| WittyK7 a întrebat:

Cand m-am nascut, parintii m-au botezat crestin-ortodox. Mi-au dat niste nasi care nu dau doi bani pe mine, iar pana la varsta de 17 ani am trait fara Dumnezeu. Acum insa, am inceput sa-L cunosc si vreau din tot sufletul sa-l urmez toata viata. Credeti ca este normal sa ma botez din nou?

Rog doar crestinii sa raspunda la aceasta intrebare, ofer si funda. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Botezul se face o singura data. Ai primit duhul sfant pe care l-ai imblatit in tine si mahnit vreme de 17 ani. Dar El este inca in tine.

Tu ai nevoie acum de spovedanie si de impartasanie.

Tinand cont ca vrei sa-L cunosti pe Dumnezeu, iti recomand ca si carti de capatai:
1) Cararea Imparatiei - ier. Arsenie Boca
2) Intoarcerea la Hristos - Ioan Ioanolide

De asemenea, citeste Noul Testament cat mai des. Incepe cu Evanghelia dupa Marcu apoi Matei, Luca si Ioan. Citeste apoi Faptele Apostolilor si epistolele. Apocalipsa las-o pe mai tarziu.

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dacă analizezi cu atenție Biblia și înțelegi cele studiate, nu este greșit. De fapt, creștinii din secolul 1 s-au botezat. Dar, prima data este important sa te convingi ca e religia adevărată.

| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Chiar si Isus S-a botezat cand era deja matur, era adult.
Daca ai trait fara Dumnezeu, incepe si citeste Biblia (in special Noul Testament) si gandeste-te la decizia ce vrei sa o iei.

Eu sincer cred ca este normal sa te botezi cand esti matur si intelegi anumite lucruri, nu la cateva saptamani dupa nastere. Acest botez al adultilor/adolescentilor (botez Nou Testamental) se face in Bisericile Neoprotestante, dupa ce faci pregatire (ti se explica practic credinta crestina), numita si Cateheza.

Iti recomand sa faci acest pas important in viata ta si sa ti cont ca Domnul va veni intr-o zi. Din pacate, in Bisericile Ortodoxe prea putin se pune accent pe venirea Domnului, se pune mai mult pe traditii si obiceiuri.

| milan9 a răspuns (pentru AC4S4):

Vorbesti tampenii in totala necunostinta de cauza referitor la traditii si obieceiuri. sad Acestea nu reprezinta nici macar 1% din ceea ce este esential in Biserica Ortodoxa. Cu totul altceva este de baza in Biserica Ortodoxa: tranmiterea CONCRETA a harului divin prin SUCCESUNEA APOSTOLICA, sfintele taine - lucrarile sacramentale ale Bisericii, preotia crestina, textele sfintilor din primele doua secole care prezinta viata IN MOD ORIGINAL a primilor crestini, etc...

ESENTIALUL de care spun consta in pastrarea NESCHIMBATA (obsesiv aproape) a credintei primul lui secol si evitarea nebuniei fenomenului sectant care a condus la aparitia mai multor zeci de mii de secte blasfemiatoare.

Fiul lui Dumnezeu a lasat o singura Biserica. Denominatiunile care au parasit Biserica au calcat in picioare in iresponabilitatea lor mesajul original si unicitatea acestei Biserici. Se pare ca unii considera ca se pot mantui si singuri, in afara Bisericii. Prea tarziu insa isi vor da seama ca s-au inselat. sad

| AC4S4 a răspuns (pentru milan9):

Nu vreau sa jignesc pe nimeni. Da, exista si oameni care respecta sfintele taine ale Bisericii Ortodoxe si sunt constienti de credinta lor. Dar in general, oamenii respecta tainele Bisericii doar simbolic. Se spovedesc(pocaiesc) pentru ca asa fac toti, dar nu se schimba nimic la ei de fapt. De ce am pus in paranteza "pocaiesc", Spovedania se mai numeste si Pocainta, adica omul care se spovedeste sa isi recunoasca pacatul si sa nu-l mai faca, sa renunte la pacat. Ei bine, fix acest lucru nu-l observ eu, merg oamenii la spovedit si fac aceleasi pacate iar si iar.

Omul nu se poate mantui singur, doar Hristos il mantuie. Nici Biserica, religia, confesiunea nu ii pot mantui, doar prin Hristos ajungi la Tatal. Unii incearca astazi sa-L urmeze pe Hristos, nu sa urmeze tainele Bisericii primare. Da, oamenii de atunci aveau o credinta foarte mare, asta trebuie sa avem si noi, credinta.

Scuze daca te-am suparat cu primul meu raspuns, doar mi-am expus parerea.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru AC4S4):

Faptul că unii nu respectă spovedania (merg doar simbolic) asta nu înseamnă că e ceva greșit la ea (uni oameni o înțeleg greșit dacă merg doar simbolic, fără să dorească să se schimbe cu adevărat).

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nasii tai au intuit bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul botez valid este cel crestin-ortodox. Deci, daca te-ai botezat o data ortodox, nu mai ai nevoie sa te botezi.
Efeseni 4, 5: "Este un Domn, o credinta, un botez"
Deci nu sunt mai multe botezuri, ci doar unul singur.
"Botezul" la sectanti e lepadare de Hristos!

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu. Te-ai botezat deja o data. Dar poti incepe a merge regulat la biserica, a te spovedi si a te impartasi regulat.

| Nitroblast a răspuns:

Botezul l-ai facut, adica nu mai ai pacatul stramosesc si faci parte din Biserica Ortodoxa. Schimbarea trebuie sa vina din interior, cum s-ar spune, o renastere, sa o iei de la capat, de parca te-ai fi botezat din nou. Daca nu ai fi fost botezat/erai de alta religie, da, trebuia sa parcurgi Taina Sf. Botez. Avand in vedere ca ai facut-o deja si intre timp nu ti-ai schimbat cultul nu este necesar.

Sper ca te-am ajutat!

| AdrianTzar a răspuns:

Nu! Este în regulă, o spovedanie completă la un duhovnic.

Răspuns utilizator avertizat
| andyarx a răspuns:

Nu ai cum sa te botezi din nou. Odata te-ai nascut din apa si din Duh. Esti rascumparat cu sangele Mielului. Doar spovedestete curat cu hotararea de a nu mai pacatui si du o viata crestineasca si te vei mantui. Domnul sa te lumineze.