| costi2193819831 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare
In Bibilie zice asa:

"Am vazut pe Dumnezeu in fata" (Geneza 32.30)

Pe Dumnezeu nimeni nu L-a vazut vreodata.(Ioan 1:18, 4:12 Ioan)

deci, ce si cum?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Iacov l-a vazut pe Creator in fata, Iahve sau Dumnezeu Fiul, (s-a luptat toata noaptea cu un OM ver24)
Pe Dumnezeu Tatal intr-adevar nici un om pacatos nu l-a vazut deoarece el nu si-a facut remarcata prezenta decat in doua ocazii, botezul si moartea Fiului (teofanii).

| M25M a răspuns:

Doar o mica contradictie...

| Exilee a răspuns (pentru M25M):

Ti se pare numai.

| M25M a răspuns (pentru Exilee):

Stiu, am uitat stai asa sa-mi amintesc sabloanele verbale... "nu este nici o contradictie, este evident scoatere din context" si mai era una...ah da " este o metafora"

| doctorandus a răspuns (pentru M25M):

Da, insistenta cu care neaga niste contradictii evidente ii face de rasul curcilor.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

E o metafora.

| Lizzu a răspuns:

Felicitari;;) tocmai ai descoperit una din miile de contradictii din carticica sfanta.

Deci.ce si cum?
-- Pai..simplu. Biblia nu s-a scris intr-o zi si nici intr-o perioada scurta de timp..Au lucrat la ea multi oameni pe parcursul unei perioade lungi de timp, ani de zile, zeci, sute de ani de zile.
Fiecare om si-a impregnat in paginile ei propriile ganduri si sentimente vis-a -vis de conceptul de dzeu si tot ce tine de acesta.

Multe fapte s-au pierdut in timp, printre randuri pentru ca pe atunci se copia de mana.
Imagineaza-ti cum e sa copiezi biblia de mana de fiecare data cand cineva comanda un exemplar...tragic.

Sau crezi ca cei care au continuat scrierea bibliei au stat sa citeasca tot ce au scris inaintasii lor cu ani in urma ca sa fie capabili sa continue firul epic intr-un mod logic si concordant cu realitatea?

Uite ceva frumos si bine explicat care te va ajuta sa intelegi ce si cum; are mai multe parti.
Enjoy.

http://www.youtube.com/watch?v=5meCMUzyvNo
"Conferinta sustinuta de Bart D. Ehrman la Stanford, in care vorbeste despre Noul Testament si modificarile aduse acestuia de-a lungul timpului, prin greseli umane sau politica ecleziastica. O critica textuala a unei carti pe care crestinii o considera cuvantul lui Dumnezeu." :-j

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu batjocoriti pe acesti micuti, fiindca ingerii lor vad pururea fata tatalui meu.catre ucenici; cum de atata timp sant cu voi, si vreti sa vi-l arat pe tatal? nu v-am spus ca cine ma vede pe mine vede pe tatal care este in mine? la inceput cuvantul era cu dumnezeu si cuvantul era Dumnezeu.deci l-am vazut pe Dumnezeu.

| RaduMD a răspuns:

Dumnezeu este spirit pur. Deci, pana la Intrupare, nimeni nu L-a vazut pe Dumnezeu, fiindca ochii oamenilor (atata timp cat se afla in trup) nu pot vedea spirite. Si totusi, oamenii au stat de vorba cu Dumnezeu. Explicatia este ca ceea ce vedeau era o infatisare sub care Dumnezeu dorea sa fie vazut. El le-a aparut oamenilor sub chipul a trei ingeri, sub chip de rug aprins. De porumbel alb. De flacari deasupra capetelor lor. De vant. De deget. Etc, etc.
Dar, dupa Intrupare, oamenii l-au putut vedea pe Dumnezeu: "vedeti, Eu sunt".
Acesta a fost si unul dintre motivele Intruparii (dincolo de motivul principal: rascumpararea). Si anume, ca oamenii sa poata comunica mai usor cu Dumnezeu, fiindca inainte era anevoie comunici, cu o existenta invizibile.

| Hombre a răspuns (pentru RaduMD):

Ce putere de a crede in fantazme ai. God joaca baba-oarba? thinking

| IoanieCriminalul a răspuns:

Una dintre sutele de contradicti din biblie

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Cred si eu ca este o metoafora cam greu de explicat, insa eu spun ceea ce am inteles. Parerea mea : Sa fie oare in legatura cu rastignirea Domnului nostru? Atunci cand era El pe cruce se afla in Dansul, insusi bunul Dumnezeu? Iisus nu este tot una cu Dumnezeu. Dar cum noi il avem pe Iisus Hristos in noi asa si El il avea pe Dumnezeu. Eu asta am inteles. Incercati sa nu ma luati cu citate bisericesti va rogbatting eyelashes.

| Speed2012 a răspuns:

Salut.Este foarte simplu.Adam si Eva cand au fost creati de Dumnezeu l-au putut vedea deoarece atunci inca nu exista pacatul deci omul nu era spurcat si pacatul inca nu aparuse. Oricum ingerii si cei care sunt in Rai il pot vedea pe Dumnezeu deoarece invrednicindu-i sa stea in Rai i-a invrednicit si sa Il vada.Iar textul de la Ioan spune la fel adevarul pentru ca nimeni pe pamant nu L-a vazut vreodata pe Dumnezeu. Sper ca ti-a fost de folos raspunsul meu.

| qverty a răspuns:

In Geneza ni se spune ca Iacov s-a luptat cu un OM (Dumnezeu intruchipat in om), daca l-ar fi vazut pe Dumnezeu fata in fata ar fi murit pentru ca nimeni nu-L poate vedea pe Dumnezeu caci suntem pacatosi de aceea ni se spune versetul "Nimeni nu L-a vazut vreodata pe Dumnezeu". Moise I-a vazut umbra si nimeni nu-l putea privi (poti gasi la Exod 33:20-23)