| Henrypericolpublic a întrebat:

Am patru intrebari:
1)De ce mulți tineri și adolescenți nu mai cred în Dumnezeu?
2)De ce Dumnezeu lasă să se întâmple atât rău pe Pământ?
3)Cum poți face un ateu sa creadă în Dumnezeu?
4)Voi în ce credeți mai mult, în știință sau în biblie?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

1. Pentru ca o viata lipsita de credinta pare mai tentanta in ochiilor, ei crezand ca in acest mod se pot bucura de mai multe placeri.
Ei vad credinta doar ca pe un set de reguli care le limiteaza libertatea.
De asemenea si teoria evolutionista in special le da o falsa impresie ca viata poate aparea intamplator fara sa fie nevoie de interventia unei puteri divine.

2. Nu stie nimeni un raspuns sigur dar e o vorba in popor: „tot raul e spre bine".
Pana la urma deznodamantul conteaza, cateva mii de ani de istorie de suferinta nu mai au nicio relevanta comparativ cu o eternitate de fericire.
Eu cred ca Dumnezeu ingaduie raul ca sa ne scarbim de acesta si de pacat pentru a nu ne mai lasa inselati niciodata.

3. Iti spun din experienta mea de pe TPU, un ateu nu se va schimba niciodata influentat de altii, doar prin Duhul Sfant isi poate schimba parerea.
Cei mai multi nu cred pentru ca nu vor asta, chiar au recunoscut-o unii dintre ei.
Dumnezeu lasa fiecaruia libertatea de alegere, daca prin credinta ca El exista ei s-ar schimba si s-ar pocai li s-ar arata pur si simplu.

4. In Biblie cred fara indoiala deoarece spre deosebire de stiinta care se schimba tot timpul acesta este aceeasi intotdeauna.
Stiinta e un domeniu amplu, cred in stiintele exacte si in tehnologie dar nu cred in evolutionism de exemplu care e o stiinta falsa.

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,Ai facut vreun studiu?

2, E indiferent, nu exista, are alte treburi, nu stiu
3, un ateu adevarat? trebuie sa intelegi modul cum gandeste, tu i impui sa creada ceea ce crezi tu, un ateu vrea dovezi clare
4, In nici una, nu poti sa crezi in stiinta pentru ca stiinta este cunoastere, biblia este credinta atat

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Singurul studiu care l-am făcut este că am citit Biblia.
Am 17 ani și nu am studii teologice oficiale

| SG1995 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Trist, boss la 17 ani așa habotnic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Pentru ca exista metode de informare și exista informație.
2. Poate pentru ca... Nu exista?
3. De ce sa faci asta?
4. Sa credem în povesti sau în știința? Grea alegere?

| Holiday a răspuns:

1. Nu e primul spiridus a carui moda trece sau a trecut. Sunt o gramada de zei care au devenit istorie. Asa si cu asta al tau. Doar ca, din pacate, mai dureaza pana atunci.
2. Faci confuzie, nu Dumnezeu face ceva, el e doar un personaj fictiv, toate tampeniile facute in numele lui de-a lungul istoriei sunt creatia adeptilor lui.
3.In mod normal n-ai cum. Desi deteriorarea functiilor creierului la batranete ii poate face pe unii sa revina la astfel de povesti fantastice.
4.In Biblie. E clar falsa, nu exista dubiu, deci 100% nu te poti insela. Cu stiinta e alta poveste, aici pot exista lucruri care sunt certe, cum si lucruri care se dovedesc false. Deci nu e de incredere 100%.
Pe de alta parte, nu are nici o legatura stiinta cu Biblia. E falsa perceptia cum ca stiinta i-ar trage-o Bibliei, de fapt ea si-o trage singura, nu e nevoie de altcineva.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Holiday):

Mă dacă consideri asta, încearcă timp de o săptămână când ești singur să spui că Dumnezeu nu există, si că poți face orice fără ajutorul lui.
Dacă nu ți se întâmplă nimic rău ție sau familiei tale, inseamnă că ai dreptate, dar nu prea cred.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Holiday):

Eu nu știu cum poți tu să crezi în știință.
Tu crezi că omul a ieșit așa șmecher din noroc,cum poți crede că din maimuța a ieșit oameni,in primul rând oamenii au ceva ce nu au animalele.
Noi avem rațiune,nu trebuie să fim dresați ca să facem ceva.
Dacă e cum spui tu că oamenii au evoluat din maimuță, noi ca minte si tehnologie nu am fi evoluat de loc... fiindcă nici o maimuță sau orice alt animal nu ai să îl vezi că descoperă ceva.
Ti se pare că oamenii au evoluat din maimuțe direct învățați?
Ar fi murit toată rasa noastră, fiindca nu ar fi știut nimeni ce să mănânce, ce plante sunt bune sau care sunt otrăvitoare, nu ar fi învățat nimeni să vorbească.
E aiurea ce crezi tu.

| Holiday a răspuns (pentru RaulAlmășan):

"Mă dacă consideri asta, încearcă timp de o săptămână când ești singur să spui că Dumnezeu nu există, si că poți face orice fără ajutorul lui."

Numai de cate ori am zis aici in ultimii cativa ani...

"Dacă nu ți se întâmplă nimic rău ție sau familiei tale, inseamnă că ai dreptate, dar nu prea cred."

Nu s-a intamplat nimic deosebit, dar si daca s-ar fi intamplat, exista mii de exemple ale unora care n-au zis asta si tot au patit diverse. Ba mai mult, unii dintre astia sunt pupatori in fund de spiridusi, ca tine. Deci evident n-are nici o legatura.

| Holiday a răspuns (pentru RaulAlmășan):

"Eu nu știu cum poți tu să crezi în știință."

Deja incep sa consider ca suferi de analfabetism functional. Mai citeste o data ce am scris si incearca sa intelegi.

"Tu crezi că omul a ieșit așa șmecher din noroc."

Nu mi se pare deloc "asa smecher". Majoritatea sunt niste tantalai de fapt.

"Noi avem rațiune, nu trebuie să fim dresați ca să facem ceva."

Sa ajungi sa pupi in fund spiridusi inexistenti e exact dresaj. De fapt cum ajungi sa faci asta? Exact cum animalele fac diverse la circ, prin amenintari si recompense, la fel functioneaza si la voi asa zisa credinta in spiridusi. Daca nu sunteti cuminti v-o trage spiridusul, daca sunteti, va da recompense. Macar animalele au scuza ca amenintarile si recompensele sunt reale, in schimb la voi e totul pacaleala.

Referitor la restul, cu maimute, plante, mancare, rase, etc, nici n-are rost sa comentez...n-are nici o logica. Apropo, tu mananci exact cam ce mananca maimutele. Doar forma de prezentare difera acum, ca mai demult nici asta nu diferea.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Holiday):

Sincer nu știi ce înseamnă rațiunelaughing
Dar ești cam fraier așa. Mai bine taci că respiri oxigen degeaba.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Holiday):

Am observat că mulți dintre voi vorbiți în lipsă de cauză, nici măcar nu ai răspuns la ce te-am întrebat.
Măcar recunoști că ești un nimic, si că de fapt nu te deosebești de animale

| SG1995 a răspuns:

1. Pentru că e o ființă fictivă. dâh

2. Pentru că din nou, nu există, și dacă există, ce-ar trebui să fie un fel de scut de apărare anti-alien?

3. Dacă ar ceva creier, nu poți, doar dacă se materializează Yahweh, ceea ce între noi fie vorba, e imposibil.

4. Biblia e carte carte amestecă mituriile naționaliste ale evreilor cu realitatea, nici 50% din ea nu e de luat în seamă.

| AC4S4 a răspuns:

1. Vor sa fie diferiti. Se cred superiori altora nemaicrezand in Dumnezeu.
*Nu e valabil pentru toti - Dupa cum vezi, primii care ti-au raspuns la intrebare sunt 3 necredinciosi. Ei viziteaza cel mai mult aceasta categorie. De ce? Vor sa vina aici si sa se creada superiori altora.
Sunt si atei care-si vad de treaba lor.

2. Noi am ales sa ne despartim de Dumnezeu prin pacat. Biblia spune ca stapanul pamantului (momentan) este Satana.

3. Doar Duhul Sfant il poate face sa se intoarca la Dumnezeu.

4. Nu vad de ce ar fi incompatibile. Eu cred in Biblie, dar nu inseamna ca neg orice tine de stiinta.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru AC4S4):

Partz. Uite ca eu, necredinciosul, nu i-am raspuns. Pentru ca sunt intrebari puerile si inutile.
Tu vrei sa ii raspunzi ca sa indoctrinezi o minte tanara cu prostii.
Vino, te rog, la un spital de psihiatrie. Este normal sa fii confuz. Ia un tratament, faci un test mic si te ajuta sa dormi mai bine.
Vorbaria asta cu duhuri, pacate si alte nebunii te duce incet-incet la balamuc.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

La primul raspuns =isi dau dreptate

| Steregoi a răspuns:

1)2)3) Pentru ca majoritatea oamenilor aleg sa cunoasca si raul adica necredinta si urmarile ei, si pentru ca acesti oameni sa nu vada calea salvarii celor putini care aleg doar binele.

4) Biblia este o carte de stiinta.

| Panamax a răspuns:

1.Informatie mai multa.
2.Raul si binele sunt relative.Nu am venit pe planeta asta in concediu.
3.Ii elimini 99% din creier si devine crestin pe loc.
4.Biblia este o carte de povesti, stiinta e abia la inceput.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Panamax):

Wow... câți oameni fericiți că se trag din maimuțe.
De ziua ta îți iau banane

| Panamax a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Nu am afirmat nicaieri asta.Ai tras singur concluzia fara sa gandesti deloc ca de obicei.
Banane cumpara-i mamei tale. Doua, una poate o mananca.

| Octavian199 a răspuns:

Tu cand te nasti, in ce crezi? Dumnezeu nu lasa nimic, ca nu exista, fara dovezi nu poti face un ateu sa creada. eu cred in stiinta.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Bine să zicem că e cum crezi tu.Sa zicem.
Dar dacă după ce mori afli că Dumnezeu există și că e foarte supărat că ai negat existența lui, si o sa îți spună că el prin oameni te-a chemat dar nu ai vrut să vii, nu ai vrut să crezi apoi vei arde veșnic fără să poți muri, dar durerea o vei simți

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Frate,sunt anumite preziceri in Biblie care chiar sau împlinit.
Cum tu mă consideri nebun pentru că eu cred în Dumnezeu, te pot considera si eu.
Ție îți place să crezi că stabunii tăi sunt maimuțe?

| SG1995 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Dacă există un zeu, de ce *** ar avea emoții umane? laughing
God, voi gãndiți înainte să scoateți vreo boacănă pe gură?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru SG1995):

La ce te referi?
Fii mai explicit, dar oricum ești puțin bătut în cap fiindcă nu înțelegi nici cu explicație de ce are Dumnezeu emoții umane, in primul rând el a fost înaintea noastră, el ne-a dat emoțiile

| Mclaren12 a răspuns:

1. Pentru ca accesul la internet faciliteaza mai mult gandirea libera iar din tot fluxul de informatii, s-au gasit din fericire o gramada de oameni care sa expuna povestile evreilor si modul cum au creat si s-au folosit de crestinism pentru a controla oamenii.

2. Yehova nu exista. Nu se intampla rau pe Pamant pentru ca il permite zeul evreiesc. Omul face rau altor oameni. Razboaie si crize economice create intentionat de oameni care au putere peste economie, virusi creati in laborator si eliberati peste oameni pentru a cauza emidemii si decese in masa, procesare artificiala a alimentelor pe care tu le consumi, fara sa-ti spuna nimeni cate chimicale se pun in ele
Etc.
Tu trebuie doar sa crezi ca singurul vinovat pentru raul din lume este diavolul. Asta vrea biserica de la tine. Ti s-a si confirmat mai sus de un crestin in cauza rolling on the floor
Unde nu exista educatie, n-o sa existe nici reactie.

3. Nu ma intereseaza sa raspund la intrebarea asta

4. Stiinta mergea mana in mana cu religia in antichitate. Crestinismul a pus capac si stiintei si paganismului pana la Renastere. Practic in Evul Mediu daca nu erai de acord cu dogmele bisericii, puteai fi persecutat pana la moarte. Sau daca aveai noroc sa te nasti mai tarziu, scapai doar cu arest la domiciliu pe viata cum a patit Galileo Galilei, doar pentru ca a afirmat ca Soarele se afla in centrul sistemului solar. Iar biblia nu demonstreaza nimic ca sa merite sa fie "crezuta". Este lipsita de fundament istoric. A avut unele locatii si persoane care au existat in realitate, mai mult in NT, si atat, restul sunt pure inventii, fie corupte din paganism, fie scornite de mintile evreilor care au scris biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) Pentru că suntem mai deschiși la minte. Vedem și știm atâtea lucruri.
2) Care Dumnezeu? Ești convins 100℅ că există?
3) De ce ai face asta?! Tu crezi în ce vrei ăla în ce vrea el! De asta nu ai tu ce mânca?
4) Știință!

| RaduMD a răspuns:

1) Principala cauza este, dupa parerea mea, dezorientarea diabolica

2) Fiindca Dumnezeu e alungat de mai peste tot. Si, acolo unde Dumnezeu e alungat, raul se lateste. Primul lucru notabil pe care l-a facut Dumnezeu, aproape imediat dupa ce s-a nascut ca om, a fost sa fuga de oameni. Oamenii sunt nebuni: oamenii vor sa il ucida pe Dumnezeu si sunt capabil sa ucida mii de copii in speranta ca Dumnezeu este printre ei. De ce sa crezi ca au renuntat? De altfel, daca citim povestea pana la capat, vedem ca, pana la urma, au si reusit sa il ucida pe Dumnezeu...

3) Depinde de ateu. Majoritatea ateilor sustin ca ei cred in ratiune. Or, ratiunea singura, daca e nepervertita, este suficienta pentru a ajunge la concluzia existentei lui Dumnezeu. Sigur, ratiunea nu ne mai ajuta cand vine vorba de Dumnezeu Unul in Trei, nici cand e vorba de Dumnezeu care se face om. Dar, ca Dumnezeu exista ori nu exista, asta e complet abordabil cu ajutorul ratiunii. Prin urmare, daca un ateu are buna credinta (= onestitate intelectuala), trebuie vazut unde anume, in rationament, e blocajul sau.

4) Nu vad nici legatura, nici opozitia. Ce are stiinta cu Biblia? Unde anume stiinta contrazice Biblia? Unde anume Bibia contrazice stiinta? Ideea acestei opozitii vine de la Voltaire, care nu avea nicio legatura nici cu una, nici cu alta.