| FaraNumePls a întrebat:

Salut, am o întrebare. Deci sataniștii consideră că Dumnezeu este cel rău iar Satan este cel bun. Creștinii afirma contrariul... Dar voi ce credeți, oamenii aceia susțin că ei cred că Satan este cel bun, de aceea cred în puterea lui.Dar creștini spun că Dumnezeu e cel bun. Ce sa mai înțelegi? rolling on the floor) Pe scurt e pacat daca ții cu Satan sau cu Dumnezeu? rolling on the floor Voi ce părere aveți?
Contează în cine crezi? Sau contează că crezi?

32 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

"Dumnezeu e bun"=mitologie.
"Satan e bun"=mitologie.

| NGheorghe a răspuns (pentru doctorandus):

Religia e https://youtube.com/watch?v=ZtLkzg8bFgA este egala cu ce?

| doctorandus a răspuns (pentru NGheorghe):

Religia este mitologie. Teologia, spus pe sleau, este mitologie. In studiile religioase mitul nu este acelasi lucru cu falsul, ci cu o credinta subiectiva, nedovedita (care nu reprezinta cunoastere obiectiva, d-aia se si numeste credinta si nu stiinta).

Iar fata din film daca nu ia milionul lui Randi, e buna doar de facut circ.

| NGheorghe a răspuns (pentru doctorandus):

Deci, pentru tine, filmul este un fals. Si asta nu pentru ca nu ai știi sa faci diferența între cum vorbește un corect si cum vorbește un mincinos, ci din simplu motiv ca tu ai pierdut mult timp ca sa inveti multe ce acum trebuie sa le arunci la gunoi deoarece nu îți folosesc. Nașpa.
Îmi place de tine ca te înjosești singur, ocupând postura de credul. Asta e, doctorandus, vrea sa scape stimulând in momentul acesta ca cică prefera sa nu știe, declarându-se un credincios in Randi. Un credincios in show-uri tv. Nașpa. Parca Randi avea un premiu doar de zece mii, dacă acum este de milion înseamnă ca a scos ceva bani din acel show, si cu toate astea nu a reușit sa închidă gura la cei pa care ii refuza consecvent si fără scrupule.

| doctorandus a răspuns (pentru NGheorghe):

Citesc mesajele de la categoria religie pentru ca sunt de multe ori distractive.

| RockaruL a răspuns:

Satanismul nu este in opozitie cu crestinismul, nu au nici o legatura. Diavolul din satanism nu este diavolul din biblia crestina. Pentru multi satanisti, Satana este doar o metafora pentru diverse ideologii si filosofii de viata, nu un zeu si mai ales nu un drac cu coarne asa cum probabil iti imaginezi.

| FaraNumePls explică (pentru RockaruL):

Normal, mil imaginam așa până acum ceva timp laughing dar de la un timp nu îl mai vad așa în mintea mea. Găsisem un site Joy of Satan și acolo am găsit foarte multe lucruri noi, interesante as putea spune, și am început să cred că el e cel bun... Adică atunci când citești FOARTE multe lucruri despre un lucru o sa îți înceapă să îți placă, mai ales când cineva care îți spune că Satan este cel mai bun, și începe să îți povestească despre înfățișarea lui adevărată. La un moment dat nu mai știu ce să cred. Am întrebat mai multe persoane sfinte (însemnând proful meu de religie care e si popă și câteva rude ce au făcut teologia ). Părintele a spus că nu contează în cine crezi, ci contează că tu crezi și îți ajuți semenii tăi (din acea secta). Eu știu că părinții nu țin cu Satan sau altele religii oculte dar rolling on the floor

| RockaruL a răspuns (pentru FaraNumePls):

Parerea mea ar fi sa iti faci singur cercetarile si sa nu mai intrebi astfel de oameni despre lucruri de genul. Majoritatea ori nu sunt deloc informati, ori sunt plini de prejudecati. Tu informeaza-te si apoi alege singur ce e potrivit pentru tine, e cea mai buna cale.

| ania a răspuns:

Și unii copii cred ferm că Moș Crăciun le aduce cadouri, dar dacă nu pun nimic acolo părinții, cred degeaba.Cred că e evident că legile le face Cine a creat existența. Păcat înseamnă literal a rata ținta.Adică Creatorul a stabilit o ordine a lucrurilor și dacă ne abatem de la ea, ratăm ținta, păcătuim și a pus în noi conștiința care ne face să ne simți vinovați când facem ce conștiința ne avertiza că nu e bine.

| NGheorghe a răspuns (pentru ania):

Acea oridine este ușor de indicat: Gen 1:28, omul a fost creat sa stăpânească peste plante si animale si peste tot pământul. Oamenilor nu le convine ei vor sa stăpânească peste semenii lor, ei vor sa fie șefi peste subalterni, sa fie comandanții peste soldați, sa creeze legi prin care esti obligat sa "ca in mașina sa porți centura de siguranța" deși sunt deja sute de mii de cazuri mortale din cauza asta... practic dacă viața ta depinde de aceasta decizie atunci ea ar trebui sa-ți aparțină, si nicidecum de niște șefi descreierați.
Deci sa nu stabilesti clar " aceasta oridine" lași practic sa ca ea sa fie stabilită greșit de alții (începând de la cretini (eretici) si pana la analiști maniaci (masonii sau cei ce folosesc ghematria) care nu fac nimic altceva decât sa întrețină acest control ierarhic. Partea cu Moș Crăciun este doar începutul imbecilizarii copiilor ca sa creadă in multe tâmpenii si ajunsi mari sa nici nu își dea seama ca " șefii si comandanții" nu au ce caută in societate cu toate ca ei se cred crestini... sau ca anumite legeslatii sunt criminale deși au fost create tot de creștini.

| RAY a răspuns:

Conteaza sa gandesti rational si afli ca si dumnezeu si satana sunt creati umane atat, dumnezeu ofera o speranta, da un asa zis sens, scop in viata plus ca te ajuta la greu si i pedepseste pe dusmanii, satana e rau ca baga lumea in pacate scuza perfecta pentru specia noastra ipocrita

| NGheorghe a răspuns (pentru RAY):

Alții au mai multe unelte de a afla adevarul, pe lângă gândirea rationala (minciuna nu are logica, pa când adevarul are... ca de aceea ii spune adevăr)
https://youtube.com/watch?v=ZtLkzg8bFgA

| RAY a răspuns (pentru NGheorghe):

Imi imaginez ce unelte irationale folosesc uni

| NGheorghe a răspuns (pentru RAY):

Rațiunea se bazează pe simțuri (in trecut) si aparatura care mărește acoperirea simțurilor ( in lumea moderna( microscoape, aparate de măsura, Detectoare din alt spectru electromagnetic)
De unelte iraționale nu am auzit... te referi la deductiii făcute prin aruncatul cu banul? Cap si Pajura? Alea nu-s deductii... alea-s decizii. ( iraționale)
Sau poate îmi dai o lista de unelte iraționale.
Sau poate îmi dai un Dicționar RAY27TM - Român ca sa traduc ceea ce zici tu acolo.

| RAY a răspuns (pentru NGheorghe):

Ma refer la ceea ce nu se poate dovedi stiintific prin metoda stiintifica, tu poti crede in orice vrei, nu inteleg de ce imi dai reply doar ca sa ma jignesti asa crestin esti tu

| NGheorghe a răspuns (pentru RAY):

OK. te referi la ceea ce nu se poate dovedi... dar da un exemplu! Sau dacă tu nu îți dai seama ca schimbi subiectul atunci țin sa precizez ca tu trebuie sa dai exemple de " unelte".
Ia sa te văd, mai deșteptule, ce unelte iraționale pe care le folosește rațiunea esti capabil tu sa inventezi, si asta doar ca sa nu te uiți la un video pe YouTube si sa trântești răspunsuri... a la RAY28TM ( ca ai mai crescut) ca si cum toți au chef sa îți țină ție de urat.

| RAY a răspuns (pentru NGheorghe):

Cand ai citit biblia ultima oara?

| NGheorghe a răspuns (pentru RAY):

Iarăși schimbi subiectul? Dar ce-i aici? Si unde re crezi? Dacă nu știi sa răspunzi si nici sa te dai cu părerea atunci spune ca nu știi si gata. Se vede de la km ca esti limitat la analiza unor trei propoziții. Unii nu au nicio vina ca pentru tine religia este ceva redus la " a crede", dar sa nu faci un șoc când vei descoperii ca esti complet pe lângă si practic tu ai învățat sa lălăi. Te doare rău când cunoștințele tale nu pot acoperi unele răspunsuri, unele si multe. Dar schimbatul subiectului ( sau eschivatul) nu este ceva cu care sa te lauzi! Nici lălăitul nu-i ceva cu care sa te lauzi! mai ales ca eu pot sa îți răspund foarte ușor: Care biblie? știu multe. Sub acest aspect tu esti in plop si practic îți tai singur craca de sub picioare, dar eu te las încă sa te crezi foarte bun in domeniu.
Si sa ne reantoarcem la ce ne interesează aici, pardon, la ceea ce te doare pe tine: când vorbim de religie ne putem baza pe cărți sau pe părerile si teoriile unora, uite eu am preferat sa ma bazez pe realitate, bineanteles ca nu pe ceea ce se intampla la tine la scara sau in colțul blocului. Dacă preferi sa nu te uiți la acel video atunci iarăși se intampla ca nimeni nu are nicio vina ca tu esti complet pe lângă, si nu văd de ce sa consideri asta o jignire. (Sper ca ți-ai dat seama ca este o gluma doar nu te aștepți sa te cred ca nu ai văzut acel film!?! ) Apoi nu cred ca vrei si scuze pentru ca îndrăznesc sa îți precizez ca schimbi subiectul aiurea! Dar nici nu am pretenții sa fi atent la subiectul principal deoarece dacă tu esti limitat la trei propoziții atunci tot acolo o sa tragi.

| RAY a răspuns (pentru NGheorghe):

Ma crestine cum isi permiti sa o faci pe maicamea curwa? zici ca sunt plop
eu mam legat cumva de mama ta? nu isi permit sa ma jignesti si pe mine si pe ea, plus multe alte jigniri
eu cred ca nu ai citit deloc biblia
„Să-l iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi"
Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta, din tot sufletul tau si din tot cugetul tau si din toata puterea ta. Aceasta este cea dintai porunca. Iar a doua este aceasta: sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti. Mai mare decat acestea nu este alta porunca." (Marcu 12, 30-31)

"Porunca va dau voua: sa va iubiti unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi, asa sa va iubiti unul pe altul. Intru acestea vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii..." (Ioan 13, 34-35)

| RAY a răspuns (pentru NGheorghe):

Tu deja exagerezi omule, ma jignesti in toate felurile, si mai si spui ca esti crestin, numai avem ce discuta, eu pe langa tine sunt sfant, chiar nu ai bun simt ma sa ma jignesti de mama sa ma faci in toate felurile

| RAY a răspuns:

NGheorghe este un nesimtit fara limite,tu nu vezi omule ca mai jignit,ti-am dat ignor ca ai continuat cu jignirile,eu nici macar nu am discutat cu tine tu direct cu jignirile crestinule,da versetul ala dn biblia e cea mai importanta porunca a lui iisus,iisus spunea sa va iubiti aproapele mai mult ca pe voi insati,cine nu isi poate iubi aproapele nu are ce cauta in imparatia domnului,eu isi vorbesc de iisus si tu il iei la misto super,da repet eu pe langa tine sunt sfant, eu nu te-am jignit de mama si de cum mai jignit tu, omule du-te la biserica, citeste biblia, degeaba ai credinta fara fapte, apropo critica e pacat, iisus spune nu judeca ca vei fi judecat

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Căci cu ce judecată judecaţi veţi fi judecaţi; şi cu ce măsură măsuraţi vi se va măsura. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău şi nu te uiţi cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău? Sau, cum poţi zice fratelui tău: „Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău", şi, când colo, tu ai o bârnă în al tău?… Făţarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, şi atunci vei vedea desluşit să scoţi paiul din ochiul fratelui tău. (Matei 7:1-5)

| xerxes1 a răspuns:

Atat Satan cat si YHWH sunt doi extraterestri dintre sutele care s-au perindat pe planeta.
Avand o tehnologie avansata la dispozitie a fost simplu sa-i prosteasca pe salbaticii vremii ca sunt divini.
Traiesc mai mult decat noi, dar si ei sunt supusi acelorlasi legi universale, Karma, reincarnare etc.
YHWH si-a cam facut de cap.Satan a fost mai linistit.
Adevaratul creator al universului trebuie cautat altundeva.

| AC4S4 a răspuns:

Nu. Satanistii cred ca Dumnezeu (Iehova) nu exista, ci a fost inventat de evrei. Ei cred ca Satan i-a creat pe toti oamenii, in afara de evrei. De asemenea Satan e un extraterestru care locuieste pe nu stiu ce planeta, conform lor. Daca te intereseaza mai mult, gasesti pe site-ul lor (JoyOfSatan).

Eu sunt crestin. Parerea mea este ca nu conteaza doar sa crezi in ceva. Conteaza in Cine crezi, dar si sa urmezi voia Lui.

Ce a scris xerxes1 nu stiu de unde e luat. Poate scrie doar la misto.

Răspuns utilizator avertizat
| NGheorghe a răspuns (pentru AC4S4):

Același răspuns si ție ca lui xerxes, pardon, anania.
Si tu preferi sa crezi in loc sa știi. Este alegerea ta, dar sa te mai si dai cu părerea din postura ta este o mare tâmpenie. Religia înseamnă mai mult decât ai apucat tu sa vezi pana acum:
https://youtube.com/watch?v=ZtLkzg8bFgA

| NGheorghe a răspuns:

Oare cum a dedus RAY27TM ca fac referire la familia lui?
Ce legatura o avea familia lui cu faptul ca el nu-si spune părerea deskpre un film de pe YouTube?
Ce legatura o avea familia lui cu faptul ca el vrea sa schimbe subiectele in continuu? din lipsa de cunoștințe aprofundate in anumite problematici.

Ma acuza ca ii înjur mama, îmi trântești niște citate din biblie si îmi da ignor pe motiv ca am rațiune si simt critic. Fascinant!
Pentru el "a-l iubi" înseamnă sa îl iau in brațe si sa-l pup de fiecare data când zice câte o tâmpenie, neantrebat chiar. Haleluia. O găleata cu apa, eventual, ca sa își revină.
" Crede" ca "Știe" ce citesc eu. Haleluia. Mai bine încerca la Loto ca acolo ar avea șanse, mici dar existente.
Se mai crede si sfânt. Haleluia. Se eschivează din orice si cam mult pentru un sfânt, se smiorcăie mai mult decât se eschivează. Oare de unde le scoate? ce citește?

| reihiuke a răspuns:

Gandirea satanista e la fel cu gandirea crestina. e acelasi nivel al constiintei. fiecare se minte frumos despre ce nu a verificat. am mai explicat asta undeva. E ca si cum ar fi 2 dacii 1310, una alba, una rosie si fiecare se crede ca masina lui e superioara ca e alba si nu e rosie si ceilalati ca nu, aia rosie e mai buna ca aia alba

| NGheorghe a răspuns (pentru reihiuke):

Același nivel de conștiință? Ai găsit o jumătate de carte in care scria începutul acestei teorii? Vorbești ca si cum mașinile nu se pot testa. Partea si mai proasta este ca si gândirea se poate testa, doar ca religia are legatura cu adevăruri mai profunde pe care unii le pot știi ( am zis " știi" si nu "crede") iată un exemplu ca sa îți dai seama ca este vorba de ceva ce ție nici nu ti-a trecut prin cap. (Adică ca si cum ai fi indobitocit cu definiții despre ce înseamnă religie si practic ar cam trebui sa arunci la gunoi definițiile știute)
https://youtube.com/watch?v=ZtLkzg8bFgA

| reihiuke a răspuns (pentru NGheorghe):

Sunt de acord. pentru ca religiile la baza au fost invtaturi care aveau ca scop sa trezeasca constiinta in om. dar ele functioneaza doar pentru cineva care are o cautare sincera si serioasa.

| Voidwithin a răspuns:

Daca te identifici cu zeul respectiv (Satan sau Dumnezeu sau Anubis) atunci cred ca e ok sa crezi in el. Zeii sunt ca florile o alegi pe ceea care crezi ca-i mai frumoasa.
Poate fi chiar si zeul spaghetti sau zeul Coca Cola (chiar exista o astfel de religie).
Amen!

| catalynx a răspuns:

In general te poti convinge singur doar daca te documentezi si doar daca ai o traire personala pe tema asta. Ambii zic ca sunt buni, dar doar unul e cu adevarat, eu cred ca acela e Dumnezeu si in tocmai ca degeaba iti zic aici asta, daca tu nu te convingi din proprie experienta. D, putem sta de vorba pe acest subiect daca vrei, insa asta te va ajuta intr-o anumita masura, nu intr-o totala masura