| Anonim123177 a întrebat:

Salut, as vrea sa pun o intrebare serioasa azi prima zi de paste am cedat presiuni si m-am masturbattt. Intrebarea este care este pacatul si cat de grav este?

Răspuns Câştigător
| CinevaAnonimă a răspuns:

Pacatul este cel al malahiei(m@sturbarii). Este destul de grav, dar se iarta dupa prima spovedanie daca te caiesti de el.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca tu ai impresia ca o zeitate poate observa 7 miliarde de persoane ce fac in fiecare secunda e semn de o credualitate infinita, nu-i de mirare ca asa de bine functioneaza controlul maselor ca 1% din detine totul pe pamant

| Anonim123177 explică (pentru RAY):

Multumesc pentru raspuns, oameni nu pot intelege cum de el poate vedea pe toti si peste tot, insa eu doar cred. Reverend la pacatul pe care l-am facut am inteles ca voi putea scapa re pacat atunci cand ma voi spovedi.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Anonim123177):

Vei putea fi iertat dupa spovedanie, insa va trebui sa iei decizia de a nu mai repeta pacatul.

| RAY a răspuns (pentru Anonim123177):

Unde scrie in biblie ca e pacat? l-ai citit tu vreodata pe iisus vorbind de asa ceva?
http://www.christianbiblereference.org/faq_masturbation.htm

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Http://www.christianbiblereference.org/faq_masturbation.htm
The Bible does not say anything specifically about masturbation. However, there is one Bible passage that has sometimes been interpreted as a condemnation of masturbation:
Then Judah said to Onan, "Lie with your brother's wife and fulfill your duty to her as a brother-in-law to produce offspring for your brother." But Onan knew that the offspring would not be his; so whenever he lay with his brother's wife, he spilled his semen on the ground to keep from producing offspring for his brother. What he did was wicked in the LORD's sight; so he put him to death also. (NIV, Genesis 38:8-10)

| RAY a răspuns (pentru RAY):

8 Atunci Iuda i-a zis lui Onan: „Căsătoreşte-te cu soţia fratelui tău şi împlineşte-ţi faţă de ea datoria de cumnat[a]: ridică-i un urmaş fratelui tău." 9 Dar pentru că ştia că urmaşul nu va fi al său, Onan vărsa sămânţa pe pământ ori de câte ori intra la soţia fratelui său, pentru a nu-i da un urmaş fratelui său. 10 Ceea ce făcea Onan era o nelegiuire înaintea Domnului, aşa că Domnul l-a omorât şi pe el.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Asta varsa samanta pe pamant ca sa nu lase urmasi iar dumnezeu vazand asta la omorat, plus ca voi crestini spuneti ca vechile legi nu mai sunt valabile, care legi sunt care nu mai sunt?
2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Anonim123177):

Si daca nu pot intelege inseamna ca trebuie sa creada toate imbecilitatile si sa inventeze chestii?

| Deaad a răspuns:

Este cel mai rau lucru pe care-l poti face vreodata.
Tine bine minte ca masturbarea e mai rea ca crima,domnule Anonim.
Trebuie sa iti fie mai rusine cand te masturbezi,decat atunci cand furi, sau cand ucizi oameni.
Iti dai seama, Dumnezeu te verifica in pantaloni in fiecare zi, ora de ora, sa vada daca cumva simte vreun miros ciudat.

Ce pervers mai e.

| Anonim123177 explică (pentru Deaad):

Multumesc pentru raspunes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva o sa arda vesnic in flacarile iadului

| Anonim123177 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru rmraspuns, insa tu exagerezi orce pacat se iarta daca te intorci spre credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nici un pacat. Cineva vrea sa te faca sa crezi ca e pacat...dar nu exista asa ceva.
Pacatul ca atare nu exista. E doar inchipuirea ta si frica ta care nu are nici o logica.
Ce e uman nu e pacat. E pacat sa faci cuiva rau...dar nu e vorba de pacat religios., e vorba ca nu trebuie sa faci rau altei fiinte umane. Asta inseamna humanitate. In rest sunt doar povesti.

| AlexDorobantu a răspuns:

Mintea umană este mai puternică decât ne imaginăm. Tocmai aici apare problema: suntem ceea ce gândim.

Pentru a săvârși acea practică ai nevoie de niște stimuli vizuali sau imaginari. Poate te gândești la colege, vecine sau persoane de pe internet... Grozăvia stă în faptul că îți permite să tratezi toate acele persoane ca niște obiecte aducătoare de satisfacție.

Cum te-ai simți să știi că cineva face același lucru gândindu-se la soția sau fata ta? Nu e tocmai plăcut, nu? Domnul Isus spunea că acel care poftește o femeie în inima lui a și păcătuit cu ea. Imaginația lui a și fost deja poluată.

Uită-te la industria de pe internet ce promovează astfel de materiale. Deși nu ne dăm seama, devenim insensibili și incapabili să menținem relații stabile tocmai pentru că, emoțional și mental vorbind, am fost destabilizați. Asta afectează multe căsnicii.

Dă-mi voie să îți spun că numai Sângele lui Isus Hristos te poate ierta și elibera de aceste practici. Îți simt preocuparea din modul în care scrii și apreciez sinceritatea ta. Dumnezeu a manifestat o mare dragoste față de păcătoșii, ca mine si ca tine, care au venit la ei cu sinceritate. Biserica nu poate mântui pe nimeni. Numai Isus Hristos oferă mântuire.

Roagă-L să intre în viața ta și să îți ofere eliberare. Știu multi tineri care și-au luptat singuri ani de zile cu problema asta dar care au fost eliberați atunci când au cerut ajutorul lui Dumnezeu.

Am ceva materiale care te-ar putea ajuta să înțelegi mai bine această problemă și care îți explică, bazat pe scriptură, cum să cauți ajutorul la Dumnezeu.

În caz că dorești, mă poți contacta pe Whatsapp și cu mare drag îți stau la dispoziție: 0034697242950