|

Salut,am ganduri de hula impotriva duhului sfant,fara de voia mea, sunt foarte trista.Sa marturisesc preotului sau unei persoane ce fel de ganduri am avut? dau funda...

17 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Draga mea Andreea. Nu stiu daca ma crezi dar iti marurisesc ca si eu am avut astfel de ganduri, in primul rand, Andreea, nu trebuie sa te temi, iti spun inca de pe acum ca nu esti posedata de nici un ''duh rau'' nu esti nebuna, nu esti posedata, nu esti sub controlul demonilor. Nu stiu inca care este cauza acestor ganduri, dar eu am trecut prin asa ceva si iti pot spune ca am acumulat o oarecare experienta. Nu stiu de cat timp te confrunti cu asa ceva dar, ai observat ca puterea gandului si autoritatea lui creste asupra mintii tale atunci cand te concentrezi asupra lui si cand ii oferi atentie? Daca vei acorda atentie gandului va fi din ce in ce mai puternic, problema cu aceste ganduri este ca le avem ca si cum le-am fi spus noi, aici este subtilitatea, in primul rand ne scade respectul de sine, apoi ne darama emotional, apoi ne face sa ne simtim departati de Dumnezeu, ne face sa ne simtim respinsi, condamnati, de neiertat inaintea Lui Dumnezeu, TOTAL FALS. Este o lupta grea si daca nu stii cum sa lupti vei fi daramat cu usurinta, poti ajunge la depresie, si chiar lucruri mai grave pentru ca ne afecteaza trupul (prin stres si macinare continua), sufletul si duhul. Eu le-am avut vreme de 6 ani, nu trebuie sa te sperie aceasta cifra, nu vreau sa spun ca le-am avut in fiecare zi, doar ca m-am confruntat cu ele ceva timp, pentru ca nu am stiut cum sa reactionez, pana am aflat adevarul. La mine a inceput totul dupa ce, in loc sa citesc biblia am citit aberatii de la preoti eretici de pe net, am citit despre matei 12 unde Domnul Isus vorbeste despre Hula impotriva Duhului Sfant, nu te speria, este vorba de altceva.
https://www.youtube.com/watch?v=lrU0K6HUhI0
https://www.youtube.com/watch?v=VcRTD0u4Tyg&t=698s
Am dezvoltat o fobie sau o frica, de a nu cumva sa spun asa ceva, si concentrandu-ma doar la asta, gandurile imi veneau automat in minte, orice lucru auzeam mintea parca il arunca fix acolo, spre exemplu cand auzeam ceva urat, mintea il coordona fix spre Domnul, o ...2004 - 12995 + Vezi răspunsul întreg

16 răspunsuri:
| a răspuns:

Gandurile rele fara voia ta cum ai zis pot veni de la tulburarea obsesiv compulsiva si se numesc ganduri intruzive. Mergi la un psiholog daca gandurile te deranjeaza mult si nu e pacat atat timp cat vin fara voia ta. Dumnezeu vede ca nu vrei sa gandesti asa.Nu fii trista deci.roaga-te mai mult la Dumnezeu si cere-i sa te izbaveasca de aceste ganduri..Numai bine iti doresc!

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Hai scrie ce ganduri te macina?

| a răspuns:

Probabil esti posedata de un duh rau. Posedarea este subtila si are diferite grade. Toti necredinciosii sunt posedati precum si toti oamenii care nu au credinta conforma cu adevarul cu realitatea. Majoritatea oamenilor sunt posedati de duhuri rele. Ca sa scapi de posedare este necesar sa acumulezi cunostinta despre Dumnezeul Cel Viu si Real si Adevarat care a facut Universul si Pamantul.

| explică (pentru Steregoi):

Ce sa fac in asa caz?

Ce sa fac intr-un astfel de caz?

Dar daca am marturisit ce fel de hula mi-a venit in cap surioarei mele gemene e pacat?

| a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Eu ti-am spus ce sa faci. Apuca-te de studiat Biblia si asa vei cunoaste mai mult pe Dumnezeu. Apuca-te sa studiezi stiintele exacte si natura si astfel vei cunoaste si mai mult pe Dumnezeu.
Poti citi si raspunsurile date de mine pe profilul meu. Credinta corecta apare in urma cunoasterii si meditarii. Meditarea este un proces complex de gandire de comparare a tot ceea ce cunosti.

Fii calma probabilitatea ca dumnezeul inventat de evrei sa fie real este zero, probabil un zeu deist, panteist = la ala nu-i pasa de omenire

Nu este pacat, trebuie sa ne destainuim problemele alto persoane dragi in care avem incredere. Astfel povara se duce mai usor in 2 sau 3 sau 100. Domnul incurajeaza impartasirea altora. Nu trebuie sa spui fix gandul care ti-a venit, poti spune doar ''Am injuraturi sau ganduri de hula sau ganduri urate despre Domnul''

| explică (pentru Irinel15123532):

Am zis odata ce fel de gand am avut, dar nu l-am spus pana la capat, sunt atat de trista ca am zis gandul sad am facut un pacat si mai mare? insa nu am mai putut tine in mine sad

Andreea, nu te mai invonovati, Insusi Domnul spune sa ne impartasim lucrurile care ne macina si altora, poate te-ai gandit ca lucrul cel mai bun mod de a intelege acea persoana ce simti, este de a-i spune gandul in sine. Nu asta este problema, daca tot te macina acel gand pe care l-ai spus cu voce tare, adu-l inaintea Lui Dumnezeu si fii sigura de iertarea si stergerea Lui, Dumnezeu nu te pedepseste si nu te condamna daca iti ceri iertare Andreea, nu are pentru ce sa te pedepseasca daca tu ceri iertare si din toata inima regreti greseala comisa, orice altceva iti va spune alte persoane este fals, nu este nevoie sa faci 200 de matani sau sa pupi zidurile bisericii de 5 ori sau sa inconjori biserica in genunchi de 3 ori, asa ceva sunt prostii Andreea, nu prin fapte primim iertarea, ci prin Harul Lui Dumnezeu, Dumnezeu nu ne iarta pentru ca meritam, ci epntru ca ne iubeste si ii pasa de noi.

| a răspuns:

Stii ce inseamna "Duhul Sfant"? intreb, deoarece e greu de imaginat cum poti huli ceva ce nu stii ce este.
Parerea mea e ca ai multe conturi si pui tot felul de intrebari de genul "ce sa ma fac", cu scopul de a te amuza
Ai crezut cumva ca sunt vanator de fundite? ca nu am bani sa-mi cumpar un stik?

| a răspuns:

Ai nevoie doar de o cana de plastic:
http://www.reddit.com/r/WTF/comments/alxce6/holy_water/

| a răspuns:

Buna!
Adica... te-ai gandit: "Eu nu as vrea sa fiu mantuita."? Ca asta iseamna hula impotriva Duhului Sfant, necredinta intentionata.

| a răspuns (pentru DanyTheNovice):

Este adevarat.

| explică (pentru DanyTheNovice):

Imi apar acele ganduri fara sa vreau si intru in depresie sad