| EuShiAtat69 a întrebat:

Salut.

Am o prietena pe nume Ana, e satanista. De ceva timp crede in Dumnezeu si in satana dar l-a ales pe satana. Am incercat sa o ajut sa nu se mai inchine la satana dar nu pot.

Va rog dati mi sfaturi. Acea prietena e foarte importanta pentru mine!
Mersi

30 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu prea ai ce face. Orice om e liber sa aleaga ce face cu viata lui. Cu consecintele de rigoare.

| RAY a răspuns:

De parca voi crestini ati fi mai buni ca satanisti, ce cale gresita urmeaza ea? tu esti sfant ai habar de propia biblie?

| Superior a răspuns:

Fiecare are calea lui. Spune-i asta : Daca e satanista, satan nu o sa o faca regina iadului happy Hitler a fost satanist si acum oameni care cica au vazut iadul l-au vazut pe Hitler acolo happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ți bate capul, cum s-o întorci spre "dumnezeu" dacă el nu există?
Acum depinde ce satanistă este. Nu toate tipurile de satanism sunt așa grotești.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Satana nu poate exista fara Dumnezeu si invers.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Nu ai citit ce ți-am scris aici, așa-i?
https://www.tpu.ro/......termediul/

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Fara sa te jignesc, asa cum tu faci tu de obicei cu mine si cu religia mea, cu parere de rau nu iti spun sa te gandesti mai bine, ce parte a baricadei ca cazut prada propagandei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Poate ti-am jignit religia, dar pe tine nu te-am jignit, daca asta ai simtit.
Ti se pare ca ce zic eu despre crestinism este propaganda? In cazul asta nu inteleg ce intelegi tu prin propaganda.

PROPAGÁNDĂ, propagande, s. f. Acțiune desfășurată sistematic în vederea răspândirii unei doctrine politice, religioase etc., a unor teorii, opinii, pentru a le face cunoscute și acceptate, pentru a câștiga adepți. – Din fr. propagande.
Actiune desfasurata "sistematic".
Deci cand o sa vezi la televizor si la radio si la scoala si in toate locurile unde mass-media isi exercita influenta informatii similare cu cele date de mine despre crestinism, abia atunci se poate zice ca eu sunt o victima a propagandei.
Fara suparare, dar nu as putea spune acelasi lucru despre crestini si crestinism care este bagat oamenilor pe gat si la televizor, si la scoala, si pe strada, si pe internet, si la radio si cine mai stie pe unde. Asta este "propaganda". Crestinismul este o arma foarte puternica a mass-mediei.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa iti spun ce vad eu in crestinism.

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.

3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

Sa incerc sa imi traiesc viata dupa acest cod.

Consideri ca ce fac eu este gresit? Sau ca ceea ce ne invata aceasta religie este deplasat?

Eu cred ca daca fiecare om, ar incerca sa respecte aceste porunci, lumea ar fi un loc mult mai bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Stii ce vad eu gresit in ce zici tu? Faptul ca insasi biblia contrazice cele 10 porunci sacre ale crestinismului.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/2015/09/cele-zece-porunci.html?m=1
Ce este deranjant este ca religia invata lumea sa fie ignoranta.
"Crede si nu cerceta".
In timp ce parlamentarii traiesc in lux pe banii tarii, românasul se roaga la dumnezeu pentru o viata mai buna care din 89 incoace se vede ca nu vine. De ce nu-i ajuta acest "dumnezeu" pe bietii romani care-i urmeaza religia?
In vest crestinismul pierde adepti pe zi ce trece dar lumea asa ne-crestina cum este o duce bine si fara ajutorul lui "dumnezeu".

| cristi202 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Lumea ar fi si nu ar fi un loc mult mai bun. Nu poti schimba lumea printr-un set de legi. Nu te poti rezuma doar la a face sau a nu face. E ca in Hamlet: a fi sau a nu fi. Si asta merge mai departe ca orice. Pentru ca poti fi rau, si sa faci fapte bune din cand in cand. Sau poti fi bun, si sa faci fapte rele. Faptele trateaza omul doar la nivel superficial. Ceea ce esti in esenta e nespus mai important. Cele 10 porunci, ca intreaga Lege a lui Moise ne-a fost data doar pentru a arata cit de rai putem fi, caci nimeni nu a putut tine cele 10 porunci. Restul depinde de ce a facut si poate face Hristos. El nu iti porunceste sa faci ceva. El vine si te schimba. Te face alt om, iti schimba perspectiva, iti schimba scopurile, iti schimba definitiv si irevocabil gindirea, facind ca personalitatea ta sa fie din ce in ce mai buna, aceasta ducind si la schimbarea faptelor pe care le faci. Dar si daca te opresti la cele 10 porunci e suficient, incercind sa le aplici in viata de zi cu zi, tot ai schimba ceva in bine, in ce te priveste.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Religia invata lumea sa fie ignoranta? De unde ai scos-o si pe asta? "Crede si nu cerceta" era dictonul comunistilor. Biblia stii ce spune? "Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun". Daca vrei, iti voi gasi pasajul exact. Niciodata Biblia nu s-a opus cercetarii. De aia ti-a dat Dumnezeu minte, ca sa o folosesti.
Cit despre linkul dat, e vorba de multe neintelegeri datorita lipsei de cunostiinta. Si eu m-am izbit de ele cand am inceput sa Il caut pe Dumnezeu, dar aflind tot mai multe lucruri, mi-am dat seama ca, datorita nestiintei mele nu putusem sa inteleg pana atunci. Doar un exemplu, numele lui Dumnezeu, "Eu sunt cel ce sunt". Aparent, fara sens. Insa, daca reusesti sa il vezi pe Dumnezeu in afara timpului, ca pe vesnicul prezent, el fiind prezent acum si la crearea lumii, si in momentul prezent, si la sfirsitul ei, pentru el nu e trecut sau viitor, fiecare moment e prezent, caci nu depinde de timp, atunci incepi sa intrepatrunzi semnificatia numelui Sau. Altfel, trebuie sa te multumesti, asa cum pe buna dreptate zice si in blog, cu ceva fara sens. Dar nu pentru ca lucrul in sine ar fi fara sens, ci pentru ca tu nu ai stiut sensul acelui lucru.
In rest, putem discuta mult si bine. Mi-e mi-a luat un an de cercetari sa descopar doar ce era vital cu privire la credinta mea, multe alte raspunsuri gasindu-le de-a lungul anilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Eu am constatat că religia creștină învață lumea să fie ignorantă din propriile discuții cu creștini din ăștia mai "credincioși" (nu mă refer la cele de aici de pe TPU, ci cu persoane cunoscute)
Pur și simplu încerci să le explici ceva și ei nu doar că nu îți dau un contra-argument, dar dacă le sare țandăra te mai și jignesc și nu le poți schimba mentalitatea oricât ai discuta cu ei. și orice le-ai demonstra. Ei nu acceptă niciodată o altă variantă chiar dacă li se dovedește că religia lor este falsă. Dacă le dai să se documenteze, nu-i interesează.
Zici că "crede și nu cerceta" este dictonul comunismului? Dacă așa zici, o fi adevărat, dar chestia este că religia creștină este echivalentul religios al doctrinei comuniste și invers, comunismul este echivalentul politic al doctrinei creștine.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/......iblia.html
Și este cunoscut faptul că evreii sunt cei ce au stat la baza religiei creștine. Ce este la fel de clar este că ideologia comunistă este tot invenția evreilor.
http://www.noidacii.ro/Noi%20Dacii%20nr.19/E.%20Iudaica.pdf
https://ro.scribd.com/......-AI-RUSIEI
Aici sunt niște imagini cu Putin care făcea poză cu evreii și o imagine cu Putin purtând kippa.
https://postimg.org/gallery/wyxe612a/
Zici că citatele ce contrazic cele 10 porunci sunt de fapt o înțelegere greșită datorată lipsei de cunoștințe? Nu boss, acelea sunt contradicții. Adică sunt de acord că unele citate sunt înțelese greșit pentru că biblia folosește un limbaj mai aparte, dar sunt și unele citate care arată clar ce vor să zică.
Porunca 6 zice să nu ucizi și dumnezeu ce face?
Geneza 38:7
7.Er*, întâiul născut al lui Iuda, era rău înaintea Domnului; şi ** Domnul l-a omorât. *Gen. 46:12; Num. 26:19. **1Cron. 2:3
Ce greșeală de interpretare mai poate exista aici?

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, recunosc si eu ca crestinismul presupune si o doza serioasa de comunism, de fapt, daca te uiti in Biblie la inceputuri, era un comunism total acolo. Si asta pentru ca el sustine egalitatea intre toate persoanele. Ori, asta nu e ceva rau.
Si vino te rog cu linkuri din surse mai credibile. Nu accepta tot ce citesti pe net.
Eu nu sunt tipul de om care sa jignesc daca discut in contradictoriu. Daca privesti in urma, in istoria mea de pe TPU, vei vedea ca am avut o multime de astfel de discutii, dar mereu am apreciat pe cei ce cred diferit ca mine. In fond, prefer mai bine un ateu ferm pe pozitia lui decat un crestin pampalau care nu stie de ce crede. Pentru ca trebuie sa stii in ce si de ce crezi.
Mama mea avea o vorba cand o suparam: "Eu te-am facut, eu te omor!" Hai sa nu il judecam pe Dumnezeu cand vrea sa ia viata unui om. Ca El a dat-o, deci are dreptul sa o ia atunci cand considera de cuviinta. Si te asigur ca de fiecare data in spatele fiecarei vieti luate de El gasesti o argumentatie serioasa. El nu ucide din placerea de a ucide.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

M-am lămurit care-i treaba la voi cu "sursele de informare". Orice sursă vi s-ar prezenta, pentru voi nu este niciodată autentică dar tot niciodată nu încercați oricât de puțin să dați un argument care să vă susțină părerea.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca nu conteaza sursa din care te informezi? Ce crezi mai degraba, ce zice revista Can-Can, sau Ziarul Financiar cand vorbesti despre economie (presupunind ca gasesti asa ceva in Can-Can). Daca vii si imi spui ca crezi jn Can-Can, am dubii cu privire la ce stii. Pentru ca conteaza enorm de unde iti iei informatia, mai ales ca o obtii usor pe net, si oricine poate pune orice. Daca eu pun ceva ce nu e tocmai adevarat, tie s-ar putea sa iti para veridic, si sa accepti ca fiind adevarat, si deja esti pe o linie gresita, ce crezi nu mai e adevarat. De aceea conteaza sursa de unde iti iei informatia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Da bre ai dreptate dar nu asta am vrut sa zic.
Ce am vrut sa zic este ca pentru voi niciun site nu este de incredere. Poate fi orice site de la can-canul de care zici tu pana la un site cu renume international. Voi cand vedeti numele site-ului gata nu mai este de incredere dar nici nu va uitati la informatii si cand va uitati nici nu aduceti un argument care sa le contrazica.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti-am adus un argument, in legatura cu Numele lui Dumnezeu. Deci m-am uitat la informatia oferita de tine. Daca era sa argumentez totul, si acum mai scriam ca sao fac happy.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistit, presimt ca este o gotica sau o ''LaVey-ana'' care crede ca se inchina la fortele rele laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa vorbesti despre dragostea lui Dumnezeu, roaga-te pentru ea, si daca cu nici-un chip nu reusesti sa o atragi spre Dumnezeu, Departeaza-te de ea, sa nu te atraga spre satana, satan este un leu turbat, vrea doar sa UCIDA sa DISTRUGA si sa cucereasca, scopul sau suprem este sa nimiceasca tot, inclusiv pe prietena ta, satan este periculos, si turbat, nu te apropia de el cu nici un chip, singura arma impotriva lui este HRISTOS fiul lui Dumnezeu, Hristos este mai mare decat capeteniile, decat domniile, decat stapanitorii intunericului acestui veac, Hristos este atotputernic, uita-te pe acest canal https://www.youtube.com/watch?v=omZ7d9BPnn4... la ambele lincuri de pe Youtube https://www.youtube.com/watch?v=-u44GIqPJr8

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai usor cu raspandirea de indoctrinare si de alte tampenii. Arata-mi tu cati oameni a omorat Satan (poti folosi orice sursa vrei) sau arata-mi concret cu citate din biblie ca este cum zici tu, turbat si periculos, iar eu iti arat cati oameni a omorat Dumnezeu, folosind biblia fireste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, Dumnezeu nu omoara, El ii ia la el din dragostea lui nemarginita, cand un om era pacatos, Dumnezeu il omora trupeste, pentru ai salva sufletul, si desigur, o sa iti dau un exemplu din Isaia, ''Cum ai cazut din cer luceafar stralucitor, cum ai fost doborat la pamant tu biruitorul neamurilor, tu spuneai in inima ta, imi voi pune scaunul de domnie deasupra stelelor lui Dumnezeu, voi fi ca cel prea inalt, dar ai fost aruncat in locuinta mortilor, in adancimile mormantului'' Si tot felul de exemple din biblie in care satan posedeaza oameni si Dumnezeu ia eliberat. sunteti orbi, satan va inselat si va pus o perdea pe ochi. https://www.youtube.com/watch?v=-u44GIqPJr8

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Video-ul pe care l-ai dat reprezintă doar părerea unui om, dacă se conformează creștinismului și toți creștinii sunt de acord cu el, asta nu înseamnă că este și adevărat.
Dă-mi un exemplu concret unde "diavolul" posedează oameni (nu din ăla cu oameni îndrăciți sau nu știu ce, exemplu concret). În orice caz, asta este viziunea creștinismului despre "diavol" și din nou, asta nu înseamnă că este adevărat și se conformează realității.
Geneza 19:24-25
24. Atunci Domnul* a făcut să plouă peste Sodoma şi peste
Gomora pucioasă şi foc de la Domnul din cer.
*Deut. 29:23; Isa. 13:19; Ier. 20:16; Ier. 50:40; Ezec. 16:49, 50; Osea 11:8;
Amos 4:11; Ţef. 2:9; Luc. 17:29; 2Pet. 2:6; Iuda 1:7
25. A nimicit cu desăvârşire cetăţile acelea, toată câmpia şi
pe toţi locuitorii cetăţilor şi tot ce creştea* pe pământ.
*Gen. 14:3; Ps. 107:34

Exodul 32:27-29
27. El le-a zis: „Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeul lui Israel:
„Fiecare din voi să se încingă cu sabia; mergeţi şi
străbateţi tabăra de la o poartă la alta, şi fiecare să
*omoare pe fratele, pe prietenul şi pe ruda sa."
*Num. 25:5; Deut. 33:9
28. Copiii lui Levi au făcut după porunca lui Moise; şi
aproape trei mii de oameni au pierit în ziua aceea din
popor.
29. Moise* a zis: „Predaţi-vă azi în slujba Domnului, chiar
cu jertfa fiului şi fratelui vostru, pentru ca binecuvântarea
Lui să vină astăzi peste voi!"
*Num. 25:11-13; Deut. 13:6-11; Deut. 33:9, 10; 1Sam. 15:18, 22; Prov. 21:3;
Zah. 13:3; Mat. 10:37

Ți se pare că masacrele astea făcute de "Dumnezeu" sunt din iubire pentru oameni? Eu zic să fii mai atent la cum interpretezi biblia, nu o lua de parcă ar fi doar lapte și miere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti orb

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun răspuns, mi-ai dat replica prin asta.

| xByte a răspuns:

Oare chiar o ajuti? Oare ce consideri tu ca e bine, chiar e bine? Oare ce consideri tu ca e rau, chiar e rau? Daca ar fi atat de importanta pentru tine nu ai incerca sa o schimbi, ci ai accepta-o asa cum este pana la capat

| TabletaSB a răspuns:

Daca nu vrea sa te asculte, roaga te pentru ea.
Daca vrea, stii ce sa i spui.

| Creierash a răspuns:

Esti barbar pentru ca incerci sa impui religia ta altei persoane.
Tie ti-ar place sa vina un musulman sa incerce sa te faca sa te inchini lui Allah?

| Anirbas a răspuns:

Nu ai cum. Vorbele tale vor fi goale in fata ei. Cred ca ti-ai dat seama. Asta nu te opreste sa-i fi prieten. O sa vezi ca o sa inteleaga la urma urmei, nu poti s-o iei prin papuris la nesfarsit.

| 11naomi11 a răspuns:

Buna! Stiu prin ce treci. Te inteleg! Daca tii atat de mult la ea incearca sa o inflentezi spre bine. Uite iti propun ceva. Invit-o la tine la o cafea/ la un ceai. in timp ce il prepari intreab-o care este relatia ei cu Dumnezeu. Ea va raspunde rea/rece. Prepara-i bautura rece. Nu cred ca o sa ii placa. Explica-i apoi faptul ca Dumnezeu nu vrea ca noi sa avem o asemenea relatie cu El. El vrea sa avem o relatie fierbinte nu rece nici caldicica. Indeamn-o sa isi creeze dintr-o debara sau un dulap, o camera de rugaciue. poti face asta chiar tu. Iar daca o faci, lipeste pe pereti postituri cu motive de rugaciune sau versete din Biblie. Roagate pentru ea. SI ai sa vezi ca Dumnezeu lucreaza extraordinar cu viata oamenilor. Daca o face ea spune-i acelasi lucru sa faca. O poti ruga chiar pe mama sau chiar pe tatal tau sa va rugati impreun... Rugaciunile sunt mai puternice atunci cand sunt mai multe.
Sper ca te-am ajutat.