doar sa semnezi, sa spui ''Da'' Lui Hristos, si vei merge in inchisoare, despartit de Dumnezeu pentru vecie, epentru o datorie pe care tu ai facut-o, si nu doar ca nu o poti plati, dar nu L-ai lasat nici pe El sa o plateasca. Datoria pacatului este cu mult peste 1 milion de dolari, nu poate fi platita cu bani, nu poate fi platita cu fapte, nu poate fi platita cu lacrimi, biblia spune clar ''Plata pacatului, este moartea'' si ''Nu exista iertare de pacat fara varsare de sange'' Cineva trebuie sa moara, pentru ca Dumnezeu este drept, si pacatul este diametral opus sfinteniei Lui Dumnezeu. Cineva a murit pentru tine, Hristos. Doar tu alegi daca vei deschide scrisoarea, sau nu. Stii ce scrie in scrisoare?

„Căci ai aruncat înapoia Ta toate păcatele mele!" (Isaia 38:17). Dumnezeu mi-a aruncat păcatele dinaintea ochilor Săi şi nu mă mai priveşte prin prisma lor. Atunci când se uită la mine, El vede de fapt dreptatea lui Iisus.
Iisus a fot tratat cum trebuia sa fii tratat Tu, si eu, morti pe cruce si despartiti de Dumnezeu si noi vom fi tratati, cum ar fi trebuit sa fie tratat El, cel nevinovat. De aceea biblia spune ''Acum dar, nu mai este nici o condamnare pentru cel ce este in Hristos Iisus''
Vrei sa spui, ca Dumnezeul infinit, este limitat?

In scrisoare mai scrie, „El va avea iarăşi milă de noi, va călca în picioare nelegiuirile noastre, şi vei arunca în fundul mării toate păcatele lor" (Mica 7:19). Ele nu vor mai putea fi găsite niciodată, deoarece au fost aruncate „în mare" – chiar mai mult, „în fundul mării"

„Eu, Eu îţi şterg fărădelegile, pentru Mine, şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele tale" (Isaia 43:25).

''cât este de departe răsăritul de apus, atât de mult depărtează El fărădelegile noastre de la noi, de cei ce se tem de El" (Psalmul 103:12)

„Acum, dar, nu este nici o osândire pentru cei ce sunt în Hristos Iisus..." (Romani 8:1).

''fiindcă suntem socotiţi neprihăniţi, prin credinţă, avem pace cu Dumnezeu, prin Domnul nostru Iisus Hristos" (Romani 5:1)

Daca nu vei citi scrisoarea Lui Dumnezeu de dragoste pentru tine, Biblia, noul testament, vei ramane in starea asta, nu pentru ca asa doreste Dumnezeu, ci pentru ca nu cunosti adevarul. Iisus spune ''Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi''
Tu nu cunosti aevarul, traiesti in niste minciuni pe care satan le-a plantat in mintea ta, si pentru ca nu cunosti adevarul, esti intoxicat cu aceste ganduri, satana cunoaste biblia din scoarta in scoarta, stie fiecare verset in parte, si stie si modul in care le poate manipula, pentru a da unei minti incetosate principiile si ideile satanei, nu are Lui Dumnezeu.
Pacatul este un lucru rau si groaznic si ne desparte de Dumnezeu si are intotdeauna consecinte. Odata ce ai pacatuit, recunoaste-ti pacatul, marturiseste-l, pocaieste-te de el, cere-ti iertare prin jertfa Lui Hristos pe cruce si mergi mai departe cu Hristos, El te va calauzi, nu te mia intoarce la acel pacat, nu mai intoarce capul dupa el, mergi mai departe cu Hristos Iisus. Citeste noul testament si descopera dragostea Tatalui ceresc pentru tine.

| danut a răspuns (pentru Irinel15123532):

Atentie Irinel la ce spui: "Nu exista un pacat de neiertat."
Matei 12, 31. De aceea, vã spun: Orice pãcat si orice hulã vor fi iertate oamenilor; dar hula împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertatã. 32. Oricine va vorbi împotriva Fiului omului, va fi iertat; dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt, nu va fi iertat nici în veacul acesta, nici în cel viitor.
Marcu 3, 29. dar oricine va huli împotriva Duhului Sfânt, nu va cãpãta iertare în veac: ci este vinovat de un pãcat vesnic."
Luca 12, 10. Si oricui va vorbi împotriva Fiului omului, i se va ierta, dar oricui va huli împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Știu și eu, de ce scrie în Biblie despre Hula împotriva Duhului Sfânt? Hula nu e o înjurătură? Ce te face să crezi că nu e o înjurătură? Frate, o înjurătură și o respingere sunt lucruri diferite

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Eu asta i-am zis, trebuie să accepte

| Irinel15123532 a răspuns (pentru danut):

Multumesc draga prietene pentru ca mi-ai atras atentia. Intr-adevar trebuia sa formulez altfel acea afirmatie pentru ca exista un pacat de neiertat, cel care refuza si respinge pe Dumnezeu in mod constient si voit, si continua asa si nu doreste schimbare si nici sa se intoarca la Dumnezeu, il respinge pe Dumnezeu si pe Duhul Sfant, si refuza sa vina la Hristos, acel pacat nu se poate ierta. Dar am scris in urmatoarea propozitie ''Singurul mod prin care un om poate comite un pacat de neiertat, este prin a alege sa nu ceara si sa primeasca iertare''
Cu toate acestea trebuia sa ma exprim mai clar pentru a nu induce in eroare cu o anumita afirmatie nedezvoltata si doar aruncata in vag. Apreciez faptul ca sunt oameni care se implica si ma bucur cand cineva imi atrage atentia pentru ca, criticile constructive si munca in echipa, duc intr-adevar spre succes in ceea ce faci.
O zi frumoasa in continuare.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Îmi cer iertare, dar ești sigur că așa e păcatul? Spuneai că păcatul e o stare de respingere, dar există păcătoși nemântuiți care au înviat. Fariseii au blasfemiat pe moment, nu au avut un refuz lung.Mna,trebuie să înțelegi că e o înjurătură, nu o stare. Dacă ar fi fost așa, Isus ar fi spus asta direct.Sau ar fi spus asta printr-o pildă.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Hula impotriva Duhului Sfant este REFUZUL de a te opri dintr-un pacat pe care il repeti.
Daca Duhul Sfant vede ca nu VREI sa te opresti la indemnurile SALE repetate atunci SE RETRAGE si nimic nu-L mai poate aduce inapoi.

| danut a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nu e o greseala "de neiertat" DAR sunt pe aici tot felul de indivizi scormonitori asa ca atentie si succes.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Ești sigur? Ai auzit ce e aia hulă?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, stiu ce este aia Hula dar d.p.d.v. Biblic ceea ce am scris eu este corect. In biserica noastra se fac studii Biblice zilnic pe perioade de un trimestru privind anumite subiecte, unul dintre ultimile subiecte a fost Duhul Sfant. Pentru a intelege subiectul trebuie sa faci studii complexe, nu poate fi lamurit cu doua, trei versete. Sigur este asa cum spun eu. Daca esti interesat putem aprofunda dar nu aici, este un studiu destul de complex pentru mediul TPU.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Frate,ce înțeles poate avea hula decât înjurtătura?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa te lamuresti cauta un Dictionar Biblic.
Dictionarul roman: hulă1 [At: TETRAEV. (1574) 249 / S și: (înv) gh~ / Pl: ~le / E: vsl хоула] (Pop.; îoc laudă) 1 Critică injurioasă. 2 Defăimare. 3 Bârfă. 4 Calomnie. 5 Ponegrire. 6 Batjocură. 7 Blasfemie. 8 (Ccr) Persoană vrednică de a fi hulită. HÚLĂ1, hule, s. f. Ocară, injurie; defăimare, calomnie; blasfemie. Niște oameni care nu merită atîta hulă.
Hula se poate intelege si ca ponegrire sau Impotrivire a IDEILOR sau INDEMNURILOR Duhului Sfant. Daca te opui DS cand te indeamna sa nu mai furi sau preacurvesti (de exemplu) tu DESCONSIDERI (calomniezi) ceea ce iti spune sa NU mai faci, deci HULESTI.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Frate,tu știi că a înjura și a te împotrivi sunt chestii diferite, nu?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ce spune Biblia:
Luca 12, 10. Si oricui va vorbi împotriva Fiului omului, i se va ierta, dar oricui va huli împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta.
Deci poti compara "HULA" din dreptul Duhului Sfant cu ce se spune in dreptul Domnul Hristos: "oricui va VORBI impotriva". Concluzie: Hula se poate compara si cu o vorbire (FAPTA) impotriva cuiva (in speta Duhul Sfant).

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Păi și eu ce-am zis?

| Mircea08 a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Iuda 1:9 Arhanghelul Mihail, când se împotrivea diavolului şi se certa cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să rostească împotriva lui o judecată de ocară, ci doar a zis: „Domnul să te mustre!"
Daca Arhanghelul Mihail nu a putut sa rosteasca o judecata de ocara, si a zis doar "Domnul sa te mustre" cum iti poti imagina pe Mihail cu sabia in mana luptandu-se cu un balaur? Tu chiar crezi ca Dumnezeu nu putea gasi o alta solutie decat sa faca taraboi in rai? Este un citat in apocalipsa care spune asa, dar in apocalipsa toate sunt spuse facandu-se apel la multe comparatii. Nimeni nu stie in ce fel se poate duce o lupta spirituala. Doar nu crezi ca Mihail cunoste arte martiale sau box si a dat balaurului cate un upercut pentru fiecare cap si ametit, a cazut balaurul pe pamant. In univers nu exista sus si jos, cum saracia de a cazut diavolul?
Parerea mea este ca atunci cand ceva nu stii e bine sa nu spui. Mai am o parere - cred ca ar fi bine sa spui tu cate ceva nu sa ne spui ceea ce spun altii, mai concret "comentatorii bibliei" asa cum ii numesti tu. O ultima parre - decat sa apleci urechea la comentatorii bibliei, care au dezmembrat biserica lui Iisus in mai multe biserici si secte, mai bine apleaca urechea la ce spune Iisus si multumeste-te cu atat.

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Eu nu mai citesc Biblia că degeaba. Ajung în iad. Succes pentru drumul tău spre rai crying(((((((((((

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Mircea08):

Salut Mircea. Nu draga prietene, eu nu am vorbit in necunostinta, cu parere de rau iti spun ca ar trebui sa studiezi mai mult inainte sa acuzi pe cineva de o greseala, sa vezi daca intr-adevar a gresit, se pare ca tu nu ai studiat cartea Apocalipsa.
Apocalipsa 12 : '' Şi în cer s-a făcut un război. MIHAIL şi îngerii lui s-au LUPTAT cu balaurul. Şi balaurul cu INGERII lui s-au LUPTAT şi ei, dar n-au putut birui; şi locul lor nu li s-a mai găsit în cer.
Şi balaurul cel mare, şarpele cel vechi, numit diavolul şi Satana, acela care înşală întreaga lume, a fost aruncat pe PAMANT; şi împreună cu el au fost aruncaţi şi îngerii lui.''
Te rog sa studiezi cartea Apocalipsa, o seara frumoasa in continuare.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Oh,și ce mă voi face? Cu frica înspăimântătoare că Dumnezeu mă va pedepsi mai rău decât hitler? Sunt zdrobit și deprimat, ce voi face? Când o să mă învăț minte odată pentru totdeauna? Când mă voi opri din păcat? Cum o să mai mai păcătuiesc? Mi-e frică, când privesc luna, că Isus va veni și nici nu mă va judeca, și direct în iad cu mine.De ce Dumnezeu m-a blestemat?

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Aici te susțin.El,care zice că nu s-a luptat Mihail, comentează. Adevărul e că nimeni nu cunoaște în întregime Biblia, și mai uită câteva versete, cel puțin eu, la întrebarea 4

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Am început să fiu gelos pe ceilalți credincioși.Își vor avea răsplata în rai iar eu nu.Tu, de ex, ai avut 6 ani gânduri de hulă, dar ai scăpat.Iar eu doar 2-3 luni, și nu mai simt nimic bun în mine. Urăsc existența iadului, de ce Dumnezeu ne permite să luăm decizii dacă una este greșită?

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Acum voi ajunge în iad pe veci.

| Mircea08 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Am spus ca este un citat in apocalipsa care spune asa cum spui tu, dar am mai spus ca in apocalipsa sunt foarte multe comparatii. In ce fel crezi tu ca a luptat Mihail cu "balaurul cel mare"? ce fel de arme a folosit? In Evanghelie noua ni se spune sa luptam impotriva diavolului FACAND BINELE, deoarece acolo unde este binele nu poate fi rau.
"Nu te lăsa biruit de rău, ci biruieşte răul cu binele."
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 12/21)
Daca noi, niste incepatori in tainele sufletesti putem intelege ca se poate lupta impotriva raului facand binele, cum crezi ca a luptat Mihail?
Daca ma indemni sa mai studiez, inseamna ca ai constatat ca stiu mai putin decat tine, asa ca chiar vreau sa raspunzi la intrebari ca sa inteleg si eu ce fel de razboi a fost in rai.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Mircea08):

Desigur Mircea, iti voi spune din ce am citit. Vezi tu, noi avem un fel de lupta, dar ingerii nu se lupta ca noi. In relatarea biblica din Numeri 22:25 unde Balaam era trimis sa blesteme poporul Lui Dumnezeu, se spune asa ''Şi Îngerul Domnului S-a aşezat în drum, ca să i se împotrivească. Balaam era călare pe măgăriţa lui şi cei doi slujitori ai lui erau cu el. Măgăriţa a văzut pe Îngerul Domnului stând în drum, cu sabia scoasă din teacă în mână, s-a abătut din drum şi a luat-o pe câmp.''

Mai departe citim '' Domnul a deschis ochii lui Balaam, şi Balaam a văzut pe Îngerul Domnului stând în drum, cu sabia scoasă în mână. Şi s-a plecat şi s-a aruncat cu faţa la pământ. Îngerul Domnului i-a zis: „Pentru ce ţi-ai bătut măgăriţa de trei ori?

Iată, Eu am ieşit ca să-ţi stau împotrivă, căci drumul pe care mergi este un drum care duce la pierzare înaintea Mea. Măgăriţa M-a văzut şi s-a abătut de trei ori dinaintea Mea; dacă nu s-ar fi abătut dinaintea Mea, pe tine te-aş fi omorât, iar pe ea aş fi lăsat-o vie." Balaam a zis Îngerului Domnului: „Am păcătuit,

Draga Mircea, dupa cum vezi, si stii, ingerii sunt slujitorii Domnului, dar ei sunt si ''politisti'' intr-un fel, gardieni. Ei ne sunt superiori prin putere, prin maretie, prin frumusete. Dar tot noi suntem suprriori ingerilor, pentru ca ei sunt slujitori, noi suntei FII, suntem copiii Lui Dumnezeu. Ei ne sujesc noua, celor alesi, copiii Lui Dumnezeu, dar vom fi disciplinati desigur daca nu suntem ascultatori, spre binele nostru spre indreptarea purtarii. Cei ce nu sunt disciplinati, spune biblia ''Dar daca sunteti scutiti de pedeapsa de care toti avem parte, sunteti feciori din curvie iar nu fii. Nu dispretuiti pedeapsa Domnului, caci El este un tata iubitor si urmareste folosul vostru, nu al Sau''

Dupa cum vezi draga Mircea, ingerii au sabia, ingerii nu se lupta ca noi, sunt diferiti.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Păcat că îngerul meu păzitor nu s-a luptat cu gândurile de hulă

| Mircea08 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Eu recomand Evanghelia!

| Mircea08 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nu ai raspuns la intrebari. Eu am intrebat cum a batut Mihail pe blaur si tu imi spui basme evreiesti
"Tit 1:14 şi să nu se ţină de basme evreieşti şi de porunci date de oameni care se întorc de la adevăr."
Important este sa discutam despre ceea ce putem si proba pentru ca sa nu spunem aici tot felul de interpretari ale unora dornici de afirmare cu orice pret. Stiu ca tu pui pret pe vechiul testament, ti-am spus ca eu sunt adeptul invataturii crestine, adica a invataturii lui Iisus care este NUMAI SI NUMAI EVANGHELIA. Degeaba vrei sa lamuresti probleme din noul testament cu citate din vechiul testament deoarece sunt lucruri complet diferite. E ca si cum ai vrea sa masori greutatea cu Khilometrul

63 răspunsuri:
| danut a răspuns:

1) Aparitia pacatului este un MISTER, acesta a aparut in inima Satanei in dorinta de
a fi Dumnezeu si a lua locul lui Hristos in cadrul Trinitati (Tatal, Fiul si Duhul Sfant).
2) Raul NU putea fi eradicat din lume deoarece celelalte Lumi din Univers nu-i cunosteau efectele (moarte, boala, crima, deznadejde, ura, etc.).
3) Gradina Edenului ERA pe Terra, nu in Rai care nici nu exista in realitate.
4) Pentru Dumnezeu nu exista notiunea de timp, acesta a fost creat pentru noi, muritorii. Biblia spune ca o mie de ani este ca o clipita pentru Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"1) Aparitia pacatului este un MISTER..."

Pai cum bre, nu tot ce exista e creat de spiridusul vostru?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Dasteptu lumi, pacatul este o stare nu un "produs" daca stii sa faci diferenta. Sau la matale in cart(i)er pacatu se vinde la Kg.(metru, bucata)?

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Dasteptu lumi, pacatul este o stare nu un "produs""

Deci starile nu provin de la spiridus. Inclusiv starea de indobitocit religios in concluzie. Interesant.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Starea de indobitocit fanatic ateu provin de la spiridusul Satanica, cel adorat atat de tine, sau e ceva personel?

| Holiday a răspuns (pentru danut):

N-ai inteles intrebarea. Las-o balta. Ideea e ca, dupa cum si tu afirmi, sunt lucruri care nu provin/nu le-a inventat spiridusul. Tot e un progres, chiar daca mai e mult pana sa accepti ca de fapt nimic nu provine de la acest spiridus inexistent pe care il proslavesti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă accepți că toate acestea sunt povești, nu ai nevoie de răspunsuri. Citește orice poveste vrei, și o să vezi că este plină de lucruri de ne înțeles.

| mentholinks a răspuns:

Nu scrie nicaieri în Biblie de niciun Lucifer. Satana nu a fost niciodată un înger, cel puțin din Biblie cam asta reiese. Păcatul este doar un concept. Binele și Raul coexista dintotdeauna probabil sau de la început când a fost făcut Dumnezeu. Dumnezeu, dacă exista, face ce vrea pla Lui și nu ai tu dreptul să-i ceri socoteala de vreo ceva asta ca răspuns la întrebarea de ce nu oprește raul. Gradina Edenului conform Bibliei era pe Pământ. Se zice asa fiindcă asa a spus Isus acum 2000 de ani și de atunci toți credincioșii tot asa zic fiindcă altfel l-ar contrazice.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

"Nu scrie nicaieri în Biblie de niciun Lucifer."
Ba scrie, dar tu stii sa citesti? Daca sti, citeste si vei gasi unde scrie.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Pot să-i zic?

| mentholinks a răspuns (pentru danut):

Am cautat cuvântul Lucifer în Biblie și nu apare deci aveam dreptate, bine, știam ca am dar am zis ca poate am uitat ce-am citit. În Isaia spune luceafăr, nu știu de ce fiindcă în traducerea literara este cel strălucitor care nu știe nimeni exact la cine se refera și dacă citești și următoarele versete reiese ca ar fi vorba de un om fiindcă asa i se adresează cei din Locuința morților la primire. Și în Apocalipsa Isus sau Fiul lui Dumnezeu sau cine o fi arătarea aia spune ca va da luceafărul de dimineață celui ce va birui iar la sfârșit Isus spune ca el este luceafărul de dimineață.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Traducerea romaneasca este cam nefericita asa ca apelam la Biblia King James:
Isaiah 14, 12 How art thou fallen from heaven, O Lucifer, son of the morning*! how art thou cut down to the ground, which didst weaken the nations!
Lamurit sau nu? Intr-o versiune de acum sute de ani, Biblia spune lamurit ca este vorba despre LUCIFER, adica Satana si nu Luceafarul de Dimineata care este Domnul Hristos.

| mentholinks a răspuns (pentru danut):

Ma îndoiesc ca în manuscrisele evreiești chiar apare numele propriu "Lucifer". Ei nici numele lui Dumnezeu nu mai știu cum se pronunța.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Cauta si ne spui si noua daca ai vesti deosebite dar pana una alta parerea ta...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Ai fost fara prihana in căile tale, din ziua când ai fost făcut pana in ziua când s-a găsit nelegiuirea in tine." Ezechel 28/15
El a fost creat desăvârșit. Nu este ușor de înțeles cum s-a putut ca păcatul sa se nască in el si este clar ca nu poate exista o scuza pentru păcat, dar ceea ce știm este ca in aceasta ființă care deținea toate avantajele, care intelegea căile lui Dumnezeu, ceva a început sa se schimbe. Indiferent de ceea ce s-a întâmplat, totul a început in inima lui Lucifer, iar când saminta a început sa se dezvolte si a devenit matura, l -a condus dintr-un loc in care a concluzionat ca putea trai fara Dumnezeu. Aici putem vedea ca Lucifer a concluzionat ca era suficient de bun pentru a lucra, s f, a trai despărțit de Dumnezeu. El a fost una dintre acele ființe care a simțit ca este bun in el însuși! Trăise in tot acest timp dintr-o desăvârșită dependenta de Dumnezeu fara a recunoaște care era adevărata sursa a vieții si bunătății sale.Nu a recunoscut ca toata bunătatea care era in el toate avantajele de care se bucura in fiecare zi nu erau decât daruri oferite de mana lui Dumnezeu. A devenit fascinat de sine însuși si de propriile lui abilitați. A ajuns la concluzia ca se putea descurca si singur, fara de Dumnezeu.Atunci când Lucifer a inceput totul el nu a planificat sa ucidă, sa distrugă, si sa amageasca! Tot ceea ce gândea era : " Sunt suficient de inteligent si bun si am capacitatea de a gândi si a decide pentru mine însumi. Nu trebuie sa fac mereu lucrurile potrivit cailor lui Dumnezeu." A ales independenta de Dumnezeu pentru ca era o ființă inteligenta, capabila de a-si călăuzi propria viata.
Dar Dumnezeu nu rămâne in inima in care nu este dorit. Îndată ce Lucifer a decis sa fie propriul sau conducător, propriul sau manager, starea lui s-a schimbat. El care fusese mereu bun, atât de plin fe bunătate, s devenit pe deplin rău. Nu parțial rău, ci imediat pe deplin rău in momentul in care Dumnezeu S-a depărtat de el. Poate ca a continuat sa se poarte cu pioșenie in exterior, dar o schimbare avusese loc in inima lui. Fusese sădită o sămânța si in acea sămânța se găsea rădăcina a tot ceea ce el este azi. Tot răul care a fost de atunci manifestat in univers a fost on inima lui Lucifer din momentul in care s-a despărțit fe Dumnezeu. In afara de Dumnezeu nu exista binele. Nu mai rămâne nimic on afara de întuneric atunci când lui Dumnezeu I se cere sa plece. Citat din cartea Divina Vindecare de David Clayton.
Continuarea o știți.

| Meme10Memu a răspuns:

Pacatul a aparut din dragostea cea mare a lui dumnezeu.

| Octavian199 a răspuns:

Vrei sa stii cum a aparut religia? Uita-te la teoria pamantului plat rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Pacatul este doar lipsa dreptatii.
2. "Raul" nu este un obiect, este o actiune. Actiunea este produsa de oameni si pentru a ori raul ar trebui opriti oamenii, nu? Nu. Trebuie oprite numai acele actiuni ce produc rau.
Dumnezeu ar putea opri oamenii, insa dragostea Lui este atat de mare incat ne-a dat o alternativa practica, dreapta si buna: Iubirea, dragostea. Daca-ti iubesti aproapele nu-i faci rau(valabil pentru toti), iar daca Il iubesti pe Dumnezeu ai parte de viata vesnica.
3. Satan era cel mai stralucit inger din Imparatia Lui Dumnezeu...
Nici eu nu inteleg cum a ajuns, când a ajuns si de ce a ajuns pe Pamant. Este interesant cum Biblia il catalogheaza ca pârâtor.
4. Eu sunt de parere ca se spune "mai e putina vreme" pentru ca este ceva ce trebuie sa se intample mai intai, iar acel lucru se poate intampla oricând in istorie. Atunci va fi momentul oportun pentru Isus pentru a-si chema Biserica.
Gandeste-te ca Dumenzeu i-a spus satanei despre salvatorul lumii in Geneza dupa Adam si Eva, dar inainte de Cain si Abel, iar asta l-a facut pana si pe satan sa creada ca unul dintre cei doi fii ar fi Mântuitorul, insa Mantuitoul avea sa vina mult mai tarziu, dupa ce toate pregatirile erau gata.

| chuckmanson a răspuns:

1. Lucifer nu e același lucru ca Satan. Lucifer înseamnă „aducătorul de lumină" și este numele latin pentru Venus. Acesta se găsește și în alte mitologii precum cea babiloniană și canaanită. Se găsește acest nume și în mitologia geacă și în hinduism. Satan înseamnă în ebraică inamic sau acuzator. Numele ăsta a fost găsit de 5 ori în biblie înainte de iov și se refereau la inamici și chiar la un înger. Diavolul nu există în iudaism pentru că în iudaism îngerii nu au liber arbitru. Cartea apocalipsei este doar ceva scris de niște oameni care aveau delir mistic.
2. „Vrea Dumnezeu să oprească răul dar nu poate, atunci nu e omnipotent.
Poate dar nu vrea, atunci este malevolent.
Poate și își dorește, atunci de ce există răul pe lume?
Nu vrea și nici nu poate, atunci de ce să îl numim Dumnezeu?„
-Epicur
3. Șarpele nu era Satan, era doar un animal sălbatic. Din nou în Iudaism, îngerii nu au liber arbitru, nu se pot revolta și pot face numai ce le comandă YHWH. Faptul că noul testament spune că șarpele era satan, este un argument invalid. NT este o religie diferită față de bibia ebraică, deci nu are drept să interpreteze. E ca și cum un musulman ar spune că noul testament este despre Mohamed. Argument invalid.
4. Iisus a zis că unii dintre apostolii lui vor fi in viata cand va veni. Dar absolut toți sunt morți, deci putem sa fim destul de siguri că nu vine.

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

Dragule, ai amestecat tot felul de basme omenesti cu ce scrie in Biblie, nu voi incerca sa te combat ca as deveni ridicol comentand prostiile pe care le spui dar ma voi referi DOAR la punctul 4 care NU ARE echivalent in toate celelalte religi.
Domnul Isus A SPUS ca uni (toti in afara de Iuda) dintre apostoli vor fi in viata, ASA ESTE deoarece inainte de REVENIRE (conform Bibliei) TOTI vor fi REANVIATI precum a fost chiar Hristos. DECI putem fi siguri ca in FOARTE scurta vreme Hristos REVINE deoarece TOATE semnele reveniri SALE se implinesc AD LITERAM.
P.S. Bineinteles tu nu vei intelege astea (semne, revenire) deoarece NU ITI ESTE permis sa intelegi.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"DECI putem fi siguri ca in FOARTE scurta vreme Hristos REVINE deoarece TOATE semnele reveniri SALE se implinesc AD LITERAM. "

Tu o sa mori, iar asta nu apare, dupa tine o noua generatie de indoctrinati cu povesti tampite il vor astepta si ei "curand", si tot asa. Nimic nou sub soare. Venirea "curand" a schizofrenicului tine practic de cand a murit agatat in par. El tot vine "curand". Cum altfel sa se perpetueze prostia asta de poveste daca nu vi se tot promite ca va veni...
Asteapta-l ca vine imediat...laughing

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Eu il astept sa vina curand. Faptul ca tu crezi sau nu, tine doar de neputintele a ceea ce-ti definesti tu drept creier.

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

Bine frate am văzut lumina și l-am găsit pe Dumnezeu!
Luați de aici ateilor: https://www.thisiswhyimbroke.com/miracle-jesus-potato-chip/
Jesus își anunță din nou venirea într-un cips! Amin!
Acum în toată seriozitatea, au fost o listă lungă de predicții legate de venirea lui Iisus, dar absolut toate au eșuat! https://en.wikipedia.org/......_of_Christ
Ce te face să crezi că tu ai dreptate?
Și dacă ești în confesiunea greșită?
Dacă au dreptate martorii lui Iehova și ai încurcat-o tu?:)):)):))
Sau dacă au dreptate evreii și vine Mesia evreiesc?:)):))
Sau dacă musulmanii au dreptate cu privire la Iisus? Atunci chiar ai încurcat-o:))

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

Ai pus cinci (5) intrebari si patru (4) DACA, indoiala ta este mare si se vede cum cauti. Totul incepe de la. temelie, daca asta este proasta, nu ai pe ce construi casa sau daca o construiesti se surpa. Biblia spune ca Dumnezeu cunoaste un om inca inainte de nastere, ii cunoaste caracterul si ce va face in viata. Ma face sa CRED ca am dreptate, viata mea, intamplarile si experienta mea de viata. Sa-ti spun o istorie reala, din familia mea, nu auzite la colturi: una din matusile mele a fost (este moarta) actrita si in actorie nu prea sunt oameni de calitate (contrar celor vehiculate), iesind de la un spectacol si fiind putin obosita mergea in spre casa cand un tanar impunator ii spune sa mearga dupa el, fermecata de frumusetea individului il urmeaza parca magnetizata, acesta se opreste la un moment dat si ii arata o curte si ii spune, intra aici apoi instantaneu a disparut (nu plecat ci s-a evaporat efectiv). In curtea aia era o biserica neoprotestanta, matusa mea a intrat, a ascultat ce s-a spus acolo, s-a lasat de actorie, a devenit membru al acelei biserici (pana la moarte), s-a facut CIZMAR si a mai trait circa 50 de ani. Biserica din care fac parte este singura biserica LOGICA (Sola Scriptura). Abia la 40 de ani am aderat la ea si asta pentru ca este singura Biserica LOGICA care exista. Dreptatea o descoperi doar din exeprientele tale cu Dumnezeu, am avut MULTE situatii LIMITA din care NUMAI Dumnezeu ma putea salva, daca m-a salvat este clar ca nu ma lasa pe un drum gresit. In Biserica mea sunt foarte multi oameni de stiinta, ingineri, doctori, oameni care se ocupa cu stiintele exacte si nu ar accepta ceva fara logica si ca sa intelegi eu toata viata m-am ocupat de electronica, nu de lucruri spirituale ci chesti exacte, nu exista greseala sau aproximari, asta m-a convins in religia mea, eu nu merg pe pipaiala si punct ochit, punct lovit. Cand incepi sa studiezi Biblia cu adevarat, nu exista ceva aproximat, totul este matematic, de aia si Issac Newton tot pe aceiasi logica a mers. Nu discut de "restul" de DACA fiindca sunt doar neputintele tale, cand Dumnezeu ti se reveleaza, nu mai cauti altceva iar cand Dumnezeu te LIPESTE de o stanca ca sa nu cazi intr-o prapastie de 100 de metri si te mai si impinge sa iesi de unde te-ai bagat singur atunci esti mai mult ca SIGUR ca nu gresesti (eu am patit asta).

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

Iar ortodocșii spun că au văzut icoane plangand, hindușii spun că au văzut statui ale zeului elefant Ganesha band laptele lăsat ca ofrandă, iar chinezii spun că au văzut spirite ale strămoșilor lor la mormintele lor. Aș putea continua la nesfârșit, miracole se găsesc în toate religiile, deci argumentul ăsta e invalid. Legat de ideea că tipul ăla s-a evaporat, să îți dau eu o altă poveste de familie. Mama mea mi-a povestit că odată când era în facultate și era în vizită la o prietenă a observat o masă ridicându-se în aer, plutind. Era doar ea cu o prietenă, dar după acest eveniment niciuna din ele nu a știut exact ce a văzut. Nici măcar nu mai credea că vorbeau despre același eveniment. Și din moment ce ea nu crede în supranatural, mama mea a admis că fie acel fenomen are o explicație științifică, fie ceea ce ea a văzut nu era tocmai ceea ce ei i se păru. Să îți mai dau un exemplu, dacă eu aș fi într-o casă undeva pe vârful muntelui și aș vedea brusc în fața cabanei un dragon gigantic, aș fi extrem de convins de ceea ce văd. Nu aș mai ține cont de toți anii în care știam că dragonii sunt ființe imaginare pentru că am unul în față și pot să îl văd, aud, miros, ating, să îl călăresc etc. Dar dacă să spunem că trece o săptămană și nu există nicio urmă, niciun fel de piele năpârlită sau excremente, niciun fel de fotografie sau filmare, incendiu etc. și să spunem că mai există un om care spune că a văzut un dragon dar care are o descriere diferită și deci nu putem vorbi de același lucru. Dacă nu există dovezi și nicio explicație a cum un dragon a fost în stare să dispară, cu atât mai mult să apară, atunci ar trebui să admit că poate ceea ce am văzut nu e tocmai ceea ce cred eu că am văzut.
Legat de argumentul că biserica aia te-a făcut să te simți mai bine, argumentul există pentru absolut fiecare religie. TOATE Caută doar pe internet și vezi găsi o mulțime de oameni care spun că viața lor a devenit mai bună după ce au devenit catolici, ortodocși, protestanți, musulmani, evrei, hinduși, budiști, jaini, taoiști, confucianiști rasta, bahai, mormoni, martori ai lui Iehova, unitarieni universaliști, new age, neopăgani, sataniști, scientologi. Ăsta e și motivul pentru care mulți oameni își schimbă religia sau se alătură unor culte. Pentru că religia/cultul ăla îi face să se simtă mai bine. Uite, eu am citit cărțile cu Harry Potter când eram în depresie și m-au făcut să mă simt mai bine, înseamnă că Harry Potter e o poveste reală? Evident că nu!
„Dumnezeu, am avut MULTE situatii LIMITA din care NUMAI Dumnezeu ma putea salva"
Și ce zici de toți oameni care au fost în situații limită și nu au scăpat? Mai ales de cei creștini?
„In Biserica mea sunt foarte multi oameni de stiinta, ingineri, doctori, oameni care se ocupa cu stiintele exacte„
Oameni de genul ăsta se găsesc în TOATE religiile. Îți spun că în orice grup religios sau non-religios vei găsi oameni de știință. Spre exemplu, am o cunoștiință care este medic și este în adiție cu asta bahai. Vreo 20% din castigătorii de premii Nobel sunt evrei, și o bună parte din oamenii de știință din ziua de azi sunt atei. De asemenea, țările asiatice au unele dintre cele mai mari scoruri de iq, deci sunt destul de sigur că există și mulți oameni de știință care aderă la religii asiatice pe care știu că tu le consideri păgane deși nu știi nimic despre ele.
„Cand incepi sa studiezi Biblia cu adevarat, nu exista ceva aproximat, totul este matematic,"
Iar tu cand vei începe să studiezi textele vedice cu adevărat vei descoperi știința din spatele hinduismului!

| anonim_4396 explică (pentru chuckmanson):

Huuuuu,oameni buni! Ăsta se închină la zei

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi pare rău asta e ceea ce tu faci, nu eu. Eu sunt ateu, de unde ai scos-o că mă închin la zei?

| anonim_4396 explică (pentru chuckmanson):

Păi bagi prostiile alea cu hinduism, islaism etc.

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

Sa-ti spun ca incerci din rasputeri sa-ti motivezi "credinta", repet, eu am fost pe munte, nu altcineva iar mama ta daca a vazut o masa ridicandu-se a vazut un fenomen spiritist, demonic si nu este prima care a vazut asa ceva. Ca o religie are UN om de stiinta e ceva dar cand sunt mai multi polti sa-ti pui semne de intrebare. Cand auzi de "un miracol" este ceva si cand iei parte la el este altceva. Este dreptul tau de a alege dar a te contrazice generalizand nu dovedesti decat neputinta de a gestiona o situatie, doar neputinte omenesti.

| Helper07 a răspuns:

1.Daca Dumnezeu creea roboti atunci aparitia pacatului nu ar prea avea sens dar El a creeat fiinte in stare sa ia decizii prin propria vointa. De ce? Fiindca El doreste supunere sincerasi iubire sincera. Avand vointa proprie, aceste fiinte puteau alege sa asculte sau sa nu asculte de Dumnezeu. Lucifer a vrut sa fie ca Dumnezeu, a vrut sa-L detroneze si a actionat din mandrie care este isvorul pacatelor.
2. Si omul are vointa proprie iar el a ales sa nu asculte de Dumnezeu. Insa, pentru ca el a pacatuit fiind ispitit, pedeapsa lui nu e la fel de mare ca a lui Satan care a pacatuit prin propria vointa. Dumnezeu a pregatit astfel un plan prin care omul sa fie salvat. Dumnezeu nu elimina raul pur si simplu pentru ca vrea supunere prin propria vointa, fara ca noi sa fim influentati in acest mod adica sa ia pacatul si sa nu mai vrem pur si simplu sa-l facem, noi nu suntem roboti. Pretul pentru ca omul sa fie rascumparat a fost moartea lui Isus. Satan spera ca, gasind o cale sa rascumpere pe om, sa poata fi si el salvat dar pentru el harul s-a inchis.
3.Gradina Eden era pe Pamant, nu in rai. Nu stiu unde ai auzit asta dar poti citi Biblia.
4.Pentru Dumnezeu 1000 de ani sunt ca o zi si o zi ca 1000 de ani. In plus, in Daniel ni se da un reper dupa care vom sti cand va fi sfarsitul. Citeste despre visul lui Nevicadnetar, talmacirea lui si... unde a picat acea piatra ce a distrus statuia; afla ce inseamna acestea.

| BlackOldSun a răspuns:

''O simpla plimbare printr-un spital de nebuni arata ca credinta nu dovedeste nimic.'' Friedrich Nietzsche

| danut a răspuns (pentru BlackOldSun):

Ce tare e sa dai citate dintr-un bolnav mintal de renume mondial.

| Ephraim a răspuns:

Pacatul a existat mereu, si a intrat in om prin fructul mancat de Adam si Eva. Dumnezeu nu a vrut aceasta, de aceea i-a atentionat. Omul pana atunci cunostea doar binele, apoi a cunoscut si raul, pacatul. Raul in lume exista pentru ca noi suntem pacatosi, inainte sa te intrebi de ce exista raul in lume, intreaba-te de ce esti pacatos, de ce mereu faci pacate. Cand nu vor mai exista pacatele, nu va mai exista raul, dar noi continuam sa pacatuim.