| Ionut184 a întrebat:

Salut,am o intrebare in legatura cu religia penticostala. Cu ce sunt ei diferiti fata de ortodoxi? Ce fac ei de sarbatorile mai mari gen Craciun/Paste? Ei merg la baluri/majorate si alte chestii de genul?
Astept raspunsuri cat mai concrete. Dau funda, Mersi!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu personal n-am vazut diferente intre pocaiti si alte religi din contra am vazut multa ipocrizie, cred ca daca citesti biblia afli si tu ca sarbatorile sunt o inventie religioasa, si iisus a mers la o nunta desi care e problema? beti si inveselitiva asta a spus el facand vin rosu la rugamintea mariei, religia e una biblia e alta

| AC4S4 a răspuns:

Serviciul religios la penticostali este mai simplu decat la ortodocsi. Biserica nu are icoane. Ei pun mai mult accent pe relatia dintre Om si Dumnezeu, citind Biblia. Merg la biserica mai des, saptamanal in general.
De Craciun in 24 Decembrie este program la biserica seara, de Paste este si Dimineata si Seara. De Craciun merg la colindat noaptea. Asta este la modul general. Sunt care isi petrec Craciunul in ceva statiuni, etc. Fiecare face ce vrea.

La baluri/majorate... Depinde de alegerea fiecaruia. Unii considera ca nu vor sa se afle intr-un astfel de mediu, altii nu.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Singura diferenta ar fi ca ei se cred mai cu moț.
Dar si ortodocsii se cred mai cu moț decat catolicii.
Moțul este singura diferenta intre miile de culte crestine existente pe planeta.
Si cand te gandesti ca aproape tot ce este scris in Biblie este simbolic, adica unele personaje nu au existat, au fost inventate doar ca sa se explice mai bine unele concepte.

| gratargratar a răspuns:

Una mare diferenta: Nu-l au pe Hristos. Restul descinde din asta.
Ei sunt niste boemi ai crestinismului, re-inventatori ai rotii.

Cea mai mare taina din lumea asta este Sf. Impartasanie. Asta o gasesti numai in Ortodoxie.

| CosmiinTezeu a răspuns:

Salut. Diferenta dintre ei si ortodoxi este :
Ei cred doar intr-un singur dumnezeu, nu se inchina la icoane sau alte chesti de genul
Nu se face cruce la penticostali
Sarbatorile se fac normal ca si restul lumi, dar se mai pot duce si la biserica cand se tine evanghelizare sau pot petrece sarbatorile in familie.
Poate sa participe la majorat si bal dar au conditi, un penticostal adevarat care este botezat si crede in dumnezeu se tine de juramantul depus, poate participa la anumite evenimente dar nu poate sa consume alcol, nu poate sa danseze, nu poate vorbi vulgar...

| anonim_4396 a răspuns (pentru CosmiinTezeu):

Sa inteleg ca acel juramant este unul de sclav sau cum?