| Purec a întrebat:

Am inteles ca Dumnezeu este pe cat de bun, pe atat de drept! Daca te rogi, Dumnezeu poate ierta orice pacat nu? Nu intram cumva intr-un cerc vicios? In felul acesta, oamenii cei mai apreciati sunt cei care se roaga cel mai mult si sunt cei mai umili in fata lui Dumnezeu.

Daca luam in considerare ca nu exista om fara pacate, rezulta ca daca esti un nemernic dar te rogi, ajungi in Rai, pe cand cel care nu crede, nu se roaga, dar respecta LEGEA, ramane sa arda in Iad?

31 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,Dumnezeu nu iarta pe nimeni care pacatuieste si nu se caieste si apoi sa nu mai practice pacatul.E clar doar cei care respecta normele Bibliei sunt intr-o relatie de prietenie cu Dumnezeu. Fapte3:19,1Ioan5:3

| RAY a răspuns:

Incredibil un asa mare creator are nevoie de niste sclavi care sa i se roage ca apoi sa stea o vesnicie cu el in paradis ce basme

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu poate ierta pe cel care se căieşte de greşelile sale, pe cel care se mărturiseşte şi primeşte iertare prin harul Bisericii.

Păcatul necesită "căinţa" (taina pocăinţei fiind taina spovedaniei) lucru care înseamnă:
- conştientizarea, mărturisirea păcatelor (spovedania), părerea de rău pentru păcat (pentru săvârşirea lui).
Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului şi Mărturisirea) nu este dusă până la capăt!

| Maxim96 a răspuns:

Rugaciunea in primul rand este rod al dragostei noastre catre Dumnezeu sau catre aproapele(in cazul cand ne rugam pentru aproapele)
Rugaciune e de trebuinta, fara a se ruga omul nu se poate mantui.Insusi Hristos s-a rugat Tatalui.
Om fara de pacat nu exista.
Dumnezeu este mila si iubire, dar totodata si dreptate.El osandeste pacatul, dar are mila de pacatos si asteapta intoarcerea lui.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Dumnezeu este milos,
Mila nu se regaseste in dreptate,
Asta inseamna ca dumnezeu nu este drept.

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Pai parca hristos e tot d-zeu.
El se ruga tot lui?

| Maxim96 a răspuns (pentru Polonic1):

Nu,el se ruga Tatalui.
Dumnezeu este triunic:Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

| Maxim96 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Tu nu intelegi!
Dumnezeu este milostiv si bun, dar totodata e si drept.
Dumnezeu foloseste milostenia cu cei ce se pocaiesc, dar foloseste si judecata cu cei indaratnici.

Deşi e mult întuneric în lume, totuşi pătrunde în ea o rază de lumină care este Dragostea lui Dumnezeu. Intru El era viaţă şi viaţa era lumină oamenilor. Si lumina luminează în întuneric si întunericul nu a cuprins-o. (Ioan 1, 4; 5 ).

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Este o imposibilitate logica ceea ce ai zis tu. Dumnezeu nu poate sa fie perfect fara sa fie si logic.

| Maxim96 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Noi oamenii inca nu l-am cunoscut deplin pe El.
El si-a aratat dragostea Lui catre noi, dar si drepatatea divina.
El nu a venit sa judece lumea, ci sa o mantuiasca, iar cine nu crede cuvantului Lui, cuvantul i-L va judeca in ziua judecatii.

| Purec explică (pentru Maxim96):

"Noi oamenii inca nu l-am cunoscut deplin pe El.
El si-a aratat dragostea Lui catre noi, dar si drepatatea divina.
El nu a venit sa judece lumea, ci sa o mantuiasca, iar cine nu crede cuvantului Lui, cuvantul i-L va judeca in ziua judecatii."

Adica cine crede, scapa de judecata, e mantuit de pomana, ca a fost un sclav bun si ascultator. Iar cel care nu crede, e judecat si pedepsit pentru absolut cea mai mica greseala, fara a conta faptele bune?

| Maxim96 a răspuns (pentru Purec):

Constiinta este judecatorul cel drept pe care l-a pus Dumnezeu inlauntrul nostru.
Constiinta nu poate fi reflexia materiei in veacul veacului. Ea este glasul lui Dumnezeu in om si ea pururea il mustra, cand greseste : " Omule, de ce ai facut asta?"
Aceasta lege a firii o au si chinezii, o au si crestinii, o au si budistii si brahmanii si mahomedanii. Este legea cea dintai pe care a pus-o Dumnezeu in inima omului de la creatie, dupa care s-a condus lumea pana la Legea cea scrisa.

1).Legea constiintei
2).Legea zidirii
3).Legea scrisa
4).Legea Darului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cat esti de prost si de neinformat.de pilda orice poti interpreta in biblie daca vrei sa gasesti pitre de poticnire.le cauti, le gasesti dar no sa fii nociodata in stare sa stii daca sant doar interpretari si feste ale mintii tale ori adevaruri neintelese de micimea ei.de exemplu in pilda datornicilor, cine il va iubi pe Dumnezeu? cel caruia i-a fost oertat mult? ori cel caruia i-a fost iertat mai putin? si daca unul are pacate putine de iertat, inseamna cu nu-l iubeste pe domnul? dar unul care vrea sa-l iubeasca pe Domnul inseanmna ca trebuie sa faca multe pacate? ca sa i se ierte mult? talharul a fost iertat in ultima clipa.a fost iertata si curva, careia i s-a spus; iertata vei fi caci ai iubit mult.vezi tu? sa nu preacurvesti.dar noi nu prea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Nu este de ajuns să spui "rugăciunea păcătosului" ( Doamne iartă-mă... ) și după aceea vei avea viață veșnică și vei intra în Împărăția cerurilor. Nu și nu. Cu ce ești tu altfel față de cel care nu crede? Sunt oameni care cred și atat. Asta nu înseamnă că au satisfăcut legea Bibliei. Sunt dealtfel oameni care cred și fac tot felul de "fapte bune", asta nu-i va face mai presus decât alții în fața lui Dumnezeu. Mai sunt oameni care cred, regretă păcatele făcute anterior, fug de poftele tinereții și urmăresc dragostea, pacea, îndelunga răbdare împreună cu cei ce cheamă pe Domnul dintr-o inimă curată. Aici este mica-mare problemă pentru că unii nu înțeleg. Iertarea păcatelor vine în momentul în care regreți ceea ce ai făcut și nu mai dorești cu niciun chip să te întorci la obiceiurile anterioare.

Rugăciunea este: bogăția în sărăcie, refugiu în necaz, putere în slăbiciune, lumină în întuneric. Rugăciunea este dialogul tău personal și cel mai sincer cu Dumnezeu.

Vei înțelege mai bine de aici: https://www.youtube.com/watch?v=nGcEVA4xqTM

O zi binecuvântată.

| Mikhtarian a răspuns:

Dumnezeu e bun si drept,cum ai spus tu.
Daca iti doresti sa fi langa El, vei fi.
Trebuie sa-L accepti pe Iisus, sa ai credinta, si o rugaciune din cand in cand.
Trebuie sa crezi, sa faci fapte bune si sa iubesti.

| Rachetul a răspuns:

E ca si cum ai fura de la parintii tai un lucru. daca le recunosti si-ti ceri iertare fapta remane dar e ca si iertata.te vor certa dar e tot dragoste.pe cand daca ii minti in fata...

Răspuns utilizator avertizat
| Rachetul a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Chestia asta cu eternitatea, cu ceva pentru totdeauna sunt pentru ca omul sa-si dea seama de gravitatea faptei sav.nu poti sa omori pe candva si sa stai o luna in puscarie.

Răspuns utilizator avertizat
| Rachetul a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Pana la urma tu nu esti sigur ca ramai acolo vesnic. daca ai citit dar nu crd biserica spune ca poti sa treci de partea ceal. doar sinucigasii nu pot.chiestia cu vesnicia in iad este pentru oamenii >>>>care sunt in viata

Răspuns utilizator avertizat
| Rachetul a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Argumente pls...da argumente dintr-o biblie crestina si te cred

Răspuns utilizator avertizat
| Rachetul a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Sunt argumente si istorice.sunt argumente date de cercetatori ca ceva a fost.consulta manuscrisele din acea vreme si dupa vb.le gasesti in arhivele de la Vatican.mai nou sunt si online unele

Răspuns utilizator avertizat
| Rachetul a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Dar tu ce faci obligandu-ma pe mine sa nu mai cred in Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| Rachetul a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

laughing cred ca cel mai important este sa vorbim de la noi.nu sa copiez pe altii.doar la asta suntem buni. daca tu te inspiri de la altii incercand sa devii marele imparat care distruge crestinismul maca incearca de la tine.dar vezi ca mai sunt cativa sa nu va certati intre voilaughing

| CapitanPufuletee a răspuns:

Http://www.everystudent.ro/rugaciuni/ sper ca am fost de ajutor :-)

| RandomDeTot a răspuns:

Daca te rogi Domnul te iarta doar ca trebuie sa te indrepti dupa ce te caesti cat daca respecta legea eu unul cred ca nu arde in iad.

| stranger2 a răspuns:

Parintii mei sunt foarte credinciosi, desi eu sunt ateu. Mama mea mi-a spus ca mai bine crezi in Dumnezeu toata viata si sa nu existe, decat sa nu crezi in el si sa existe. Ei bine, eu tot nu cred el. Hai sa o luam de la inceput: lui Adam si Eva le-a spus un SARPE VORBITOR sa manance din mar, adica de unde pana unde un sarpe vorbitor? Da, buna intrebarea. Si gandeste-te la toti acei copii saraci din Africa si nu numai, care mor de foame pe cand preotii si preafericitii se inneaca in aur si argint. De ce? Fiindca asa vrea Dumnezeu. Si te-ai gandit ca poate sa-i ajute pe acei copii si el nu o face? Egoist Dumnezeu, haa? Dragilor, daca vreti o lume mai buna, nu mai stati sa va rugati la omuletul asta "Dumnezeu" sa o faca, apucati-va de treaba si o faceti voi!