| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut,am ganduri de hula impotriva duhului sfant,fara de voia mea, sunt foarte trista.Sa marturisesc preotului sau unei persoane ce fel de ganduri am avut? dau funda...

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Draga mea Andreea. Nu stiu daca ma crezi dar iti marurisesc ca si eu am avut astfel de ganduri, in primul rand, Andreea, nu trebuie sa te temi, iti spun inca de pe acum ca nu esti posedata de nici un ''duh rau'' nu esti nebuna, nu esti posedata, nu esti sub controlul demonilor. Nu stiu inca care este cauza acestor ganduri, dar eu am trecut prin asa ceva si iti pot spune ca am acumulat o oarecare experienta. Nu stiu de cat timp te confrunti cu asa ceva dar, ai observat ca puterea gandului si autoritatea lui creste asupra mintii tale atunci cand te concentrezi asupra lui si cand ii oferi atentie? Daca vei acorda atentie gandului va fi din ce in ce mai puternic, problema cu aceste ganduri este ca le avem ca si cum le-am fi spus noi, aici este subtilitatea, in primul rand ne scade respectul de sine, apoi ne darama emotional, apoi ne face sa ne simtim departati de Dumnezeu, ne face sa ne simtim respinsi, condamnati, de neiertat inaintea Lui Dumnezeu, TOTAL FALS. Este o lupta grea si daca nu stii cum sa lupti vei fi daramat cu usurinta, poti ajunge la depresie, si chiar lucruri mai grave pentru ca ne afecteaza trupul (prin stres si macinare continua), sufletul si duhul. Eu le-am avut vreme de 6 ani, nu trebuie sa te sperie aceasta cifra, nu vreau sa spun ca le-am avut in fiecare zi, doar ca m-am confruntat cu ele ceva timp, pentru ca nu am stiut cum sa reactionez, pana am aflat adevarul. La mine a inceput totul dupa ce, in loc sa citesc biblia am citit aberatii de la preoti eretici de pe net, am citit despre matei 12 unde Domnul Isus vorbeste despre Hula impotriva Duhului Sfant, nu te speria, este vorba de altceva.
https://www.youtube.com/watch?v=lrU0K6HUhI0
https://www.youtube.com/watch?v=VcRTD0u4Tyg&t=698s
Am dezvoltat o fobie sau o frica, de a nu cumva sa spun asa ceva, si concentrandu-ma doar la asta, gandurile imi veneau automat in minte, orice lucru auzeam mintea parca il arunca fix acolo, spre exemplu cand auzeam ceva urat, mintea il coordona fix spre Domnul, o totala prostie existenta doar in mintea mea. Cand incerci in mod constient sa nu te gandesti la un lucru, de exemplu la apa, doar la apa te vei gandi, de aceea trebuiesc ignorate, nu trebuie sa le acorzi atentie. Am inteles mult mai tarziu ca totul era doar in mintea mea, problema ne existand in realitate. Uita-te daca vrei, vei afla ce inseamna de fapt Hula impotrva Duhului Sfant, nu este vorba de un cuvand scuipat la intamplare, ci o atitudine, o alegere deliberata si definitiva luata din propria vointa de a respinge total pe Domnul, punct.
In primul rand, Andreea, Domnul cunoaste absolut dar absolut toate gandurile noastre, trecute, prezente si viitoare, in infinita Sa intelepciune El cunoaste inima, emotiile, sentimentele, intentiile inimi, stie tot draga mea, nu IL poti minti, EL stie cat te lupti si ca nu vrei gunoaiele alea in mintea ta, deci nu te va pedepsi, din contra, iti va da putere sa le faci fata. Dumnezeu este tatal tau, nu iti pot descrie in cuvinte cat de mult tine Dumnezeu la tine si cat te iubeste, esti copilul Lui si esti de un foarte mare pret in ochii Lui, te iubest neconditionat indiferent de ce ai face tu, nu poti face nimic, dar absolut nimic pentru a stinge aceasta dragoste, te va iubi si in cele mai grele situati, va fi langa tine cand toti te vor parasi, El ti-a promis '' Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi ''Daca si-ar incalca aceasta promisiune, nu ar mai fi Dumnezeu. Nu te teme, chiar daca ai facut si cu voia asa ceva, chiar daca intr-un moment de slabiciune ai facut fapta gandul acela, Domnul te va ierta. Sa iti dau un exemplu, pilda fiului risipitor.
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=543s
Intai sa intelegem contextul. Un tata avea doi fii, cel mai tanar dintre ei a luat patea sa de avere de la tatal sau si a plecat, tatal i-a dat acea parte desi stia ca nu este cel mai bun lucru, stia cum se va sfarsi dar a ales sa ii ingaduie fiului sa fie neascultator pentru ca Domnul a dat fiecaruia o vointa libera. Dupa aceea fiul a plecat intr-o tara indepartata (tara indepartata este orice loc in afara voii Lui Dumnezeu, adica in pacat) si-a irosit averea toata pe prostituate si placeri de moment, apoi nu mai avea nimic si s-a dus sa ingrijeasca porci, si-a venit in fire si a zis ''cati slujitori ai tatalui meu au belsug de paine si eu mor de foame aici, ma voi intoarce la tatal meu si ii voi spune ''tata am pacatuit impotriva cerului si impotriva ta si nu mai sunt vednic sa ma chem fiul tau, fa-ma ca pe unul din slujitorii tai'' si a plecat la tatal sau. Acum vine partea cum reacioneaza Domnul la intoarcerea fiii lor Sai. Biblia spune ''Cand era inca departe tatal sau l-a vazut si i s-a facut mila de el, tatal a alergat e a cazut pe grumazul lui si l-a sarutat mult. Fiul i-a zis ''tata am pacatuit impotriva cerului si impotriva ta si nu mai sunt vednic sa ma chem fiul tau''. Dar tatal a poruncit robilor sai : duceti cea mai buna haina si imbracati-l cu ea (un simbol al acceptarii), puneti-i un inel in deget (reintegrarea fiului in familie), si incaltaminte in picioare (ceea ce inseamna ca fiul NU va fi sclav) taiat vitelul cel gras, sa mancam si sa ne veselim caci acest fiul al meu era mort si a inviat, era pierdut si a fost gasit. Acesta este raspunsul tatalui ''sa mancam si sa ne veselim'' Domnul te asteapta cu bratele deschise si asa cum spune biblia ''Domnul te cheama lacrimand'' Atat de mult te iubeste, tu esti motivul pentru care L-a trimis pe Hristos sa moara pe cruce pentru a plati datoria pacatelor tale, TOATE pacatele tale, trecute, prezente si viitoare au fost puse pe umerii Lui Hristos pe cruce, toata vina ta este STEARSA si Domnul spune ''Ti-am aruncat pacatele in marea uitrii si nu-Mi voi mai aduce aminte de ele niciodata'' Si ''Acum nu mai este nici o condamnare pentru cel ce este in Hristos Isus'' daca inca te mai macina un pacat si L-ai marturisit in rugaciune si te-ai pocait de el si ti-a parut rau de el, de ce te mai simti vinovata? Ti-ai marturisit acel pacat inaintea Lui Dumnezeu? Daca da, de ce te mai simti vinovata? Aceasta este o vinovatie falsa, Dumnezeu nu o recunoaste si nu va tine cont de ea. Exista si o pedeapsa pentru unele pacate, nu vorbesc aici de cele fara voie, dar DOAR SI DOAR Domnul stie cand si daca pedepseste si daca a pedepsit nu a pedepsit pentru a distruge ci pentru a indrepta purtarea si a ne face sa nu ne pierdem pe drum, El este tata si stie tot ce este mai bine pentru noi si este de partea noastra, tine cu noi si cauta folosul nostru, Amin. Dar pedeapsa nu este pentru greseala, dan cate am citit, ci pentru pacatul in alegere deliberata si continuarea in el, daca aleg sa ma imbat toata ziua si nu ma mai opresc chiar daca stiu ca ma va distruge, Domnul ma va indrepta pentru a nu ma autodistruge, si va fi spre folosul meu, Dar doar El stie ce este mai bine.
El vrea o relatie personala cu tine, pentru ca te iubeste.
https://www.youtube.com/watch?v=KZ-mNgECBZs&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=BZmMWTEPa5g
Recomandarea mea 1: Este sa fii constienta de dragostea si faptul ca Domnul este de partea ta si te intelege perfect si nu te condamna, El te iubeste si nu vrea cu nici un chip sa stai cu cancerul asta interior in tine, Domnul deja a iertat tot acum 2000 de ani pe cruce asa ca poti lasa acest lucru in urma ta.
2: Ignora absolut, dar absolut total aceste ganduri, iti voi spune un lucru, nu toate gandurile vin de la noi, cand iti vine un gand, gandeste-te asa. De unde vine acest gand? Am gandit eu asa ceva? Sau este doar o manipulare a diavolului. El injecteaza gandurile lui in mintea noastra. Un om spunea (Nu poti opri pasarile sa zboare pe deasupra capului tau, dar le poti impiedica sa faca un cuib in parul tau) Lasa toate aceste gunoaie de ganduri sa treaca, nu le mai da importanta ABSOLUT DELOC, nu te mai gandi la ele, nu te gandi si NU te invinovati prin a spune '' (Vaiii cum am putut sa gandesc asa ceva, oare ce crede Domnul acum despre mine, trebuie sa fie suparat pe mine, trebuie sa fie chiar manios pe mine'') Fiecare cuvant din aceasta propozitie este o acuzatie a diavolului si asa ceva nu vine in nici un caz de la Dumnezeu, diavolul iti spune ''vaiii ce va crede Dumnezeu despre asa ceva? ce caracter trebuie sa ai ca sa gandesti asa ceva'' Absolut aceste ganduri sunt toxice si daca le mai iei in seama te vei invarti in cerc o bucta foarte lunga de vreme, nu te mai gandi la ele, du-te si fa sport, vorbeste cu prietenii, cu familia, joaca sah, table, remi, gaseste-ti o ocupatie si nu te mai gandi la gandurile astea cu nici un chip, NU iti insusi ce NU este al tau. Bineinteles, Biblia spune ''Cel ce este in tine este mai mare decat diavolul'' Cine este in tine? Duhul Sfant, are toata puterea in cer si pe pamant, in tine traieste cea mai mare forta existenta, si daca tine traieste cea mai mare forta existenta ai toata puterea, Dumnezeu va elibera toate fortele cerului pentru un copil al Sau care este in stramtoare, daca iti vei imagina ca te afli aici, pe o insula, doar tu si gandul asta, intr-o lupta continua, ai pierdut deja. Aminteste-ti cine esti, esti fiica Lui Dumnezeu, si ai autoritatea de a spune NU, ai puterea de a spune NU. De aceea nu vrea citim biblia pentru acolo aflam cine suntem si ce avem, diavolul nu poate trece peste vointa si alegerea noastra, suntem mai puternici ca El, ii este frica de noi, pentru ca IL avem pe Hristos in noi, si toate aceste gunoaie de ganduri si imaginatii trebuie sa dispara.
3. Citeste noul testament, si roaga-te cu inima buna cat este ok pentru tine, iti spun inca de pe acum ca uneori rugaciunea va fi grea pentru ca nu te poti abtine sa nu iti vina gunoaie in minte, si ce daca? Continui rugaciunea si spui ''Tata, iti spun ca nu imi plac aceste ganduri si nu le accept, te rog sa le departezi de la mine, in numele Lui Isus, prietenul meu, aleg sa le resping si nu ma voi mai gandi la ele, nu imi insusesc ce nu este al meu'' stii ce se va intampla? Norul care te invaluia va disparea, pentru ca nu avea nici o baza si tu l-ai pus pe fuga, ti-ai afirmat pozitia inaintea Lui Dumnezeu, esti deosebita inaintea Lui Dumnezeu, El te priveste cu dragoste si te-a iertat de toate, si daca te-a iertat nu mai ai de ce sa te simti vinovata. Capul sus Andreea, Domnul este cu noi si ne iubeste nespus, viata merge inainte, nu te mai gandi la aceste ganduri, nu le mai da importanta, totul va fi bine, ai incredere. Nu ezita sa spui parintilor si poate un psiholog, cand o problema oricat de mica sau mare ar fi, o tinem doar pentru noi ni se va parea mai mare, daca o marturisim si altora, unor persoane care ne inteleg si nu ne judeca, parintii spre exemplu, problema va parea mai mica, si bineinteles bazandu-ne pe biblie, problema in sine nu exista, este doar o minciuna, este doar in mintea noastra, o vina si o frica imaginara.
Citeste psalmul 91 si 103 din biblie te rog.
Biblia ne invata ca Hristos isi pazeste turma, Domnul ne tine in mana Lui si ne tine in brate sa nu cadem, El ne pazeste si ne ocroteste, cum scrie in biblie ''Eu voi merge inaintea ta si te voi ocroti'' imagineaza-ti pe presedinte cum merge si peste tot in jurul lui, un cerc de oameni care il pazesc cu piepturile lor. Asa e Domnul, merge El inainte, nu ne pute niciodata sa mergem pe un loc pe unde El nu a trecut deja, El este tatal nostru si ne iubeste enorm de mult. Ne protejeaza in fiecare minut si nu da voie nici unui rau sa se atinga de noi. Dragul meu prieten, noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine, poate esti ateu sau agnostic, sau nu stii ce esti, faci parte dintr-un cult oarecare, esti dezorientat si confuz, eu iti spun ca nu poti crede indeajuns de putin ca sa Il faci pe Dumnezeu sa nu ii mai pese de tine. Chiar daca ai aduna toate pacatele facute de hittler si stalin la un loc, tot nu Il vei face pe Dumnezeu sa te respinga, tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

| Sebas12312456 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Am o întrebare, eu înafara de gândurile acestea, am și gânduri de a judeca pe oricine sau orice eu nu vreau și nu am nici o putere asupra ele, într-o zi mi-a venit un gând așa și m-am rugat Domnului cerând scuze dar nu aveam nici o putere, am fost cercetat și Dumnezeu a vorbit printr-o prorociță care a zis : cine ești tu să mă judeci, cine ești tu să judeci pe aproapele tău, eu m-am îndepărtat foarte mult de Domnul și îmi este frica pentru că nu am nici o putere, mintea mea este spurcată cu tot tipul de gânduri preacurvare și batjocoritoare la adresa oamenilor s-au la adresa sfinților din biblie sau din cer, de multe ori m-am gândit că cel mai bine este să pun capăt la viață dar voi incerca să mă lupt dar mă tem că este prea târziu și dacă încercările acestea nu se vor duce viața mea cred că da o va face.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Hai scrie ce ganduri te macina?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă e fără voia ta, cu voia cui le ai?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Draga mosului, ia si citeste despre inca vreo 4-5 religii cel putin ca sa intelegi mecanismele prin care te tine un astfel de sistem la pamint. Duhul sfint e o constructie umana penibila. Poti crede in divinitate fara a inghiti toate povestile crestine sau de alta natura (era un musulman pe TPU care ne tot explica ce misto e religia lui care a fost initiata de un bandit pedofil...).

| AvalohAlyn a răspuns:

Gandurile rele fara voia ta cum ai zis pot veni de la tulburarea obsesiv compulsiva si se numesc ganduri intruzive. Mergi la un psiholog daca gandurile te deranjeaza mult si nu e pacat atat timp cat vin fara voia ta. Dumnezeu vede ca nu vrei sa gandesti asa.Nu fii trista deci.roaga-te mai mult la Dumnezeu si cere-i sa te izbaveasca de aceste ganduri..Numai bine iti doresc!

| Steregoi a răspuns:

Probabil esti posedata de un duh rau. Posedarea este subtila si are diferite grade. Toti necredinciosii sunt posedati precum si toti oamenii care nu au credinta conforma cu adevarul cu realitatea. Majoritatea oamenilor sunt posedati de duhuri rele. Ca sa scapi de posedare este necesar sa acumulezi cunostinta despre Dumnezeul Cel Viu si Real si Adevarat care a facut Universul si Pamantul.

| Andreeaioan115 explică (pentru Steregoi):

Ce sa fac in asa caz?

| Andreeaioan115 explică (pentru Steregoi):

Ce sa fac intr-un astfel de caz?

| Andreeaioan115 explică (pentru Steregoi):

Dar daca am marturisit ce fel de hula mi-a venit in cap surioarei mele gemene e pacat?

| Steregoi a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Eu ti-am spus ce sa faci. Apuca-te de studiat Biblia si asa vei cunoaste mai mult pe Dumnezeu. Apuca-te sa studiezi stiintele exacte si natura si astfel vei cunoaste si mai mult pe Dumnezeu.
Poti citi si raspunsurile date de mine pe profilul meu. Credinta corecta apare in urma cunoasterii si meditarii. Meditarea este un proces complex de gandire de comparare a tot ceea ce cunosti.

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Fii calma probabilitatea ca dumnezeul inventat de evrei sa fie real este zero, probabil un zeu deist, panteist = la ala nu-i pasa de omenire

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu este pacat, trebuie sa ne destainuim problemele alto persoane dragi in care avem incredere. Astfel povara se duce mai usor in 2 sau 3 sau 100. Domnul incurajeaza impartasirea altora. Nu trebuie sa spui fix gandul care ti-a venit, poti spune doar ''Am injuraturi sau ganduri de hula sau ganduri urate despre Domnul''

| Andreeaioan115 explică (pentru Irinel15123532):

Am zis odata ce fel de gand am avut, dar nu l-am spus pana la capat, sunt atat de trista ca am zis gandul sad am facut un pacat si mai mare? insa nu am mai putut tine in mine sad

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Andreea, nu te mai invonovati, Insusi Domnul spune sa ne impartasim lucrurile care ne macina si altora, poate te-ai gandit ca lucrul cel mai bun mod de a intelege acea persoana ce simti, este de a-i spune gandul in sine. Nu asta este problema, daca tot te macina acel gand pe care l-ai spus cu voce tare, adu-l inaintea Lui Dumnezeu si fii sigura de iertarea si stergerea Lui, Dumnezeu nu te pedepseste si nu te condamna daca iti ceri iertare Andreea, nu are pentru ce sa te pedepseasca daca tu ceri iertare si din toata inima regreti greseala comisa, orice altceva iti va spune alte persoane este fals, nu este nevoie sa faci 200 de matani sau sa pupi zidurile bisericii de 5 ori sau sa inconjori biserica in genunchi de 3 ori, asa ceva sunt prostii Andreea, nu prin fapte primim iertarea, ci prin Harul Lui Dumnezeu, Dumnezeu nu ne iarta pentru ca meritam, ci epntru ca ne iubeste si ii pasa de noi.

| Panamax a răspuns:

Ai nevoie doar de o cana de plastic:
http://www.reddit.com/r/WTF/comments/alxce6/holy_water/

| Mircea08 a răspuns:

Stii ce inseamna "Duhul Sfant"? intreb, deoarece e greu de imaginat cum poti huli ceva ce nu stii ce este.
Parerea mea e ca ai multe conturi si pui tot felul de intrebari de genul "ce sa ma fac", cu scopul de a te amuza
Ai crezut cumva ca sunt vanator de fundite? ca nu am bani sa-mi cumpar un stik?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Adica... te-ai gandit: "Eu nu as vrea sa fiu mantuita."? Ca asta iseamna hula impotriva Duhului Sfant, necredinta intentionata.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este adevarat.

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Imi apar acele ganduri fara sa vreau si intru in depresie sad