| xIxNeedxHelpx a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Nu stiu ce sa fac... Acum o saptamana am vazut o umbra care se apropia de mine (am vazut-o cu coada ochiului ) iar cand m-am uitat la ea a disparut. Astazi am avut un vis foarte ciudat... si in vis a aparut si umbra. Am vazut-o ca a trecut pe langa usa bunicului meu ( care e mort, s-a spanzurat ). Si astazi cand m-am dus in casa la bunicul meu am vazut umbra, a trecut pe langa usa exact ca in vis. Tin sa mentionez ca sunt ateu. nu stiu ce sa fac. Nu am spus nimanui despre asta si am un sentiment ciudat cand raman singur in casa, simt ca sunt urmarit. Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Nu e nimic. Ai visat pentru ca te-ai gandit la acest lucru. Nu ai de ce sa te ingrijorezi.

7 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Inteleg ca nu ai avut nici o legatura cu vreo practica oculta, deci nu ai de ce sa te ingrijorezi ca ar fi vreun spirit. Am citit o carte, „Manking's searching for God", recomand, insa o gasesti doar in engleza, ideea e urmatoarea, oamenii, inca de la inceputul religiilor au dezvoltat o teama de spirite, si incercau sa le tina la distanta prin diferite practici, incantatii etc. Bun, erau si spirite bune in viziunea lor, dar in general aveau teama de ele. Contrar indemnului dat de Ionut, iti recomand sa nu apelezi la ocultism nici macar din curiozitate. Am invatat la orele de biologie din scoala, avand o profesoara care explica multe lucruri, despre vise si ce sunt ele. In timpul noptii, creierul e hiper-activ, si in timp ce dormim, el pune informatiile acumulate in ziua respectiva in ordine, elimina informatiile considerate inutile (unii zic ca nimic nu se sterge din creier, eu as zice ca daca o informatie a trecut doar o data prin sinapse, se pierde, trebuind sa treaca de minim doua ori pentru a fi recunoscuta ulterior). Profesoara spunea in felul urmator, daca in vis ai vazut fata unui barbat, sau un anumit lucru, acelea nu sunt in realitate decat fete ale oamenilor pe care i-am vazut ziua pe strada, creierul analizand atunci acea informatie, si lucrurile astea se imbina cu imaginatia si poftim, vise ciudate. Eu spre deosebire de tine nu am nici o problema cu astfel de lucruri. Motivul principal as zice ca e faptul ca nu imi umplu mintea cu creepypasta, jocuri de groaza nu am jucat decat Amnesia, altfel spus nu imi incarc creierul cu informatii de genul. Daca as face-o, poate chiar ar juca farse constiintei, gen cand youtuberul Alex Cozma filma pentru canalul lui de Youtube, dupa ce a facut o greseala cauta pe masa butoanele CTRL si Z pentru a da inapoi timpul, dupa realizand ca era o prostie din obisnuinta, deoarece lucreaza mult la calculator. Iti garantez ca daca nu iti umpli mintea cu lucruri de genul, nici nu o sa ai probleme cu ele. Daca practici ocultismul, chiar ca o sa ai motive sa te panichezi cand realizezi ca esti singur acasa, orice zgomot fiind suspect, si nestiind daca e alarma falsa au activitate supranaturala, plus farsele creierului tau, o sa te afli intr-o situatie complet naspa... Nu incerca sa devii credincios luand legatura cu spiritele, e foarte posibil sa ajungi sa regreti mai apoi.

| xIxNeedxHelpx explică (pentru VelaJohnny):

Imi pare rau ca nu iti pot da funda! sad Multumesc mult pentru ca te-ai chinuit sa scrii atat.

| xIxNeedxHelpx explică (pentru VelaJohnny):

:*

| VelaJohnny a răspuns (pentru xIxNeedxHelpx):

Ma bucur sa fiu de folos! happy

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns:

Probabil din cauza inmultiri gandurilor ai aceasta problema, fiind ateu nu vad cum sa te CEO directionez spre CEL care iti poate sari in ajutor in asemenea caz

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Poporul român a găsit cea mai amuzantă explicație pentru aceste trăiri : Strigoiul.