| TomyBrave2019 a întrebat:

Am o întrebare mai lungă dar m-aș bucura dacă ați citi.
Cine îmi poate spune niște detalii/informații despre Cei 7 Prinți ai Iadului, Iad în general și a celor 7 păcate?
De ce se zice că Lucifer, Satana și Beelzibub sunt ființe diferite?
Cineva mai priceput în religie poate să-mi răspundă. Orice informație despre Iad ar fi folositoare.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Cine îmi poate spune niște detalii/informații despre Cei 7 Prinți ai Iadului, Iad în general și a celor 7 păcate?"
Îngerii sfinți sunt organizați în diferite ranguri. Dar despre îngerii răi știm că trăiesc în dezorganizare. Doar Lucifer știm că este mai mare peste îngerii răi. Mai multe detalii nu cunoaștem, deoarece Biblia nu ni le oferă.
Nu sunt decât tradiții și nimic adevărat în ceea ce numești "cele 7 păcate".

Lucifer, Satana și Beelzebub sunt una și aceeași persoană.
Lucifer a fost numele de dinainte de căderea în păcat, și se traduce în "purtător de lumină". După căderea în păcat i s-a dat numele de Satana care înseamnă "răzvrătire" (sau ceva de felul acesta). Beelzebub este un alt nume găsit chiar în tradiția iudaică (Luca.11:18)

Cât despre iad, acela nu există. El este moartea a doua; adică trecerea în neființă pentru totdeauna. (Apocalipsa.20:14; 21:8)
I se spune vesnic deoarece consecințele lui sunt veșnice. Adică dacă acum toți oamenii mor și vor învia la cea de-a doua revenire a Domnului Hristos (unii pentru viața veșnică și alții pentru judecată și moarte veșnică), la final cei ce nu vor fi găsiți vrednici pentru viață veșnică vor muri pentru totdeauna.
Dar tocmai pentru ca să avem viață veșnică a venit Domnul Hristos aici pe pământ.
Iadul a fost făcut pentru îngerii răi, și nu pentru oameni (Matei.25:41). Îngerii răi trebuie să nu mai existe pentru totdeauna, nu și oameni.

În final, Biblia trebuie să fie cartea de căpătâi a tuturor oamenilor, și mai ales a celor credincioși. Deci este de datoria noastră să cunoaștem Biblia. Un capitol în fiecare zi este bine. Dar se poate citi și mai mult. Ea se va explica singură mai târziu. Este cât se poate de normal să nu fie înțeleagă din prima, deoarece Biblia nu este o carte ca toate celelalte.

| TomyBrave2019 explică (pentru anonimg):

Eu nu cred că oamenii (sufletele) care nu merită să ajungă în Rai se... pierd așa. Adică nu mai există. Asta e de neînțeles pentru toți. Toți oamenii (profesori, preoți) spun că există iadul. Deci vrei să spui că la a doua venire a lui Hristos cei buni vor avea viața veșnică în Rai și cei răi vor... dispărea? Nu cred că chiar "dispar". Dar bine spus restul. Însă eu credeam că primul nume a lui, de dinainte de cădere în păcat era "Samael". Cel puțin în engleză.
Și nu cred că dacă vrem să aflăm mai multe despre astea "păcătuim" cumva.
Dar, toți când vom muri vom afla tot. Nu avem cum să știm ce este și cum este.

11 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu exista iad!

| TomyBrave2019 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Mersi de răspuns. Îți dau și fundă. Cel mai "bun" răspuns...

| anonimg a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Nu pentru fundă am scris, dar îți mulțumesc pentru ea.
Trecerea în neființă pentru totdeauna a celor ce nu doresc mântuirea lui Dumnezeu nu se va face fără judecată. Pentru că cei mântuiți nu vor putea fi fericiți în veșniciile nesfârșite neștiind de ce cei dragi ai lor nu sunt împreună cu ei.
"Plânsul și scrâșnirea dinților" de care vorbește Scriptura (Matei.8:12; 13:42; 13:50, etc) nu este altceva decât părerea de rău a celor nemântuiți. Ei vor vedea ce au pierdut, ce au neglijat o viață întreagă, zi după zi. Dar această părere de rău nu va exista la nesfârșit.
Atunci nu va mai exista o categorie neutră față de Dumnezeu cum există astăzi.
Cartea "Tragedia veacurilor" îți va oferi mai multe detalii.
https://m.egwwritings.org/ro/book/2711/toc
Sau o găsești în aplicația "EGW Writings 2" de pe Google play.

| TomyBrave2019 explică (pentru anonimg):

Ok. Multumesc. Ma voi uita

| Jay1 a răspuns:

Aproape întreaga lume are o imagine foarte ne-biblică cu privire la iad, iar tu meriţi să afli ce spune cu adevărat Biblia despre acest subiect."Domnul ştie să izbăvească din încercare pe oamenii cucernici, şi să păstreze pe cei nelegiuiţi, ca să fie pedepsiţi în ziua judecăţii: 2 Petru 2:9

Cei 7 prinți-demoni sunt următori:1.Lucifer - mândria 2.Mamona - lăcomia 3.Asmodeus - desfrânarea 4.Satana - mânia 5.Belzebut (numite de asemenea Baal) - avariția 6. Leviatan - invidia 7.Belphegor - lenea
pot fi considerați ca fiind echivalentul demonic al celor șapte Arhangheli ai Raiului.
Cea mai veche referire la un grup de șapte arhangheli pare să fie în Enoh I (Cartea lui Enoh)numele acestora sunt:1Gabriil (sau Gabriel) 2. Mihail 3.Rafail (sau Rafael) 4. Uriil (sau Uriel) 5.Varahiil 6.Iegudiil 7.Salatiil (sau Sariel)

| TomyBrave2019 explică (pentru Jay1):

Mulțumesc. Totuși credeam că Uriel era ceva înger sau nu știu, nu demon. Dar ok.

| BlackLight1987 a răspuns:

Te-ai uitat prea mult la Supranaturalhee hee
Nu exista cei 7 printi, pacate sunt mai multe decât 7, Lucifer, Satana, Beelzebul, Adonai etc...sunt o singură fiinta!

| TomyBrave2019 explică (pentru BlackLight1987):

Ăsta e mai mult răspuns la mișto? Cam da.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Nu era la mișto. Doar ca eu am mai auzit de cei 7 printi ai iadului doar in serialul Supernatural.
Diavolul este unul, doar ca este întâlnit cu mai multe nume "Tatăl minciunii" și ceata lor de îngeri căzuți. Nu sunt organizați asa cum sunt îngerii.
Despre Iad Biblia ne spune că este "întunericul cel mai dinafară", "viermele neadormit", "focul ghenei".
Iadul nu trebuie să ti-l imaginezi ca un loc material, un loc organizat. Iadul in viziunea scripturistica este depărtarea de Dumnezeu.

| TomyBrave2019 explică (pentru BlackLight1987):

Ok mersi