| theartist112 a întrebat:

Salut, cat de mult se mai respecta partea cu sexul doar dupa nunta la Baptisti?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Eu te asigur ca se respecta de partea feminina, de partea masculina nu stiu ca barbati sunt mai curvari de fel si parsivi

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Explica in amanunt caci nu stim ce si cum inainte si dupa.

| doctorandus a răspuns:

Baptistii citesc Biblia, iar in Biblie nu scrie nimic despre asta, deci...

| Dismally a răspuns:

Cei, cele pe care le-am cunoscut eu nu respectau asta.

| Nilsson a răspuns:

E ciudat că numai cei ce nu sunt baptiști și-au dat cu părerea până acum, doar Dumnezeu știe ce face fiecare, restul sunt doar părerisme.

| Digikey a răspuns:

Se spune ca generalizarea este mama prostiei, dar mai sunt si exceptii.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu stiu, nu stiu daca ortodoxii, baptistii, penticostalii, sau orice alta religie, eu stiu ca, CRESTINII o respecta. Poti sa fii de ce religie vrei, daca nu esti crestin, daca nu esti mantuit, daca nu esti nascut din nou, daca nu urmezi invatatura Domnului Iisus Hristos, religia ta nu e buna de nimic, nu te va duce in cer, nu vei fi judecat dupa religie, ci dupa evanghelia Lui Iisus Hristos, care ne-a iubit si si-a dat viata ca plata de rascumparare pentru noi, prin sangele Lui sa fim iertati si mantuiti, si noi din ascultare si respect, sa nu pacatuim impotriva Lui, pentru ca si El ne respecta pe noi. Un fiu al Lui Dumnezeu are Duhul Sfant in El, biblia spune ''Nu stiti ca trupul vostru este templul Duhului Sfant? Voi lua Eu templul Meu si il vo da unei curvee? Nicidecum!''
Tu nu ai cum sa te duci si sa curvesti, ori cu o prostiituata, ori cu o femeie cu care nu esti in legamantul casatoriei, fara Duhul Sfant, nu ai cum, pentru ca Duhul Sfant este in tine, Hristos este in tine, nu ai cum sa fii in patul unei curvee fara El, si alegi sa il tragi pe Hristos din tine, in pacatul tau, sa injosesti templul Duhului Sfant, si avertismetele Lui Dumnezeu, daca acel lucru ar fi fost bun, Dumnezeu nu l-ar fi interzis, dar El stie ca implinirea sexuala se poate face doar in cadrul casatorie, restul sunt relatii de moment, pofta, desfranare, maxim 2 luni, apoi o luam de la capa, atat de usor se spune astazi ''te iubesc'' fara sa fie vreun sentiment acolo, doar o voce, un zgomot, nimic sfant.

| Irinel15123532 a răspuns:

Doctorandus *

Draga prietene, nu ai citit biblia daca sustii acest lucru.
In Evrei 13:4 scrie : „Căsătoria să fie tinuta in toata cinstea și patul să fie nespurcat, pentru că Dumnezeu îi va judeca pe curvari și pe cei adulteri"

In 1 Tesaloniceni 4 scrie ''Voia lui Dumnezeu este sfinţirea voastră: să vă feriţi de desfrâu si curviie. Fiecare dintre voi trebuie să ştie să-şi ţină vasul în sfinţenie şi cinste, nu în patimi si aprinderea poftei, ca păgânii, care nu-L cunosc pe Dumnezeu. ''

1 Corinteni 6:18-20 Fugiţi de curvie! Orice alt păcat pe care-l face omul este un păcat săvârșit afară din trup, dar cine curvește păcătuiește împotriva trupului său. Nu știţi că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt care locuiește în voi și pe care L-aţi primit de la Dumnezeu?'

Lista continua, sunt versete in toata biblia legat de acest subiect, citeste noul testament.

| aimullah123 a răspuns:

Asta cu sexul doar dupa nunta ar fi interesanta doar daca nunta ar avea loc mai devreme, nu la 30-45 de ani pentru ca omul fara sex inebuneste. Doar ca nu stiu la ce varsta ar fi ideal sa iti incepi viata sexuala. Dar in nici un caz la 30-45 de ani.